Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Κυρίως αυτό είναι το θέμα μου με τις παραλίες της Ρόδου.. Ενω ειναι αξιόλογες, είναι πλήρως εκμεταλλευμενες τουριστικά.. Το χωριό χαρακι τι λέει? Είναι κοντά σε αυτά που θέλω? Η τραγανόυ
Πιστεύω ότι μάλλον έτυχε να πας σε παραλίες ή σε συγκεκριμένα κομμάτια των παραλιών που δεν είχαν χώρο. Για παράδειγμα ακόμα και στον κόλπο του Φαληρακίου υπάρχουν κομμάτια παραλίας που μπορείς να αραξεις με την πετσέτα σου μακριά από την πολυκοσμία. Το ίδιο είναι πιο δύσκολο να το καταφέρεις π.χ. στην παραλία Άντονι Κουίν λόγω της στενότητας του χώρου.
Να σημειώσω πως οι προηγούμενες προτάσεις μου βασίστηκαν στην εντύπωση που αποκόμισα ότι ήθελες να αποφύγεις εντελώς τους τουρίστες.
Το Χαράκι είναι πολύ ωραια περιοχή,με επιλογές για το βράδυ και παραλία που δεν είναι οργανωμένη. Κοντά σχετικά είναι κ το χωριό Αρχάγγελος και τα Στεγνά οπότε έχεις πολλές επιλογές για φαγητό και ποτό.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Καλημέρα παιδιά. Θα ερθουμε ρόδο για 7 ημέρες. Θα νοικιάσουμε φυσικά αμάξι. και τώρα το δίλημα , Που να μείνουμε ? Αξιζει καταρχήν να το σπάσουμε σε 5 μέρες κοντά στο Κέντρο(πχ Ιαλυσός η καπου εκει τριγυρω? και 2 μέρες καπου κοντά στην λίνδο δεδομένου οτι εχει και απο εκει ενα σωρο παραλίες ή το πηγαινε ελα ειναι ευκολο? και αν εχετε να προτείνετε και κατι οικονομικό σε δωμάτιο
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλημέρα παιδιά. Θα ερθουμε ρόδο για 7 ημέρες. Θα νοικιάσουμε φυσικά αμάξι. και τώρα το δίλημα , Που να μείνουμε ? Αξιζει καταρχήν να το σπάσουμε σε 5 μέρες κοντά στο Κέντρο(πχ Ιαλυσός η καπου εκει τριγυρω? και 2 μέρες καπου κοντά στην λίνδο δεδομένου οτι εχει και απο εκει ενα σωρο παραλίες ή το πηγαινε ελα ειναι ευκολο? και αν εχετε να προτείνετε και κατι οικονομικό σε δωμάτιο
Γνώμη μου ότι δεν χρειάζονται δύο διαμονές.Καλύτερα μία κοντά στην πόλη για να βγαίνετε πιο εύκολα και το βράδυ.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
προς τα νότια σίγουρα στην λίστα ειναι το Πρασονήσι και η πολη της λινδου , εχει κατι αλλο η περιοχη κατω απο την λινδο σε παραλιες αξιοθέατα να δουμε ?Σκεφτόμασταν και Λαχανιά που εχει ο γνωστός σεφ μαγαζί :p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
προς τα νότια σίγουρα στην λίστα ειναι το Πρασονήσι και η πολη της λινδου , εχει κατι αλλο η περιοχη κατω απο την λινδο σε παραλιες αξιοθέατα να δουμε ?Σκεφτόμασταν και Λαχανιά που εχει ο γνωστός σεφ μαγαζί :p
Στον σεφ δεν έχω φάει.Σε εκείνα τα μέρη και αν θέλεις βουνό καλό φαγητό έχει το Λημέρι του ληστή στην Προφύλια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αφού θα έχεις αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται κανένας λόγος να "σπάσεις" τη διαμονή. Δεδομένου όμως ότι σε ενδιαφέρουν αρκετά οι παραλίες και το κομμάτι της Λίνδου και κάτω, σκέψου το ενδεχόμενο διαμονής σε Καλλιθέα/Φαληρακι έτσι ώστε να έχεις πιο άμεση πρόσβαση στην εθνικη Ρόδου- Λίνδου, και να αποφεύγεις έτσι και την κίνηση της πόλης της Ρόδου
 
Μηνύματα
410
Likes
1.350
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Εχοντας επισκεφτει το νησι της Ροδου οταν επισκεφτηκαμε μονοημερα την Λινδο ειπε ολη η παρεα ενα πραμα ''την επομενη φορα που θα επισκεφτω την Ροδο θα ερθω για να μεινω στην Λινδο''.Προσωπικα απο τους πιο ομορφους νησιωτικους οικισμους που εχω επισκεφτει στην ζωη μου μετα τα Φηρα της Σσντορινης.Οποτε για μενα θα σου πω το αντιθετο υπερπροτεινω να μεινεις εστω ενα βραδυ εκει.Το μεγαλο της μειον ειναι οτι εχει περιορισμενη ζωη και βρισκεται σε μακρυνη αποσταση απο τα περισσοτερα αξιοθεατα.Επειδη ομως ειναι η πρωτη σας φορα στη Ροδο εννοειται να μεινετε στην πολη της Ροδου για να νιωσετε τον παλμο της Παλιας Πολης ,των γυρω αξιοθεατων και της νυχτερινης ζωης.Παρολα αυτα επειδη η Λινδος ειναι μακρυα μια ωρα απο την πολη της Ροδου και αλλη μια ωρα γυρνα αξιζει ενα βραδακι να μεινετε να χαλαρωσετε μιας και ειναι πανεμορφη και θα ξεφυγετε απο το αστικο και τουριστικο της Ροδου .Δεν χρειαζεται παραπανω διαμονη.Ενα μπανακι στον Αγιο Παυλο ,βολτα στα στενακια ,ποτακι στο πανεμορφο rooftop bar και ολες τις υπολοιπες μερες να μεινετε εννοειται στην Πολη της Ροδου και να την ευχαριστηθειτε.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα σε όλους. Κλείσαμε πριν περίπου 10 μέρες για Ρόδο, τη πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Είμαστε οικογένεια (4 ενήλικες) και θα μείνουμε λίγο έξω από το Φαληράκι (θα έχουμε αυτοκίνητο). Θα ήθελα να μου προτείνετε παραλίες - μέρη - αξιοθέατα - καφέ - εστιατόρια που θεωρείτε ότι αξίζουν. Μερικά μέρη που από ότι έχω διαβάσει αξίζει να επισκεφθείς, είναι το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, οι Επτά Πηγές, οι Πηγές Καλλιθέας, η Λίνδος, η παραλία Τσαμπικα (και η Ιερά Μονή) και η παραλία Άντωνι Κουίν. Απο εστιατόρια/καφέ κλπ έχω δει αρκετά στο φόρουμ, όμως οι κριτικές είναι παλιές και ενδεχομένως να έχει αλλάξει κάτι. Εννοείται ότι δε προλαβαίνουμε να τα δούμε όλα σε 7 μέρες, απλώς ποια μέρη πιστεύετε εσείς ότι θα έπρεπε να επισκεφθούμε οπωσδήποτε κατά τη διαμονή μας στο νησί. Σας ευχαριστώ!!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Μερικά μέρη που από ότι έχω διαβάσει αξίζει να επισκεφθείς, είναι το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου, οι Επτά Πηγές, οι Πηγές Καλλιθέας, η Λίνδος, η παραλία Τσαμπικα (και η Ιερά Μονή) και η παραλία Άντωνι Κουίν.
Καλησπέρα! Καλώς να ορίσετε στο νησί μας . Οι μέρες που θα μείνετε είναι αρκουν για να δείτε αρκετά πράγματα. Από αξιοθέατα μέσα στη Ρόδο θα σας πρότεινα να πάτε στο αρχαίο στάδιο ,αλλά και στον ναό του Απόλλωνα που βρίσκεται στο Μόντε Σμιθ. Εκεί θα σας πρότεινα να πάτε την ώρα του ηλιοβασιλέματος. Επίσης,βόλτα στην πόλη,στο λιμάνι στους μύλους από το Ελλη μέχρι το Ενυδρείο και αν σας αρέσει το περπάτημα στις Κάτω πέτρες που είναι το εκκλησάκι του Αρχαγγέλου Μιχαήλ.
Μερικά από τα αξιοθέατα που δεν έχετε αναφέρει είναι η Φιλέρημος,η κοιλάδα των Πεταλούδων, η αρχαία πόλη της Καμείρου,το κάστρο της Μονολιθου (μικρό χωριό) και φυσικά το Πρασονήσι.
Μέσα στην πολη προτείνω για φαγητό τον Κούκο και αν θέλετε κάτι οικονομικό και "βρώμικο" γύρο στον Αυγουστίνο. Για ψάρι στον Γυαλο στα Στεγνά,ή αν θέλετε κάτι οικονομικό στο λιμανάκι στο Φαληράκι στης Σταμας (για λίγα πιατα και καλά ) Ένα νέο μαγαζί που έχει ανοίξει με θέα τον κόλπο του Φαληρακίου είναι το Pavo για καφέ και γλυκό, ενώ στο Άντονι Κουίν θα βρείτε την Κουννα.
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό αυτή τη στιγμή αλλά είμαι στη διάθεσή σας για ο,τι χρειάζεστε!
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα! Καλώς να ορίσετε στο νησί μας . Οι μέρες που θα μείνετε είναι αρκουν για να δείτε αρκετά πράγματα. Από αξιοθέατα μέσα στη Ρόδο θα σας πρότεινα να πάτε στο αρχαίο στάδιο ,αλλά και στον ναό του Απόλλωνα που βρίσκεται στο Μόντε Σμιθ. Εκεί θα σας πρότεινα να πάτε την ώρα του ηλιοβασιλέματος. Επίσης,βόλτα στην πόλη,στο λιμάνι στους μύλους από το Ελλη μέχρι το Ενυδρείο και αν σας αρέσει το περπάτημα στις Κάτω πέτρες που είναι το εκκλησάκι του Αρχαγγέλου Μιχαήλ.
Μερικά από τα αξιοθέατα που δεν έχετε αναφέρει είναι η Φιλέρημος,η κοιλάδα των Πεταλούδων, η αρχαία πόλη της Καμείρου,το κάστρο της Μονολιθου (μικρό χωριό) και φυσικά το Πρασονήσι.
Μέσα στην πολη προτείνω για φαγητό τον Κούκο και αν θέλετε κάτι οικονομικό και "βρώμικο" γύρο στον Αυγουστίνο. Για ψάρι στον Γυαλο στα Στεγνά,ή αν θέλετε κάτι οικονομικό στο λιμανάκι στο Φαληράκι στης Σταμας (για λίγα πιατα και καλά ) Ένα νέο μαγαζί που έχει ανοίξει με θέα τον κόλπο του Φαληρακίου είναι το Pavo για καφέ και γλυκό, ενώ στο Άντονι Κουίν θα βρείτε την Κουννα.
Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό αυτή τη στιγμή αλλά είμαι στη διάθεσή σας για ο,τι χρειάζεστε!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οποιαδήποτε άλλο μαγαζί σας έρθει στο μυαλό (ειδικά στη πόλη που θα πηγαίνουμε το βράδυ, το Φαληράκι που θα μένουμε και τη Λίνδο που σίγουρα θα επισκεφθούμε), εννοείται ότι μας ενδιαφέρει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom