Διασχίζοντας τη Θράκη

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Πριν αρκετά χρόνια έκανα ένα ταξίδι στη Θράκη. Δεν θυμάμαι τις τρομερές λεπτομέρειες, αυτό όμως που θυμάμαι είναι ότι θέλω να ξαναπάω. Απίστευτη φύση, πανέμορφες πόλεις και χωριά, ωραίοι άνθρωποι, εξαιρετικό φαί, τι να πει κανείς για τα γλυκά ... έ, τι άλλο χρειάζεται για να θέλω να ξαναπάω.

Είχα φύγει οδικώς από Αθήνα και πήγα μονοκοπανιά Ξάνθη. Έμεινα κάμποσες μέρες. Η πόλη είναι θαυμάσια, ειδικά η παλιά. Έμεινα μερικές μέρες Αλεξανδρούπολη πέρασα και από Κομοτηνή. Είχα φτάσει μέχρι το τελωνείο των κήπων.

Κάτι που θυμάμαι (όσο γράφω η μνήμη επανέρχεται) και το είχα καταευχαριστηθεί, ήταν μια επίσκεψη σε ένα χωριό δίπλα στο τελωνείο των κήπων (τελικά δεν επανέρχεται πλήρως, το όνομα του χωριού;;; ). Πήγαμε με την παρέα στο καφενείο του χωριού. Μικρό καφενεδάκι, 5-6 άντρες ήταν μέσα, ένας σε κάθε τραπέζι. Μόλις μπήκαμε, αυτός που καθότανε στο κεντρικό τραπέζι σηκώθηκε για να κάτσουμε εμείς. Δε δεχόντουσαν κουβέντα σε αυτό. Αμέσως άρχισαν να μας μιλάνε, μάθαμε για τις ζωές τους, για το χωριό τους ... νιώσαμε σα στο σπίτι μας. Δε θέλαμε να φύγουμε. Αναγκαστήκαμε όμως γιατί νύχτωνε και έιχε χιόνι και φοβόμασταν τον πάγο.

Αυτά προς το παρόν.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δίπλα από το φυλάκιο των Κήπων υπάρχει το χωριό Γεμιστή. Ϊσως να πήγες εκεί.
Όσοι θέλουν να πάνε στον Έβρο δεν πρέπει να παραλείψουν
Το δάσος της Δαδιάς
το Δέλτα του Εβρου
το τρίγωνο ( πάνω -πάνω, Ριζια , Καστανιές κλπ)
Εχει επίσης πανέμορφες ορεινές διαδρομές και πραγματικά καλούς ανθρώπους)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Πολλοι πανε στον Εβρό με το στρατό.
Εγώ πήγα μόλις απολύθηκα ( για δουλειά) και τον περπάτησα καλά.
..Θα σε στειλω στον Εβρο, που λένε..
Εγω πηγα και περασα πολύ καλά
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Και εγώ πέρασα πολύ όμορφα. Για αυτό το λόγο άλλωστε θέλω να ξαναπάω.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η Θράκη είναι από τις ωραιότερες περιοχές της Ελλάδας. Και δεν μιλάω για τους μονότονους κάμπους από όπου περνάει ο αυτοκινητόδρομος.
Μιλάω για τα βουνά της και τα δάση της. Η Θράκη έχει τη μεγαλύτερη δασοκάλυψη στην Ελλάδα.
Το δάσος που εκτείνεται από τη Νυμφαία της Κομοτηνής, μέχρι το Σουφλί, είναι το μεγαλύτερο αδιάσπαστο δάσος της χώρας.
Τεράστιες ακατοίκητες εκτάσεις, σκεπασμένες με παρθένα δάση. Φαντάζεστε τι ζώα ζουν εκεί...Παράδεισος.
 
  • Like
Reactions: mma

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.257
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom