Διατροφή, λαοί και άλλα.

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Γενικά οι διαφορές βορρά νότου έχουν πλάκα...μπουγάτσα τυρόπιτα, καλαμάκι με πίτα η σουβλάκι με πίττα...χώρια εκείνο το τυρί/ κασέρι η κάτι τέτοιο...
Πέραν πλάκας οποίος δεν έχει ξημερώσει Καλλιθέα, κ μετά στις 05.30 να πάει Αθυτο στον φούρνο να τσακίσει μια μπουγάτσα με κρέμα, κ δύο τρία κρουασάν με σοκολάτα κ δύο κακάο πριν πάει για ύπνο, έχασε τα χρυσά χρόνια....
Όπως λέει κ ο Yorgos όμως άλλες εποχές...σαβουριαζαμε ότι να ναι, συν αλκοόλ κ ήμασταν φετες

ΥΓ αθυτο....Αφυτο???
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Γενικά οι διαφορές βορρά νότου έχουν πλάκα...μπουγάτσα τυρόπιτα, καλαμάκι με πίτα η σουβλάκι με πίττα...χώρια εκείνο το τυρί/ κασέρι η κάτι τέτοιο...
Πέραν πλάκας οποίος δεν έχει ξημερώσει Καλλιθέα, κ μετά στις 05.30 να πάει Αθυτο στον φούρνο να τσακίσει μια μπουγάτσα με κρέμα, κ δύο τρία κρουασάν με σοκολάτα κ δύο κακάο πριν πάει για ύπνο, έχασε τα χρυσά χρόνια....
Όπως λέει κ ο Yorgos όμως άλλες εποχές...σαβουριαζαμε ότι να ναι, συν αλκοόλ κ ήμασταν φετες

ΥΓ αθυτο....Αφυτο???
Επειδή είναι οι Έλληνες αγράμματοι και επιμένουν κιόλας δεν φταίνε οι βόρειοι, η μπουγάτσα είναι συγκεκριμένος τρόπος κατασκευής ζύμης και περιτυλίγματος που δεν έχει σχέση με την πίτα, το Κασέρι είναι κίτρινο σκληρό τυρί με ιδιαίτερη ιστορία από το Κασκαβάλ και την Ιταλία, αν κάποιος δεν μπορεί να τα ξεχωρίσει έχει πρόβλημα κατανόησης και σε άλλη χώρα θα χρειάζονταν ειδικό σχολείο. Για το καλαμάκι τι να προσθέσω είναι τόσο γελοίο από μόνο του...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Οι βόρειοι δεν είναι Έλληνες; Ή λες για τους Μακεδόνες;
και οι βόρειοι σε άλλες περιπτώσεις λένε τις ίδιες ανοησίες και έχουν τις ίδιες εμμονές, κλασικοί Έλληνες και αυτοί λοιπόν
και με την ευκαιρία νομίζω ότι είναι Άφυτις, το Άθυτος πρέπει να είναι παραφθορά, εκτός αν ήσασταν όλοι άθεοι από την αρχαιότητα και δεν θυσιάζατε ποτέ, αν είναι έτσι σας βγάζω το καπέλο (που δεν φοράω)
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
μια μπουγάτσα με κρέμα, κ δύο τρία κρουασάν με σοκολάτα κ δύο κακάο πριν πάει για ύπνο,
Να με συμπαθάς, αλλά δεν πας για ύπνο έτσι, αλλού πας πρώτα, με αυτό το συνδυασμό. Το συστήνουν και οι γαστρεντερολόγοι πού και πού
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Πάντως εγω 37 χρόνια δεν έχω δει Θεσσαλονικιό να κατηγορεί Αθηναίους ή την Αθήνα για κάτι. Τουναντίον διαρκώς βλέπω Αθηναίους να μιλούν για το υποτιθέμενο κόμπλεξ των Θεσσαλονικιών. Όχι καρντάσια, κανένα κόμπλεξ. Ψαχτείτε εσείς. Μονη εξαίρεση τα ποδοσφαιρικά που τοοοοσα χρόνια μεροληπτούνε αισχρά υπέρ των αθηναϊκών ομάδων. Να’ναι καλά όμως ο ΠΑΟΚ (θεέ μου Άρη σχωρα με) που έσπασε κι αυτό το μονοπώλιο.
Το ¨"συμπρωτευουσα" για τη θεσσαλονικη ποιος το λεει;;;
οι κρητικοι θα επρεπε το ηρακλειο να το λενε συμσυμπρωτευουσα
οι πατρινοι συμσυμσυμ...... και παει λεγοντας....
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το ¨"συμπρωτευουσα" για τη θεσσαλονικη ποιος το λεει;;;
οι κρητικοι θα επρεπε το ηρακλειο να το λενε συμσυμπρωτευουσα
οι πατρινοι συμσυμσυμ...... και παει λεγοντας....
Λες να το λένε οι Θεσσαλονικείς λόγω συμπλέγματος κατωτερότητας; Αστειότητες. Θα το δεις γραμμένο μόνο σε κάνα άρθρο για το καλύτερο κουλούρι και το καλύτερο τρίγωνο.
Εμείς πάντως ούτε το χρησιμοποιούμε ούτε μας λέει κάτι ως όρος.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Γιατί ενοχλεί κάποιους το "συμπρωτεύουσα" ποτέ δεν το κατάλαβα. Ότι δεν υπάρχει κάπου αλλού ο όρος δε μου λέει τίποτα. Μαγκιά μας. Να ήταν κάτι κακό να αυτομαστιγωνόμασταν χίλιες φορές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγώ έχω καταλήξει πως η Αθήνα ζηλεύει τη Θεσσαλονίκη επειδή έχει τη Χαλκιδική δίπλα της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.489
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom