Ρόδος Διαμονη/διακοπες στη ροδο!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
παιδια το φαληράκι ειναι κατι σαν τον λαγανά της ρόδου?
Το Φαληράκι έχει ανέβει κατακόρυφα σε ποιότητα σε όλα τα επίπεδα . Πλέον είναι προορισμός για όλους. Τόσο από πλευράς διαμονής όσο και από εστιατόρια πλέον το προτιμούν και οι ντόπιοι.

που θα πηγαίνουμε το βράδυ, το Φαληράκι
Μαγαζιά στο Φαληράκι που αξίζει να επισκεφτείς είναι το Bliss,για τον καλύτερο ναργιλέ και τα καλύτερα οικονομικά κοκτέιλ. Αν θες επίπεδο Χρυσών Σκουφων θα πας Rattan.
Μπροστά στη θάλασσα προσωπικά προτιμώ το Gala με καλή ποιότητα και σχετικά καλές τιμές.
Παγωτακι και βάφλα θα φας στην Παγωτομανια.

Στην πόλη το καλύτερο μπέργκερ θα το φας στο Boston Burger στον πεζόδρομο. Baia beach bar ,για ποτάκι στη θάλασσα. Αν είσαι νέος και θες φασαρία θα πας Kalami.

Σιγά σιγά θα θυμηθώ κ αλλά! 🙈
 

gorgona GG

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Παιδιά καλησπερα κ πάλι.. Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε εν τέλει τη Ρόδο ένα 4ημερο στα τέλη Ιουλίου κ βρισκόμαστε σε αναζήτηση διαμονής.. Μυπως τυγχάνει να Εχει μείνει κάποιος στο Pegasus hotel στο φαληρακι, να μου πει αν έχει ησυχία στα δωμάτια,η θα ακούγεται η φασαρία από το δρόμο? Με προβληματίζει οτι βρίσκεται κοντά στο κεντρικό.. Εάν έχει να προτείνει κάποιος κανένα ήσυχο αξιοπρεπές κατάλυμα σε λογική τιμή ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ εκ προκαταβολικά
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Παιδιά καλησπερα κ πάλι.. Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε εν τέλει τη Ρόδο ένα 4ημερο στα τέλη Ιουλίου κ βρισκόμαστε σε αναζήτηση διαμονής.. Μυπως τυγχάνει να Εχει μείνει κάποιος στο Pegasus hotel στο φαληρακι, να μου πει αν έχει ησυχία στα δωμάτια,η θα ακούγεται η φασαρία από το δρόμο? Με προβληματίζει οτι βρίσκεται κοντά στο κεντρικό.. Εάν έχει να προτείνει κάποιος κανένα ήσυχο αξιοπρεπές κατάλυμα σε λογική τιμή ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ εκ προκαταβολικά
Θα σου συστηνα το island απεναντι απο το καζινο της Ροδου.....καθαρο και ησυχο και οι τιμες διαπραγματευσιμες....πηγαινεις με τα ποδια παντου κι εχεις μπροστα σου ωραια παραλια με δωρεαν ξαπλωστρες απο το ξενοδοχειο . Κανονιζεις κ οχημα να νοικιασεις απο τους ιδιους επισης. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη περσυ που πηγα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Παιδιά καλησπερα κ πάλι.. Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε εν τέλει τη Ρόδο ένα 4ημερο στα τέλη Ιουλίου κ βρισκόμαστε σε αναζήτηση διαμονής.. Μυπως τυγχάνει να Εχει μείνει κάποιος στο Pegasus hotel στο φαληρακι, να μου πει αν έχει ησυχία στα δωμάτια,η θα ακούγεται η φασαρία από το δρόμο? Με προβληματίζει οτι βρίσκεται κοντά στο κεντρικό.. Εάν έχει να προτείνει κάποιος κανένα ήσυχο αξιοπρεπές κατάλυμα σε λογική τιμή ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ εκ προκαταβολικά

Καλησπέρα! Το pegasus μπορεί να βρίσκεται κοντά σε δρόμο όμως το βράδυ δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει και τρελό κυκλοφοριακό θέμα. Επίσης τα δωμάτια δεν είναι ακριβώς πάνω στον δρόμο. Αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη βέβαια καθώς δεν έχω μείνει αλλά είμαι από την περιοχή. Αν θες τέτοιου επιπέδου ξενοδοχείο ψάξε το Apollon/ apollon blue που είναι ίδια κατηγορία αλλά δεν είναι τόσο κοντά στο δρόμο.
 

gorgona GG

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα! Το pegasus μπορεί να βρίσκεται κοντά σε δρόμο όμως το βράδυ δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει και τρελό κυκλοφοριακό θέμα. Επίσης τα δωμάτια δεν είναι ακριβώς πάνω στον δρόμο. Αυτά τα λέω με κάθε επιφύλαξη βέβαια καθώς δεν έχω μείνει αλλά είμαι από την περιοχή. Αν θες τέτοιου επιπέδου ξενοδοχείο ψάξε το Apollon/ apollon blue που είναι ίδια κατηγορία αλλά δεν είναι τόσο κοντά στο δρόμο.
Αυτό είναι δεν είμαι σίγουρη αν τα δωμάτια είναι κοντά στο δρόμο, από την άλλη αν επιλέξουμε δωμάτιο από τη πλευρά της θάλασσας πιθανώς να μην έχουμε πρόβλημα.. Το appollon blue δυστυχώς μαλλον ξεφεύγει εκτός budget σύμφωνα με το booking... Ευχαριστώ για τις προτάσεις - πληροφορίες, θα το επεξεργαστώ κ θα αποφασίσω..
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Παιδιά καλησπερα κ πάλι.. Αποφασίσαμε να επισκεφθούμε εν τέλει τη Ρόδο ένα 4ημερο στα τέλη Ιουλίου κ βρισκόμαστε σε αναζήτηση διαμονής.. Μυπως τυγχάνει να Εχει μείνει κάποιος στο Pegasus hotel στο φαληρακι, να μου πει αν έχει ησυχία στα δωμάτια,η θα ακούγεται η φασαρία από το δρόμο? Με προβληματίζει οτι βρίσκεται κοντά στο κεντρικό.. Εάν έχει να προτείνει κάποιος κανένα ήσυχο αξιοπρεπές κατάλυμα σε λογική τιμή ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ εκ προκαταβολικά
Καλησπέρα, εμείς κλείσαμε στο Hillside στο Φαληράκι πριν περίπου ένα μήνα, για την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου. Είναι πιο μακριά από το κέντρο οπότε θα είναι ήσυχα. Δες το εδώ αν σε ενδιαφέρει.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους! Ακόμη μια φετινή επισκέπτης της Ρόδου με απορίες!
Γενικά το πλάνο διακοπών περιλαμβάνει Ρόδο σε 2 δόσεις, Σύμη, Χάλκη και Καστελόριζο, αρχές Σεπτέμβρη.
Αναφορικά με τις 2 δόσεις Ρόδου, αυτό που σκεφτόμαστε είναι τις πρώτες μέρες να μείνουμε στην πόλη της Ρόδου και αφού έχουμε τελειώσει το τουρ στα υπόλοιπα νησάκια, να γυρίσουμε και να μείνουμε τις τελευταίες 2 μέρες στη Λίνδο.
Σχετικά τώρα με τις πρώτες μέρες στην πόλη της Ρόδου, που προτείνετε να γίνει η διαμονή, Παλιά Πόλη ή Νέα; Σχεδόν ποτέ για εμένα, τουλάχιστον στα ταξίδια στην Ευρώπη, δεν τίθεται τέτοιο δίλημμα, πάντα επιλέγω την Παλιά Πόλη. Όμως μου είπαν για υπερβολική ζέστη και ποντίκια (πείτε μου ότι είναι ψέμα) και ότι καλύτερα θα ήταν να μεινω έξω στη Νέα.
Επιπλέον, σκεφτόμασταν να νοικιάσουμε αυτοκίνητο μόνο στο δεύτερο κομμάτι της επίσκεψης μας εκεί, όταν δλδ θα μένουμε στη Λίνδο. Τι χάνουμε και τι κερδίζουμε αν χωρίς αυτοκίνητο μείνουμε αντίστοιχα στην Παλιά ή στη Νέα Πόλη; Ουσιαστικά που βολεύει (αν βολεύει) να μείνουμε χωρίς αυτοκίνητο, ώστε και κοντά στο λιμάνι να είμαστε για τις εκδρομές μας στα υπόλοιπα νησιά αλλά και να δούμε αξιοθέατα και παραλίες στο κομμάτι Πόλη Ροδου μέχρι και παραλία Αντονι Κουιν;; Μήπως το αυτοκίνητο επιβάλλεται τελικά για όλες τις ημέρες που θα είμαστε στο νησί;
Πολλές ερωτήσεις, το ξέρω, και είμαστε μόνο στην αρχή!
 

harris

Member
Μηνύματα
15
Likes
13
Kαλησπέρα σκέφτομαι κι εγώ να επισκεφτώ τη Ρόδο με μια φίλη μου προς τα τέλη Αυγούστου. Έχω δει κάποια πράγματα στο φόρουμ, άλλα πιο επίκαιρα και άλλα όχι, οπότε θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη για beach bars, καλό φαγητό και μέρη για ποτό.

Σκεφτόμαστε να μείνουμε 5 μέρες στη Ρόδο και θα έχουμε αμάξι. Από παραλίες έχω καταλάβει ότι η Τραουνού και η Τσαμπίκα είναι στα must-see. Ποιες άλλες; Που να έχουν όμως και κανένα beach bar. Singles θα είμαστε οπότε μην είμαστε όλη την ώρα μες στην ηρεμία.

Εννοείται θα πάμε Πεταλούδες και Λίνδο, σκέφτομαι και Λαχανιά στον Τζοβάννι και είδα και το Μοχίτο και το Όασις από beach bars. Anything else? Επίσης για μονοήμερη Χάλκη, Σύμη ή κανένα μιας και θα 'μαστε 5 μέρε μόνο;
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
ντα επιλέγω την Παλιά Πόλη. Όμως μου είπαν για υπερβολική ζέστη και ποντίκια (πείτε μου ότι είναι ψέμα) και ότι καλύτερα θα ήταν να μεινω έξω στη Νέα.
Καλησπέρα. Σχετικά με τη διαμονή στην Πόλη. Η διαμονή στην παλιά πόλη είναι μια ξεχωριστή εμπειρία ,αν έχεις όμως όρεξη για αρκετό περπάτημα και αν επιλέξεις κάποιο κατάλυμα που βρίσκεται κοντά σε κάποια από τις εξόδους της. Από ποιότητα υπηρεσιών τα καταλύματα είναι κατά κύριο λόγο υψηλότατης ποιότητας και σίγουρα δεν έχουν ποντίκια. Γενικά το αν υπάρχουν ποντίκια στην παλιά πόλη,δεν μπορώ να το γνωρίζω αλλά ούτε να το αποκλείσω γιατι όσο να ναι ,η έκταση της είναι μεγάλη. Στη Νέα πόλη θα σας πρότεινα να επιλέξετε καταλύματα κοντά στο Μαντρακι ώστε να είστε κοντά στη θάλασσα και στην παλιά πόλη.
Αν μείνετε στην πόλη μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ΚΤΕΛ για να πάτε σε κάποια σημεία ενδιαφέροντος όπως οι πηγές Καλλιθέας,όμως σίγουρα θα χρειαστείτε αμάξι για να κινηθείτε πιο άνετα στη νότια Ρόδο.

Σκεφτόμαστε να μείνουμε 5 μέρες στη Ρόδο και θα έχουμε αμάξι. Από παραλίες έχω καταλάβει ότι η Τραουνού και η Τσαμπίκα είναι στα must-see. Ποιες άλλες; Που να έχουν όμως και κανένα beach bar. Singles θα είμαστε οπότε μην είμαστε όλη την ώρα μες στην ηρεμία.
Καλησπέρα και σε σένα. Έχω ήδη απαντήσει για παραλίες, beach bar κλπ παραπάνω. Θα πω άλλη μια φορά μερικά beach bars Καλάμι,santa marina ,baia seaside, ammades mea terra (νότια Ρόδο) ,kounna beach bar ( Anthony Quinn).
Επειδή είπατε πως είστε νέοι και singles υπάρχει μια εκδρομή στη Συμη που αφορά 3 ωρη παραμονή στο Γυαλο και μετά μπάνιο στον Άγιο Γεωργιο. Ίσως να σας ενδιαφέρει να την επιλέξετε για να δείτε και λίγο από Σύμη.
Καλά να περάσετε!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@tsampi90 Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές. Προσωπικά έχω βάλει στο μάτι το Casa de la Sera στην Παλιά Πόλη, που όπως το βλέπω στο χάρτη νομίζω πως έχει εύκολη πρόσβαση προς το λιμάνι και την Νέα πόλη.
Μετά την συμβουλή σου για Μανδρακι ωστόσο, έψαξα λίγο την περιοχή και βάσει budget μου κάνει η λύση του Hotel Ermis, που είναι και κοντά σχετικά στην Έλλη και δίπλα σχεδόν στο ΚΤΕΛ εφόσον θελήσουμε να το χρησιμοποιήσουμε και κοντά στην Παλιά πόλη. Στα συν του ότι έχει και θέα στη θάλασσα, στα μείον του ότι όλα θα είναι πολύ "τυποποιημένα" και νιώθω ότι θα χάσω τη μαγεία της Παλιάς Πόλης απλά για λίγη παραπανω ευκολία (που είναι όμως και ζητούμενο αφού είμαστε διακοπές). Καταλαβαίνεις τι συμβαίνει στο κεφάλι μου;;; o_Oo_O Γνωρίζοντας τόσο καλά το νησί, τι θα με συμβουλευες;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Η διαμονή στην παλιά πόλη είνα εμπειρία και μαγεία,άσχετα με το επιπλέον περπάτημα κτλ.Αν ήταν και λίγο αργότερα(για ζέστη) η περίοδος διαμονής θα έλεγα ότι είνα μονόδρομος.Κατά τα άλλα ακούμε @tsampi90 . Είναι αυθεντία και δεν το μετανιώσαμε πέρσι που την ακούσαμε σε όποια συμβουλή για φαγητό κτλ μας έδωσε. :lol:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
@tsampi90 Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές. Προσωπικά έχω βάλει στο μάτι το Casa de la Sera στην Παλιά Πόλη, που όπως το βλέπω στο χάρτη νομίζω πως έχει εύκολη πρόσβαση προς το λιμάνι και την Νέα πόλη.
Μετά την συμβουλή σου για Μανδρακι ωστόσο, έψαξα λίγο την περιοχή και βάσει budget μου κάνει η λύση του Hotel Ermis, που είναι και κοντά σχετικά στην Έλλη και δίπλα σχεδόν στο ΚΤΕΛ εφόσον θελήσουμε να το χρησιμοποιήσουμε και κοντά στην Παλιά πόλη. Στα συν του ότι έχει και θέα στη θάλασσα, στα μείον του ότι όλα θα είναι πολύ "τυποποιημένα" και νιώθω ότι θα χάσω τη μαγεία της Παλιάς Πόλης απλά για λίγη παραπανω ευκολία (που είναι όμως και ζητούμενο αφού είμαστε διακοπές). Καταλαβαίνεις τι συμβαίνει στο κεφάλι μου;;; o_Oo_O Γνωρίζοντας τόσο καλά το νησί, τι θα με συμβουλευες;
Έχω μείνει στο hotel ermis πριν αρκετά χρόνια. Προσωπικά το ειχα βρει μια χαρά. Και καλό πρωινό είχε για την κατηγορία του, και τα δωμάτια με θέα στη θάλασσά ήταν πραγματικά μια χαρά (έβλεπαν στο φάρο του Αγίου Νικολάου και προς το παλιό λιμάνι), και τίμιο από θέμα τιμών ήταν. Και όπως είπες: πολύ κοντά σε όλα! Βέβαια ψάξε και πρόσφατες αξιολογήσεις, γιατί εγώ είχα μείνει πριν καμιά δεκαριά χρόνια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom