Κεφαλονιά Διαμονή με παιδί

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Γεια σε όλους. Θα πάμε Κεφαλονιά φέτος τον Ιούλιο με ένα μικρό δύο χρονών. Θέλουμε να μείνουμε σε δύο ή και τρία μέρη έτσι ώστε να γυρίσουμε το νησί και να ελαχιστοποιήσουμε τις αποστάσεις με το αυτοκίνητο. Πού θα μας προτείνατε; Το ένα μέρος θα είναι σίγουρα στο Αργοστόλι ή τα πέριξ. Πού αλλού όμως; Δε μας ενδιαφέρει να είμαστε σε μέρος με παραλία. Κυρίως να έχει όμορφους πεζόδρομους και καφέ να κάνουμε τη βόλτα μας.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Αργοστόλι - Ληξούρι - Σκάλα για πεζόδρομους και καφέ με σειρά μεγέθους. Συν την Σάμη που είναι μικρή αλλά αποτελεί λύση για τα πέριξ αξιοθέατα (παραλίες, σπηλιές).
 
Μηνύματα
20
Likes
63
Ατελειωτη αμμουδιά με ρηχα νερα ιδανικές για παιδια στο Μέγα Λάκκο , στο Ξι και στα Λέπεδα. Εκει μπορειται να έχετε ότι και όπως τα θέλεται. Κατα τα άλλα η Κεφαλονιά έχει πάρα πολλές παραλίες με ωραιότερη φυσικά την Φτέρη (μονο με βάρκα).
 

Attachments

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.884
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Η Σαμη είναι μια πολύ καλη λύση, σίγουρα πιο ήσυχη απο Αργοστολι και Ληξούρι, αλλα έχει και ωραια βόλτα, και από ολα τα μαγαζάκια(καφε,τσιπουραδικα,ταβερνες,παγωτο...) και το καλό ειναι οτι πολυ κοντα έχει και πολλά αξιοθέατα(Λιμνοσπήλαιο Μελισσάνης,Σπηλαιο Δρογκαράτη) και η παραλία του Καραβομυλου συμπαθητική, αν και βεβαια η Κεφαλονια ειναι νησί με αδιανοητα υπεροχες παραλίες!
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις @EviTan @poised!
Οπότε αν έχω σαν βάση τη Σάμη βολεύει να εξερευνήσουμε το βόρειο κομμάτι του νησιού και το Αργοστόλι για το νότιο;
Στο Ληξούρι και τις γύρω παραλίες πως πας; Πρέπει να κάνεις το γύρο ή μπορείς και με καράβι από το Αργοστόλι;
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις @EviTan @poised!
Οπότε αν έχω σαν βάση τη Σάμη βολεύει να εξερευνήσουμε το βόρειο κομμάτι του νησιού και το Αργοστόλι για το νότιο;
Στο Ληξούρι και τις γύρω παραλίες πως πας; Πρέπει να κάνεις το γύρο ή μπορείς και με καράβι από το Αργοστόλι;
Από Αργοστόλι σε Ληξούρι ο γύρος είναι μάλλον η καλύτερη λύση. Κάπου 35-40 λεπτά η διαδρομή. Εναλλακτικά υπάρχει φέρι κάθε μία ώρα αλλά στοιχίζει 2.60 το άτομο και κάπου τόσα και το αμάξι, οπότε αν είναι να σου πάει ένα δεκαπεντάρι το πηγαινέλα (ή χειρότερα ανάλογα πόσοι θα είστε) δεν αξίζει την ας πούμε μισή ώρα οδήγηση (νομίζω).

Γενικά το πρόβλημα της Κεφαλλονιάς είναι οι κακοί δρόμοι, κατάσταση που έχει επιβαρυνθεί μετά τους σεισμούς και τον Ιανό. Αν σε πειράζει να κάνεις τις ίδιες δύσκολες διαδρομές κάθε μέρα είναι καλύτερα να αλλάξεις 2-3 μέρη όπως λες.

Το Αργοστόλι είναι το μόνο μέρος που είναι αρκετά μεγάλο για βόλτες που δε θα πλήξεις. Το Ληξούρι (τουλάχιστον το κατ' εμέ ενδιαφέρον μέρος του) είναι πολύ μικρότερο αλλά πιο γραφικό. Η περιοχή γύρω από το Ληξούρι έχει καλύτερες παραλίες από τα πέριξ Αργοστολίου, οπότε θα πρέπει να διαλέξετε αν θέλετε ζωή και πηγαινέλα ή παραλίες και χοντρικά μια πλατεία και δύο στενά γύρω της.

Τέλος η Σάμη είναι όλη και όλη κάπου 15 λεπτά με τα πόδια από άκρη σε άκρη. Αν λες ότι θες βόλτες και καφέ μάλλον θα πλήξεις (έχει 3-5 καφέ και 5-10 εστιατόρια - αν ανοίξουν όλα, αλλιώς κάπου τα μισά). Παρόλα αυτά, για την πρόσβαση στα πέριξ θα το πρότεινα γιατί η διαδρομή από Μύρτο προς Ληξούρι/Αργοστόλι είναι τυπικά κλειστή (έχουν πέσει δύο γέφυρες και περνάς από προσωρινές με δική σου ευθύνη - κάτι που κάνουν όλοι, αλλά η μία νταλίκα που έχει πέσει στο κενό και ένα κατεστραμμένο βαν μάλλον από πτώσεις βράχων είναι κάπως αγχωτικό). Εναλλακτικά μπορείς να πηγαίνεις τον κύκλο αλλά δε νομίζω ότι θα θες να σκαρφαλώνεις τα βουνά δύο φορές τη μέρα.

Επίσης η Σκάλα δίνει πρόσβαση στο νοτιοανατολικό τμήμα του νησιού, οπότε αν την αγνοήσεις διάλεξε το Αργοστόλι για να τα καλύψεις και αυτά.
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
@poised ευχαριστώ! Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου. Αυτό, δε θέλω να κάνω 50 λεπτά διαδρομή σε άσχημο δρόμο, ειδικά με ένα μικρό που δεν αντέχει το αυτοκίνητο. Κι επειδή θα κάτσουμε αρκετά (πάνω από δυο εβδομάδες) θέλω να το σπάσω.

Γενικά πολλές βόλτες δε θα κάνουμε αλλά θέλω όταν θα βγούμε για ένα καφέ/φαγητό να είναι κάπως όμορφα και να έχει χώρο να περπατήσει το παιδί χωρίς να φοβάμαι μην την πατήσει κανένα αυτοκίνητο :D
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αν δεν θέλεις να κάνεις διαδρομές των 50’ και άνω διάλεξες λάθος νησί.
Για να καταλάβεις η Αγία Ευφημία που είναι μάλλον το πιο κεντρικό μέρος απέχει από Φισκάρδο, Αργοστόλι, Ληξούρι, Πόρο 40-45 λεπτά για μένα που ξέρω το δρόμο απ’ έξω.
Η επιλογή της Σάμης προσωπικά δεν μου αρέσει. Επιπλέον των άλλων που ανέφεραν οι υπόλοιποι είναι πολύ ζεστή και η μόνη παραλία που αξίζει πραγματικά στην περιοχή είναι η Αντίσαμος. Οι άλλες (Καραβόμυλος, Αγία Παρασκευή και κάτι άλλα δείγματα παραλιών) δεν μου αρέσουν καθόλου.
Στο φέρρυ το όχημα στοιχίζει πολλαπλάσια του επιβάτη. Συνολικά θες περίπου 24 € πήγαινε έλα.
Ο χρόνος για την Γύρα από Αργοστόλι Ληξούρι είναι περίπου ο ίδιος με το φέρρυ.
Η διαδρομή από Μύρτο προς τις πόλεις δεν είχε θέμα μέχρι πρόσφατα. Η γέφυρα που είχε πέσει είναι μετά τον Μύρτο προς Φισκάρδο και έχει φτιαχτεί καινούργια σύγχρονη.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το Ληξούρι (τουλάχιστον το κατ' εμέ ενδιαφέρον μέρος του) είναι πολύ μικρότερο αλλά πιο γραφικό. Η περιοχή γύρω από το Ληξούρι έχει καλύτερες παραλίες
Θα σε πολιτογραφήσουμε ληξουργίωτη εσένα...
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Αν δεν θέλεις να κάνεις διαδρομές των 50’ και άνω διάλεξες λάθος νησί.
Για να καταλάβεις η Αγία Ευφημία που είναι μάλλον το πιο κεντρικό μέρος απέχει από Φισκάρδο, Αργοστόλι, Ληξούρι, Πόρο 40-45 λεπτά για μένα που ξέρω το δρόμο απ’ έξω.
Η επιλογή της Σάμης προσωπικά δεν μου αρέσει. Επιπλέον των άλλων που ανέφεραν οι υπόλοιποι είναι πολύ ζεστή και η μόνη παραλία που αξίζει πραγματικά στην περιοχή είναι η Αντίσαμος. Οι άλλες (Καραβόμυλος, Αγία Παρασκευή και κάτι άλλα δείγματα παραλιών) δεν μου αρέσουν καθόλου.
Στο φέρρυ το όχημα στοιχίζει πολλαπλάσια του επιβάτη. Συνολικά θες περίπου 24 € πήγαινε έλα.
Ο χρόνος για την Γύρα από Αργοστόλι Ληξούρι είναι περίπου ο ίδιος με το φέρρυ.
Η διαδρομή από Μύρτο προς τις πόλεις δεν είχε θέμα μέχρι πρόσφατα. Η γέφυρα που είχε πέσει είναι μετά τον Μύρτο προς Φισκάρδο και έχει φτιαχτεί καινούργια σύγχρονη.
Μωρέ να το κάνουμε το 50λεπτο μια δύο φορές αλλά όχι και κάθε μέρα! Δεδομένου ότι θα κάτσουμε και πολλές μέρες, προτιμώ να αλλάξω μέρος διαμονής για να δούμε όσο πιο πολλά γίνεται.
Εσύ που θα πρότεινες δηλαδή αν κάποιος κάποιος έχει την επιλογή να κάτσει σε τρία μέρη;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Μωρέ να το κάνουμε το 50λεπτο μια δύο φορές αλλά όχι και κάθε μέρα! Δεδομένου ότι θα κάτσουμε και πολλές μέρες, προτιμώ να αλλάξω μέρος διαμονής για να δούμε όσο πιο πολλά γίνεται.
Εσύ που θα πρότεινες δηλαδή αν κάποιος κάποιος έχει την επιλογή να κάτσει σε τρία μέρη;
Αργοστόλι κατ’ αρχήν για να πιάσετε το νότιο μέρος. Μέχρι τη Σκάλα είναι βέβαια πάλι 45’ λεπτά.
Αν δεν βαριέσαι να περνάς με το φέρρυ στο Ληξούρι μπορείς να το καλύψεις και αυτό με έδρα το Αργοστόλι.
Για το βόρειο και κεντρικό κομμάτι εγώ θα διάλεγα την Αγία Ευφημία. Μικρότερη από τη Σάμη, αλλά πιο γραφική. Από εκεί πας και Μύρτο, Άσσο, Φισκάρδο αλλά και προς Μελισσάνη, Αντίσαμο, Δρογκαράτη.
Ρίξε μια ματιά και στην ιστορία που γράφω τώρα. Δεν έχει τελειώσει αλλά μια ιδέα θα πάρεις. Και λογικά μέχρι να φύγεις θα την έχω τελειώσει.
Ελλάδα - 30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Αργοστόλι κατ’ αρχήν για να πιάσετε το νότιο μέρος. Μέχρι τη Σκάλα είναι βέβαια πάλι 45’ λεπτά.
Αν δεν βαριέσαι να περνάς με το φέρρυ στο Ληξούρι μπορείς να το καλύψεις και αυτό με έδρα το Αργοστόλι.
Για το βόρειο και κεντρικό κομμάτι εγώ θα διάλεγα την Αγία Ευφημία. Μικρότερη από τη Σάμη, αλλά πιο γραφική. Από εκεί πας και Μύρτο, Άσσο, Φισκάρδο αλλά και προς Μελισσάνη, Αντίσαμο, Δρογκαράτη.
Ρίξε μια ματιά και στην ιστορία που γράφω τώρα. Δεν έχει τελειώσει αλλά μια ιδέα θα πάρεις. Και λογικά μέχρι να φύγεις θα την έχω τελειώσει.
Ελλάδα - 30 χρόνια παραμπαστός… στο Ληξούρι (και στην Κεφαλλονιά)
Οκ ευχαριστώ! Ξεκίνησα ήδη να το διαβάζω το story σου :)
Μας βλέπω να αλλάζουμε δωμάτιο κάθε δύο μέρες :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom