ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Giannis sid

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σου εδωσε καποιο λογο που ανεφερε αυτη την ημερομηνια? Γιατι πχ οχι 18 Ιανουαριου ή καποια αλλη? Οπως αναφερεται ευκρινως στις οδηγιες της ESTA ο υπαλληλος του Customs & Border Protection ειναι αυτος που δινει το τελικο οκ. Για καποιον λογο δεν τον επεισες οτι εισαι για διακοπες 89 ημερες. Τωρα το κρισιμο ερωτημα ειναι αν εχει καταχωρησει το διαβατηριο σου σαν τελικη ημερομηνια αυτην που ανεφερες. Γιατι μπορει η ESTA να σου δινει δικαιωμα διαρκειας παραμονης 3 μηνες, αλλα αν οντως αυτος εβαλε υποσημειωση για 15 Ιανουαριου, θεωρητικα θα εισαι εκπροθεσμος αν αποφασισιες να φυγεις 23 Φεβρουαριου. Και φυσικα αναλογα με το ποσο παραβιαζεις παει αυτο, θα υποστεις συνεπειες στην επομενη αποπειρα σου να ξαναμπεις στις ΗΠΑ, ειτε με την ιδια ESTA ειτε στην αιτηση για νεα αφου θα εισαι καταχωρημενος σαν παραβατης. Εσυ αποφασιζεις τι θα επιλεξεις.
Ήθελε να φύγω 20 δεκ και του λέω καλά τα Χριστούγεννα θα με διώξεις;;;;
-Κ είπε οκ 15 Ιανουαρίου .
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Απλά για επιβεβαίωση μην τυχόν έχει αλλάξει κατι, η Esta ισχύει για πολλαπλές εισόδους στις ΗΠΑ έως 90 μέρες αθροιστικά, σωστα?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Απλά για επιβεβαίωση μην τυχόν έχει αλλάξει κατι, η Esta ισχύει για πολλαπλές εισόδους στις ΗΠΑ έως 90 μέρες αθροιστικά, σωστα?
Όχι αθροιστικά, κάθε φορά που πηγαίνεις μπορείς να μένεις μέχρι το πολύ 90 μέρες (με όλους τους κινδύνους που επιφέρουν οι συχνές και μεγάλες σε διάρκεια επισκέψεις, όταν πρόκειται για τουρισμό).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
σίγουρα θα προβληματιζόμουν . Μόνο που αλλους που πράγματι είχαν έρθει για δουλειά κ όχι για διακοπές τους άφησαν να μείνουν 90 ημερες . Μαλλον δουλεύει λίγο σαν Ελλάδα , ότι κάτσει στον εκάστοτε υπάλληλο .. θα ρωτήσω κ στο προξενείο να δω ..
Το Ελληνικό προξενείο είναι παντελώς αναρμόδιο και οποιαδήποτε απάντηση σου δώσει δεν έχει καμία παραπάνω βαρύτητα από τις (ανώνυμες) απαντήσεις που παίρνεις εδώ. Αν θες να ρωτήσεις κάπου, ρώτα εδώ: https://www.cbp.gov/contact

Αν υπάρχει σφραγίδα στο διαβατήριο σου που αναφέρει κάποια ημερομηνία, δεν ισχύει τίποτα άλλο από την ημερομηνία αυτή, για όποιο λόγο και να την έβαλε. Αν ΔΕΝ υπάρχει τέτοια σφραγίδα (και μην κάνεις καμιά εξυπνάδα να σκίσεις σελίδα, αν η αρίθμηση των σελίδων δεν είναι συνεχής όλο το διαβατήριο είναι αμέσως εντελώς άκυρο...), παίρνεις το ρίσκο να το έχει περάσει στο σύστημα ηλεκτρονικά (ή όχι).

Η γνώμη μου είναι να κλείσεις ένα εισιτήριο να πας λίγες μέρες Καναδά (ή Μπαχάμες ή όπου αλλού προτιμάς εκτός ΗΠΑ) και επιστρέφεις τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη για λίγες εβδομάδες πριν γυρίσεις Ελλάδα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Όταν επισκέφτεσαι τις ΗΠΑ με βίζα ή με το ESTA, μπορείς να παραμείνεις μέχρι την ημερομηνία που αναγράφεται στο Ι-94 (μπορείς να το δεις από το https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search) Αυτή η ημερομηνία υπερισχύει οποιασδήποτε άλλης. Γενικά πάντως, αν το διαβατήριο δεν λήγει σύντομα και ταξιδεύεις με ESTA, εφόσον ο συνοριοφύλακας σε αφήσει να έρθεις, θα σου δώσει 90 μέρες.

Επίσης τα ταξίδια προς Καναδά/Μεξικό/Καραϊβική γενικά δεν σου ανανεώνουν τις 90 μέρες παραμονής στην αμερική - δηλ αν πας Καναδά και επιστρέψεις ΗΠΑ, ισχύει η προηγούμενη ημερομηνία στο Ι-94 και πάλι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Όταν επισκέφτεσαι τις ΗΠΑ με βίζα ή με το ESTA, μπορείς να παραμείνεις μέχρι την ημερομηνία που αναγράφεται στο Ι-94 (μπορείς να το δεις από το https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/recent-search) Αυτή η ημερομηνία υπερισχύει οποιασδήποτε άλλης. Γενικά πάντως, αν το διαβατήριο δεν λήγει σύντομα και ταξιδεύεις με ESTA, εφόσον ο συνοριοφύλακας σε αφήσει να έρθεις, θα σου δώσει 90 μέρες.

Επίσης τα ταξίδια προς Καναδά/Μεξικό/Καραϊβική γενικά δεν σου ανανεώνουν τις 90 μέρες παραμονής στην αμερική - δηλ αν πας Καναδά και επιστρέψεις ΗΠΑ, ισχύει η προηγούμενη ημερομηνία στο Ι-94 και πάλι.
Πράγματι. Έτσι εξηγείται γιατί επιστρέφοντας προ ημερών στις ΗΠΑ από Καναδά δεν ανανεώθηκε ο χρόνος παραμονής μου.... (ταξίδευα με τουριστική βίζα Ευρώπη -> ΗΠΑ -> Καναδα -> ΗΠΑ -> Καναδά -> Ευρώπη).
1575033671576.png

Επομένως, η σύσταση για ενδιάμεσο ταξίδι αλλάζει: Πήγαινε για λίγες μέρες στη Βραζιλία...
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
σίγουρα θα προβληματιζόμουν . Μόνο που αλλους που πράγματι είχαν έρθει για δουλειά κ όχι για διακοπές τους άφησαν να μείνουν 90 ημερες . Μαλλον δουλεύει λίγο σαν Ελλάδα , ότι κάτσει στον εκάστοτε υπάλληλο .. θα ρωτήσω κ στο προξενείο να δω ..
Το Α και το Ω είναι ο υπάλληλος, όχι μόνο όπως στη Ελλάδα αλλά και παντού. Μπορεί για τους δικούς του λόγους να σου άλλαξε την ημερομηνία. Το προξενείο δεν νομίζω να κάνει κάτι. Πιστεύω θα σου πούνε "αφού σε αφήνουν μέχρι 15/1 γύρνα τότε". Το να πας κάπου για 5-10 μέρες και μετά να ξαναγυρίσεις καταλαβαίνεις ότι ενέχει ρίσκο...
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Καλή χρονιά! Κι εγώ για έστα θελω να ρωτήσω..
Θα παω ΝΥ και Λος Άντζελες σε λίγες μερες...

Στην αίτηση έβαλα τα στοιχεία μόνο του καταλύμματος στη νέα υόρκη. Λέτε να έχω προβλημα κατά τη μετάβασή μου στο λος άντζελες;

ευχαριστώ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλή χρονιά! Κι εγώ για έστα θελω να ρωτήσω..
Θα παω ΝΥ και Λος Άντζελες σε λίγες μερες...

Στην αίτηση έβαλα τα στοιχεία μόνο του καταλύμματος στη νέα υόρκη. Λέτε να έχω προβλημα κατά τη μετάβασή μου στο λος άντζελες;

ευχαριστώ
Αν δεν έχεις πρόβλημα(που δεν θα έχεις) στην είσοδο σου στην Ν.Υόρκη,γιατί να έχεις στην εσωτερική μετακίνηση από ΝΥ για ΛΑ;
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
αχχ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις γιατί πλησιάζουν οι μέρες και μου βγαίνουν οι ανασφάλειες της πρωτης φοράς αμερική...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στην αίτηση έβαλα τα στοιχεία μόνο του καταλύμματος στη νέα υόρκη. Λέτε να έχω προβλημα κατά τη μετάβασή μου στο λος άντζελες;
Τα στοιχεία του πού θα μείνεις το πρώτο βράδυ βάζεις. Ακόμα και αν κάνεις μία μόνο διανυκτέρευση εκεί και μετά πας αλλού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom