ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
:haha:
Λοιπόν για ένα update από την σειρά μου μετά από αρκετές μέρες ψαξίματος... Βρήκα την εξής πληροφορία :
"If a traveler’s passport information changes, the individual is required to apply for a new travel authorization through ESTA. A new travel authorization is required if (1) the traveler is issued a new passport; (2) the traveler changes his or her name; (3) the traveler changes his or her gender; (4) the traveler’s country of citizenship changes; or (5) the circumstances underlying the traveler’s previous responses to any of the ESTA application questions requiring a “yes” or “no” response have changed. The associated fee will be charged for each new application submitted."

Από το επίσιμο site τους https://www.cbp.gov/travel/internat...iver-program-vwp-and-electronic-system-travel

Μετά και από αυτό θεωρώ τελικά ότι δεν χρειάζεται καινούργια ESTA με την αλλαγή της ταυτότητας . Μακάρι να είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία :)
Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και είπαν την άποψή τους .

Υ.Γ. Ακόμα και στο Προξενείο τους δήλωναν αναρμόδιοι για τέτοιτα περίπτωση.
Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν απαιτειται να κανεις τπτ απλα και μονο λογω αλλαγης εθνικης ταυτοτητας.. Καλο ταξιδι! Υ.Γ Αλλωστε ο σοφος λαος λεει " καλιο γιαδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε"...κοινως , μη σκαλιζεις πολλα πολλα μια χαρα εισαι τωρα!!:haha::haha::haha:
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά καλησπέρα και πάλι μια τελευταία ερώτηση όσο αφορά το θέμα ESTA :) Ξέρω σας κούρασα...:p
Διεύθυνση στην Αμερική δεν δήλωσα γιατί δεν είχε οριστικοποιηθεί σε πιο ξενοδοχείο θα μείνω. Μόλις οριστικοποιηθεί θα πρέπει να κάνω update την διεύθυνση ή δεν χρειάζεται ;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν χρειάζεται. Τη δίνεις επιτόπου που στην ζητάει ο υπάλληλος του DHS στο αεροδρόμιο όταν φτάσεις.
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Καλημέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Ακόμα και στο σάιτ για την esta λέει ότι κοστίζει 14 δολάρια. Τώρα που συμπληρώνω την αίτηση στο τέλος όταν φτάνω στην πληρωμή μου λέει " ΑΥΤΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Σύνολο: 74 δολάρια".
Τελικά τι πληρώνω?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Καλημέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Ακόμα και στο σάιτ για την esta λέει ότι κοστίζει 14 δολάρια. Τώρα που συμπληρώνω την αίτηση στο τέλος όταν φτάνω στην πληρωμή μου λέει " ΑΥΤΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ Σύνολο: 74 δολάρια".
Τελικά τι πληρώνω?

Μάλλον δεν την κάνεις από το επίσημο σάιτ.
 

shashass

Member
Μηνύματα
29
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου..ελπίζω..σύντομα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τανζανία
Ευχαριστω..το καταλαβα κ γω αμεσως ότι κάτι λαθος βλεπω και τη βρηκα τη επισημη σελιδα..ευχαριστω πάντως για την αμεση απαντηση .
 

Ferezz

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Να σε ρωτησω κατι ακομα φευγω σε 15 μερες για Νεα Υορκη και μπηκα να βγαλω την esta κ μου ζηταει 60€.Ηξερα οτι κανει 15€.Αλλαξε κατι?ποσο πληρωσες εσυ τον Ιουνη?
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.504
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom