ΗΠΑ Διαμονη στο Μπρουκλιν

zwoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
παιδια, εχω κλεισει εισιτηρια για ΝΥ παραμονεσ Χριστουγεννων κ ριχνοντας μια προχειρη ματια στα ξενοδοχεια, απελπιστηκα.. οκ το ηξερα οτι θα ειναι ακριβη η διαμονη αλλα δνε το φανταζομουν κ ετσι.. τεσπα, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει μεινει κανεις απο εσας στο μπρουκλιν κ αν ναι, ειναι ασφαλες? η μετακινηση πως γινεται κ ποσο διαρκει? ευχαριστω..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έμεινα στο Brooklyn κάποια φορά που πήγα Ν. Υ. Αν και η περιοχή γενικά δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη από άποψη ασφαλείας δεν συνάντησα το παραμικρό πρόβλημα επιστρέφοντας αργά γύρω στα μεσάνυχτα με την σύζυγο από το κέντρο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν οι συγκοινωνίες. Εκτός Μανχάταν οι σταθμοί του μετρό είναι αραιοί και χρειαζόταν (εκτός του ποδαρόδρομου) να πάρω και αστικό για 30-40 λεπτά για τον πλησιέστερο σταθμό. Εάν το ξενοδοχείο σου είναι πολύ κοντά σε σταθμό μετρό δεν θα έχεις πρόβλημα. Πάντως βραδινή έξοδο στο ίδιο το Brooklyn απέφυγέ την.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.410
παιδια, εχω κλεισει εισιτηρια για ΝΥ παραμονεσ Χριστουγεννων κ ριχνοντας μια προχειρη ματια στα ξενοδοχεια, απελπιστηκα.. οκ το ηξερα οτι θα ειναι ακριβη η διαμονη αλλα δνε το φανταζομουν κ ετσι.. τεσπα, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει μεινει κανεις απο εσας στο μπρουκλιν κ αν ναι, ειναι ασφαλες? η μετακινηση πως γινεται κ ποσο διαρκει? ευχαριστω..
Για ριξε και μια ματια εδω.

https://www.airbnb.gr/

Εψαχνα και γω και ειχα δει καποια πολυ καλα διαμερισματα και δωματια.
 

zwoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ευχαριστω κ τους 2 σας!! εγω προσανατολιζομαι στο SUMNER HOTEL. εχετε ακουσει τιποτα? ειναι διπλα απο το μετρο αλλα δεν ξερω ποση ωρα θα κανω για να περναω απεναντι καθε μερα.. αξιζει τον κοπο?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ευχαριστω κ τους 2 σας!! εγω προσανατολιζομαι στο SUMNER HOTEL. εχετε ακουσει τιποτα? ειναι διπλα απο το μετρο αλλα δεν ξερω ποση ωρα θα κανω για να περναω απεναντι καθε μερα.. αξιζει τον κοπο?
Ποιο ειναι το ημερησιο μπατζετ σου? Να δουμε μηπως βρουμε κατι στο Μανχαταν.
Το χοτελ που διαλεξες δεν ειναι κακο, αλλα αυτο το πηγαινελα καθε μερα δε θα σου τη σπαει ?
 

zwoula

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποιο ειναι το ημερησιο μπατζετ σου? Να δουμε μηπως βρουμε κατι στο Μανχαταν.
Το χοτελ που διαλεξες δεν ειναι κακο, αλλα αυτο το πηγαινελα καθε μερα δε θα σου τη σπαει ?
εχω διαβασει την αποψη σου για το χοτελ που προτιμας αλλα εγω θα ηθελα κατι κοντα στα 100 ευρω κ αυτο ανεβαινει λιγακι.. ποσο χρονο θα κανω περιπου να περασω στο μανχαταν αν μεινω τελικα στο sumner hotel? ξερεις ποσο κοντα ειναι στο μανχαταν?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Είναι κοντά. Σε 5 στάσεις (15 λεπτά) φτάνεις στο Νότιο άκρο του Μανχάταν. Τώρα για πιο κέντρο (π.χ. 6η λεωφ. – 42ος δρόμ.) θέλεις άλλες 10-12 στάσεις.
Εάν το πρόγραμμά σου περιλαμβάνει κυρίως περιήγηση στα αξιοθέατα, μουσεία κλπ, φεύγεις δηλαδή πρωί και γυρνάς νωρίς το βράδυ για ύπνο, η θέση του ξενοδοχείου δεν αποτελεί ουσιαστικό μειονέκτημα. Εάν όμως προτιμάς ψώνια, χαλαρή βόλτα στη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα και βραδινή διασκέδαση (Macy’s, Rockefeller centre) οπότε θα πρέπει να γυρίζεις το μεσημέρι για ξεκούραση και να ξαναβγαίνεις το απόγευμα, τότε η θέση είναι κάπως μειονεκτική. Από την άλλη βέβαια η τιμή είναι πολύ συμφέρουσα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εχω διαβασει την αποψη σου για το χοτελ που προτιμας αλλα εγω θα ηθελα κατι κοντα στα 100 ευρω κ αυτο ανεβαινει λιγακι.. ποσο χρονο θα κανω περιπου να περασω στο μανχαταν αν μεινω τελικα στο sumner hotel? ξερεις ποσο κοντα ειναι στο μανχαταν?
Καλα ασε με εμενα και το χοτελ που προτιμω, γιατι δεν ειμαι αντικειμενικη μιας και Νεα Υορκη για μενα ειναι αυτο το χοτελ απο μονο του.
Πραγματικα παντως , πρεπει να σκεφτεις και τις καιρικες συνθηκες που θα επικρατουν εκεινη την περιοδο. Πολυ κρυο, αυτοματα δυσχεραινει τις μετακινησεις ......
Επισης το σημαντικοτερο ειναι αυτο... Το βραδυ θα εισαι αναγκασμενη να εισαι κλεισμενη στο χοτελ....λογω αποστασεως.
Δεν ειναι κριμα να κανεις ενα τετοιο ταξιδι, στη γιορτινη περιοδο και να μη το χαρεις στο επακρον για 20, 30 , 40 ευρω ??
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Συμφωνω και γω με την Ευαγγελια. Εχει απολυτο δικιο. Μπορει να χρειαζεσαι περισσοτερα χρηματα για να μεινεις Μανχαταν αλλα ειναι κατι που δε θα το μετανιωσεις.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλησπέρα σας..να πω και εγώ μια προσωπική άποψη/εμπειρία..

Λίγο προσοχή στο brooklyn γιατί έχει πολύ άσχημες γειτονιές/περιοχές...
όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά προσπάθησε να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω και να μεταφερθείς manhattan...

Πάντως στην περίπτωση που δεν τα καταφέρεις να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχει και εκεί μια περιοχή πολύ πολύ ωραία...που αναπτύσσεται συνέχεια με νέα μαγαζάκια καλό κόσμο και γενικά θα έλεγα ότι προσπαθεί να μιμηθεί το village..η περιοχή λέγεται williamsburg..με επίκεντρο ένα πολύ ωραίο ταϊλανδέζικο που το λένε sea..ψάξου στην γύρω περιοχή..θα εντυπωσιαστείς από τα μαγαζάκια...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Καλησπέρα σας..να πω και εγώ μια προσωπική άποψη/εμπειρία..

Λίγο προσοχή στο brooklyn γιατί έχει πολύ άσχημες γειτονιές/περιοχές...
όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά προσπάθησε να δώσεις κάποια χρήματα παραπάνω και να μεταφερθείς manhattan...

Πάντως στην περίπτωση που δεν τα καταφέρεις να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχει και εκεί μια περιοχή πολύ πολύ ωραία...που αναπτύσσεται συνέχεια με νέα μαγαζάκια καλό κόσμο και γενικά θα έλεγα ότι προσπαθεί να μιμηθεί το village..η περιοχή λέγεται williamsburg..με επίκεντρο ένα πολύ ωραίο ταϊλανδέζικο που το λένε sea..ψάξου στην γύρω περιοχή..θα εντυπωσιαστείς από τα μαγαζάκια...
Συμφωνω εν μερει με το Boxeraki στο οτι το Williamsburg ειναι πολυ ομορφη περιοχη για να μεινεις ... Εδω o παλμος των νεων ειναι δυνατος, υπαρχουν φοβερα μπαρακια και beer gardens οπου σερβιρεται κατα αποκλειστικοτητα Brooklyn beer και φυσικα υπαρχει και το σουπερ στεϊκαδικο Peter Luger.
Aγαπημενη "γειτονια" για μενα αφου οι κατοικοι στη πλειοψηφια τους ειναι Χασιδιστες Εβραιοι :p (εε εχουμε μια αδυναμια στο Ισραελ τι να κανουμε )
Παντως και αυτη η περιοχη ακομα και αν εχει αρκετους σταθμους μετρο , ειναι μακρια ....
athecityfix.com_files_2010_06_williamsburgwalks.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.643
Μέλη
38.945
Νεότερο μέλος
Dim69

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom