Διαμονή Τζουμέρκα

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Καλημέρα σε όλους,
για διαμονή στα Τζουμέρκα τι προτείνετε? δεν έχω ξαναπάει.
Μιλάμε για 2 διανυκτερεύσεις μόνο αρχές Δεκεμβρίου και να δω όσα προλάβω.
προς το παρόν κοιτάζω το χωριό Καταρράκτης. Είναι καλή επιλογή;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλημέρα σε όλους,
για διαμονή στα Τζουμέρκα τι προτείνετε? δεν έχω ξαναπάει.
Μιλάμε για 2 διανυκτερεύσεις μόνο αρχές Δεκεμβρίου και να δω όσα προλάβω.
προς το παρόν κοιτάζω το χωριό Καταρράκτης. Είναι καλή επιλογή;
Νομίζω ότι είναι λίγο απομακρυσμένο. Πιο κεντρικό είναι το χωριό Πράμαντα, με αρκετές επιλογές για φαγητό. Ρίξε μια ματιά εκεί γύρω. Εμείς είχαμε μείνει στους Μελισσουργούς και προλάβαμε σε τρεις μέρες να δούμε πολλά (καλοκαίρι βέβαια).
 
Last edited:

sylvia96

Member
Μηνύματα
39
Likes
117
Νομίζω ότι είναι λίγο απομακρυσμένο. Πιο κεντρικό είναι το χωριό Πράμαντα, με αρκετές επιλογές για φαγητό. Ρίξε μια ματιά εκεί γύρω. Εμείς είχαμε μείνει στους Μελισσουργούς και προλάβαμε σε τρεις μέρες να δούμε πολλά (καλοκαίρι βέβαια).
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει και να βολεύει το χωριό διαμονής για εξορμήσεις τριγύρω αλλά και να είναι όμορφο και γραφικό.
Μπορείς να μου πεις τι σύντομα επισκεφτήκατε και προτείνεις; ποια είναι τα must see της περιοχής;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Όμορφα και γραφικά χωριά στα Τζουμέρκα είναι μόνο δυο: Καλαρρύτες (φοβερό) και Συρράκο. Συμπαθητικό και το Βουργαρελι στα νότια Τζουμέρκα όμως, με την ταβέρνα με το καλύτερο παϊδακι ολων των εποχών.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Όμορφα και γραφικά χωριά στα Τζουμέρκα είναι μόνο δυο: Καλαρρύτες (φοβερό) και Συρράκο. Συμπαθητικό και το Βουργαρελι στα νότια Τζουμέρκα όμως, με την ταβέρνα με το καλύτερο παϊδακι ολων των εποχών.
Ποια είναι αυτή η ταβέρνα ρε Γιώργο; Πες και σ' εμάς, που θα μείνουμε κάπου στα Πράμαντα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει και να βολεύει το χωριό διαμονής για εξορμήσεις τριγύρω αλλά και να είναι όμορφο και γραφικό.
Μπορείς να μου πεις τι σύντομα επισκεφτήκατε και προτείνεις; ποια είναι τα must see της περιοχής;
Όπως γράφει και ο @GTS τα πιο γραφικά είναι το Συρράκο και οι Καλαρρύτες, με το δεύτερο να έχει -ίσως - περισσότερη ζωή, δεν ξέρω όμως πως είναι το βράδυ.
Εμείς επισκεφτήκαμε αυτά τα δύο χωριά, το μονοπάτι στην Κουιάσα, το μοναστήρι της Κηπίνας, το σπήλαιο της Ανεμότρυπας, τα καταφύγια σε Πράμαντα και Μελισσουργούς, τους καταρράκτες στο χωριό Καταρράκτες και το πέτρινο γεφύρι της Πλάκας. Όλα αυτά καλοκαίρι βέβαια.
Τα μέρη αυτά είναι φανταστικά και πολύ θα ήθελα να τα επισκεφτώ και χειμώνα.
Να είσαι βέβαια προετοιμασμένη για πολλές στροφές και στενούς δρόμους. ;)
Καλά να περάσετε.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
με την ταβέρνα με το καλύτερο παϊδακι ολων των εποχών.
Φαντάζομαι λες για την χασαποταβέρνα του "Μπακάλη".
Είχαμε φάει παλιότερα και όντως ήταν πολύ καλά.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όποιος πάει αυτόν τον καιρό, να έχει στο μυαλό του ότι ο συντομότερος δρόμος για Συρράκο, Καλαρίτες από Γιάννενα είναι πεσμενος λίγο μετά το Παλαιοχώρι (όπως πηγαίνεις για Συρράκο) και πρέπει αναγκαστικά να περάσεις από Πράμαντα.
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
29
Likes
286
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βολιβία
Όποιος πάει αυτόν τον καιρό, να έχει στο μυαλό του ότι ο συντομότερος δρόμος για Συρράκο, Καλαρίτες από Γιάννενα είναι πεσμενος λίγο μετά το Παλαιοχώρι (όπως πηγαίνεις για Συρράκο) και πρέπει αναγκαστικά να περάσεις από Πράμαντα.
Βασικά είναι και ο μόνος δρόμος για να ανέβεις στα χωριά, αφού και μέσω Τρικάλων να πας, λόγω χιονιού πρέπει υποχρεωτικά να μπεις Εγνατία και να βγεις στην έξοδο για Τζουμέρκα.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Όπως γράφει και ο @GTS τα πιο γραφικά είναι το Συρράκο και οι Καλαρρύτες, με το δεύτερο να έχει -ίσως - περισσότερη ζωή, δεν ξέρω όμως πως είναι το βράδυ.
Εμείς επισκεφτήκαμε αυτά τα δύο χωριά, το μονοπάτι στην Κουιάσα, το μοναστήρι της Κηπίνας, το σπήλαιο της Ανεμότρυπας, τα καταφύγια σε Πράμαντα και Μελισσουργούς, τους καταρράκτες στο χωριό Καταρράκτες και το πέτρινο γεφύρι της Πλάκας. Όλα αυτά καλοκαίρι βέβαια.
Τα μέρη αυτά είναι φανταστικά και πολύ θα ήθελα να τα επισκεφτώ και χειμώνα.
Να είσαι βέβαια προετοιμασμένη για πολλές στροφές και στενούς δρόμους. ;)
Καλά να περάσετε.
Καλησπερα, ενδιαφερόμαστε να ταξιδεψουμε στα Τζουμερκα τον Αυγουστο. Δεν εχουμε κλεισει κατι ακομη, ειμαστε στη σκεψη. Μιας και πηγες καλοκαιρι πιστευεις οτι ειναι καλη επιλογη το Συρρακο η οι Καλαρρυτες για διαμονη? η να δουμε καπου αλλου? Θα θελαμε να εχει λιγο ζωη, καπου να φας , να πιεις και εναν καφε. Ευχαριστω
 

paykopete

Member
Μηνύματα
60
Likes
360
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπερα, ενδιαφερόμαστε να ταξιδεψουμε στα Τζουμερκα τον Αυγουστο. Δεν εχουμε κλεισει κατι ακομη, ειμαστε στη σκεψη. Μιας και πηγες καλοκαιρι πιστευεις οτι ειναι καλη επιλογη το Συρρακο η οι Καλαρρυτες για διαμονη? η να δουμε καπου αλλου? Θα θελαμε να εχει λιγο ζωη, καπου να φας , να πιεις και εναν καφε. Ευχαριστω
Κάλο σημείο για βάση είναι τα Πραμαντα. Είναι το μεγαλύτερο και πιο ζωντανό χωριό των Τζουμέρκων. Είναι περίπου στην μέση είτε να πας προς τα πάνω (Μελλισουργοι-Συρρακο-Καλλαρυτες) είτε προς τα κάτω (Άγναντα - Καταρράκτης). Προς Θεοδωριανα -Βουργαρελι είναι μακριά για τις 2 ήμερες που έχετε!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Κάλο σημείο για βάση είναι τα Πραμαντα. Είναι το μεγαλύτερο και πιο ζωντανό χωριό των Τζουμέρκων. Είναι περίπου στην μέση είτε να πας προς τα πάνω (Μελλισουργοι-Συρρακο-Καλλαρυτες) είτε προς τα κάτω (Άγναντα - Καταρράκτης). Προς Θεοδωριανα -Βουργαρελι είναι μακριά για τις 2 ήμερες που έχετε!
Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom