Δικαιώματα μου σε περίπτωση αλλαγής ώρας πτήσης

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Καλησπέρα


σήμερα βίωσα ενα πολύ δυσάρεστο γεγονός καθώς διπλοέλεγξα την ημερομηνία επιστροφής μου απο Πράγα με Sky-Europe. Έχω αγοράσει εισιτήριο για τις 9/10 Πράγα-Αθήνα και φεύγει απο Πράγα στις 23:10 το βράδυ.

Μπαίνω σήμερα και βλέπω οτι δεν υπάρχει πτήση για Αθήνα εκείνη τη μέρα παρα μόνο στις 12:30 το μεσημέρι και φρικάρω. Έστειλα email και περιμένω να μου απαντήσουν τι συμβαίνει αν και εύχομαι απλά να μη φαίνεται η πτήση επειδή είναι γεμάτη και να τελειώσουν όλα καλά.

Όμως αναρωτιέμαι , μπορούν να μου πούν ξερω γω, άλλαξαμε την ώρα και τώρα πρέπει να φύγεις στις 12:30 ? Ποιά είναι τα δικαιώματα μου σε αυτήν την περίπτωση ? Χάνω ξενοδοχείο και αμάξι προπληρωμένα για εκείνη τη μέρα. (Καρλόβυ Βάρυ θα πάω τελευταία μέρα)

Εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει επι του θέματος θα ήμουν ευγνώμων , εάν υπάρχει ήδη θέμα παρακαλώ redirect με εκεί και κλειδώστε αυτό καθώς δεν βρήκα κάτι σε αυτό που έψαχνα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
κάτι παρόμοιο έπαθα με την easy jet..κι εγώ αναρωτιέμαι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις..δεν έχω βγάλει άκρη όμως
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ρε παιδιά, ποιός θυμάται? Υπάρχει ένα site στο οποίο γράφεις τα στοιχεία της αεροπορικής κράτησης πού έχεις κάνει και σου βγάζει εάν είναι confirmed ή όχι. Για θυμηθείτε.
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Dear Sir,

Thank you for your e-mail!

On behalf of SkyEurope Airlines, we would like to thank you for your reservation. Despite our efforts to minimize any changes in our planned flight plan, we regret to inform you that your flight under the booking number U****E has been canceled as part of the adaptation and harmonization of our route network and time table for the summer season.

We truly apologize for any inconvenience caused by this cancellation. As compensation, we would like to offer you a free rebooking or refund for any convenient travel date.

May we invite you to contact the Reservation Centre of SkyEurope Airlines under the telephone number +40 21 405 9111 to help you with the rebooking.

SkyEurope Airlines would like to ask for your understanding and hopes to see you soon on board of our flights.
======================================================


Τώρα τι να τους πώ ρε παιδιά!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Dear Sir,

======================================================
ωωω!!!! έχεις περιθώριο τώρα να αλλάξεις κάτι ?? δεν θυμάμαι για πότε ήταν να φύγεις ...σου αλλαζει και τα σχέδια όμως ..τι να πώ ειναι και κάτι τέτοια στο πρόγραμμα ...
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ακύρωση
Όποτε ακυρώνεται η πτήση μας, η αεροπορική εταιρεία οφείλει να μας προσφέρει:

  • Την επιστροφή του αντιτίμου του εισιτηρίου μας και με δωρεάν πτήση, προς το αρχικό σημείο αναχώρησης, όπου αυτό χρειάζεται ή της δυνατότητας μεταφοράς, στον τελικό μας προορισμό. Εμείς επιλέγουμε.
  • Γεύματα και αναψυκτικά, κατάλυμα σε ξενοδοχείο, όπου αυτό είναι απαραίτητο (συμπεριλαμβανομένης της μεταφοράς, από και προς το ξενοδοχείο) και επικοινωνιακές διευκολύνεις.

Η αεροπορική εταιρεία έχει την υποχρέωση να μας αποζημιώσει, με τα προαναφερθέντα ποσά, για την άρνηση επιβίβασης, εκτός εάν μας ενημερώσει, εκ των προτέρων και εγκαίρως και μας προσφέρει εναλλακτικές δυνατότητες μεταφοράς, οι οποίες, όμως, δε θα διαφέρουν, χρονικά, από την αρχική μας συμφωνία.


Θα τους βάλω να μου πληρώσουν και ξενοδοχείο!

http://kepka.org/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=37
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
αυτά ισχύουν και σε περίπτωση που ενημερωθείς αρκετά νωρίτερα??
μήπως υπάρχει ένα διάστημα ασφαλείας που τους καλύπτει???
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Λέει για 14 ημέρες πιο πρίν αλλα εγώ δεν ενημερώθηκα ποτέ! Μόνος μου τους πήρα και αρχίζω να σκέφτομαι μήπως έκανα και βλακεία να περίμενα 3-4 μέρες ακόμα να ήμουν στις 13 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom