Τουρκία Διαμονή στην Κωνσταντινούπολη

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.826
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα
Εγώ θα ήμουν ανάμεσα στα δύο πρώτα. Όλα είναι πολύ κεντρικά απλά θα προτιμούσα να είμαι κάτω από την πλατεία ταξιμ.
Καλά να περάσετε είναι υπέροχη η Κωνσταντινουπολη ❤
Ευχαριστώ αυτό ήθελα να μάθω σε ποια πλευρά είναι καλύτερα να μείνεις
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Καλησπέρα
Εγώ θα ήμουν ανάμεσα στα δύο πρώτα. Όλα είναι πολύ κεντρικά απλά θα προτιμούσα να είμαι κάτω από την πλατεία ταξιμ.
Καλά να περάσετε είναι υπέροχη η Κωνσταντινουπολη ❤
Και εγώ θα συμφωνήσω για τα 2 πρώτα, είσαι κάτω από την Istiklal.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα!
Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για ξενοδοχείο και τα τρία που έχω βρει είναι κοντά στη Ταξίμ. Είναι η πρώτη φορά που την επισκεπτόμαστε και θα είμαι με τον γιο μου, οπότε θέλω να είναι εύκολη η βραδινή έξοδος.

Ayramin hotel
Mukarnas hotel
Nippon hotel
Kαλημερα, χωρις να εχω δει τα ξενοδοχεια, η γνωμη μου ειναι οτι η Ταξιμ δεν ειναι στις προτιμησεις μου για διαμονη στην Πολη. Και η βραδυνη εξοδος εκει τριγυρω ειναι μαλλον ταλαιπωρια με χιλιαδες κοσμο να περπαταει εκει. Προτεινω να μεινετε πιο κατω, αναμεσα Γαλατα και Karakoy, εκει πλεον ειναι η γειτονια για βολτα, με ωραια καφε, εστιατορια και διπλα στην νεα μαρινα. Η Ταξιμ ειναι μια βαβουρα ατελειωτη, εκτος αν πατε προς Περαν, που εχει και ωραια θεα και μερικα καλα ξενοδοχεια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Καλησπέρα!
Θα ήθελα κι εγώ τη γνώμη σας για ξενοδοχείο και τα τρία που έχω βρει είναι κοντά στη Ταξίμ. Είναι η πρώτη φορά που την επισκεπτόμαστε και θα είμαι με τον γιο μου, οπότε θέλω να είναι εύκολη η βραδινή έξοδος.

Ayramin hotel
Mukarnas hotel
Nippon hotel
Το πρώτο το αποκλείουμε.
Είναι σε κακόφημο δρόμο το σοκάκι sardi alisik (εμένα δεν με χαλάει προσωπικά), έχει και αστυνομικό τμήμα εκεί άρα δεν κάνει για οικογένεια.
Σχεδόν στην γωνιά όμως εκείνου του δρόμου στα αριστερά όπως μπαίνεις από την ιστικλαλ έχει ένα πεντακάθαρο και εξαιρετικό ντόπιο εστιατόριο με πολύ κάλες τιμές και κάλο φαγητό.
Όπως επίσης και στο πρώτο δρόμο πάλι αριστερά μπαίνοντας από ιστικλαλ το σοκάκι hanum galip στο τέλος το δρόμου έχει ένα τουριστικό μεν κάλο δε μπαλκαν λοκάντασι. Μπορείς να μπεις και από buyuk, θα το συναντήσεις στα αριστερά.
Το δεύτερο ξενοδοχείο αν και πολύ κοντά στο πρώτο είναι σε πιο καλή περιοχή με το προνόμιο να έχεις την ιστικλαλ και το ταξίμ στα ποδιά σου κυριολεκτικά με λιγότερη φασαρία.
Κανένα από τα πιο πάνω ακόμα και μπαλκόνι να έχεις δεν προσφέρει θεά γιατί είναι σε σοκάκια.
Το τρίτο προσφέρει άπλα και είναι κοντά στην πλατεία άλλα όχι τόσο στην ιστικλαλ. Δεν θα το προτιμούσα.
Επιβάλετε τη πρώτη φορά να μείνεις ταξιμ. Τα έχεις όλα διπλά και είσαι μέσα στην πολυκοσμία της πόλης.
Το Γαλατά πορτ που ειπώθηκε πιο πάνω είναι δυο βήματα με εύκολη κάθοδο άλλα δύσκολη ανάβαση.
Εγώ μένω πάντα ταξίμ άσχετα αν έχω πάει πολλές φορές. Μου αρέσει η βαβούρα του κέντρου.
Αν το μπατζετ σου το επιτρέπει θα συνιστούσα το σοφιτελ
https://www.booking.com/hotel/tr/sofitel-istanbul-taksim.el.html
Κάλα να περάσετε.
 

Marios_K

Member
Μηνύματα
68
Likes
185
Kαλημερα, χωρις να εχω δει τα ξενοδοχεια, η γνωμη μου ειναι οτι η Ταξιμ δεν ειναι στις προτιμησεις μου για διαμονη στην Πολη. Και η βραδυνη εξοδος εκει τριγυρω ειναι μαλλον ταλαιπωρια με χιλιαδες κοσμο να περπαταει εκει. Προτεινω να μεινετε πιο κατω, αναμεσα Γαλατα και Karakoy, εκει πλεον ειναι η γειτονια για βολτα, με ωραια καφε, εστιατορια και διπλα στην νεα μαρινα. Η Ταξιμ ειναι μια βαβουρα ατελειωτη, εκτος αν πατε προς Περαν, που εχει και ωραια θεα και μερικα καλα ξενοδοχεια.

Συμφωνώ απόλυτα. Το karakoy είναι πολύ ωραιο να μεινεις και με το τραμ σε 10 15 λεπτα είσαι όπου θες ακομα και Ταξίμ με τραμ-τελεφερικ. Είσαι εκτός της βαβουρας ταξιμ-ιστικλαλ αλλα και άμεσα κοντά σε αυτά όπως επίσης και σε λιμάνι για ασιατική πλευρά αλλα και φατιχ. Για όποιον χρησιμοποιεί τα μέσα (πολύ εύκολο πράγμα στη πόλη) το karakoy είναι εξαιρετική επιλογή
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας! Σε λίγες μέρες θα είμαι για ένα πενθήμερο Κωνσταντινούπολη.. θα προτείνατε να μεινω από την μεριά της Ταξίμ ή από την μεριά που είναι το μπλε τζαμί και η Αγία Σοφιά?
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Καλησπέρα σας! Σε λίγες μέρες θα είμαι για ένα πενθήμερο Κωνσταντινούπολη.. θα προτείνατε να μεινω από την μεριά της Ταξίμ ή από την μεριά που είναι το μπλε τζαμί και η Αγία Σοφιά?
Εγώ θα σε πρόtεινα Sirkeci ή Karakoy για να είσαι στη μέση.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Προτείνετε κάποιο φίλτρο στην booking, ψάχνω διαμονή για 2 , πάνω από 7 βαθμολογία, έως 60 την βραδιά, με ιδιωτικό μπάνιο ,διπλό κρεβάτι... Και μου βγάζει 860 αποτελέσματα.... (Ή κάποιο ξενοδοχείο,ακόμα καλύτερα)
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
829
Προτείνετε κάποιο φίλτρο στην booking, ψάχνω διαμονή για 2 , πάνω από 7 βαθμολογία, έως 60 την βραδιά, με ιδιωτικό μπάνιο ,διπλό κρεβάτι... Και μου βγάζει 860 αποτελέσματα.... (Ή κάποιο ξενοδοχείο,ακόμα καλύτερα)
Το Mates Port Hotel 16/17/7 (Karakoy) στο App στη Booking το έχει 55E 22τμ και Superior
 
Μηνύματα
5
Likes
5
Καλησπέρα σας,

Σε 20 μέρες ταξιδεύω για 5 βράδια στην Κων/πολη και ψάχνω ξενοδοχείο.
Θα πάω με ένα ακόμη άτομο αλλά διαφωνούμε στα περί διαμονής. Εγώ προτείνω το Maywood, όπως διάβασα κι εδώ πρέπει να είναι αξιοπρεπέστατο.

Μπορείτε να μου πείτε κάποια γνώμη για την τοποθεσία του Skystar Deluxe Hotel; Επίσης, φαίνεται πως είναι αρκετά καινούργιο, έχει λίγες αξιολογήσεις. Θα το εμπιστευόσασταν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

★★ SKYSTAR DELUXE HOTEL, Κωνσταντινούπολη, Τουρκία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.867
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom