Διακοπες στη Θεσσαλονικη

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Για πιο low budget, μένετε στο αεροδρόμιο για κάποιες ώρες μέχρι να ανοίξουν τα γραφεία ενοικιάσεως
Και πως θα μπει σφηνα πατσατζιδικο -σουπερι Τσαρουχα μετα την πεινα απο τη Ryanair? Προτεινω βραδινο λεωφορειο γισ κεντρο που κανει ακριβως οση ωρα και το ταξι, ειναι αδειο, 2 ευρω εκαστος. Ξενοδοχειο κεντρου, φαι, υπνος σε περιξ του μαγαζιου ξενοδοχειο και ενοικιαση απο Θεσσαλονικη, οχι αεροδρομιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Θα είναι ανοιχτά όμως;
24ωρο. Δεν εχω παει ποτε πριν τα μεσανυχτα. Θα με βαλετε να ζητησω επιβεβαιωση απο τον πατσο-λογο του φορουμ @psilos3
Εχουμε μεινει 3 φορες σε ξενοδοχειο εκει κοντα μονο για υπνο μετα απο πτηση-σουπα σε φοβερη τιμη, 45 το δικλινο με πρωινο και επειδη μας μαθανε μας δινουν σουιτα με το ιδιο ποσο (ειτε ειναι upgrade λογω hotels.com που δινει συχνα).
 
Last edited:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μάλλον σε αυτή τη επιλογή κατευθύνομαι. Φαίνεται ότι δεν υπάρχει θέμα για παράδοση αυτοκινήτου στο κέντρο Δευτέρα τοτ Πάσχα. Πίστευα ότι λόγω μέρας η επιλογή μου θα ήταν μόνο το αεροδρόμιο. Αφού και οι δρόμοι θα είναι άδειοι θα κλείσω κέντρο ώστε να παραδώσω και στο ίδιο σημείο στην επιστροφή χωρίς να έχω εξτρα χρέωση ή να αναγκαστώ να κάνω τη διαδρομή αεροδρόμιο κέντρο. Θα κάτσουμε 2 μέρες Θεσσαλονίκη και μετά θα φύγουμε.
@paefstra πες μου αν θέλεις το όνομα του ξενοδοχείου.
Το πατσατσιδικο το έχω σημειώσει 😉
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Μάλλον σε αυτή τη επιλογή κατευθύνομαι. Φαίνεται ότι δεν υπάρχει θέμα για παράδοση αυτοκινήτου στο κέντρο Δευτέρα τοτ Πάσχα. Πίστευα ότι λόγω μέρας η επιλογή μου θα ήταν μόνο το αεροδρόμιο. Αφού και οι δρόμοι θα είναι άδειοι θα κλείσω κέντρο ώστε να παραδώσω και στο ίδιο σημείο στην επιστροφή χωρίς να έχω εξτρα χρέωση ή να αναγκαστώ να κάνω τη διαδρομή αεροδρόμιο κέντρο. Θα κάτσουμε 2 μέρες Θεσσαλονίκη και μετά θα φύγουμε.
@paefstra πες μου αν θέλεις το όνομα του ξενοδοχείου.
Το πατσατσιδικο το έχω σημειώσει 😉
Λεγεται hotel Nea Metropolis.
Θεωρειται 3αστερο αλλα τα ξενοδοχεια του κεντρου ειναι τελειως μαπα, οποτε ειναι 3αστερο για δεδομενα Θεσσαλονικης., μοιαζει με 2αστερο. Ειναι 2 λ απο Εγνατια και τη σταση του λεωφορειου και 7-8 λ απο τον Τσαρουχα. Στα συν οτι σ αυτην την τιμη δινει και πρωινο. Ειναι ξενοδοχειο αρχων του 20 αιωνα, με το μαρμαρινο μπαλκονι με φουρουσια κλπ, τα γυψινα στο ταβανι κλπ. Αν ζητησετε upgrade δινουν το γωνιακο δωματιο με τις 3 μπαλκονοπορτες και τον πολυελαιο, καμια 35ρια τμ με εξτρα καναπε και μπαλκονι κυκλικο.
Μοιαζει με 2αστερο αλλα για εναν υπνο με πρωινο ειναι οκ, εγω δεν παω αλλου πια. Απο τη hotels.com παιρνω και σφραγιδα 10% , αρα σαν να δινω 40 ευρω
Ευγενεστατο προσωπικο εννοειται ολη νυχτα στην πορτα.
Nea Metropolis Hotel
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λέτε να έχω πρόβλημα να μου παραδώσουν στο αεροδρόμιο αυτοκίνητο στις 2 το πρωί?
η προσαύξηση θα είναι μεγάλη αν είναι εφικτή...
αν υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης ξημερώματα, εννοείται προτιμητέο
Επειδή συνεργάζομαι με μια εταιρεία ενοικιάσεως ρώτησα να μάθω γενικά τι ισχύει.
Η χρέωση εκτός ωραρίου είναι συνήθως 20€+ΦΠΑ για την παράδοση του αυτοκινήτου εκτός ωραρίου, εκτός αν υφίσταται 24ωρη υποστήριξη από κάποιο γραφείο, οπότε δεν υπάρχει χρέωση.

Προτεινω βραδινο λεωφορειο γισ κεντρο που κανει ακριβως οση ωρα και το ταξι, ειναι αδειο, 2 ευρω εκαστος
Αυτή είναι μια καλή περίπτωση συμφωνώ, περνάει και από την Εγνατία, γλιτώνεις και μια μέρα ενοικίασης έτσι.

Θα είναι ανοιχτά όμως;
ΥΒΡΙC.
Κλείνουν ποτέ οι ναοί; Φυσικά και είναι 24ωρα όλα τα μαγειρία - πατσατζίδικα.
Το συγκεκριμένο είναι λίγο πιο τουριστικό πλέον αλλά εγκρίνω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
ΥΒΡΙC.
Κλείνουν ποτέ οι ναοί; Φυσικά και είναι 24ωρα όλα τα μαγειρία - πατσατζίδικα.
Το συγκεκριμένο είναι λίγο πιο τουριστικό πλέον αλλά εγκρίνω.
To ξέρω καλέ. Για τη Δευτέρα του Πάσχα το λέω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Άλλο Μ. Παρασκευή
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές... :cool:
Για κάθε σημείο της πόλης (πχ ανατολικά,δυτικά κτλ) υπάρχει και το ανάλογο πατσατζίδικο.
Κάποιο θα βολέψει!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές... :cool:
Για κάθε σημείο της πόλης (πχ ανατολικά,δυτικά κτλ) υπάρχει και το ανάλογο πατσατζίδικο.
Κάποιο θα βολέψει!
Από πότε έχεις να κάνεις Πάσχα στη Θεσσαλονίκη :bleh: ; Αστους ανθρώπους να ξεκουραστούν :innocent:.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι μέρες αυτές είναι ιδιαίτερες και πρέπει όλοι να συμβιβάζονται με κατεβασμένα ρολά ή μετριότητες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Από πότε έχεις να κάνεις Πάσχα στη Θεσσαλονίκη :bleh: ; Αστους ανθρώπους να ξεκουραστούν :innocent:.
Πρόσφατα μωρέ, το 2004 ήταν το τελευταίο, καραντίνας εξαιρουμενης. :haha:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι μέρες αυτές είναι ιδιαίτερες και πρέπει όλοι να συμβιβάζονται με κατεβασμένα ρολά ή μετριότητες.
Εννοείται αυτό δε το συζητάμε, χωρίς να σημαίνει αναγκαστικά πως θα βρει κανείς μόνο μετριότητες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.804
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom