Διακοπες καλοκαιρι 2021:Ελλαδα η εξωτερικο;

Καλοκαίρι 2021, που πάμε?


  • Total voters
    101

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προφανώς ο καθένας παίρνει το ρίσκο για τον εαυτό του και ευτυχώς δεν τους συνέβη κάτι άσχημο αλλά πόσο χαλαρός μπορεί να είσαι όταν μπορεί να τσιμπήσεις τον ιό από το αεροπλάνο ακόμη και το ταξίδι των ονείρων σου να γίνει ο χειρότερος εφιάλτης σου;
Μα ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. δε σχολιάζω τις επιλογές του καθενός που είναι σεβαστές, αλλά τα πιθανά κι ενδεχόμενα ρίσκα που μπορεί να προκύψουν με όλη αυτή τη ...μωκατάσταση.
Έκαναν ταξιδιάρα τα παιδιά στην Αίγυπτο, χαίρομαι που τους βγήκε χωρίς ευτράπελα, εγώ μια φορά στη θέση τους δε θα το 'κανα. Είναι αφενός τα χρήματα για τεστ κτλ, αφετέρου η καραντίνα που δεν έχω τη πολυτέλεια των ημερών, μα πάνω απ' όλα ο φόβος μη γίνει κάτι.
Αν καταφέρουμε να εμβολιαστούμε οι 40+ εντός του καλοκαιριού
Υποτίθεται Ιούνιο θα είχαμε εμβολιαστεί κι εμείς οι 40- ,δεν είναι όμως μόνο αυτό και το διαβατήριιο εμβολιασμού το ζήτημα, είναι και τι γίνεται στις άλλες χώρες. Τι να ευχαριστηθεις από ένα ταξίδι με χίλιους δυο περιορισμούς, όσο ασφαλής κι αν αισθάνεσαι.

Ως τότε Ελλάδα και ευτυχώς έχουμε στο πιάτο άπειρες επιλογές αντίθετα με πολλούς άλλους που μένουν εγκλωβισμένοι σε κρύες χώρες , βροχή και μούχλα.
Γι αυτό λέμε ότι ζούμε σε ευλογημένο τόπο. Ελπίζω βέβαια ως το καλοκαίρι να μπορούμε να τον δούμε και να μη μένουμε στην εικόνα, με λιγότερες ακυρώσεις κι αναβολές από πέρυσι. Δε το πολυβλέπω βέβαια...
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι να ευχαριστηθεις από ένα ταξίδι με χίλιους δυο περιορισμούς, όσο ασφαλής κι αν αισθάνεσαι.
Αν εμβολιαστείς αλλάζει το πράγμα...Και ασφαλής αισθάνεσαι και εφόσον υπάρχει εστίαση εκεί που θα πας και ανοιχτά τα σημεία ενδιαφέροντος τότε γιατί όχι; Το θέμα είναι αν θα υπάρχει επάρκεια εμβολίων όπως μας...έταξαν για να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχύτερα και σιγά σιγά να επανέλθουν οι δραστηριότητές μας
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν εμβολιαστείς αλλάζει το πράγμα...Και ασφαλής αισθάνεσαι και εφόσον υπάρχει εστίαση εκεί που θα πας και ανοιχτά τα σημεία ενδιαφέροντος τότε γιατί όχι; Το θέμα είναι αν θα υπάρχει επάρκεια εμβολίων όπως μας...έταξαν για να ξεμπερδεύουμε μια ώρα αρχύτερα και σιγά σιγά να επανέλθουν οι δραστηριότητές μας
Συμφωνούμε σε όλα.
Γι αυτό λέω βήμα βήμα, αλλά επειδή δεν είναι όλες οι χώρες στα ίδια και καθε μία κάνει τα δικά της πρέπει να βλέπουμε και τι ισχύει στο κάθε προορισμό. Είναι μακροπρόθεσμο αυτό το σενάριο βέβαια, ακόμα δε μ'απασχολεί.

Είναι τραγικό το λιγότερο, δε ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... Έχουμε σχεδόν το «αντίδοτο» και ασχολούμαστε και κολλάμε σε χίλιες δυο ...κίες.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα. Καλά έκανες ναι, δεν απαντάω επι προσωπικού, αλλά βάσει της κατάστασης με τα δικά μου κριτήρια.


Χαλαροί και πέρυσι ήταν κατά την είσοδο στην Ελλάδα, τουλάχιστον οι χερσαίοι. Χρυσές δουλειές κάνανε όσοι εξέδιδαν «βεβαιώσεις» από τη Βουλγαρία, τα αποτελέσματα τα είδαμε...

Στη δική μας χώρα το σημαντικό ποσοστό είναι άγνωστο ακόμα πότε θα εμβολιαστεί.
Ναι συμφωνούμε, στην Αίγυπτο είναι όλα ανοικτά, το ρίσκο το σκεφτόμαστε όμως ή όχι;
Εμείς πηγαμε στο Μαυροβουνιο περσυ πανευκολα, χωρις να χρειαζεται καν τεστ, με μετρα αλλα λογικα πραγματα. Ουτε καραντινα ουτε τιποτα.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Ελλάδα με αεροπλάνο....

Ελπίζω όπως πέρυσι. Πολλοί το φοβήθηκαν με συνέπεια να κλείνω και να ταξιδεύω με 30 ευρώ!

Έχω κλείσει και εξωτερικό για Σεπτέμβριο....Αν πάω όντως, σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά! Αν πάλι όχι, σημαίνει οτι 2-3 μήνες θα ακυρωθεί η πτήση και θα ποντάρω στο να πάρω αλλό ενα +10% voucher, όπως νωρίτερα φέτος!

Για δωμάτια, δεν το συζητώ...μόνο με δωρεάν ακύρωση είτε εντός, είτε εκτός!

Εν κατακλείδι, αισιοδοξία για win-win καταστάσεις!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω κλείσει και εξωτερικό για Σεπτέμβριο....Αν πάω όντως, σημαίνει ότι όλα πήγαν καλά! Αν πάλι όχι, σημαίνει οτι 2-3 μήνες θα ακυρωθεί η πτήση και θα ποντάρω στο να πάρω αλλό ενα +10% voucher, όπως νωρίτερα φέτος!

Για δωμάτια, δεν το συζητώ...μόνο με δωρεάν ακύρωση είτε εντός, είτε εκτός!

Εν κατακλείδι, αισιοδοξία για win-win καταστάσεις!
Ακριβώς έτσι σκέφτομαι κι εγώ!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Το πολύ να μου μείνουν οι οδηγοί! View attachment 341929
Μια χαρά είναι κι έτσι. Έχω κάνει 2 ταξίδια στην Πορτογαλία αλλά πολυήμερα γύρω στις 15 μέρες κάθε φορά. Μου έχουν μείνει ένα σωρό οδηγοί και καμιά φορά κάθομαι τους διαβάζω κι ονειρεύομαι....;)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.195
Εγώ θα τη πω την αμαρτία μου: η μεγάλη μου αγάπη είναι πλέον τα βουνά και όχι οι θαλασσες και ομολογουμένως το εξωτερικό μου έχει λείψει. Ίσως είναι λοιπόν ευκαιρία να γίνει ένα ταξίδι που έχω εδώ και 2-3 χρόνια στο μυαλό μου, τα Παμιρ. Σε αντίθεση με τους περισσότερους που κάνουν το κλασικό τουρ των 7-8 ημερών, εμείς θα προτιμήσουμε να το απολαύσουμε. Σε ένα από τα ωραιότερα τοπία του κόσμου είναι κρίμα να μην αφιερώσουμε το χρόνο που του αξίζει, λέμε επομένως για ένα ξεγυρισμένο 12ημερο. Θελουμε να μην είμαστε συνέχεια στο δρόμο και φυσικά να κάνουμε ημερήσια τρεκ για να απολαύσουμε το μεγαλείο των βουνών. Το Κιργισταν θα γίνει ξεχωριστό ταξίδι στο μέλλον (μπορεί και στο πολύ κοντινό). Θεωρώ ότι ένα τέτοιο ταξίδι είναι σχετικά ασφαλές αφού θα είσαι σε δικό σου μεταφορικό μέσο και στις ερημιές της φύσης δε θα υπάρχει λόγος ανησυχίας ή περιορισμών.
Fingers crossed.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Οχι ασφαλεια ακυρωσης ειτε λογω συνθηκων ειτε λογω νοσου προ ταξιδιου.
Εννοω ασφαλεια για νοσηλεια συγκεκριμενα για κοβιντ στο εξωτερικο.
Για ασφαλεια νοσηλειας σου μιλαει...ειναι της mondial και αυτα τα πακετα υπαρχουν απο περσυ τον αυγουστο(ισως και πιο νωρις)προς πωληση...καλυπτει μεγαλο ποσο νοσηλειας,μεταφορα δικου σου ατομου στη χωρα που εισαι αν χρειαστεις αρκετο χρονο νοσηλεια αν θυμαμαι καλα...εχει ξαναναφερθει απο περσυ το καλοκαιρι η συγκεκριμενη ασφαλεια τις εταιρειας αυτης εδω παντως δεν ειναι κατι νεο!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
593
Likes
2.393
Για ασφαλεια νοσηλειας σου μιλαει...ειναι της mondial και αυτα τα πακετα υπαρχουν απο περσυ τον αυγουστο(ισως και πιο νωρις)προς πωληση...καλυπτει μεγαλο ποσο νοσηλειας,μεταφορα δικου σου ατομου στη χωρα που εισαι αν χρειαστεις αρκετο χρονο νοσηλεια αν θυμαμαι καλα...εχει ξαναναφερθει απο περσυ το καλοκαιρι η συγκεκριμενη ασφαλεια τις εταιρειας αυτης εδω παντως δεν ειναι κατι νεο!
Noσηλεια για κορονοιο συγκεκριμενα; Παω να το ψαξω γιατι δεν ειχα βρει κατι ως τωρα, ευχαριστω. Γιατι εκτος νοσηλειας θελω να διευκρινησω αν καλυπτει κ εξοδα καραντινας αν βρεθεις θετικος στον προορισμο, χωρις να χρειαζεσαι νοσηλεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.550
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom