Διακοπές στην Κρήτη

Ειρήνη95

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέο μέλος στην υπέροχη σελίδα του Travelstories που συμβουλεύομαι συχνά για ταξίδια και αυτή τη φορά αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας για να ρωτήσω πληροφορίες για την υπέροχη Κρήτη! Με το αγόρι μου αποφασίσαμε να επισκεφτούμε για δεύτερη φορά την Κρήτη. Την πρώτη μας φορά μείναμε για 7 μέρες στα Χανιά και επισκεφθήκαμε όσο περισσότερες παραλίες μπορούσαμε από τις πιο ''γνωστές'' (διανύοντας πολύ μεγάλες αποστάσεις από τα Χανιά, κάτι πού ήταν αρκετά κουραστικό-είχαμε αυτοκίνητο όλες τις ημέρες). Φέτος σκεφτόμαστε να κλείσουμε δύο διαφορετικά μέρη για διαμονή (θα έχουμε πάλι αυτοκίνητο για όλες τις ημέρες), ώστε να μειώσουμε λίγο τις αποστάσεις ανάλογα με τα μέρη πού θέλουμε να επισκεφθούμε. Είμαστε λάτρεις των παραλιών και του καλού φαγητού, και συνήθως περνάμε όλη μας την ημέρα στη θάλασσα. Θα θέλαμε λοιπόν τα μέρη που θα μείνουμε να είναι κοντά σε παραλίες που αξίζει να δούμε γνωστές και μη.
1. Πού θα προτείνατε να μείνουμε τις μισές μέρες και πού τις άλλες μισές?
2. Μπορείτε να μου πείτε ονόματα από παραλίες που αξίζει να δούμε? (Σκεπτόμενοι πάντα την ανατολική Κρήτη, μιας και μείναμε στα Χανιά την πρώτη φορά και δεν θα θέλαμε να πάμε πάλι προς τα Δυτικά)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων♥

Θα χαρώ πολύ να λάβω μηνύματα σας και συμβουλές ώστε να κάνουμε έγκαιρα τις κρατήσεις μας:)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
:welcome2:

Για την Κρήτη. Εμείς σχεδόν όλες τις φορές μένουμε σε γνωστούς μας στη Σταλίδα (σύνορα Ηρακλείου-Λασιθίου). Χανιά είχαμε μείνει τελευταία φορά που είχαμε πάει με τους γονείς, αν θυμάμαι καλά το 2005. Κι εμείς με αμάξι γυρνάμε το νησί, αν και όταν λέμε ότι θα πάμε π.χ. Ελαφονήσι μας κοιτάνε λες και πάμε Αθήνα-Θεσσσαλονίκη. :haha:

Φέτος κι εμείς σκεφτόμαστε να το σπάσουμε. Λέμε Ζάκρο-Μάταλα-Ελαφονήσι, θα δούμε πώς θα μοιράσουμε τις μέρες και πού ακριβώς θα μείνουμε.

Ανατολική Κρήτη καταλαβαίνω εννοείς Ηράκλειο-Λασίθι. Αγαπημένες μου παραλίες που έχω πάει είναι ο Ξερόκαμπος (τέρμα νοτιοανατολικά) και ο Άγιος Παύλος δυτικά των Ματάλων.

Όσον αφορά τον Ξερόκαμπο, είναι ησυχαστήριο, αμμουδιά με ζεστά και ρηχά νερά. Λίγο βόρεια είναι ο Κάτω Ζάκρος με ταβερνάκια. Γενικά είναι πολύ ήσυχη φάση, μην περιμένετε νυχτερινή ζωή. Στον Κάτω Ζάκρο υπάρχει ο αρχαιολογικός χώρος, καθώς και το σπήλαιο Πελεκητά (είναι κατσάβραχα ως εκεί και η ίδια η σπηλιά δεν είναι φωτισμένη με αποτέλεσμα να μην προχωράς εύκολα πολύ μέσα). Μεταξύ Άνω και Κάτω Ζάκρου εκτείνεται το Φαράγγι των Νεκρών αν σας ενδιαφέρει η πεζοπορία.
Για Ζάκρο καλύτερα να πάτε από νότια, μέσω Ιεράπετρας. Ο επαρχιακός που πάει Σητεία και ανατολικά έχει πάρα πολλές στροφές και αν πέσεις πίσω από πούλμαν, άσ'το.

Πολύ γνωστή παραλία είναι το Βάι. Μια φορά πήγαμε και δεν ξαναπατήσαμε. Πέρα από τους φοίνικες, κατά την άποψή μου, δεν αξίζει. Είναι υπερτιμημένη αν θες να κάτσεις στο εστιατόριο/καφέ και έχει δυνατά ρεύματα, αν θυμάμαι καλά προς τα νότια, οπότε πρέπει να προσέχεις στη θάλασσα.

Επίσης μου αρέσουν οι παραλίες γύρω από το Μάταλα. Πέρα από τα Μάταλα (ΟΚ τουριστικοποιημένα, αλλά η παραλία είναι ωραία, έχεις πολλές επιλογές για βράδυ και συνδυάζονται και με τη Φαιστό) από το forum κι εγώ έμαθα τον Άγιο Παύλο. Βρίσκεται κοντά στην Αγία Γαλήνη και μπορούν να συνδυαστούν (Αγία Γαλήνη φαγητό και Άγιος Παύλος μπάνιο). Στον Άγιο Παύλο κατεβείτε στο λιμανάκι και με τα πόδια συνεχίστε δεξιά, ανεβαίνοντας στο λοφάκι. Τέρμα από την απέναντι πλευρά θα κατεβείτε από τον αμμόλοφο στην παραλία. Μαγευτικό ηλιοβασίλεμα, με λίγο κόσμο (όταν είχαμε πάει εμείς δεν ήμασταν πάνω από 10 άτομα). Βέβαια έχει λίγο περπάτημα.

Άλλη παραλία που μου άρεσε ήταν η Τριόπετρα. Τεράστια, με τον γνωστό αέρα, αλλά εν τέλει δεν κάναμε μπάνιο για να πω για τη θάλασσα.
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
Πέρυσι έμεινα 3 μέρες Αγία Γαλήνη και 3 μέρες Άγιο Νικόλαο. Έχει αρκετές παραλίες να επισκεφτείς νότιο Ρέθυμνο και νότιο Ηράκλειο όπως γράφει ο Νίκος. Μάταλα, Άγιος Παύλος, Αγιοφάραγγο, Πρέβελη, Κόκκινη παραλία στα Μάταλα, Σκηνάρια είναι μερικές από τις παραλίες.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εγώ θα σας πρότεινα να μείνετε μόνο νότια Κρήτη. Δεν μας είπες πόσες μέρες έχετε συνολικά. Εάν είναι από 10 και πάνω, θα μπορούσατε να σπάσετε την διαμονή σε κάποιο κατάλυμα κοντά στην Ιεράπετρα και σε κάποιο κατάλυμα στην περιοχή του Πλακιά.

Οι επιλογές από Ιεράπετρα για φαράγγια και παραλίες είναι: Χρύση και Κουφονήσι (δύο διαφορετικές ημερήσιες εκδρομές), εάν πρέπει να επιλέξετε ένα από τα δυο νησιά θα σας έλεγα να πάτε Κουφονήσι. Το φαράγγι του Ρίχτη είναι επίσης εξαιρετικό, το φαράγγι του Χα και το φαράγγι του Σαράκινα. Από παραλίες, όλες οι παραλίες στη σειρά από Ιεράπετρα μέχρι Μακρύγιαλο είναι εξαιρετικές με βαθιά νερά και υπέροχα χρώματα (Φέρμα, Κουτσουράς, Κουτσουνάρι κλπ).

Τρομερό διαμαντάκι είναι η παραλία Κολοκυθάς, κοντά στην Ελούντα. Εάν είναι να πάτε εκεί, να πάτε κατά τις 10-11, γιατί μετά τη 1 πλακώνουν καραβάκια και γεμίζει.Μπορείτε να το κάνετε σαν ημερήσια εκδρομή Κολοκυθάς-Ελούντα-Πλάκα-Σπιναλόγκα-Άγιος Νικόλαος.

Από τον Πλακιά μπορείτε να πάτε σε τρομερές παραλίες. Αμμούδι, Σχοινάρια, Πρέβελη, Τριόπετρα, Άγιο Παύλο μέχρι και Φραγκοκάστελλο.

Ειδικά το φετινό καλοκαίρι με τις συνθήκες που υπάρχουν, η καλύτερη επιλογή είναι αυτά τα μέρη.
 

ANNA_90

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαλησπέρα Αγαπητά μέλη! Ελπιζω ότι σας βρίσκω καλά και απο υγεία και διάθεση! Θέλω τη βοήθεια σας.. κανονιζω ταξιδακι Κρητη συγκεκριμενα με καραβι κ αμαξι. αφιξη χανια πρωτη μερα και παω απευθειας σφακια για 3 νυχτες επειτα γυρναω Χανια οπου σκοπευω να μεινω 4 νυχτες κ μετα θα κινηθω προς ελαφονησι για αλλες 3 ή 4 νυχτες.. θα ηθελα τη βοηθεια σας για διαμονη στα Χανια..σκεφτομαι πολη για να ειμαστε κοντα με τα ποδια απο τη νυχτερινη ζωη και το μερος διαμονης παλια πολη με το παρκινγκ τι γινεται? διαβασα για δημοτικη αγορα και κατω εχετε κατι να προτειτενε απο ξενοδοχείο/δωμάτιο?..επειτα σκεφτομαι κεδροδασος καμπινγκ ή διαμονη κοντα αν εχετε κατι να προτεινετε...σας ευχαριστω πολύ!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Kαλησπέρα Αγαπητά μέλη! Ελπιζω ότι σας βρίσκω καλά και απο υγεία και διάθεση! Θέλω τη βοήθεια σας.. κανονιζω ταξιδακι Κρητη συγκεκριμενα με καραβι κ αμαξι. αφιξη χανια πρωτη μερα και παω απευθειας σφακια για 3 νυχτες επειτα γυρναω Χανια οπου σκοπευω να μεινω 4 νυχτες κ μετα θα κινηθω προς ελαφονησι για αλλες 3 ή 4 νυχτες.. θα ηθελα τη βοηθεια σας για διαμονη στα Χανια..σκεφτομαι πολη για να ειμαστε κοντα με τα ποδια απο τη νυχτερινη ζωη και το μερος διαμονης παλια πολη με το παρκινγκ τι γινεται? διαβασα για δημοτικη αγορα και κατω εχετε κατι να προτειτενε απο ξενοδοχείο/δωμάτιο?..επειτα σκεφτομαι κεδροδασος καμπινγκ ή διαμονη κοντα αν εχετε κατι να προτεινετε...σας ευχαριστω πολύ!
καλως να ελθεις .. διαμονη στα χανια στη πολη θα βρεις αναλογα ,,προσοχη μεσα στη παλια πολη θα δυσκολευτεις για παρκιν.. στο ελαφονησι κοντα ειναι η χρυσοσκαλιτισα οπου υπαρχει το iliovasilema app πολυ καλο που πηγα και εγω.. εχεις κοντα ελαφονησι, κεδροδασος χρυσοσκαλιτισσα.. αν εισαι και της περιπετειας ψαξε για τον ξωτηκοσπηλιο.. ...
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
Kαλησπέρα Αγαπητά μέλη! Ελπιζω ότι σας βρίσκω καλά και απο υγεία και διάθεση! Θέλω τη βοήθεια σας.. κανονιζω ταξιδακι Κρητη συγκεκριμενα με καραβι κ αμαξι. αφιξη χανια πρωτη μερα και παω απευθειας σφακια για 3 νυχτες επειτα γυρναω Χανια οπου σκοπευω να μεινω 4 νυχτες κ μετα θα κινηθω προς ελαφονησι για αλλες 3 ή 4 νυχτες.. θα ηθελα τη βοηθεια σας για διαμονη στα Χανια..σκεφτομαι πολη για να ειμαστε κοντα με τα ποδια απο τη νυχτερινη ζωη και το μερος διαμονης παλια πολη με το παρκινγκ τι γινεται? διαβασα για δημοτικη αγορα και κατω εχετε κατι να προτειτενε απο ξενοδοχείο/δωμάτιο?..επειτα σκεφτομαι κεδροδασος καμπινγκ ή διαμονη κοντα αν εχετε κατι να προτεινετε...σας ευχαριστω πολύ!
Είμαστε Χανιά ια ολιγοήμερες διακοπές. υπέροχη πόλη και πολλές επιλογές για διαμονή. Μένουμε στη νέα χώρα ακριβώς δίπλα στη παλιά πόλη μπροστά στο λιμανάκι με μια υπέροχη οργανωμένη παραλία και 3 λεπτά με τα πόδια για εξερεύνηση της παλιάς πόλης. Arocaria μενουμε, δίπλα είναι το Σεμέλη,και πολλά άλλα δες στο χάρτη.απο εδώ έχουμε κάνει το γύρω της κρητης με μια διανυκτέρευση στον Άγιο Νικόλαο για για να μην κουραστούμε.τιμες από 35 έως 50 το δίκλινο.στα Σφακιά με δίπλα το λουτρό μην το χάσεις.. παρκιν έχει ακριβώς δίπλα στο λιμάνι πλατεία Τάλω αν θέλεις να μείνεις μέσα στη Παλιά Πόλη. Δεν γνωρίζω τί ακριβώς σε ευχαριστεί στις διακοπές απλά παραλίες με εξαιρετικά νερά και οργανωση έχει ανάμεσα Ρέθυμνο Χανιά (γεωργιουπλη με πύργος)Κίσσαμο, αγια μαρίνα και νότια της Κρήτης που με λίγη οδική ταλαιπωρία απολαμβάνεις κρυστάλλινα νερά ( σούγια ,Παλαιόχωρα ,αγια Ρούμελης και Σφακιά )ελαφονησι θα πάμε την Τρίτη και δεν ξέρω. Να περάσεις όμορφα.
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλησπέρα. Εχω κλεισει εισιτηρια για 12-17 ιουλιου για χανια. Εχω μονο 5 μερες .. που μου προτεινετε να παω ,, να μεινω χανια και να μετακινουμαι η να το παω όπου με παει το ρεμα. Θα εχω αυτοκινητο. Επισης 17 μαλλον θα καταληξω κοντα στα Ανωγεια για την γιορτη που γινεται εκει και λογικα την ιδια μερα θα επιστρεχω χανια οπου ειναι και η πτηση.. Περιμενω εισηγησεις σας και αν μπορειτε να μου προτεινετε και πολιτιστικες εκδηώσεις, θεατρο, θερινο σινεμα και κανενα πανηγυρι θα το εκτιμησω δεοντως...
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δες εδω για τις εκδηλωσεις αν δεν ακυρωθουν Όλες οι εκδηλώσεις στα Χανιά
για τα πανυγηρια εδω http://www.chania.eu/index.php/el/events-el/feasts-festivals-el..
στα ανωγεια αυτο

  • 17 Ιουλίου: Αγία Μαρίνα –Ζώμινθος Ανώγεια (Πρωινές ώρες)
Η Αγία Μαρίνα της Ζωμίνθου 11 χιλιόμετρα από τα Ανώγεια στην καρδιά του Ψηλορείτη αποτελεί με τη σειρά της μια ιδιαίτερη πρόσκληση της Οικογένειας των Φασουλάδων οι οποίοι αναλαμβάνουν την διοργάνωση τραπεζιού με πλούσια φαγητά σε όποιον παρευρεθεί εκείνη την ημέρα στο βουνό. Τις πρωινές προς μεσημεριανές ώρες (μετά τις 10 το πρωί) η Αγιά Μαρίνα της Ζωμίνθου κτισμένη σε ένα τόπο με ιδιαίτερη φυσική ομορφιά αποτελεί ένα δείγμα της γνήσιας κρητικής φιλοξενίας που η επαρχία του νομού Ρεθύμνου κρατάει σε μεγάλο βαθμό ανόθευτη.

τωρα αφου εχεις αυτοκινητο θα σου ελεγα τα γνωστα φαλασερνα, ελαφονησι, παλιαοχωρα, σουγια,αφρατα, μενιες ειναι δυσκολο αν εχεις μικρο αυτοκινητο, και βολτα στα στενα της πολης.....
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
ναι εκεί θα πήγαινα στα ανωγεια . δηλαδή δεν πάει μικρό αυτοκίνητο στο ελαφονησι ;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ναι εκεί θα πήγαινα στα ανωγεια . δηλαδή δεν πάει μικρό αυτοκίνητο στο ελαφονησι ;
στο ελαφονησι ναι στις Μενιες που ειναι μια παραλια φοβερη αλλα δυσβατη οχι,...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom