Νάξος Διαμονή στη Νάξο

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Και το Margo είναι πολύ καλή επιλογή. Τα δωμάτια είναι σε καλό σημείο μέσα στη Χώρα, ο ιδιοκτήτης φιλικότατος και τα δωμάτια αξιοπρεπέστατα και καθαρά, αν και λίγο μικρά.
 

Stellasar

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλησπέρα,πρόκειται να παω διακοπες 11 με 15Σεπτέμβρη με τι αγορι μου στη ναξο εχω βρει δυο ξενοδοχεια το polis boutique και το hotel grotta θα ηθελα νσ μου πει αν καποιος ξερει αν ειναι στο κεντρο (να σημειωθεί πως δεν θα εχουμε αμαξι) θα ηθελα να μου πειτε μετα που αξιζει να παμε αξιοθέατα,παραλιες,για φαγητό κλπ.. ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,πρόκειται να παω διακοπες 11 με 15Σεπτέμβρη με τι αγορι μου στη ναξο εχω βρει δυο ξενοδοχεια το polis boutique και το hotel grotta θα ηθελα νσ μου πει αν καποιος ξερει αν ειναι στο κεντρο (να σημειωθεί πως δεν θα εχουμε αμαξι) θα ηθελα να μου πειτε μετα που αξιζει να παμε αξιοθέατα,παραλιες,για φαγητό κλπ.. ευχαριστω εκ των προτέρων
To Polis Boutique είναι στη περιοχή του Αγίου Γεωργίου και κοντά στη παραλία του Αγίου Γεωργίου ( είναι η πρώτη οργανωμένη παραλία στα νότια της χώρας ). Είναι περίπου 800 μέτρα απο το κέντρο και περίπου ένα χιλιόμετρο απο το λιμάνι, πάνω κάτω.
Το Hotel Grotta είναι αριστερά απο το λιμάνι ( απο την αντίθετη πλευρά ) και είναι πιο κοντά στο κέντρο αλλά πιο μακριά απο τις πολυσύχναστες παραλίες της Νάξου που είναι νότια της χώρας. Είναι μετά τη Πορτάρα.
Δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να μετακινηθείς μέσα στη χώρα και απο τα δύο !
  • Ξεκινώντας απο τη χώρα και πρός τα νότια η πρώτη παραλία είναι του Αγ. Γεωργίους. Είναι μία μεγάλη και καθαρή παραλία με ψιλή άμμο αλλά πολύ ρηχή.Έχει πολλά μαγαζιά τριγύρω και μπορείς να καθίσεις να πιείς τον καφέ σου και να έχεις στο 1 μέτρο τη θάλασσα .
  • Μετά είναι ο Αγιος Προκόπιος που είναι κοντά στην Αλυκή της Νάξου και κάνουν σέρφ, έχει πολλούς αέριδες εκεί.
  • Η επόμενη παραλία είναι της Αγίας Άννας .Κάπου εκεί έχει και ένα εκκλησάκι, εξού και το όνομα της παραλίας.
  • Και φτάνουμε στην επόμενη που είναι η παραλία της Πλάκας. όταν συναντήσετε τους αμμόλοφους θα καταλάβετε ότι είστε στην Πλάκα. Είναι μία πάρα πολύ μεγάλη παραλία, ο δρόμος για να πάς είναι χωματόδρομος, αλλά καλός και η παραλία είναι με ψιλή άμμο !
  • Και συνεχίζω με την επόμενη παραλία Καστράκι , είναι μία ήσυχη παραλία αλλά δεν είναι οργανωμένη. Εκεί υπάρχει μία ωραία ταβερνούλα, αν θυμάμαι καλά λέγεται "το Καστράκι" αλλά δεν είμαι σίγουρη, με πολύ καλό φαγητό.
  • Προχωρώντας πιο νότια φτάνεις στο Πυργάκι. Έχει βραχάκια η παραλία, οπότε πιστεύω οτι σε έναν ψαροντουφεκά θα του άρεσε. Εκεί βρίσκεται ένα 5άστερο ξενοδοχείο με πισίνα και τίποτα άλλο.
Στις υπόλοιπες παραλίες χρειάζεσαι αυτοκίνητο να πάς ή με συγκοινωνία. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το θέμα της συγκοινωνίας γιατί είχα αυτοκίνητο και δεν ασχολήθηκα καθόλου.

Για φαγητό στη χώρα προτείνω πρώτα "το κάτ άλλο στου Γιαννάκη" που είναι μέσα στα στενά της χώρας
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...o-Naxos_Town_Naxos_Cyclades_South_Aegean.html
Και μετά το Scirocco που είναι στη κεντρική πλατεία
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...o-Naxos_Town_Naxos_Cyclades_South_Aegean.html

  • Ένα βασικό αξιοθέατο είναι το Ενετικό μουσείο, το οποίο βρίσκεται στον πύργο Della Rocca-Barozzi. Ο Πύργος ήταν φρουραρχείο επί Ενετών και προξενείο της Βενετίας επί Τουρκοκρατίας. Ανήκει από το 1704 μέχρι σήμερα στην οικογένεια Della Rocca-Barozzi.
  • Το κάστρο της Νάξου, με τον μοναδικό πύργο των Κρίσπι, απο τους συνολικά 12 πύργους του κάστρου, που σώζεται !
  • Η Πορτάρα, είναι η πύλη του ναού του Απόλλωνα που υπήρχε σε εκείνο το σημείο.
  • Το αρχαιολογικό μουσείο της Νάξου με πολύ όμορφα εκθέματα
Αυτά θυμάμαι και εύχομαι να τα θυμάμαι σωστά ! Εύχομαι καλές και όμορφες διακοπές :)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Hotel grotta και από εμένα. Πολύ πιο ωραίο σημείο με καταπληκτική θέα. Επίσης από γνωστους που έμειναν εκεί μου είπαν ότι είχε και θαυμάσιο πρωινο
 

Stellasar

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Καλησπέρα,επιστρέφω μετά απο πολυ καιρο για να σας πω τις εντυπώσεις μου απο την Νάξο!Με μια λέξη μαγικό νησί! Μείναμε στη Γκροτα μας πηραν απο το λιμάνι κ μας μετέφεραν στο ξενοδοχείο.Πολυ κοντα 5 λεπτα με τα ποδια για χωρα.Πολυ ζεστος χωρος καθαρος κ ευγενικό προσωπικο! Οπου φαγαμε ηταν πολυ ωραια κ φτηνα εκτος απο το Τυπογραφείο και καλα γκουρμε φαγητο πανακριβο χωρις ιδιαίτερο φαγητο! Το μονο που μας χαλασε λιγο ηταν η νύχτα που δεν υπηρχε καποιο μαγαζι για ποτο για πιο αργα με κοσμο ηταν χαλαρα ολα, αλλα πηγαμε κ τελος σεζον. Το swing bar ειχε γινει το στεκι μας φοβερο μαγαζι! Απο χωρια ηταν υπεροχο ο Απειρανθος κ το Χαλκι! Σίγουρα θα το ξανα επισκεφτούμε ❤
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Kαλησπερα σας! Μηπως εχει καποιος υποψιν κάποιο κατάλυμα για Νάξο μεχρι 50 ευρω? Πρώτη φορά βλέπω οι τιμές να μην ανταποκρίνονται σε αυτό που προσφέρουν. Ψάχνω καιρό κ τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής...
 

Nasiate

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο σαιτ και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος για τα Mike's studios. Σας ευχαριστώ!
 

elinaki.loy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα,
θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος 2-3 οικονομικά καταλύματα κοντά στη χώρα που θα μπορούσα να παρω τηλέφωνο, καθώς στο booking οι τιμές ειναι πολύ ανεβασμένες.
εχω διαβάσει ολα τα θέματα σχετικα με τη ναξο αλλά σχεδόν ολα είναι απο το 2017 και πριν
ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα και απο εμένα,
θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος 2-3 οικονομικά καταλύματα κοντά στη χώρα που θα μπορούσα να παρω τηλέφωνο, καθώς στο booking οι τιμές ειναι πολύ ανεβασμένες.
εχω διαβάσει ολα τα θέματα σχετικα με τη ναξο αλλά σχεδόν ολα είναι απο το 2017 και πριν
ευχαριστω εκ των προτέρων!!!
Αν ψαχνεις Αυγουστο δε θα βρεις κατι οικονομικο(μου φαινετε ειχες γραψει και στο θεμα για Παρο)..κανε μια αναζητηση στο ιντερνετ και οτι καταλυμα βρισκεις παιρνε τηλ..και σε καταλυμματα απο το booking μπορεις να παρεις τηλ αλλα λογικα δε θα σε εξυπηρετησουν..τουλαχιστον εμεις σε 4-5 που πηραμε και ειχαν δωματιο διαθεσιμο σε καποια πλατφορμα,στο τηλεφωνο μας λεγαν οτι ειναι γεματοι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom