ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Μηνύματα
6
Likes
0
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Εκτος απο το ESTA θα χρειαστω τιποτα αλλο?
Επίσης, πρεπει να δηλώσω ή να εχω καμια αποδειξη για το που θα μεινω?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
Εκτος απο το ESTA θα χρειαστω τιποτα αλλο?
Επίσης, πρεπει να δηλώσω ή να εχω καμια αποδειξη για το που θα μεινω?
Θα γράψεις τη διεύθυνση του φίλου σου και είσαι οκ
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Θα γράψεις τη διεύθυνση του φίλου σου και είσαι οκ
Αα ενταξει ευχαριστω.
Εγω που εχω 2 εθνοτητες και διαβατηριο κ αλλης χωρας το δηλωνω στην αιτηση του ESTA?

PS. My apologies for all these questions. Απλα ειναι πρωτη φορα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αα ενταξει ευχαριστω.
Εγω που εχω 2 εθνοτητες και διαβατηριο κ αλλης χωρας το δηλωνω στην αιτηση του ESTA?

PS. My apologies for all these questions. Απλα ειναι πρωτη φορα.
Ό,τι σου ζητάει το δηλώνεις και λες απλά την αλήθεια.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ενταξει. Οσον αφορα τα στοιχεια τωρα της αιτησης, ολα στα Αγγλικα?(ονομα, επιθετο κτλπ) ή δεν υπαρχει θεμα και στα ελληνικα?
Νομίζω πρέπει να διαβάσεις λίγο εδώ:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e4s1#

Προφανώς πρέπει να είναι στα αγγλικά, στο λέει και η αίτηση όταν την ξεκινήσεις.
 

Polypanos

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Καλησπέρα. Να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Το ταξίδι ήταν Αθήνα - Λονδίνο - Σαν Φρανσίσκο - Λας Βέγκας - Νέα Υόρκη - Λονδίνο - Αθήνα.

Το ESTA το ζήτησαν μόνο στο Ελ. Βενιζέλος. Μάλιστα επειδή είχα αρχικά στην αίτηση διεύθυνση Νέας Υόρκης έκανα edit με την διεύθυνση του ξενοδοχείου στο Σαν Φρανσίσκο. Το κόστος ήταν 14$ και επειδή είχα κάνει βλακεία και είχα μπει απο σαιτ μεσάζοντα έκανα αίτηση και απο το επίσημο. Επειδή απο το επίσημο βγαίνει άμεσα, ο μεσάζων μου έστειλε μειλ μετά απο 2 ημέρες οτι υπάρχει ενεργό ESTA και δεν μπορεί να κάνει την αίτηση (δεν με χρέωσε κάτι).

Στις εσωτερικές πτήσεις μόνο με διαβατήριο. Στο Σαν Φρανσίσκο στο immigration με ρώτησαν μόνο πόσες μέρες θα μείνω, με έβγαλαν φωτογραφία, αποτυπώματα και σφραγίδα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To ESTA δεν είναι χαρτί, είναι απλώς μια καταχώρηση του αριθμού διαβατηρίου σου σε ένα ηλεκτρονικό κατάλογο των διαβατηρίων που επιτρέπεται να μπουν στις ΗΠΑ με το Visa Waiver. Οι αμερικανοί βλέπουν τον κατάλογο και γι αυτό δε σου ζητάνε τίποτα. Η αεροπορική σου εταιρία όμως δεν έχει πρόσβαση εκεί, και επειδή πρέπει να διασφαλίσει ότι δε θα στείλει ως εκεί κάποιον που δεν έχει ESTA, και να πληρώνει μετά, ζητάει να της δείξεις εσυ κάποια εκτύπωση που να την καλύπτει.
 

Dimitris_5

Member
Μηνύματα
22
Likes
2
Πήγα Αθηνα -Ζυριχη-Λος Αντζελες-Κωνσταντινούπολη-Αθηνα
Κανένα πρόβλημα με ESTA δεν μου το ζήτησε κανείς μόνο η αεροπορική , φωτογραφία αποτυπώματα σε ρωτάνε γιατί έρχεσαι ποσό καιρό θα μείνεις , σου λένε καλή διαμονή και περνάς. Οι υπόλοιπες ιστοριες είναι για αυτούς που έχουν ξατι να κρύψουν η πανε για διαφορετικό σκοπό από κεινον που δηλώνουν , τους καταλαβαίνουν ξαι τους στέλνουν πακέτο πίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.078
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom