Διακοπες στη Θεσσαλονικη

traveller12

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Geia sas!
Ego ime apo Kipro kai klisame me to agori mou eisitiria gia thessaloniki 6 meres. Episis kaname kratisi ke gia diamoni. Afto pou mas provlimatizi omos epidi den gnorizoume topia konta sti thessaloniki,einai eisigisis gia monoimeres ekdromes me leoforio
 
Μηνύματα
5
Likes
10
Geia sas!
Ego ime apo Kipro kai klisame me to agori mou eisitiria gia thessaloniki 6 meres. Episis kaname kratisi ke gia diamoni. Afto pou mas provlimatizi omos epidi den gnorizoume topia konta sti thessaloniki,einai eisigisis gia monoimeres ekdromes me leoforio

Kalimera, egina melos st site mono k mono gia na s apantisw, epidei zw stn Thessaloniki.
Yparxoun arketa taksiwdiwtika grafeia pou mporeis na klisis diafora k ektos thessalonikis alla dn aksizei k tha einai k panakriva k nomizw pws se 6 meres dn prolavenete.
Apo ekei k pera i Thessaloniki einai to kentro, paralia, ligo pio panw molis sinantisete enan megalo kentriko dromo einai mitropoleos, ligo pio panw i tsimiski k ligo pio panw enas idios kentrikos dromos i egnatia, stn arxi tha deite afta... na fate tn imera k na pieite ta vradia, ola ekei, egw eimai spitikos typos opote gia fagito dn kserw polla meri, gia poto omws paraskeves k savvata ginete xamos stn valawritou, einai mia odos sta stena tis egnatias, k fysika stn paralia.
Tn epomeni mera mporeite na aneveite ligo pio panw, sta kastra, me to lewforeio to 23 an thimamai kala, apo kentro pernaei opote tha to petixete se kapoia stasi..
An thelete na vgeite k ektos polhs, eite anatolika st xwrio tou Lagkada as poume eite Peraia dytika efxaristws na sas enimerwsw ti kai pws...
 

traveller12

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Kalimera, egina melos st site mono k mono gia na s apantisw, epidei zw stn Thessaloniki.
Yparxoun arketa taksiwdiwtika grafeia pou mporeis na klisis diafora k ektos thessalonikis alla dn aksizei k tha einai k panakriva k nomizw pws se 6 meres dn prolavenete.
Apo ekei k pera i Thessaloniki einai to kentro, paralia, ligo pio panw molis sinantisete enan megalo kentriko dromo einai mitropoleos, ligo pio panw i tsimiski k ligo pio panw enas idios kentrikos dromos i egnatia, stn arxi tha deite afta... na fate tn imera k na pieite ta vradia, ola ekei, egw eimai spitikos typos opote gia fagito dn kserw polla meri, gia poto omws paraskeves k savvata ginete xamos stn valawritou, einai mia odos sta stena tis egnatias, k fysika stn paralia.
Tn epomeni mera mporeite na aneveite ligo pio panw, sta kastra, me to lewforeio to 23 an thimamai kala, apo kentro pernaei opote tha to petixete se kapoia stasi..
An thelete na vgeite k ektos polhs, eite anatolika st xwrio tou Lagkada as poume eite Peraia dytika efxaristws na sas enimerwsw ti kai pws...
Kalimera!! Se euxaristo para poli gia tin apantisi Omos Mporite na mou pite ke merika omorfa kai irema topia ektos polis ke pos pame ekei...!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Geia sas!
Ego ime apo Kipro kai klisame me to agori mou eisitiria gia thessaloniki 6 meres. Episis kaname kratisi ke gia diamoni. Afto pou mas provlimatizi omos epidi den gnorizoume topia konta sti thessaloniki,einai eisigisis gia monoimeres ekdromes me leoforio
Kalimera, egina melos st site mono k mono gia na s apantisw, epidei zw stn Thessaloniki.
Yparxoun arketa taksiwdiwtika grafeia pou mporeis na klisis diafora k ektos thessalonikis alla dn aksizei k tha einai k panakriva k nomizw pws se 6 meres dn prolavenete.
Apo ekei k pera i Thessaloniki einai to kentro, paralia, ligo pio panw molis sinantisete enan megalo kentriko dromo einai mitropoleos, ligo pio panw i tsimiski k ligo pio panw enas idios kentrikos dromos i egnatia, stn arxi tha deite afta... na fate tn imera k na pieite ta vradia, ola ekei, egw eimai spitikos typos opote gia fagito dn kserw polla meri, gia poto omws paraskeves k savvata ginete xamos stn valawritou, einai mia odos sta stena tis egnatias, k fysika stn paralia.
Tn epomeni mera mporeite na aneveite ligo pio panw, sta kastra, me to lewforeio to 23 an thimamai kala, apo kentro pernaei opote tha to petixete se kapoia stasi..
An thelete na vgeite k ektos polhs, eite anatolika st xwrio tou Lagkada as poume eite Peraia dytika efxaristws na sas enimerwsw ti kai pws...
Kalimera!! Se euxaristo para poli gia tin apantisi Omos Mporite na mou pite ke merika omorfa kai irema topia ektos polis ke pos pame ekei...!
Παρακαλώ μην γράφετε με greeklish και διοθρώστε τα μηνύματά σας.

Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ που αποδεχθήκατε κατά την εγγραφή σας:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εκτός από τα greeklish (που απαγορεύονται), πολύ διαφωτιστική η απάντηση... o_O
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
θα έρθετε Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι ή τώρα κοντά;
Αν έρθετε το καλοκαίρι, αξίζει να πάτε και στη Χαλκιδική (για κόσμο στο πρώτο πόδι, για πιο ήσυχες καταστάσεις στο δεύτερο πόδι, για εντελώς ήσυχες μια βόλτα με το καραβάκι γύρω από το Άγιο Όρος). Υπάρχουν λεωφορεία συνέχεια, ειδικά για το πρώτο πόδι!
Επίσης, αξίζει το μουσείο Βεργίνας και η Έδεσσα, αλλά στο μουσείο μόνο με τουριστικό γραφείο ή ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο μπορώ να φανταστώ να πηγαίνετε!
Ξέρω ότι κάποιες κρουαζιέρες που σταματάνε στο θερμαϊκό κάνουν ημερήσια εκδρομή στα Μετέωρα, αλλά εμένα μου φαίνονται λίγο μακρυά.
Υπάρχουν κάποια τουριστικά γραφεία που κάνουν σε καλές τιμές ημερήσιες εκδρομές, αλλά μόνο τα Σάββατα και τις Κυριακές. Οπότε, μπορείτε να κανονίσετε κοντινή απόδραση από τη Θεσσαλονίκη μέσα στο Σαββατοκύριακο.
 

traveller12

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
θα έρθετε Θεσσαλονίκη το καλοκαίρι ή τώρα κοντά;
Αν έρθετε το καλοκαίρι, αξίζει να πάτε και στη Χαλκιδική (για κόσμο στο πρώτο πόδι, για πιο ήσυχες καταστάσεις στο δεύτερο πόδι, για εντελώς ήσυχες μια βόλτα με το καραβάκι γύρω από το Άγιο Όρος). Υπάρχουν λεωφορεία συνέχεια, ειδικά για το πρώτο πόδι!
Επίσης, αξίζει το μουσείο Βεργίνας και η Έδεσσα, αλλά στο μουσείο μόνο με τουριστικό γραφείο ή ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο μπορώ να φανταστώ να πηγαίνετε!
Ξέρω ότι κάποιες κρουαζιέρες που σταματάνε στο θερμαϊκό κάνουν ημερήσια εκδρομή στα Μετέωρα, αλλά εμένα μου φαίνονται λίγο μακρυά.
Υπάρχουν κάποια τουριστικά γραφεία που κάνουν σε καλές τιμές ημερήσιες εκδρομές, αλλά μόνο τα Σάββατα και τις Κυριακές. Οπότε, μπορείτε να κανονίσετε κοντινή απόδραση από τη Θεσσαλονίκη μέσα στο Σαββατοκύριακο.
Γεια σας! Θα έρθουμε αρχες Ιουνίου γί αυτό και αποκλείσαμε το νησί. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο ποία λεοφωρεία θα πρέπει να πάρουμε για τα τοπία που μου αναφέρατε όπως και για τα λουτρά Ποζάρ και την Έδεσσα... επίσης χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο θα είναι εύκολο για εμάς να πάμε;
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Γεια σας! Θα έρθουμε αρχες Ιουνίου γί αυτό και αποκλείσαμε το νησί. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο ποία λεοφωρεία θα πρέπει να πάρουμε για τα τοπία που μου αναφέρατε όπως και για τα λουτρά Ποζάρ και την Έδεσσα... επίσης χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο θα είναι εύκολο για εμάς να πάμε;
Λουτρά Πόζαρ και Έδεσσα =Νομός Πέλλας
Βεργίνα=Νομός Ημαθίας
Μετέωρα=Νομός Τρικάλων
Άγιο Όρος=Νομός Χαλκιδικής
Λουτρά Πόζαρ αποκλείονται χωρίς γραφείο ή αυτοκίνητο. Ξέρω πολύ καλά την περιοχή και δυστυχώς δεν υπάρχει πρόσβαση με λεωφορείο. Θα μπορούσατε να φτάσετε με λεωφορείο ΚΤΕΛ του νομού Πέλλας μέχρι ένα κοντινό χωριό (10 χιλιόμετρα από τα λουτρά του Πόζαρ) ή την Αριδαία (νομίζω 15 χιλιόμετρα) και να πάρετε μετά ταξί. Έχει δρομολόγια κάθε δύο ώρες από νωρίς το πρωί (νομίζω 6:30 πμ). Αν φτάσετε με ταξί στα λουτρά, μπορείτε να κινηθείτε με τα πόδια(Έχει πεζόδρομο για να κινηθείτε μέσα στο χωριό των λουτρών ή τη δασική περιοχή που έχει και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον) αρκεί να σας αρέσει το περπάτημα, γιατί η περιοχή προσφέρετε γενικώς. Όμως το τελευταίο δρομολόγιο από την Αριδαία είναι στις 8 ή 8:30 για να επιστρέψετε Θεσσαλονίκη. Για Έδεσσα έχει κάθε μία ώρα δρομολόγιο το ΚΤΕΛ του νομού Πέλλας και σε αφήνει μέσα στην Έδεσσα. Η Έδεσσα με την Αριδαία συνδέονται επίσης με συγκοινωνία μεταξύ τους
Για Χαλκιδική από τέλη Μαϊου έχει πολύ συχνά δρομολόγια με το ΚΤΕΛ. Μιλάμε όμως για μπάνιο. Για διασκέδαση μόνο τα Σαββατοκύριακα μέχρι να τελειώσουν οι εξετάσεις στα πανεπιστήμια. Σε κανένα από αυτά δεν χρειάζεται να κλείσετε νωρίτερα θέση ή εισιτήρια. Επίσης το κτελ Χαλκιδικής εξυπηρετεί και για το καραβάκι γύρω από το Άγιο Όρος.
Για το μουσείο της Βεργίνας μόνο με τουριστικό γραφείο ή αυτοκίνητο πηγαίνεις. Δεν γνωρίζω αν εξυπηρετεί το Κτελ Ημαθίας. Απλά είναι ένα μουσείο που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ, γι΄αυτό και το πρότεινα.
Τα Μετέωρα βρίσκονται στο Νομό Τρικάλων, άρα το ΚΤΕΛ Τρικάλων εξυπηρετεί, αλλά δεν νομίζω να βολεύει για ημερήσια εκδρομή. Μόνο με τουριστικό ή αυτοκίνητο θα το πρότεινα.
Ιούνιο πέφτει και του Αγίου Πνεύματος. Αν έρχεστε εκείνες τις ημερομηνίες η εκδρομή σας, τότε όλα τα δρομολόγια αλλάζουν. Της Χαλκιδικής αυξάνονται και έχει και πολλές εκδρομές με τα τουριστικά: ημερήσιες, διήμερες ή τριήμερες. Του ΚΤΕΛ Πέλλας μειώνονται εκείνη τη Δευτέρα.
Από την άλλη, οι 6 μέρες δεν είναι πολλές και δεν ξέρω πόσες μέρες θέλετε να μείνετε μέσα στη Θεσσαλονίκη. Συνήθως αρχές Ιουνίου έχει και την έκθεση βιβλίου στην παραλία Θεσσαλονίκης, άρα και πολλές βροχές. Εξαρτάται από το τι θέλετε να κάνετε γενικότερα (μουσεία, περπάτημα, φαγητό κλπ)
 

Sofiaskg

Member
Μηνύματα
29
Likes
8
Δε μας λες τι σε ενδιαφέρει, η Θεσσαλονίκη εχει πολυ καλη κουζίνα αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου προτείνω εστιατόρια.
Από διασκέδαση επίσης ανάλογα των προτιμησεων σας υπάρχει πληθώρα επιλογών.
Όσο για κοντινές εξορμήσεις προτείνω και εγω Βεργίνα και Περαία για θαλασσινά με τραπεζακι στο κύμα.
Επίσης οπωσδήποτε μια ποδηλαταδα στη Ν. Παραλία, καφεδάκι στα κάστρα, μεσημεριανο φαγητό λαδαδικα , ποτάκι βαλαωριτου , αν σας αρέσουν τα ψωνια mega outlet και Mediterranean cosmos στην Πυλαία.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Μονοημερη στα Τρικαλα δεν θα το συνιστουσα γιατι ειναι περιπου3,5 ώρες. Με τα κτελ δεν τα παω καλα αλλα μπορω να σου πω προτεινω καποιες διαδρομες που μπορουν να γινουν πιο ευκολα με αυτοκινητο γιατι απαιτουν στάσεις.
Ωστόσο στην διευθυνση αυτη μπορεις να βρεις που μπορεις να πας απο Θεσσαλονικη με λεωφορειο και ποσο θα διαρκεσει η διαδρομή. Ειναι ο κεντρικος σταθμος των ΚΤΕΛ
http://ktelmacedonia.gr/gr/routes/&tid=29
1)Μέτσοβο-Ιωαννινα περιπου 2-2,30 ώρες
2)Καστορια 2 ώρες (βολτα στην λιμνη, Λιμναίος Νεολιθικός οικισμος Δισπηλιου λίγο πριν την πόλη)
3) Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας -Εδεσσα(καταράχτες)-Αγιος Αθανασιος ή
Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας-Αριδαια (Λουτρά πόζαρ)

4)Αρχαιολογικος χώρος Βεργίνας-Βεροια- Νάουσα-Αγιος Νικολαος
 
Last edited:
Μηνύματα
5
Likes
10
Kalimera!! Se euxaristo para poli gia tin apantisi Omos Mporite na mou pite ke merika omorfa kai irema topia ektos polis ke pos pame ekei...!

Όπως είπα και στην αρχή δεν νομίζω πως μέσα σε 6 μέρες προλαβαίνετε να κάνετε και πολλά εκτός Θεσσαλονίκης και απ ότι διαβάζω τα παιδιά σε πρότειναν κάποια μέρη..
Τα λεωφορείο το 8 (εγνατία), 12 (τσιμισκή), 78 εγνατία) από ανατολικά προς δυτικά, πάντα από κέντρο σταματάτε στο τέρμα, στο ΚΤΕΛ, εκεί μπορείτε να κλείσετε εισιτήριο για καμιά Έδεσσα, για καμιά Καβάλα αλλά και να μην πάτε δεν χάνετε κάτι.
Αλλά μέσα στην Θεσσαλονίκη 6 μέρες και χωρίς ταλαιπωρία με τα ΚΤΕΛ κλπ προλαβαίνετε να τα κάνετε όλα και να περάσετε τέλεια.
Το λεωφορείο το 12 (Τσιμισκή) από δυτικά προς ανατολικά σταματάει στο ανακαινισμένο εμπορικό κέντρο one salonica (πρώην city gate) στην στάση ΟΠΑΠ.
Το λεωφορείο 85 (εγνατία) από ανατολικά προς δυτικά μέσα σε μερικά λεπτά θα σας έχει πάει στο χωρίο του Λαγκαδά, είναι ένα πολύ όμορφο χωρίο με καφετέριες και με πολύ καλό κόσμο, ερίσεις υπάρχουν και λουτρά εκεί.
Το λεωφορείο 23 απ τον σταθμό, (στο τέρμα του σταθμού θα πάτε, από ανατολικά προς δυτικά, είτε με το 2, είτε με το 3, είτε με το 10, είτε με το 14) θα σας πάει στα κάστρα, θα κάνετε μια ερώτηση για να κατεβείτε πιο νωρίς επειδή κάνει τέρμα Συκιές για να μην πάτε πολύ μακριά...
Με το 14 είτε μέσα απ τον σταθμό είτε κάπου απ την εγνατία (από δυτικά προς ανατολικά) μπορείτε να πάτε στην Τούμπα, έχει ωραίες καφετέριες κλπ έχει και το γήπεδο της Τούμπας, μπορείτε αν σας βολεύουν η μέρες να αγοράσετε τίκετ για κάποιο ματς, και να μπείτε στο θρυλικό γήπεδο σε όποια θύρα θέλετε, ακόμα και στη Ιστορική θύρα 4, αν θέλετε να ζήσετε την εμπειρία της 4 με προσοχή θα την ζήσετε, όχι φωτογραφίες/βιντεάκια, ερίσεις μόλις μπείτε μέσα θα πάτε προς τα δεξιά, σας το λέω εγώ που ήμουν Συνδεσμίτης και με διαρκείας στην 4 χρόνια και φέτος είπα να χαλαρώσω...
Το 21 από Αριστοτέλους (από ανατολικά προς δυτικά) πάει στον Εύσμο, μια πολύ όμορφη περιοχή που θα σας αρέσει...
Το 45 περνάει απ τον σταθμό και την εγνατία και πάει στο εμπρικό κέντρο cosmos (έξω απ την θεσσαλονίκη), εκεί θα πάτε μέρα και μέρα θα έρθετε..
Για μέσα στην Θεσσαλονίκη και στο κέντρο όπως είπα και στην πρώτη μου απάντηση, βόλτες στην παραλία και νέα παραλία θεσσαλονίκης, υπάρχει το άγαλμα του Μ. Αλέξανδρου και ο Λευκός Πύργος που δεν είναι λευτκός, τσιμισκή, εγνατία, μητροπόλεως... Για καφέ εκεί σχεδόν όλα τα μαγαζία είναι πολύ ωραία.
Για ποτό στην Βαλαωρίτου παρασκευή ή σάββατο (σε κάποιο στενό της εγνατίας είναι, κοντά στην στάση Αντιγονιδών.
Για φαγητό στα Λαδάδικα, ύψος Τσιμισκής.
Στην εγνατία στο κέντρο είναι η Καμάρα (Η Αψίδα του Γαλερίου), κάνει μπαμ θα το δείτε, και λίγο πιο πάνω είναι η Ροτόντα (προσοχή εκεί μέρα και νύχτα γιατί χάλασε η πλατεία που είναι δίπλα στην Ροτόντα από ναρκομάνείς). Μόλις περάσετε την εγνατία και πάτε προς τα κάτω προς παραλία θα δείτε την πλατεία ναυαρίνου, θα δείτε και κάποια αρχαία εκει, και μπορείτε να φάτε στον Valentino την καλύτερη κρέπα της θεσσαλονίκης, για χοντ ντόγκ, τόστ κλπ θα φάτε στο Dream Team, αν πάτε προς δεξιά και συνεχίσετε και περπατάτε για κανά πεντάλεπτο θα συναντίσετε ανάμεσα σε τσιμισκή και εγνατία τον Ναό της Αγία Σοφία, απέναντι υπάρχει ένα ωραίο μικρό μαγαζί με παγωτά, είναι πολύ νόστιμα.
Αυτά αλλά αν θέλετε συνεχίζω.
Η θεσσαλονίκη είναι βόλτες, καφέ και φάει, και απλά έχει κάποια ωραία αξιοθέατα και κάποια ωραία μέρη. Τα συμαντικότερα είναι αυτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom