ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
καλησπέρα σε όλους.περσι ειχα παει με τν esta για δυο μηνες περιπου.
φετος θελω να επισκεφτώ τν ξαδερφο μ παλι.μηπως γνωρίζει καποιος αν πρεπει να κανω καινουργια αιτηση για esta η μπορω να ταξιδεψω με τν ιδια?
Για να δεις αν είναι σε ισχύ η esta σου μπες στο επίσημο site και βάλε τα στοιχεία που ζητάει (διαβατήριο, όνομα, γενέθλια).. αν είναι ενεργή θα στο βγάλει.. για να ξαναταξιδεψεις αποσο θυμάμαι αρκεί να είναι ενεργή όταν μπαίνεις στη χώρα. Αν λήξει κατα τη διάρκεια του ταξιδιού δεν υπάρχει πρόβλημα, τουλάχιστον έτσι ισχυε, δε ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Εννοείται πως πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.
 

Spyro92

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΙ 2 ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΘΑ ΣΥΝΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ;
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δες τα posts της προηγούμενης σελίδας, μήπως σε βοηθήσουν. Και γράφε με μικρά Ελληνικά, τα κεφαλαία και τα greeklish είναι δυσανάγνωστα...
 

Giannis sid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα . Βρίσκομαι στην Αμερική για διακοπές.
Το εισητηριο της επιστροφης μου ήταν μετά από 89 ημερες . Δηλαδή 23 Φεβρουαρίου του 2020 .
Στο αεροδρόμιο θεώρησε ένας αστυνομικος πως είναι παράλογο πως κάνω διακοπές τόσο καιρό. Μου ριπές πως έχω έρθει για παράνομη εργασία αφού έρχομαι από την Ελλάδα για τόσο μεγάλο διάστημα κ μου είπε πως μπορώ να μείνω μέχρι 15 ιανουαριου /2020 . Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για μ αλλάξει αυτό ;;; Δε μου έδωσε κάποιο χαρτί στο χέρι.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλημέρα . Βρίσκομαι στην Αμερική για διακοπές.
Το εισητηριο της επιστροφης μου ήταν μετά από 89 ημερες . Δηλαδή 23 Φεβρουαρίου του 2020 .
Στο αεροδρόμιο θεώρησε ένας αστυνομικος πως είναι παράλογο πως κάνω διακοπές τόσο καιρό. Μου ριπές πως έχω έρθει για παράνομη εργασία αφού έρχομαι από την Ελλάδα για τόσο μεγάλο διάστημα κ μου είπε πως μπορώ να μείνω μέχρι 15 ιανουαριου /2020 . Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για μ αλλάξει αυτό ;;; Δε μου έδωσε κάποιο χαρτί στο χέρι.
Εάν το εισιτήριο σου είναι 89 μέρες μετά την ημέρα άφιξής σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλημέρα . Βρίσκομαι στην Αμερική για διακοπές.
Το εισητηριο της επιστροφης μου ήταν μετά από 89 ημερες . Δηλαδή 23 Φεβρουαρίου του 2020 .
Στο αεροδρόμιο θεώρησε ένας αστυνομικος πως είναι παράλογο πως κάνω διακοπές τόσο καιρό. Μου ριπές πως έχω έρθει για παράνομη εργασία αφού έρχομαι από την Ελλάδα για τόσο μεγάλο διάστημα κ μου είπε πως μπορώ να μείνω μέχρι 15 ιανουαριου /2020 . Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για μ αλλάξει αυτό ;;; Δε μου έδωσε κάποιο χαρτί στο χέρι.
Σου εδωσε καποιο λογο που ανεφερε αυτη την ημερομηνια? Γιατι πχ οχι 18 Ιανουαριου ή καποια αλλη? Οπως αναφερεται ευκρινως στις οδηγιες της ESTA ο υπαλληλος του Customs & Border Protection ειναι αυτος που δινει το τελικο οκ. Για καποιον λογο δεν τον επεισες οτι εισαι για διακοπες 89 ημερες. Τωρα το κρισιμο ερωτημα ειναι αν εχει καταχωρησει το διαβατηριο σου σαν τελικη ημερομηνια αυτην που ανεφερες. Γιατι μπορει η ESTA να σου δινει δικαιωμα διαρκειας παραμονης 3 μηνες, αλλα αν οντως αυτος εβαλε υποσημειωση για 15 Ιανουαριου, θεωρητικα θα εισαι εκπροθεσμος αν αποφασισιες να φυγεις 23 Φεβρουαριου. Και φυσικα αναλογα με το ποσο παραβιαζεις παει αυτο, θα υποστεις συνεπειες στην επομενη αποπειρα σου να ξαναμπεις στις ΗΠΑ, ειτε με την ιδια ESTA ειτε στην αιτηση για νεα αφου θα εισαι καταχωρημενος σαν παραβατης. Εσυ αποφασιζεις τι θα επιλεξεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σου εδωσε καποιο λογο που ανεφερε αυτη την ημερομηνια? Γιατι πχ οχι 18 Ιανουαριου ή καποια αλλη? Οπως αναφερεται ευκρινως στις οδηγιες της ESTA ο υπαλληλος του Customs & Border Protection ειναι αυτος που δινει το τελικο οκ. Για καποιον λογο δεν τον επεισες οτι εισαι για διακοπες 89 ημερες. Τωρα το κρισιμο ερωτημα ειναι αν εχει καταχωρησει το διαβατηριο σου σαν τελικη ημερομηνια αυτην που ανεφερες. Γιατι μπορει η ESTA να σου δινει δικαιωμα διαρκειας παραμονης 3 μηνες, αλλα αν οντως αυτος εβαλε υποσημειωση για 15 Ιανουαριου, θεωρητικα θα εισαι εκπροθεσμος αν αποφασισιες να φυγεις 23 Φεβρουαριου. Και φυσικα αναλογα με το ποσο παραβιαζεις παει αυτο, θα υποστεις συνεπειες στην επομενη αποπειρα σου να ξαναμπεις στις ΗΠΑ, ειτε με την ιδια ESTA ειτε στην αιτηση για νεα αφου θα εισαι καταχωρημενος σαν παραβατης. Εσυ αποφασιζεις τι θα επιλεξεις.
Εαν εβαλε στη σφραγιδα επανω στο διαβατηριο σαν ημερομηνια 15 Ιανουαριου, τοτε ναι πρεπει να γυρισει τοτε. Ειπε ο ανθρωπος οτι δεν του εδωσε καποιο χαρτί ο υπαλληλος ή καποια αλλη ενδειξη.

Τωρα βεβαια παιζει και το σεναριο να μην εχει σφραγιστει το διαβατηριο του. Την τελευταια φορα που πηγα, και τα δαχτυλικα αποτυπωματα και οι φωτογραφιες τα εκανα σε αυτοματο μηχανημα (στο Newark).
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το τελικό ΟΚ θα το δώσει ο υπάλληλος. Άσχετα με το αν έχει εγκριθεί η ESTA.

Αυτό με την παραμονή πολύ κοντά στο όριο που δίνει η ESTA νομίζω κάπου είχε ξανασυζητηθεί... :rolleyes-80:Χωρίς να το πάρεις στραβά, αλλά αν ήσουν εσύ ο υπάλληλος και σου ερχόταν κάποιος για 89 μέρες με τις 90 max δεν θα προβληματιζόσουν;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλημέρα . Βρίσκομαι στην Αμερική για διακοπές.
Το εισητηριο της επιστροφης μου ήταν μετά από 89 ημερες . Δηλαδή 23 Φεβρουαρίου του 2020 .
Στο αεροδρόμιο θεώρησε ένας αστυνομικος πως είναι παράλογο πως κάνω διακοπές τόσο καιρό. Μου ριπές πως έχω έρθει για παράνομη εργασία αφού έρχομαι από την Ελλάδα για τόσο μεγάλο διάστημα κ μου είπε πως μπορώ να μείνω μέχρι 15 ιανουαριου /2020 . Έχει τύχει σε κάποιον άλλο αυτό ;; Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για μ αλλάξει αυτό ;;; Δε μου έδωσε κάποιο χαρτί στο χέρι.
Του έδειξες το εισιτήριο επιστροφής και παρόλα αυτά επέμενε να φύγεις μέσα γεναρη; Ή μήπως δεν είχες εισιτήριο επιστροφής; Ή γνώμη μου ειναι αν σκοπεύεις να ξαναπάς Αμερική να μη το παραβιάσεις.. Σίγουρα μας φακελωνουν και η επόμενη esta ή δε θα εγκριθεί ή αν δηλωσεις ψέματα πως δεν έχεις παραβιασει ποτέ τα όρια παραμονής και εγκριθει, μπορεί να φτάσεις εκεί και να σε στείλουν πίσω..
 

Kalliopepis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, σε δύο εβδομάδες είναι το ταξίδι μου για Αμερική! Η αίτηση esta έχει εγκριθεί απλά στη φόρμα που μου στείλανε και συγκεκριμένα στην ερώτηση ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ; η απάντηση γράφει Ναι! Προφανώς έκανα κάποιο λάθος κατά την συμπλήρωση της! έστειλα μνμ να τους πω τον προβληματισμό μου και μου απάντησαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και ότι η esta έχει εγκριθεί! Εγώ βέβαια αγχώνομαι! Τι μου προτείνεται να κάνω σε αυτήν την περιπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα, σε δύο εβδομάδες είναι το ταξίδι μου για Αμερική! Η αίτηση esta έχει εγκριθεί απλά στη φόρμα που μου στείλανε και συγκεκριμένα στην ερώτηση ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΑΣ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ; η απάντηση γράφει Ναι! Προφανώς έκανα κάποιο λάθος κατά την συμπλήρωση της! έστειλα μνμ να τους πω τον προβληματισμό μου και μου απάντησαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα και ότι η esta έχει εγκριθεί! Εγώ βέβαια αγχώνομαι! Τι μου προτείνεται να κάνω σε αυτήν την περιπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Να μην αγχώνεσαι. Δεν έχει σημασία αυτό.
 

Giannis sid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Το τελικό ΟΚ θα το δώσει ο υπάλληλος. Άσχετα με το αν έχει εγκριθεί η ESTA.

Αυτό με την παραμονή πολύ κοντά στο όριο που δίνει η ESTA νομίζω κάπου είχε ξανασυζητηθεί... :rolleyes-80:Χωρίς να το πάρεις στραβά, αλλά αν ήσουν εσύ ο υπάλληλος και σου ερχόταν κάποιος για 89 μέρες με τις 90 max δεν θα προβληματιζόσουν;
σίγουρα θα προβληματιζόμουν . Μόνο που αλλους που πράγματι είχαν έρθει για δουλειά κ όχι για διακοπές τους άφησαν να μείνουν 90 ημερες . Μαλλον δουλεύει λίγο σαν Ελλάδα , ότι κάτσει στον εκάστοτε υπάλληλο .. θα ρωτήσω κ στο προξενείο να δω ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom