ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Μπορεις να την τυπωσεις και στα αγγλικα.Στην πρωτη σελιδα,βαλε στην επιλογη γλωσσας αγγλικα και κανε ανακτηση της αιτησης που εκανες.Γραψε τον αριθμο της αιτησης και τυπωσε το.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα
την ESTA δεν την κοιτανε στα σημεια ελεγχου, απλα την εχεις. επισης βγαζοντας ΕΣΤΑ δεν σημαινει οτι εξασφαλιζεις 100% εισοδο στην χωρα. υπαρχουν πολλες απαντησεις πανω στο θεμα, κανε μια αναζητηση για να ενημερωθεις!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Το ΕΣΤΑ όπως σωστά ειπώθηκε δε στο ζητάνε πουθενά. Απλώς σε ρωτάνε αν ταξιδεύεις με βίζα ή με ΕΣΤΑ, απαντάς, το βλέπουν στο σύστημα και είσαι ok.
Γενικά συνιστάται να το έχεις εκτυπωμένο just in case. ;)
 

ko_ve

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβαη
και εγω αδερφε ειχα το ιδιο αγχος δυο μηνες τωρα τελικα πηγα και γυρισα και ολα οκ το εστα το χα στην κωλοτσεπη ουτε καν το εδειξα.Μονο μια φορα με ρωτησαν αν παω στην αμερικη με εστα η βιζα αλλα δεν χρειαστηκε να το δειξω.Και γενικα οτι ειχα ακουσει ηταν ψεμματα,ουτε ταλαιπωρια ουτε καμια εξονυχιστικη ερευνα και ανακριση μου εκαναν,για πλακα περασα και γυρισα πισω και ολα τζι τζι.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
και εγω αδερφε ειχα το ιδιο αγχος δυο μηνες τωρα τελικα πηγα και γυρισα και ολα οκ το εστα το χα στην κωλοτσεπη ουτε καν το εδειξα.Μονο μια φορα με ρωτησαν αν παω στην αμερικη με εστα η βιζα αλλα δεν χρειαστηκε να το δειξω.Και γενικα οτι ειχα ακουσει ηταν ψεμματα,ουτε ταλαιπωρια ουτε καμια εξονυχιστικη ερευνα και ανακριση μου εκαναν,για πλακα περασα και γυρισα πισω και ολα τζι τζι.
Ψεματα δεν ηταν οτι ειχες ακουσει. Εσυ ησουν τυχερος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
και εγω αδερφε ειχα το ιδιο αγχος δυο μηνες τωρα τελικα πηγα και γυρισα και ολα οκ το εστα το χα στην κωλοτσεπη ουτε καν το εδειξα.Μονο μια φορα με ρωτησαν αν παω στην αμερικη με εστα η βιζα αλλα δεν χρειαστηκε να το δειξω.Και γενικα οτι ειχα ακουσει ηταν ψεμματα,ουτε ταλαιπωρια ουτε καμια εξονυχιστικη ερευνα και ανακριση μου εκαναν,για πλακα περασα και γυρισα πισω και ολα τζι τζι.
Δε μας βοηθάς. Τι είχες ακούσει δηλαδή? Αν είχες ακούσει ότι για να μπεις στη χώρα περνάς 10 μέρες καραντίνα, ε, ναι, ψέματα θα ήταν.
 

louka

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
παιδια μονο το χαρτi ESTA με το authorization approved και το διαβατηριο χρειαζεται για συντομη εισοδο στην Αμερικη;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
παιδια μονο το χαρτi ESTA με το authorization approved και το διαβατηριο χρειαζεται για συντομη εισοδο στην Αμερικη;
Αν η είσοδος στην Αμερική είναι αεροπορικώς ναι αυτά χρειάζονται, αν η είσοδος γίνει από ξηράς η ESTA είναι άχρηστη και θα πρέπει επιτόπου να συμπληρωθεί ειδικό έγγραφο (Ι94W), αποτυπώματα, φωτο και μετά περνάς.. Aν μπεις στη χώρα αεροπορικώς βγεις για λίγο και ξαναμπείς (άσχετα με το μέσο) επειδή η πρώτη είσοδος έγινε αεροπορικώς τότε με ΕSTA είσαι οκ! Το διαστημα από την πρώτη είσοδο μέχρι την τελική έξοδο από τις ΗΠΑ δε πρέπει να ξεπερνάει τις 90 μερες (συνολικά μαζί με τα side trips)..
 

louka

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Αν η είσοδος στην Αμερική είναι αεροπορικώς ναι αυτά χρειάζονται, αν η είσοδος γίνει από ξηράς η ESTA είναι άχρηστη και θα πρέπει επιτόπου να συμπληρωθεί ειδικό έγγραφο (Ι94W), αποτυπώματα, φωτο και μετά περνάς.. Aν μπεις στη χώρα αεροπορικώς βγεις για λίγο και ξαναμπείς (άσχετα με το μέσο) επειδή η πρώτη είσοδος έγινε αεροπορικώς τότε με ΕSTA είσαι οκ! Το διαστημα από την πρώτη είσοδο μέχρι την τελική έξοδο από τις ΗΠΑ δε πρέπει να ξεπερνάει τις 90 μερες (συνολικά μαζί με τα side trips)..
Σ ευχαριστω πολυ!!!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Κάτι σχετικό:
Επείδη μέλος της παρέας μου δεν μιλάει καλά αγγλικά, σε αφήνουν να μεταφράσεις ο ίδιος για τον φίλο σου αμφότερα ή φωνάζουν κάποιο μεταφραστή ;
Μιλαώ για το JFK όπου και θα κατεβούμε. Την esta την έχουμε βγάλει.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
Ε καλα μη φανταστείς δε σε ρωτάνε κατι σοβαρό . Θα τα καταφέρει
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Κάτι σχετικό:
Επείδη μέλος της παρέας μου δεν μιλάει καλά αγγλικά, σε αφήνουν να μεταφράσεις ο ίδιος για τον φίλο σου αμφότερα ή φωνάζουν κάποιο μεταφραστή ;
Μιλαώ για το JFK όπου και θα κατεβούμε. Την esta την έχουμε βγάλει.
Εμένα με ρώτησαν μόνο πόσες μέρες θα μείνω.. Φώτο, αποτυπώματα και ο επόμενος! Ήταν πάντως αγενείς οι υπάλληλοι στον έλεγχο, και όταν φτάσαμε και όταν φεύγαμε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom