ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Γειά σας,σκεφτομαι να παω νεα υορκη κ θελω να δω διαφορά του ταξιδιωτικου πρακτορειου και του να πας μονος σου.το πρακτορειο λεει 480 ευρω esta ,ταξιδ ασφαλεια και φοροι.αν πας μονος σου πληρωνεις μονο το esta 14 δολάρια και γλυτωνεις τα υπολοιπα; ή υπαρχουν και άλλα που δεν τα κατάλαβα; ευχαριστω...
Πρέπει να μας πεις το σύνολο της τιμής για το πακέτο και τι προσφέρει για να βγάλουμε άκρη. Το γεγονός ότι είναι esta, ασφάλιση και φόροι (γενικά??) δεν βοηθάει για να σου πούμε την γνώμη μας.
Πάντως για την esta υπολογίζεις 14 $. Μία ταξιδιωτική ασφάλιση χρεώνεται ανάλογα με τον αριθμό των μελών που καλύπτει, ημερών διαμονής και καλύψεις (και εννοείται προορισμό). Τι έχεις υπολογιστεί σε σένα δεν το ξέρουμε.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
[QUOTE="karfitsa, post: 602528, member:
Πηρες προσφορα απο το γραφειο για ολο το ταξιδι;δηλ.αεροπορικα,διαμονη κλπ.και σε χρεωνει και αυτα που εγραψες παραπανω;.....και αν σου εδωσε ολο το πακετο,τι τιμη σου εδωσε;[/QUOTE]
1400 ευρω 8 μερες, 6 διανυκτερευσεις κ επιπλεον 480 ευρω για εστα ταξιδιωτικη ασφάλεια κ φόρους, ειναι τιμη για γκρουπ λεει, ξενοδοχειο, αεροπορικα και καποιες ξεναγησ2ις
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
1400 ευρω 8 μερες, 6 διανυκτερευσεις κ επιπλεον 480 ευρω για εστα ταξιδιωτικη ασφάλεια κ φόρους, ειναι τιμη για γκρουπ λεει, ξενοδοχειο, αεροπορικα και καποιες ξεναγησ2ις
Αυτο που μου περναει απο το μυαλο,ειναι οι φοροι που λεει,να ειναι οι φοροι που χρεωνουν τα αεροδρομια και μια παγια τακτικη των ταξιδιωτικων γραφειων,ειναι να λενε την τιμη του πακετου χωρις τους φορους του αεροδρομιου,οποτε στο λεει μετα.Αν θελεις διευκρινησε το αυτο....Και επισης να ρωτησεις και τι περιλαμβανει η ασφαλεια ζωης και αν το αποφασισεις να παρεις στα χερια σου το χαρτι,που αναγραφει τις καλυψεις.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Ερωτηση: ταξιδεψα αυγουστο στις ΗΠA και γυρισα ελλαδα μετα απο 12 μερες. Ξανα ταξιδεψα 16 σεπτεμβριου στις ΗΠΑ ποσες μερες δικαιουμε να μεινω; Καθε φορα που μπαινεις στις ΗΠΑ δικαιουσε 90 μερες με την εστα σωστα;γιατι σημερα ακουσα οτι ειναι μετρανε η μερες απο το προηγουμενο ταξιδι σου . Ειναι αληθεια αυτο; Κοιταξα το διαβατηριο μου σημερα και δεν γραφει ποτε ληγει η εισοδος στις ΗΠΑ παρα μονο την ημερομινια που μπηκα. Στο πρωτο ταξιδι η σφραγιδα εγραφε και την ημερομηνια εισοδου και ποτε ληγει. Στην δευτερη σφραγιδα ομως εχει μονο εισοδο. Τι παιζει ξερει κανεις;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ερωτηση: ταξιδεψα αυγουστο στις ΗΠA και γυρισα ελλαδα μετα απο 12 μερες. Ξανα ταξιδεψα 16 σεπτεμβριου στις ΗΠΑ ποσες μερες δικαιουμε να μεινω; Καθε φορα που μπαινεις στις ΗΠΑ δικαιουσε 90 μερες με την εστα σωστα;γιατι σημερα ακουσα οτι ειναι μετρανε η μερες απο το προηγουμενο ταξιδι σου . Ειναι αληθεια αυτο; Κοιταξα το διαβατηριο μου σημερα και δεν γραφει ποτε ληγει η εισοδος στις ΗΠΑ παρα μονο την ημερομινια που μπηκα. Στο πρωτο ταξιδι η σφραγιδα εγραφε και την ημερομηνια εισοδου και ποτε ληγει. Στην δευτερη σφραγιδα ομως εχει μονο εισοδο. Τι παιζει ξερει κανεις;
90 μέρες την φορά αλλά να ξέρεις όσο πιο συχνά το κάνεις αυτό θα δυσκολέψει κάποια στιγμή..
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Καλησπέρα και πάλι !!! ΕΣΤΑ έχω που λήγει το Φλεβάρη το 2017 την βγάλαμε όμως για μετεπιβίβαση από Αμερική χωρίς να βγούμε από το αεροδρόμιο στο Miami ... Τώρα που θα μείνουμε για έναν μήνα περίπου και στην Αμερική χρειάζεται ΝΕΑ ΕΣΤΑ η όχι ???
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Εχω ΕΣΤΑ με ημερομηνία λήξης 03/02/2017 ... Στην αίτηση ΕΣΤΑ στην ερώτηση, είναι το ταξίδι σας στις ΗΠΑ ενδιάμεσος σταθμός κατά την μετάβαση σε άλλη χώρα ??? Είχα απαντήσει ΝΑΙ
Γιατί η πτήση μας ήτα Λονδίνο - Miami - Γουατεμάλα , δεν θα μέναμε καθόλου Αμερική ...
Τώρα όμως 22 Γενάρη έχω εισιτήριο Παρίσι - Τορόντο - Χιούστον- Γουατεμάλα , θα μείνουμε 20 μέρες Γουατεμάλα και από κει θα πάμε Αμερική για 25 μέρες η επιστροφή μας είναι από San Francisco ...
Η ερώτηση μου είναι η ΕΣΤΑ που έχω κάνει ??? η χρειάζεται νέα ??? Στην ΕΣΤΑ που έχω δεν χρειάστηκε να δηλώσω διευθύνσεις Αμερικής και τηλέφωνα ...

Αν απαντήσεις ΟΧΙ στην ερώτηση της αίτησης ( είναι το ταξίδι σας στις ΗΠΑ ενδιάμεσος σταθμός κατά την μετάβαση σε άλλη χώρα ) τότε και μόνο με το ΟΧΙ σου ζητάει Πληροφορίες του σημείου επαφής στις ΗΠΑ
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Νομιζω εχεις την δυνατοτητα να την επεξεργαστείς και να αλλάξεις κάποια απάντηση, δες το λίγο.
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Νομιζω εχεις την δυνατοτητα να την επεξεργαστείς και να αλλάξεις κάποια απάντηση, δες το λίγο

Ακόμη και αν μου δίνει την δυνατότητα για αλλαγές το μόνο που μπορώ να αλλάξω σε σχέση με την ΕΣΤΑ που έχω είδη είναι, στην ερώτηση είναι το ταξίδι σας στις ΗΠΑ ενδιάμεσος κατά την μετάβαση σε άλλη χώρα ??? να απαντήσω όχι και να συμπληρώσω της πληροφορίες του σημείου επαφής στις ΗΠΑ .... ??? Όμως πως να απαντήσω ΟΧΙ. από την στιγμή που στο πήγαινε, το Χιούστον είναι ενδιάμεσος σταθμός κατά την μετάβαση για Γουατεμάλα ??? η κάνω λάθος ???
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ακόμη και αν μου δίνει την δυνατότητα για αλλαγές το μόνο που μπορώ να αλλάξω σε σχέση με την ΕΣΤΑ που έχω είδη είναι, στην ερώτηση είναι το ταξίδι σας στις ΗΠΑ ενδιάμεσος κατά την μετάβαση σε άλλη χώρα ??? να απαντήσω όχι και να συμπληρώσω της πληροφορίες του σημείου επαφής στις ΗΠΑ .... ??? Όμως πως να απαντήσω ΟΧΙ. από την στιγμή που στο πήγαινε, το Χιούστον είναι ενδιάμεσος σταθμός κατά την μετάβαση για Γουατεμάλα ??? η κάνω λάθος ???
Ετσι,οπως το λες,με την υπαρχουσα,εισαι ενταξει για το πρωτο σκελος...τι θα γινει,ομως,οταν γυρνας απο Γουατεμαλα;η esta σου θα ειναι ατελης και μπορει να εχεις εκει προβλημα.....Εγω,αν ημουν στη θεση σου,θα εκανα μια νεα αιτηση και θα εβαζα την διευθυνση μου που θα μεινω,στις ΗΠΑ και θα ειχα μαζι μου και την παλια esta.....Tο αλλο που μπορεις να κανεις,ειναι να στειλεις ενα mail που να τους ρωτας,ολα αυτα...https://help.cbp.gov/app/ask/kw/esta
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ακόμη και αν μου δίνει την δυνατότητα για αλλαγές το μόνο που μπορώ να αλλάξω σε σχέση με την ΕΣΤΑ που έχω είδη είναι, στην ερώτηση είναι το ταξίδι σας στις ΗΠΑ ενδιάμεσος κατά την μετάβαση σε άλλη χώρα ??? να απαντήσω όχι και να συμπληρώσω της πληροφορίες του σημείου επαφής στις ΗΠΑ .... ??? Όμως πως να απαντήσω ΟΧΙ. από την στιγμή που στο πήγαινε, το Χιούστον είναι ενδιάμεσος σταθμός κατά την μετάβαση για Γουατεμάλα ??? η κάνω λάθος ???
Γιατί λοιπόν εφόσον μόνο στην επιστροφή θα μείνετε ΗΠΑ δεν ενημερώνεις την ESTA σου αφού με το καλός φτάσεις Γουατεμάλα με τα στοιχεία της διαμονής σου εκεί; Έτσι και θα είσαι νομοτυπος και στα 2 σκελη.
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ταξίδι-Όνειρο
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Ετσι,οπως το λες,με την υπαρχουσα,εισαι ενταξει για το πρωτο σκελος...τι θα γινει,ομως,οταν γυρνας απο Γουατεμαλα;η esta σου θα ειναι ατελης και μπορει να εχεις εκει προβλημα.....Εγω,αν ημουν στη θεση σου,θα εκανα μια νεα αιτηση και θα εβαζα την διευθυνση μου που θα μεινω,στις ΗΠΑ και θα ειχα μαζι μου και την παλια esta.....Tο αλλο που μπορεις να κανεις,ειναι να στειλεις ενα mail που να τους ρωτας,ολα αυτα...https://help.cbp.gov/app/ask/kw/esta
Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου !!! Μάλλον τελικά αυτό θα κάνω μια νέα αίτηση και να έχω και τις δύο μαζί μου .... Έστειλα και mail στο https://help.cbp.gov/app/ask/kw/esta θα μου απαντήσουν λέει σε 2 με 3 εβδομάδες λόγο φόρτου εργασίας ...

Γιατί λοιπόν εφόσον μόνο στην επιστροφή θα μείνετε ΗΠΑ δεν ενημερώνεις την ESTA σου αφού με το καλός φτάσεις Γουατεμάλα με τα στοιχεία της διαμονής σου εκεί; Έτσι και θα είσαι νομοτυπος και στα 2 σκελη.
Καλησπέρα !!! Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενδιαφέρουσα απάντησή σου !!!
Νομίζω όμως πως δεν μπορώ να κάνω αλλαγές και διορθώσεις στην ΕΣΤΑ... Θα πρέπει να βγάλω καινούρια και δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι αυτό στην Γουατεμάλα ???
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.205
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom