Λευκάδα Διαμονή στη Λευκάδα

Dimitroumpa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκάδα
Σχεδιάζω να ταξιδέψω στην Λευκάδα τον Σεπτέμβριο με φίλους απο εξωτερικό. Θέλουμε να συνδυάσουμε φυσική ομορφιά και διασκέδαση μαζί. Θα το εκτιμούσα πολύ εάν μου προτείνατε που να μείνω.
Φιλιά σε όλους!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

polina_x

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
παιδιά καλησπέρα! γενικά για διαμονή που προτείνετε να κλείσω; σκέφτομαι να πάω του Αγίου Πνεύματος...
 

xristina92

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα παιδια! ειμαι κανουργια στο φορουμ κ θελω να ρωτησω σχετικα με την διαμονη στην λευκαδα απο την νοτια πλευρα του νησιου. εχει παει καποιος? ειναι ωραια εκεινη η πλευρα για να μεινει κανεις ή ειναι πολυ ησυχα? κ απο νυχτερινη ζωη τι λεει?
 

Snaith

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλουςςς :)
Είμαι νέο μέλος κ θα ήθελα λιγάκι βοήθεια. Σε 3 εβδομάδες λέω να πάω Λευκάδα με την σχέση μου. Έχω ψάξει/ διαβάσει διάφορα για το που να μείνουμε κ πίστευα είχα κατασταλάξει στο Νυδρί. Ελα όμως που βρήκα το The Garden's Studios που βρίσκεται στο Βλυχό κ ερωτεύτηκα τον κήπο και την θέα του :bleh: ( Επίσης απέναντι στο Γενι είναι και το sea side:lol: )!!! Υπάρχει κάποιος που έχει πάει στον ξενώνα; Αν ναι, ας μου πει την γνώμη του, θα με βοηθήσει άπειρα. Επίσης, είναι κανείς που έκανε παραπέντε στο Κάθισμα;; Θα ήθελα να μάθω λεπτομέριες και πάνω - κάτω τιμούλες.

Υ.Γ. Αν έχετε να μου προτείνεται οικονομικά ταβερνάκια θα σας ήμουν υπόχρεη :p
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν κατ'αρχάς να πω ότι το Βλυχό με το Νυδρί είναι σχεδόν κολλημένα, οπότε μια χαρά είναι να μείνεις στο Βλυχό αφού επέλεξες εκείνη την περιοχή και να πηγαίνεις στο Νυδρί για βόλτα. Ούτως ή άλλως δε νομίζω να έμενες μέσα στο κέντρο του Νυδριού, δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Το κατάλυμμα που πρότεινε ο @veronikos (anthiasgarden) είναι σε πολύ ωραίο μέρος για όποιον θέλει ησυχία και πράσινο και να είναι πυσιαστικά μεσα στην πόλη. Η περιοχή κάτω απ'το Φρύνι και κοντά στον Άη Γιάννη (ο λεγόμενος "κάμπος") για μένα είναι από τις καλύτερες επιλογές αλλά συνήθως είναι αρκετά τσιμπημένα τα δωμάτια.
Τώρα για τη νότια Λευκάδα που ρώτησε η @xristina92 για να έχει νυχτερινή ζωή θα πρέπει να μείνεις στη Βασιλική αλλιώς Νυδρί (που δεν είναι ακριβώς νότια). Εσύ όταν λες νότια που προσανατολίζεσαι; Το θετικό με τη νότια πλευρά είναι ότι είσαι πιο κοντά σε Πόρτο Κατσίκι-Εγκρεμνούς, ενώ και το Αγιοφύλλι (κοντά στη Βασιλική) είναι πανέμορφη παραλία. Είσαι μακριά από την πόλη, όπου είναι η βασική νυχτερινή ζωή και από παραλίες όπως Κάθισμα, Άγιος Νικήτας κλπ.
 

mariakont.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε ολους ! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε ! Σκεφτομαι τον αυγουστο να παω διακοπες με τη σχεση μου στη Λευκαδα ! δεν εχουμε αμαξι και σκεφτομαστε να παμε με κτελ ! ειμαστε απο λαμια ! μπορειτε να μου προτεινετε σε ποιο μερος να ψαξω για να μεινουμε ; θα ηθελα να εχει κοντα σταση λεωφοριων που να πηγαινει ισως σε αλλα μερη της λευκαδας ! επισης θα ηθελα να εχει κοντα καποια παραλια , μπαρακια και φυσικα καποιες ταβερνες ! αν εχετε να μου προτεινετε κατι παραπανω που γνωριζετε για την μετακινηση μου στο νησι θα με βοηθουσατε παραααα πολυ !
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας !
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Καλησπερα σε ολους ! ειμαι νεο μελος και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε ! Σκεφτομαι τον αυγουστο να παω διακοπες με τη σχεση μου στη Λευκαδα ! δεν εχουμε αμαξι και σκεφτομαστε να παμε με κτελ ! ειμαστε απο λαμια ! μπορειτε να μου προτεινετε σε ποιο μερος να ψαξω για να μεινουμε ; θα ηθελα να εχει κοντα σταση λεωφοριων που να πηγαινει ισως σε αλλα μερη της λευκαδας ! επισης θα ηθελα να εχει κοντα καποια παραλια , μπαρακια και φυσικα καποιες ταβερνες ! αν εχετε να μου προτεινετε κατι παραπανω που γνωριζετε για την μετακινηση μου στο νησι θα με βοηθουσατε παραααα πολυ !
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας !
Απο τη στιγμή που δεν έχετε αυτοκίνητο το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μείνετε στην πόλη της Λευκάδας.Θα έχετε και την αγορά κοντά σας, ο σταθμός των λεωφορείων είναι αρκετά κοντά και θα είναι ευκολότερες οι μετακινήσεις σας.
Η Λευκάδα μπορεί να γυρίζεται με ένα αυτοκίνητο μέσα σε μια μέρα αλλά είναι μεγάλο νησί.
 

mariakont.

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Απο τη στιγμή που δεν έχετε αυτοκίνητο το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μείνετε στην πόλη της Λευκάδας.Θα έχετε και την αγορά κοντά σας, ο σταθμός των λεωφορείων είναι αρκετά κοντά και θα είναι ευκολότερες οι μετακινήσεις σας.
Η Λευκάδα μπορεί να γυρίζεται με ένα αυτοκίνητο μέσα σε μια μέρα αλλά είναι μεγάλο νησί.
Και ποσο κοντα θα ειναι με το λεωφοριο οι παραλιες ? απο τον χαρτη που βλεπω φαινοντε αρκετα μακρια !
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Και ποσο κοντα θα ειναι με το λεωφοριο οι παραλιες ? απο τον χαρτη που βλεπω φαινοντε αρκετα μακρια !
Παραλίες μέσα στην Λευκάδα δεν θα βρείς...Η κοντινότερες είναι του Αι Γιάννη από τη μια μεριά και προς Λυγιά από την άλλη που είναι κάμποσα χιλιόμετρα.

Παραλίες όπως Κάθισμα,Αγιος Νικήτας,Πόρτο Κατσίκι,Εγκρεμνοι κλπ είναι αρκετά χιλιόμετρα μακριά από την πόλη.

Ψάξε στο γοογλη να δείς χιλιομετρικές αποστάσεις και δρομολόγια τοπικών λεωφορείων προς αυτές προκειμένου να δεις κατα πόσο σε βολεύει.

Επαναλαμβάνω οτι το νησί κανονικά χρειάζεται αυτοκίνητο...
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Για Πάσχα σε ποιο μέρος προτείνετε να μείνουμε;
Ευχαριστώ!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα. Για Πάσχα θα σου πρότεινα ή μέσα στην πόλη ή στο ανατολικό κομμάτι, π.χ. Νικιάνα ή Νυδρί. Τα δυτικά, εκτός απ'το ότι οι δρόμοι είναι ακόμα κατεστραμμένοι, είναι έρημα τέτοια εποχή και τα περισσότερα μαγαζιά κλειστά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.412
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom