ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Μηνύματα
266
Likes
119
Γεία σας,
Θέλω την βοήθεια σας σε κάτι.
Είχα ταξιδέψει με το esta στην αμερική και παρέμεινα 85 μέρες απο τις 90.
Εδώ και ενα μήνα είμαι στην Ελλάδα και επιθυμώ να ξαναπάω αμερική για ενα μήνα περίπου.
Πώς μπορεί να γίνει αυτο?
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.
Το πρώτο ερώτημα είναι τι κάνεις τόσο καιρό στην αμερική και αν η δραστηριότητα σου συμβαδίζει με το visa waiver. Το visa waiver είναι για τουρισμό και σύντομες επισκέψεις και όχι για να μένεις στην αμερική.

Από αυτά που γράφεις, η πρώτη αίσθηση είναι ότι μένεις αμερική για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και κάθε τρεις μήνες, επισκέπτεσαι για λίγο και την ελλάδα.
 

nikolas.b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μπήκα να δω φίλους και συγγενείς. Στο διάστημα αυτο ήρθα σε επαφή με πανεπιστήμια, με ενδιέφερε να συνεχίσω σπουδές εκει.
Έχω γίνει δεκτός απο το NYIT και θέλω να ξαναπάω για να κανονίσω τις λεπτομέρειες και να βρω σπίτι και όλα τα σχετικά.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Μπήκα να δω φίλους και συγγενείς. Στο διάστημα αυτο ήρθα σε επαφή με πανεπιστήμια, με ενδιέφερε να συνεχίσω σπουδές εκει.
Έχω γίνει δεκτός απο το NYIT και θέλω να ξαναπάω για να κανονίσω τις λεπτομέρειες και να βρω σπίτι και όλα τα σχετικά.
Ωραία, πας στην αμερικανική πρεσβεία με το Ι-20, παίρνεις F-1 βίζα, πας στις ΗΠΑ 30 μέρες πριν αρχίσουν οι σπουδές για να βρεις σπίτι κ.λ.π. και λύθηκε το πρόβλημα.
Εξάλλου πότε αρχίζουν οι σπουδές; Υποθέτω τον Σεπτέμβριο... οπότε, τώρα είναι υπερβολικά νωρίς.
 

nikolas.b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας.
Οι σπουδές μου αρχίζουν τον Ιούνιο. Εγω θέλω να πάω ξανά για μια προσωπική συνέντευξη, να τους παραδώσω τα transcripes απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο και να μπορέσω να είναι παρών σε μια οικογενειακη συγκέντρωση( βάπτιση)
Και να κάνω και την έρευνα για σπίτια.
Βάση νόμου γνωρίζεται αν μπορω να μπω ξανά στην χώρα με το esta για το χρονικό διάστημα που επιθυμώ?
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας.
Οι σπουδές μου αρχίζουν τον Ιούνιο. Εγω θέλω να πάω ξανά για μια προσωπική συνέντευξη, να τους παραδώσω τα transcripes απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο και να μπορέσω να είναι παρών σε μια οικογενειακη συγκέντρωση( βάπτιση)
Και να κάνω και την έρευνα για σπίτια.
Βάση νόμου γνωρίζεται αν μπορω να μπω ξανά στην χώρα με το esta για το χρονικό διάστημα που επιθυμώ?
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.
Ο νόμος δίνει την διακριτική ευχέρεια στον συνοριοφύλακα να αποφασίσει με βάση τα στοιχεία που έχει στα χέρια του αν θα σου επιτρέψει την είσοδο ή όχι.
Και τα διαδοχικά τρίμηνα ταξίδια με το visa waiver, αργά ή γρήγορα οδηγούν σε άρνηση εισόδου. Όταν δε πρόθεση είναι οι σπουδές, τα πράγματα είναι χειρότερα, αφού οι σπουδές απαγορεύονται με το visa waiver και ο συνοριοφύλακας μπορεί να αμφισβητήσει αν πράγματι θα γυρίσεις πίσω να πάρεις την κατάλληλη βίζα πριν ξεκινήσεις τις σπουδές.

Το άλλο που μπορεί να συμβεί είναι να μην σου δώσουν φοιτητική βίζα, αφού ο πρόξενος θα νομίσει ότι πρόθεση σου είναι να μένεις στην αμερική και η φοιτητική βίζα είναι προσχηματική. Αυτό το μήνα μόνο μου έχουν γράψει τρια άτομα ζητώντας την βοήθεια μου για απόρριψη φοιτητικής βίζας.

Στην θέση σου δεν θα πατούσα πόδι στην αμερική αν δεν πέρναγαν τουλάχιστον τρεις μήνες από τότε που έφυγες ή με την φοιτητική βίζα στο χέρι. Όχι ότι θα έχεις σίγουρα πρόβλημα διαφορετικά, αλλά δεν αξίζει να το ρισκάρεις.

Υπάρχει και η εναλλακτική να ζητήσεις Β-2 για prospective student. Ριψοκίνδυνη κίνηση κατά τη γνώμη μου.
 

nikolas.b

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για όλα.
Έχω ήδη στα χέρια μου διάφορα έντυπα που αποδεικνύουν την ακεραιότητα του χαρακτήρα μου και το ότι ο μόνος λόγος επίσκεψής μου είναι καθαρά οι σπουδές,απο το πανεπιστήμιο της Ελλάδας και υπογεγραμμένη επιστολή του πατέρα μου. Επίσης έχω και την επιστολή της τράπεζας που δείχνει ότι έχω τα χρηματα για τις σπουδές μου. Επίσης διαθέτω και μια επιστολή απο μια τον εργοδότη της πρακτικής μου άσκησης ότι θα με περιμένει δουλειά σε αυτόν μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου.
Πιστεύω ότι είναι δυνατά στοιχεία αυτά.
 

akurohaha

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!

Προσπαθώ να πληρώσω την αίτηση esta και μου ζητάει μια ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ υποχρεωτικα...
Τι εννοεί?
μήπως εννοεί διευθυνση κατοικίας?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Καλησπέρα παιδιά!

Προσπαθώ να πληρώσω την αίτηση esta και μου ζητάει μια ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ υποχρεωτικα...
Τι εννοεί?
μήπως εννοεί διευθυνση κατοικίας?


Θέλει τη διεύθυνση που έχεις δηλώσει στην κάρτα που χρησιμοποιείς.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή την διεύθυνση κατοικίας στην κάρτα που χρησιμοποιώ? σωστά?
Τι διεύθυνση στην οποία έρχεται ο λογαριασμός της κάρτας. Δεν έχεις αγοράσει ποτέ τίποτε από το internet? Τη διεύθυνση αυτή τη ζητάνε σχεδόν πάντα.
 

akurohaha

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Οχι ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω κατι απο ιντερνετ!
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο!!
Την εκανα την αιτηση...
 

bluster11

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Σήμερα έκανα την αίτηση ESTA,πλήρωσα τα 14$ κι εγκρίθηκε αμέσως.Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα κατά τον έλεγχο διότι η έγκριση είναι γραμμένη στα ελληνικά.Τα στοιχεία τα έχω συμπληρώσει στα αγγλικά,απλά τα υπόλοιπα κείμενα είναι στα ελληνικά.Θα έχω κάποιο πρόβλημα επειδή δεν θα καταλαβαίνουν στο αεροδρόμιο τι γράφει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.343
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom