ΗΠΑ Διαμονη για LA και San Fransisco

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Μια χαρά σας βρισκω . Το κλεισιμο το ειχε αναλαβει η οικονομα της παρεας , το εψαχνε μήνες αλλά ΛΑ και ΣΦ σηκωσε τα χερια ψηλά !! Σε συνενοηση μαζι μας , αυτά ηταν τα πιο οικονομικά που βρηκε τις ημέρες που θέλαμε.

Παιζει ρόλο και η εποχή . Πηγαμε Πάσχα δικό μας και μια εβδομαδα πριν ηταν των καθολικων , οι δύο πόλεις ηταν γεματες απο τουριστες Ευρωπαιους και Αμερικανους λογω των αργιών
Και εμείς σε περίοδο δικού μας Πάσχα πήγαμε, όμως τα είχαμε κλείσει 11 μήνες πριν, αεροπορικά και ξενοδοχεία.Θεωρώ παίζει μεγάλο ρόλο και πόσο νωρίτερα κάνεις την κράτηση.
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω για πρώτη φορά επισκέπτες που προτείνετε να μείνει κάποιος τουρίστας στο Λος Άντζελες και στο Σαν Φραντζίσκο?
ευχαρισώ
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Δύσκολη ερώτηση . Εξαρτάται τον τύπο ταξιδιώτη και τι διάθεση και οικονομική δυνατότητα έχει κάποιος.. Παράδειγμα Σάντα Μόνικα όμορφη γειτονιά στο Λ.Α.,αρκετά safe αλλά επίσης αρκετά ακριβά, Venice που είναι κοντά πιο λιτά καταλύματα, οικονομικότερα αλλά θέλει προσοχή ιδίως το βράδυ.Beverly hills αδιάφορο, Hollywood χμμμ ίσως West Hollywood .Εχω μείνει Downtown,μου άρεσε,έχει καποιες επιλογές αλλά πρέπει να έχεις το νου σου κιεκει όπως το να αποφεύγεις περιοχές οπως Skid Row.Καλα εκεί δε θα μείνεις αλλά ακόμα και δρομοι κοντά είναι "ιδιαιτεροι".Από άποψη αξιοθέατων δεν έχει διαφορά θεωρώ γιατι όπου και να μείνεις θα πρέπει να πάρεις μέσα μεταφοράς και να επισκεφτείς κάποιο άλλο μέρος,δεν είναι συγκεντρωμένα όλα κάπου...Τώρα Σαν Φρανσίσκο κατά μήκος της Market Street ίσως αποφεύγοντας το Tenderloin ..
 

deerhunter

Member
Μηνύματα
66
Likes
13
Για κάποιον που δεν έχει οικονομική στενότητα και θέλει να νιώθει safe και ταυτόχρονα να είναι κοντά σε αξιοθέατα?
Θα πάω Λας Βέγκας και Σαν φρανζίσκο ( μάλλον το βλέπω για το Fairmont san francisco που είναι mason str) και έλεγα επειδή είμαι κοντά να πάω και 3 ημέρες Λος Αντζελες.
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο απο Λος Αντζελες έκει κοντά?
κάθε πρόταση δεκτή!

επίσης για Λος Αντζελες βλέπω το conrand πίσω από το μουσείο σύγχρονης τέχνης
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Για κάποιον που δεν έχει οικονομική στενότητα και θέλει να νιώθει safe και ταυτόχρονα να είναι κοντά σε αξιοθέατα?
Θα πάω Λας Βέγκας και Σαν φρανζίσκο ( μάλλον το βλέπω για το Fairmont san francisco που είναι mason str) και έλεγα επειδή είμαι κοντά να πάω και 3 ημέρες Λος Αντζελες.
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο απο Λος Αντζελες έκει κοντά?
κάθε πρόταση δεκτή!
Το Fairmont είναι μεν σε καλή περιοχή αλλά είναι και στην κορυφή ενός από τους πολλούς λόφους της πόλης. Αντίστοιχου στυλ το Palace είναι βολικότερο κατά τη γνώμη μου.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Για κάποιον που δεν έχει οικονομική στενότητα και θέλει να νιώθει safe και ταυτόχρονα να είναι κοντά σε αξιοθέατα?
Θα πάω Λας Βέγκας και Σαν φρανζίσκο ( μάλλον το βλέπω για το Fairmont san francisco που είναι mason str) και έλεγα επειδή είμαι κοντά να πάω και 3 ημέρες Λος Αντζελες.
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο απο Λος Αντζελες έκει κοντά?
κάθε πρόταση δεκτή!
Έχω μείνει στο "The Fairmont" στο San Francisco, πολύ ωραίο κλασσικό ξενοδοχείο, από το 1905...!!! Bρίσκεται στο Nob Hill
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
805
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Υπάρχει ημερήσια κάρτα με κόστος άνω των 9€;
Η μέγιστη ημερήσια χρέωση των 9€ είναι ανάλογα με τον μήνα ή τι ώρες που κινείσαι και μπορεί να φτάσει τα 12€;
Επειδή και εγώ μπερδεύτηκα με αυτά που διαβάζω...
Προς αποφυγή μπερδεματων και ανακριβειών, μπείτε εδώ να δείτε τι ισχύει..
Πάει ανάλογα τις ζώνες που θα κινείται κάποιος.
Caps and Travelcard prices

Για ζώνες 1,2 το ημερήσιο είναι στις 8 λίρες.. ότι ώρα και να κινηθείτε εντός της ημερας
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Για κάποιον που δεν έχει οικονομική στενότητα και θέλει να νιώθει safe και ταυτόχρονα να είναι κοντά σε αξιοθέατα?
Θα πάω Λας Βέγκας και Σαν φρανζίσκο ( μάλλον το βλέπω για το Fairmont san francisco που είναι mason str) και έλεγα επειδή είμαι κοντά να πάω και 3 ημέρες Λος Αντζελες.
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο απο Λος Αντζελες έκει κοντά?
κάθε πρόταση δεκτή!
Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, υπάρχουν απλά επιλογές ανάλογα τι θέλει κάποιος..Yosemite, Gran Canyon και Death Valley είναι κάποιες επιλογές...
 
Μηνύματα
172
Likes
806
Για κάποιον που δεν έχει οικονομική στενότητα και θέλει να νιώθει safe και ταυτόχρονα να είναι κοντά σε αξιοθέατα?
Θα πάω Λας Βέγκας και Σαν φρανζίσκο ( μάλλον το βλέπω για το Fairmont san francisco που είναι mason str) και έλεγα επειδή είμαι κοντά να πάω και 3 ημέρες Λος Αντζελες.
Μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο απο Λος Αντζελες έκει κοντά?
κάθε πρόταση δεκτή!

επίσης για Λος Αντζελες βλέπω το conrand πίσω από το μουσείο σύγχρονης τέχνης
Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις συγκοινωνία (που είναι σε γενικές γραμμές καλή) Σαν Φραντσίσκο θεωρώ ότι η πιο βολική περιοχή είναι κοντά στη Union Square (ιδανικά πάνω από την πλατεία, μακριά από το Tenderloin) / Nob Hill/Chinatown επειδή μπορείς να κινηθείς με τα πόδια σε σημεία ενδιαφέροντος και εχει λεωφορεία για παντού. Το Fairmont από άποψη τοποθεσίας που φαίνεται καλή επιλογή. Απλά εκείνες οι περιοχές έχουν γενικά πολλή ανηφόρα, σε περίπτωση που αυτό είναι κάτι που θέλεις να λάβεις υπόψη.

Όσον αφορά άλλες επιλογές από Σαν Φραντσίσκο, αν σε ενδιαφέρει η φυση το Yosemite είναι συγκλονιστικό. Εναλλακτικά ίσως θα ήθελες να τσεκάρεις παραλιακές πόλεις όπως το Monterey και το Carmel by the Sea. Φυσικά πρόκειται για επιλογές που απαιτούν ενοικίαση αυτοκινήτου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom