Θάσος Διακοπές στη Θάσο!

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Γεια σας παιδιά,

Τέλη Ιούλη θα πάω με την κοπέλα μου διακοπές στην Θάσο, το νησί πιο πολύ το διαλέξαμε γιατί είναι κοντά στην Κομοτηνή, ήμασταν δηλαδή μεταξύ Θάσου και Σαμοθράκης αλλά διαλέξαμε Θάσο.

Δεν έχουμε αυτοκίνητο, άρα με την μετακίνηση θα έχουμε θέμα. Σε ποια περιοχή της Θάσου προτείνετε να κλείσουμε ξενοδοχείο; Θέλουμε να είμαστε εκεί που έχει τον πιο πολύ κόσμο, το κέντρο της Θάσου δηλαδή αλλά να έχει και θάλασσα κοντά, από τα λίγα που έχω ψάξει νομίζω πως το κέντρο είναι ο λιμένας, έχει θάλασσα εκεί κοντά; Είναι καλή;

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε γενικά διάφορες τοποθεσίες που θα ήταν καλό να δούμε, να προτείνετε καμία παραλία, ταβέρνα ακόμα και ξενοδοχείο αν είναι δυνατόν.

Τέλος έχω ένα θεματάκι και με την μεταφορά από την Καβάλα. Έψαξα και βρήκα πως φεύγει ferry και δελφίνι από την Καβάλα, αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά τιμές, ωράρια και που πας για να κλείσεις και από που να φύγεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να βοηθήσετε! ;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες.

Μέχρι να σου απαντήσουν στα ερωτήματά σου, ξεκίνα να διαβάζεις τα θέματα της παρακάτω ενότητας:
Νησιά Αιγαίου - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Και τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E5%EB%EB%DC%E4%E1/32680-%E8%E1%F3%EF%F3.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/3876-%E8%DC%F3%EF%F2.html
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Τα διάβασα όλα και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλύτερη από ότι την περίμενα! Μεγάλος προβληματισμός μου είναι σε ποιο σημείο του νησιού να νοικιάσουμε ξενοδοχείο και τί θα κάνουμε με την μεταφορα; Δεν έχουμε ούτε αυτοκίνητο, ούτε δίπλωμα για να ενοικιάσουμε!
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
η ζωη του νησιου ειναι κυριως στον Ποτό.αν δεν εχεις μεσον θα πας με συγκοινωνια απο τον λιμένα.Βεβαια ειναι μεγαλο νησι και χρειαζεται οπωσδηποτε μεσον για να πας σε πανεμορφες παραλιες που δεν πρεπει να χασεις!φερρυ νομιζω πως εχει καθε μια ωρα και μπορεις να πας και απο Κεραμωτη
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
η ζωη του νησιου ειναι κυριως στον Ποτό.αν δεν εχεις μεσον θα πας με συγκοινωνια απο τον λιμένα.Βεβαια ειναι μεγαλο νησι και χρειαζεται οπωσδηποτε μεσον για να πας σε πανεμορφες παραλιες που δεν πρεπει να χασεις!φερρυ νομιζω πως εχει καθε μια ωρα και μπορεις να πας και απο Κεραμωτη
Από τον Ποτο θα μπορούμε να παίρνουνε κτελ για να πάμε στο υπόλοιπο νησί ή η βάση των λεωφορείων είναι μόνο στον Λιμένα;
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
δεν γνωριζω. αλλα στο ξαναλεω θα ταλαιπωρηθειτε πολυ χωρις μεσον σε ενα μεγαλουτσικο νησι σαν την Θασο και δεν θα δειτε τιποτα.
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
από την Κεραμωτή έχει ferry κάθε μισή ώρα για Θάσο και κάνει μισή ώρα για να φτάσει στο Λιμένα. από Καβάλα φεύγει κάθε μία ώρα (αν δεν κάνω λάθος) και η διαδρομή είναι περίπου 1:20 ώρα και σε αφήνει στον Πρίνο. Θα σου πρότεινα να μείνεις και Κεραμωτή. Έχει υπέροχες παραλίες και το καλοκαίρι είναι γεμάτη κόσμο με ωραία ταβερνάκια. Όσο αφορά τη Θάσο θα δυσκολευτείτε λιγάκι χωρίς μεταφορικό μέσο. Έχει πολύ κόσμο στο Ποτό αλλά και στο Λιμένα. Από παραλίες ωραία είναι η Χρυσή Αμμουδιά.
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Σε περιπτωση που σκεφτεις να μεινεις κεραμωτη να μαθεις αν εχουν ψεκασει... Κυριολεκτω. Τα κουνουπια ειναι τιτανομεγιστο :p προβλημα!
 

georgeavra

Member
Μηνύματα
55
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
New York
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Ευρωπη
Σε περιπτωση που σκεφτεις να μεινεις κεραμωτη να μαθεις αν εχουν ψεκασει... Κυριολεκτω. Τα κουνουπια ειναι τιτανομεγιστο :p προβλημα!
Πωπω τι μου θυμησες!!!Ημουν φανταρος 7 μηνες στην Κεραμωτη!!!Ωχ μανουλα μου τα κουνουπια σε επερναν, σε σηκωναν, σε πηγαιναν μεχρι την Θασο και σε γυρνουσαν!!!Απιστευτο!
Και συμβουλη για παραλια Paradise Beach (παραδεισος) εξωτικα τρομερη παραλια!!!
 

Eva_m

Member
Μηνύματα
43
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
χαχαχα η αλήθεια είναι πως τα κουνούπια είναι ένα τεράστιο πρόβλημα αλλά τελευταία το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η Θάσος!!
 

Attachments

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
χαχαχα η αλήθεια είναι πως τα κουνούπια είναι ένα τεράστιο πρόβλημα αλλά τελευταία το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και η Θάσος!!
Τοσο μεγαλο αποκλειεται! 1 φορα πηγα Κεραμωτη κ κεινο μειναμε απο σποντα..ειναι ανυποφορη η κατασταση. Στη Θασο δεν εντοπισα κατι αναλογο, τουλαχιστον στον Ποτο που παμε τα τελευταια 4 χρονια. Οχι οτι δεν εχει κουνουπια, προς Θεου, αλλα σε λογικα πλαισια, καλοκαιρι βραδυ..λογικο ειναι. Αλλα η Κεραμωτη ειναι αλλη φαση!!
Γιαυτο επαναλαμβανω οποιος εχει σκοπο να παει ας ενημερωθει για τον ψεκασμο!!!
 

Sailor Moon

Member
Μηνύματα
106
Likes
44
Παιδια οντως η Κεραμωτη δε παιζεται με τα κουνουπια,καμια σχεση με Θασο.
Παραλιες η Θασος εχει παρα πολυ καλες και πολλες αλλα θελει αυτοκινητο.
Συγκοινωνια εχει αλλα δε ξερω ποσο συχνη.
Η ζωη του νησιου ειναι στον Ποτο,οπου εχει και πολυ καλη πιτσα και οι καλυτεροι λουκουμαδες στα Λιμεναρια!
Καζαβιτια ο-πω-σδη-ποτε για κρεατα μεσα στο δασος αλλα θα πατε ΜΟΝΟ στην Ντινα (το μαγαζι ομως νομιζω λεγεται Βασιλης).
Οι τιμες ειναι καλες.
Για Λιμενα δε ξερω πολλα πραγματα αλλα εχω την θεια μου που κανει τατουαζ,οποτε αν θελετε κανα τατουαζακι...:bleh::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom