ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Το ενιαιο εισιτηριο ειναι Αμστερνταμ -Γουατεμαλα σιτυ μεσω Χιουστον
Να υποθεσω οτι λογικά μετραει ο αριθμος εκκρισης .
Αλλά δεν παιζουμε με υποθεσεις .
Παρε τηλ. την αμερικανικη πρεσβεια και ρωτα τους να είσαι σιγουρη .
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
την τεταρτη που επεστρεψα απο μεξικο μεσω νεας υορκης , στον ελεγχο διαβατηριων ειχα μαζι μου εκτυπωμενο το Α4 με τον αριθμο εγκρισης -ESTA . O υπαλληλος δεν το επιασε καθολου το εκτυπωμενο χαρτι καθως βρηκε στον υπολογιστη την εγκριση αμεσως. η ολη διαδικασια κρατησε λιγοτερο απο 3 λεπτα . επισης στο αεροπλανο μας εδωσαν ενα εντυπο οπου συμπληρωσαμε τα στοιχεια μας . το εντυπο αυτο το σφραγισαν κατα τον ελεγχο και το ξαναπηραν πισω πηγαινοντας προς την εξοδο αναχωρησης.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εμενα δηλαδη ο ελεγχος θα γινει στο Αμστερνταμ. Το οτι εγκρινεται ομως το λεει στα ελληνικα, πως θα το καταλαβουν;
Δεν παίζει ρόλο το χαρτί που τύπωσες για το αν θα σε δεχτούν (αν και στο τέλος νομίζω σου έδινε την δυνατότητα να το τυπώσεις και στα Αγγλικά). Ο έλεγχος γίνεται στον υπολογιστή, απλά αν έχεις το χαρτί με τους κωδικούς θα τελειώσεις πιο γρήγορα (ο καθένας θα μπορούσε να τυπώσει ένα χαρτί που θα έγραφε ό,τι ήθελε).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μη μπρρδεύεστε. Ο έλεγχος των αμερικανών γίνεται ηλεκτρονικά. Ο έλεγχος στο γκισέ της αεροπορικής κατά το checkin για την πτήση είναι που θέλει χαρτί (αν θέλει, γιατί μου έχει τύχει να τους αρκέί η απάντησή μου ότι ναι έχω).
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
736
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Τελικα αν μπεις στο σαιτ, πατησεις παρακολουθηση αιτησης και αλλαξεις τη γλωσσα σου βγαζει την εγκριση στα αγγλικα.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Την Κυριακή που έφυγα από Αθήνα για ΗΠΑ, δε μου ζήτησαν τίποτα. Απλά με ρώτησαν αν ταξιδεύω με visa ή esta.
 

maraki"""

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
πρόκειται να ταξιδεψω στην Αμερική και θέλω να βγάλω εστα, στο πεδίο της εργασιακής απασχόλησηςχρειάζεται να συμπληρώσω τα στοιχεία για μια δουλειά στην οποία δούλεψα τον καλοκαίρι μόνο για τρεις μήνες?
 

sakidio

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα ΗΠΑ με εστα να τον ρωτήσω κάτι;

Οι ουρές στον έλεγχο της εστα και των διαβατηρίων είναι μεγάλες; Είναι διαφορετικές ουρές για έστα απ'ό,τι για βίζα; Τι διαδικασία ακολουθείται και τι ερωτήσεις περίπου γίνονται; Παίρνουμε τις αποσκευές πριν ή μετά τον έλεγχο;

Ευχαριστώ πολύ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Καλησπέρα!

Υπάρχει κάποιος που ταξίδεψε πρόσφατα ΗΠΑ με εστα να τον ρωτήσω κάτι;

Οι ουρές στον έλεγχο της εστα και των διαβατηρίων είναι μεγάλες; Είναι διαφορετικές ουρές για έστα απ'ό,τι για βίζα; Τι διαδικασία ακολουθείται και τι ερωτήσεις περίπου γίνονται; Παίρνουμε τις αποσκευές πριν ή μετά τον έλεγχο;

Ευχαριστώ πολύ!
3 φορές καμιά ερώτηση.Τις αποσκευές μετά.Η ουρά φυσικά εξαρτάται από αεροδρόμιο,ώρες,αριθμός πτήσεων κτλ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
1. Ο χρόνος αναμονής εξαρτάται, τις 2 τελευταίες φορές που ταξίδεψα στις ΗΠΑ ήταν 15 λεπτά στο EWR και 5 λεπτά στο JFK.
2. Η ουρά είναι ίδια, είτε ταξιδεύεις με esta είτε με visa.
3. Οι ερωτήσεις απλές συνήθως, λόγος επίσκεψης διάρκεια παραμονής και πού δουλεύεις.
4. Οι αποσκευές ... στο τέλος.
 

ChristinaKyr

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Marrakesh
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα. Έχω κλείσει εισιτήρια για Νέα Υόρκη και σπίτι για δύο άτομα για Απρίλη. Έχω κάνει αίτηση ΕΣΤΑ την Δευτέρα και δεν μ έχει εγκριθεί ακόμα. Επίσης εκεί που ρωτάει που θα μείνω, επειδη κλείσαμε μέσω airbnb, έβαλα διεύθυνση και στοιχεία του κατόχου. Γιατί μπορεί να μου καθυστερεί;;;;; έχω αρχίσει και αγχώνομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom