Διακοπες στο "Ελλαντα" 2012

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Είνια όπως το Bansko για εμάς... που παντού μα παντού, όσοι δουλεύουν, μιλάνε ελληνικά! :cool:
Δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί στο Bansko υποθέτω ότι δουλεύουν Βούλγαροι που μιλάνε ελληνικά ενώ στα ξενοδοχεία μας δουλεύουν αλλοδαποί που μιλάνε ελάχιστα ελληνικά ή και καθόλου μη σου πω...
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Βάλε και λίγο Σάμο και πολύ αλλά πολύ Ίο! Της τρελής με Νέο Ζηλανδούς και Αυστραλούς που δουλεύουν εκεί ολόκληρη σεζόν!
 
Last edited by a moderator:

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Νομίζω το φαινόμενο δεν είναι καινούριο απλά έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας. Το 2003 που πήγα στην Πάρο, σε καφέ στη Παροικιά δούλευαν ξένοι ως γκαρσόνια..Μάλλον Άγγλοι...
 

CaveTravel

Member
Μηνύματα
102
Likes
44
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου-Χιλη
Βάλε και λίγο Σάμο και πολύ αλλά πολύ Ίο! Της τρελής με Νέο Ζηλανδούς και Αυστραλούς που δουλεύουν εκεί ολόκληρη σεζόν!
Γίνεται της τρελής από Νεοζηλανδούς και Αυστραλούς που δουλεύουν σαν
γκαρσόνια,12 ώρες την ημέρα για 200-300 ευρώ τον μήνα?
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ο κολλητος μου δουλευει σε 5αστερο στην Κω μαγειρας.Περα απ τους βασικους δηλαδη Σεφ,α' β' και γ' μαγειρες ολα τα βοηθητικα χερια ειναι ξενοι και μαλιστα απο οτι χωρα μπορει να φανταστει ο καθενας.Αγγλοι,Γαλλοι,Ουγγροι μεχρι και απ το Ουζμπεκισταν.Ομως το προιον σιγουρα δεν υποβαθμιζεται τουλαχιστον στον τομεα της κουζινας απ τη στιγμη που οι βασικοι ειναι ελληνες.

Παντως οντως εχουν γεμισει ξενους μαθητευομενους και οπως μου λεει εχει βαρεθει να μιλαει αγγλικα με το προσωπικο.Οσο για σερβιτορους το 90% ειναι ξενοι.

Στην Πιερια ειναι γνωστο πως οι Σερβοι ειναι η πηγη των χρηματων της περιοχης γιαυτο και μαγαζια και καταστηματα εχουν προσωπικο σερβους που προφανως μενουν ελλαδα καθως ξερουν μια χαρα τα ελληνικα.
 

phoenix

Member
Μηνύματα
69
Likes
46
Γίνεται της τρελής από Νεοζηλανδούς και Αυστραλούς που δουλεύουν σαν
γκαρσόνια,12 ώρες την ημέρα για 200-300 ευρώ τον μήνα?
κ όχι μόνο αυτό, σου λένε ήμουν εδώ και πέρυσι και πρόπερσι και θα είμαι κ του χρόνου. Εμένα μου έχει τύχει να με θυμούνται κιόλας!:shock:
 
Last edited by a moderator:

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ποιό είναι το πρόβλημα? Δεν έχετε πάει στο Λονδίνο? Εκεί σε όλα τα ξενοδοχεία οι υπάλληλοι είναι όλοι ξένοι. Και τα αγγλικά τους είναι επιεικώς άθλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Στη Σίφνο και Τζια που πήγα δεν είδα ξένους υπαλλήλους. Και λοιπόν; Είδα ευγένεια και χαμόγελο παντού; Σιγά...
Για μένα αυτό μετράει στην εξυπηρέτηση, απ' όποια εθνικότητα κι αν προέρχεται.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Έχει τουλάχιστον μια δεκαετία που συμβαίνει, τουλάχιστον έτσι υπέπεσε στην αντίληψη μου, έχει δε επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα αλλά και στην Ευρώπη. Προφανώς εξυπηρετεί κάποια συμφέροντα και διευκολύνει τις επιχειρήσεις, αλλά ίσως αναβαθμίσει και το παρεχόμενο προϊόν. Τη διάθεση φτιάχνει το επίπεδο των υπηρεσιών και η συμπεριφορά μάλλον, παρά η ομογλωσσία. Στην Πελοπόνησσο και τη Χαλκιδική κάποιοι Έλληνες συμπεριφέρονταν λες και θέλουν να σαμποτάρουν τη χώρα, ενώ τα "μαύρα χέρια", που κατά κανόνα είναι βοηθητικά, φαίνεται να προσέχουν περισσότερο, λόγω ανάγκης. Τελικά το τουριστικό προιόν διαμορφώνεται σε αυτό που του αξίζει, δεν είναι δηλαδή αποτέλεσμα οργανωμένου σχεδίου αυτό που συμβαίνει. Έτσι κι αλλιώς σύντομα και τα Ελληνικά χέρια θα είναι φθηνά και μαύρα και θα πρέπει να έχουν ΚΑΙ επαγγελματική κατάρτιση.
Καλώς σας βρήκα και καλό μήνα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom