Διαμονή στο Καρπενήσι

Liakos*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ποια η γνώμη σας για το ξενοδοχείο Elvetia Hotel στο Καρπενήσι. Έχει μείνει πρόσφατα κάποιος για να μου δώσει εντυπώσεις; Θα μείνουμε οικογενειακός για δύο βράδια. Πρώτη φορά στο Καρπενήσι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Ποια η γνώμη σας για το ξενοδοχείο Elvetia Hotel στο Καρπενήσι. Έχει μείνει πρόσφατα κάποιος για να μου δώσει εντυπώσεις; Θα μείνουμε οικογενειακός για δύο βράδια. Πρώτη φορά στο Καρπενήσι.
Πρόσφατα όχι.+1 χρόνο πρίν.Γενικά καλό.Μέτριο πρωϊνό.Βαθμολογία 4/5.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ποια η γνώμη σας για το ξενοδοχείο Elvetia Hotel στο Καρπενήσι. Έχει μείνει πρόσφατα κάποιος για να μου δώσει εντυπώσεις; Θα μείνουμε οικογενειακός για δύο βράδια. Πρώτη φορά στο Καρπενήσι.
καλυτερο το Anesis 150μ πιο κατω.Αλλα εντάξει είσαι στο κέντρο που ετσι κι αλλιώς είναι μικρό αλλά όμορφο.Αφου πάτε πρώτη φορά ρώτησε με αν έχεις κάποια απορία.Εχω πάει εκεί πάνω από 90 φορές μιας και είναι η αδυναμία μου 😉
 

Liakos*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλυτερο το Anesis 150μ πιο κατω.Αλλα εντάξει είσαι στο κέντρο που ετσι κι αλλιώς είναι μικρό αλλά όμορφο.Αφου πάτε πρώτη φορά ρώτησε με αν έχεις κάποια απορία.Εχω πάει εκεί πάνω από 90 φορές μιας και είναι η αδυναμία μου 😉
Καλημέρα, που να πάμε τι να δούμε; Έχω voucher και έχω κλείσει στο Elvetia γι' αυτό και ρωτάω. Δεν είναι καλό ξενοδοχείο; Υπάρχει εύκολο parking; Για ένα διήμερο που προτείνεις να πάμε;
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλο ειναι το ξενοδοχειο.Επειδη ειναι ακριβως κεντρο ομως το parking δεν ειναι πολυ ευκολο.Για ποτε εχεις κλεισει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλημέρα, που να πάμε τι να δούμε; Έχω voucher και έχω κλείσει στο Elvetia γι' αυτό και ρωτάω. Δεν είναι καλό ξενοδοχείο; Υπάρχει εύκολο parking; Για ένα διήμερο που προτείνεις να πάμε;
Καλό είναι,όχι εξαιρετικό.Αν ήταν κακό ή πολύ κακό δεν θα μπορούσαμε να το γράψουμε καθώς απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ η αρνητική κριτική που είναι και ανώνυμη.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ποια η γνώμη σας για το ξενοδοχείο Elvetia Hotel στο Καρπενήσι. Έχει μείνει πρόσφατα κάποιος για να μου δώσει εντυπώσεις; Θα μείνουμε οικογενειακός για δύο βράδια. Πρώτη φορά στο Καρπενήσι.
Μέτριο ξενοδοχείο, πολύ δύσκολο παρκινγκ γιατί είναι ακριβώς στο κέντρο (λίγα μέτρα από την κεντρική πλατεία). Το Anesis είναι καλύτερο από το Helvetia (προσωπική μου γνώμη)
Κορυφαίο κεντρικό κατάλυμα ίδιας κατηγορίας είναι και το " Κατοικίες Ανέστη Λάππα" (καλύτερο και από το helvetia και από το anesis).

Το parking γενικά στο Καρπενήσι είναι πολύ δύσκολο (βέβαια τελευταία φορά είχα πάει πριν από 2-3 χρόνια, 3ήμερο πρωτομαγιάς) δεν ξέρω πως θα είναι ένα απλό 3(χωρίς αργία κοντά) τον Οκτώβριο.

Είστε από Αθήνα? Αν ναι, θα πρότεινα (εφόσον είσαι ανοιχτός σε νέες προτάσεις) να δείτε και τα Καλάβρυτα (οδοντωτός κτλ) σαν προορισμό.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ενταξει το parking οντως λιγο δυσκολο και σε καποιους δρομους γυρω απο την κεντρικη πλατεια η σταθμευση ειναι ελεγχομενη.Για καφε-ποτο μπορει να πατε στη σταθερη αξια εδω https://saloonpark.gr/ .Αν εχεις παιδια ειναι οτι καλυτερο και ειναι ελαχιστα εξω απο την πολη.Στο Μικρο Χωριο (ειναι 12 χλμ νοτια αλλα οι αποστασεις ειναι του 15λεπτου) μπορεις να πας και εδω https://www.tooikeion.gr/#photo[gallery1]/16/ .
Για φαγητο δε συνιστω κατι μεσα στην πολη αλλα κι εδω στο Μ. Χωριο σε αυτη την ταβερνα https://www.tohoriatiko.gr/ . Ακριβως κατω απο το χωριο σε μια συνοικια που λεγεται Γαυρος υπαρχουν αλλα 4-5 ταβερνακια πολυ ωραια.
Ολα αυτα ειναι σε μια ευθεια,οποιον και να ρωτησεις τα ξερει και σε καθοδηγει πανευκολα. Ενας δρομος ειναι απο Καρπενησι προς Μικρο-Μεγαλο χωριο. https://prnt.sc/usbycc .
Αν σε ενδιαφερει μπορεις να κατεβεις ως τη Μονη Προυσσου.ειναι 12 χλμ ως Μικρο-Μεγαλο χωριο κι απο κει αλλα 10 χλμ πιο κατω.Λιγη προσοχη ομως σε αυτα τα 10χλμ γιατι ο δρομος στενευει και εχει αρκετες κλειστες στροφες.Ωστοσο περνανε πολλα αυτοκινητα,μη σε τρομαζει κατι.
Και φυσικα απειροι περιπατοι σε πολλα σημεια στο δασος. Αν θελεις μπορεις να ρωτησεις τους ντοπιους,υπαρχουν πολλα σηματοδοτημενα μονοπατια.

Στο χωριο Κορυσχαδες ακριβως πανω απο το saloon park υπαρχει και αυτο το μουσειο https://tinyurl.com/yyy4saaz .Θα ειναι και στην επικαιροτητα λογω Εθνικης εορτης.Δωρεαν
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Συμφωνώ σε όλα είπε ο @Kostass και θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

Villaggio café - mezé , πολύ ωραίο μέρος για γλυκό καφέ είναι μετά το Saloon Park δεξιά πάνω στο χωριό (Κορυσχάδες) , είναι κοντά στο μουσείο που σου πρότεινε.

Στο μικρό χωριό υπάρχουν μαγαζάκια που έχουν θέα όλο το δάσος, δεν θυμάμαι που είχαμε κάτσει. Ήταν ένα που είχε μία γυάλινη πλατφόρμα που εξείχε στο κενό (ακούγετε τρομερό, αλλά δεν είναι, απλά είχε κορυφαία θέα). Δεν θυμάμαι όνομα.

Στο μεγάλο χωριό υπάρχει το " Το Γαλακτομπούρεκο του Καρβέλη"που είναι τύπου "γλυκοπωλείο"λένε ότι έχει το καλύτερο γαλακτομπούρεκο της περιοχής, προσωπικά το Κοσμικόν νομίζω κάνει καλύτερο.
Ωστόσο όλα του τα γλυκά ήταν φρέσκα και νόστιμα (το εκμέκ του μου άρεσε πολύ).
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Στο μεγάλο χωριό υπάρχει το " Το Γαλακτομπούρεκο του Καρβέλη"που είναι τύπου "γλυκοπωλείο"λένε ότι έχει το καλύτερο γαλακτομπούρεκο της περιοχής, προσωπικά το Κοσμικόν νομίζω κάνει καλύτερο.
Ωστόσο όλα του τα γλυκά ήταν φρέσκα και νόστιμα (το εκμέκ του μου άρεσε πολύ).
Καλα εκανες και το ανεφερες.Το ξεχασα ισως επειδη δε μου πολυαρεσουν τα γλυκα :lol: .Αλλα ναι,πολυδιαφημισμενο το γαλακτομπουρεκο του(Δούσης,Μπλετσας κι ενα σωρο αλλοι εχουν περασει) αλλα ουτε κι εμενα μου αρεσει.Εκεινος βεβαια προτιμαει να το σερβιρει ζεστο οποτε απο 'μενα Δεν.. Τα υπολοιπα του ομως ειναι οκ.
 

Liakos*

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλυτερο το Anesis 150μ πιο κατω.Αλλα εντάξει είσαι στο κέντρο που ετσι κι αλλιώς είναι μικρό αλλά όμορφο.Αφου πάτε πρώτη φορά ρώτησε με αν έχεις κάποια απορία.Εχω πάει εκεί πάνω από 90 φορές μιας και είναι η αδυναμία μου 😉
Τελικά το άλλαξα το ξενοδοχείο και έκλεισα στο ΑΝΕΣΣΙΣ. Έχεις μείνει σε αυτό; Διάβασα πιο καλές κριτικές. Μου είπε ο υπεύθυνος πως υπάρχει πολύ κοντά δημόσιο ελεύθερο parking.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom