Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

kapa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
καλησπερα σας! εχω ξαναμπει σε αυτο το φορουμ και περυσι και με ειχε βοηθησει πολυ...λοιπον θελουμε να παμε ροδο 2-3 ατομα...θα νοικιασουμε αμαξι...και ενημερωθηκαμε οτι η νυχτερινη ζωη και η τρελα ειναι στο φαληρακι!ισχυει κατι τετοιο...επισης πιοιεσ παραλιες αξιζουν!και γενικα θελουμε νεο κοσμο απο το πρωι μπιτσ μπαρ και λοιπα!μπορει καποιος να με βοηθησει?
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
καλησπερα σας! εχω ξαναμπει σε αυτο το φορουμ και περυσι και με ειχε βοηθησει πολυ...λοιπον θελουμε να παμε ροδο 2-3 ατομα...θα νοικιασουμε αμαξι...και ενημερωθηκαμε οτι η νυχτερινη ζωη και η τρελα ειναι στο φαληρακι!ισχυει κατι τετοιο...επισης πιοιεσ παραλιες αξιζουν!και γενικα θελουμε νεο κοσμο απο το πρωι μπιτσ μπαρ και λοιπα!μπορει καποιος να με βοηθησει?
Καλησπέρα! Η Ρόδος είναι ένα πανέμορφο και μεγάλο νησί,το οποίο συνδυάζει διασκέδαση,ωραίες παραλίες και αξιοθέατα. Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι μια καλή επιλογή γιατί θα σας διευκολύνει στις μετακινήσεις σας. Παραλίες έχουμε άπειρες και για κάθε γούστο. Ενδεικτικά αναφέρω Άντονι Κουίν,παραλία Τσαμπίκα, Βλυχά, Άγιος Παύλος στη Λίνδο,Οασις,Καλλιθέα,Φαληράκι κ.α. Πολύ γνωστό beach bar είναι το Ronda ,το Santa Marina,το Mohito και οι Αμμάδες καθώς και το Γαλάζιο στο Φαληράκι. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή. Νυχτερινή ζωη υπάρχει στην Παλιά Πόλη(όπου πηγαίνουν και οι περισσότεροι ντόπιοι) ενώ στο Φαληράκι και στην Ορφανίδου συχνάζουν τουρίστες.Επίσης, πολύ ωραία είναι στο Arches στη Λίνδο, όπου σας προτείνω να μείνετε μέχρι το ξημέρωμα.:)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ και επαυξάνω με όσα λέει πιο πάνω η tsampi...να αναφέρω μόνο πως η νυχτερινή ζωή στη Ρόδο γενικά διαχέεται σε αρκετά σημεία. Παίζει και η πόλη (παλιά και νέα), η Ιαλυσός, αλλά και το Φαληράκι. Σε όλες ομως τις κωμοπόλεις του νησιού υπάρχει κάποιο μπαρ και φυσικά ταβέρνες. Κάτι επίσης που μου έκανε εντύπωση στην τελευταία μου επίσκεψη στη Ρόδο πριν 2 χρόνια είναι ότι το Φαληράκι "παίζει" πια δυνατά και την ημέρα (πολύ ωραίο beach bar το Γαλάζιο), ενώ απεναντίας τη νύχτα έχει ας πούμε "ψιλοκυριλέψει" σε σχέση με το πώς το θυμόμουνα προ δεκαετίας
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Συμφωνώ και επαυξάνω με όσα λέει πιο πάνω η tsampi...να αναφέρω μόνο πως η νυχτερινή ζωή στη Ρόδο γενικά διαχέεται σε αρκετά σημεία. Παίζει και η πόλη (παλιά και νέα), η Ιαλυσός, αλλά και το Φαληράκι. Σε όλες ομως τις κωμοπόλεις του νησιού υπάρχει κάποιο μπαρ και φυσικά ταβέρνες. Κάτι επίσης που μου έκανε εντύπωση στην τελευταία μου επίσκεψη στη Ρόδο πριν 2 χρόνια είναι ότι το Φαληράκι "παίζει" πια δυνατά και την ημέρα (πολύ ωραίο beach bar το Γαλάζιο), ενώ απεναντίας τη νύχτα έχει ας πούμε "ψιλοκυριλέψει" σε σχέση με το πώς το θυμόμουνα προ δεκαετίας
Πολύ σωστά!Να σημειώσω επίσης πως στο Φαληράκι προτείνω Rattan για κοκτέιλ και Bliss για ναργιλέ.:)
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Παιδιά ταξιδεύουμε για Ρόδο με την κοπέλα μου, αυτή για το μεταπτυχιακό κι εγώ για δουλειά. Θέλουμε κάτι εξαιρετικά οικονομικό για 3 νύχτες. Θα πάμε με volotea. Θέλω να ρωτήσω αν οι μετακινήσεις στην πόλη είναι εύκολες. Έχω δει 10-15 μαγαζιά του αντικειμένου μου στην κεντρική πόλη. Λογικά είναι εύκολο να τα περπατήσεις έτσι;

Επίσης έχουμε δει 2 ξενοδοχεία με καλές κριτικές και θέλω τη γνώμη σας: Το πρώτο και το δεύτερο .

Είναι τα πρώτα που βγάζει η κάθε λίστα δηλαδή το πρώτο το γαλανόπετρα και το δεύτερο το mascot
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Παιδιά ταξιδεύουμε για Ρόδο με την κοπέλα μου, αυτή για το μεταπτυχιακό κι εγώ για δουλειά. Θέλουμε κάτι εξαιρετικά οικονομικό για 3 νύχτες. Θα πάμε με volotea. Θέλω να ρωτήσω αν οι μετακινήσεις στην πόλη είναι εύκολες. Έχω δει 10-15 μαγαζιά του αντικειμένου μου στην κεντρική πόλη. Λογικά είναι εύκολο να τα περπατήσεις έτσι;

Επίσης έχουμε δει 2 ξενοδοχεία με καλές κριτικές και θέλω τη γνώμη σας: Το πρώτο και το δεύτερο .

Είναι τα πρώτα που βγάζει η κάθε λίστα δηλαδή το πρώτο το γαλανόπετρα και το δεύτερο το mascot
Καλησπέρα! Απ'ότι βλέπω είναι και τα δύο στην περιοχη Νιοχώρι της Ρόδου. Είναι στο κέντρο αλλά και κοντά στην θάλασσα είτε θέλετε να πάτε στη πλευρά του ενυδρείου είτε στην παραλία Έλλη. Από εκεί μπορείτε εύκολα να περπατήσετε μέσα στην νέα αλλά και την παλιά πόλη,υπάρχουν πολλά μαγαζιά,εστιατόρια και ό,τι χρειαστείτε.Επίσης το πανεπιστήμιο είναι στα 10-15 λεπτά με τα πόδια.(επειδή αναφέρεις ότι η σύντροφος σου κάνει κάποιο μεταπτυχιακό).Γενικά είναι καλή περιοχή για κάποιον που θέλει να κινηθεί στην πόλη με τα πόδια και του αρέσει το περπάτημα. :)
 

Thponer

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Καλησπέρα σας

3/8 με 7/8 θα είμαι Ρόδο, μετά θα πάω Σύμη. Που να μείνω στην Ρόδο; Θα είμαστε με αυτοκίνητο όποτε μας ενδιαφέρει να βρίσκουμε και παρκιν, φαντάζομαι στην παλιά πόλη θα είναι πολύ δύσκολα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το παρκιν στη Ρόδο Αύγουστο μήνα δεν είναι κ η πιο εύκολη υπόθεση (τόσο στο Νιοχωρι όσο κ σε άλλες συνοικιες- την παλιά πόλη ούτε καν τη σχολιάζω). Θα σε συμβουλευα εαν θέλεις να μείνεις στην πόλη να κοιτάξεις ξενοδοχείο η εστω συγκροτημα που να πρόσφερει παρκιν (ούτως η άλλως ολη η πόλη περπατιεται ανετα). Ειδάλλως ψαξου προς Ιξια/Ιαλυσο η Καλλιθέα/Φαληρακι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Προέκυψε έκτακτη δουλειά στην Ρόδο με +15 διανυκτερεύσεις τον Αύγουστο.Λόγω της κατάστασης τι προτείνετε για διαμονή;Airbnb;Ξενοδοχείο;Για airnb θα είναι πρώτη φορά γενικά.Σε ποιά περιοχή;΄Η δουλειά θα είναι στην πόλη της Ρόδου και θα υπάρχει αυτοκίνητο.Αλλά δεν θα ήθελα να κάνω και πολλά χλμ. κάθε μέρα.Ας πούμε μέχρι 15 χλμ.΄Εχω να πάω Ρόδο +5 χρόνια επομένως χρειάζομαι "φρεσκάρισμα" για όλα.Και προτάσεις για φαγητό αν έχετε.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Προέκυψε έκτακτη δουλειά στην Ρόδο με +15 διανυκτερεύσεις τον Αύγουστο.Λόγω της κατάστασης τι προτείνετε για διαμονή;Airbnb;Ξενοδοχείο;Για airnb θα είναι πρώτη φορά γενικά.Σε ποιά περιοχή;΄Η δουλειά θα είναι στην πόλη της Ρόδου και θα υπάρχει αυτοκίνητο.Αλλά δεν θα ήθελα να κάνω και πολλά χλμ. κάθε μέρα.Ας πούμε μέχρι 15 χλμ.΄Εχω να πάω Ρόδο +5 χρόνια επομένως χρειάζομαι "φρεσκάρισμα" για όλα.Και προτάσεις για φαγητό αν έχετε.
Καλησπέρα!
Απ' αυτά που διαβάζω οι περιοχές που μπορείς να ψάξεις πέρα από το κέντρο της Ροδου,στην ανατολική πλευρά περιλαμβάνει από την Πόλη μέχρι το Φαληράκι.Αντιστοιχα στη δυτική πλευρά από Πόλη μέχρι Κρεμαστή. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι στην ανατολική πλευρά όμως για να γλιτώσεις το κυκλοφοριακό. Λόγω δουλειας κ επειδή θα μείνεις πολλές μέρες,ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο διαμέρισμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα!
Απ' αυτά που διαβάζω οι περιοχές που μπορείς να ψάξεις πέρα από το κέντρο της Ροδου,στην ανατολική πλευρά περιλαμβάνει από την Πόλη μέχρι το Φαληράκι.Αντιστοιχα στη δυτική πλευρά από Πόλη μέχρι Κρεμαστή. Θα σου πρότεινα να επιλέξεις κάτι στην ανατολική πλευρά όμως για να γλιτώσεις το κυκλοφοριακό. Λόγω δουλειας κ επειδή θα μείνεις πολλές μέρες,ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσεις κάποιο διαμέρισμα.
Ευχαριστώ.Τοπ 5 ή 10 εστιατόρια στο νησί;Ανεξάρτητα από είδος κουζίνας.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Ευχαριστώ.Τοπ 5 ή 10 εστιατόρια στο νησί;Ανεξάρτητα από είδος κουζίνας.
Θα σου πω λίγο απ' όλα.
Κόυκο για πρωινό , Boston Burger για burgers, golden fish για κινεζικο, kabuki για σούσι (περιλαμβάνει και κινέζικο φαγητό αν θες)
Σουβλακια στα λαϊκά ή στον Σακελλάρη (αυστηρά μόνο για χοιρινό σουβλάκι γιατί δεν έχει στο μενού τίποτα άλλο από κρέας). Για γρηγοραδα πίτα γύρο στον Αυγουστίνο στο κέντρο.
Θαλασσινά στο Πευκάκι (Φαληράκι) πρώην Μπρούσκο ,το καλύτερο κ οικονομικότερο καλαμάρι το έχει η Σταμα στο Φαληράκι ,απέναντι από τους Αγίους Αποστόλους στο λιμανάκι. Επίσης πολύ καλά θαλασσινά θα βρεις στον Γυαλο στα Στεγνα. Πολύ καλός συνδυασμός για μπάνιο κ lunch break η Κουννα ,η ανακαινισμένη καντίνα στην παραλία Αντονι Κουιν.
Τώρα για ψητά και ξυλοφουρνο θα πρέπει να βγεις προς τα έξω , στα Απόλλωνα ή Έμπωνα. Για steaks στο Carne.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom