Γενικά Διλημμα! - Σκόπελος ή Άνδρος

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Εχοντας διαβασει τα παντα απο πληροφοριες εδω μεσα εξακολουθω να μη μπορω να αποφασισω και χρειαζομαι τα φωτα σας!Το διλημμα ειναι αναμεσα σε Σκοπελο και Ανδρο!Ψαχνοντας τα ακτοπλοικα απο Βολο για Σκοπελο ειδα το εξωφρενικο 280 πηγαινε-ελα (2 ατομα + αυτοκινητο).Σαν πολλα δεν ειναι ή εκανα καπου λαθος;Ενω για Ανδρο απο Ραφηνα μονο 150... :p.Απο καταλημματα τι εχετε να μου προτεινετε;Ψαχνω αποκλειστικα στη Χωρα και στα 2.Μεχρι 70 ευρω ανα βραδια αν ειναι δυνατον για το δευτερο δεκαημερο του Αυγουστου.Σημειωνω οτι δεν οδηγω μηχανακι.Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας! :)
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Κανεις να μας διαφωτισει βρε παιδια; Τελικα οντως ειναι μεγαλο διλημμα βλεπω αφου δεν υπαρχει απαντηση απο κανεναν! :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αν ξεκινάς από Αθήνα, για Σκόπελο κοίτα καλύτερα δρομολόγια από Αγιο Κωνσταντίνο και όχι από Βόλο.
Επίσης, στους υπολογισμούς κόστους για το τί σε συμφέρει, υπολόγισε εκτός από τα ακτοπλοϊκά και το κόστος για να φτάσεις στο κάθε λιμάνι (βενζίνες, διόδια κλπ).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στη Σκόπελο μου άρεσε πάρα πολύ το φαγητό αλλά με απογοήτευσαν οι παραλίες. Αυτό βέβαια είναι θέμα γούστου, αλλά στη Σκόπελο οι παραλίες είναι όλες με βότσαλο και ψιλοαπότομες. Η Άνδρος μου άρεσε πολύ περισσότερο.. έχει κάποιες πανέμορφες αμμουδιές, βρίσκεις πολύ ικανοποιητικό φαγητό, και σε 2 ωρίτσες είσαι εκεί! ότι και να αποφασίσετε καλά να περάσετε!
 

proedros

Member
Μηνύματα
43
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Κορεα
Η Ελενη οντως ειναι καποιο + !χαχαχ! Απο βορεια Ελλαδα ξεκιναμε αρα το κοστος θα ειναι αρκετα μεγαλο ετσι και αλλιως! Απλα μου φανηκαν αρκετα υπερβολικα τα ακτοπλοικα για Σκοπελο γι αυτο και σκεφτηκα την Ανδρο! Πανω κατω τα ιδια θα βγουν τα οδοιπορικα οποτε προτεινετε Ανδρο δλδ; Βοτσαλο και πρασινο χορτασαμε περυσι στην Κεφαλονια...αρκει! :p Εγω προς τα εκει καταληγω μαλλον... ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δε θα έκανα τόσα χιλιόμετρα για την Άνδρο με τίποτα!Το πιο αδιάφορο από τα νησιά που εχω επισκεφτεί κι έχω πάει σε αρκετούτσικα.Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά απλά καταθέτω τη γνώμη μου.Σκόπελο δεν έχω πάει βέβαια για να συγκρίνω,έχω πάει Σκιάθο με κοριτσοπαρέα και ήταν σούπερ και Αλόννησο που τη λατρέυω!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Δε θα έκανα τόσα χιλιόμετρα για την Άνδρο με τίποτα!Το πιο αδιάφορο από τα νησιά που εχω επισκεφτεί κι έχω πάει σε αρκετούτσικα.Τώρα βέβαια γούστα είναι αυτά απλά καταθέτω τη γνώμη μου.Σκόπελο δεν έχω πάει βέβαια για να συγκρίνω,έχω πάει Σκιάθο με κοριτσοπαρέα και ήταν σούπερ και Αλόννησο που τη λατρέυω!
Κι εμενα προσωπικα η Ανδρος δεν με ενθουσιασε,δεν ξερω γιατι...Αντιθετα,η Σκοπελος ειναι υπεροχη.Οποια αποφαση παρεις,καλα να περασεις!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σκοπελος δαγκωτο..καλα τα ειπαν οι παραπανω.
Εχω παει και στα 2 ..απο Χωρα η Σκοπελος σκιζει..!!!!
Πολλες παραλιες ..και δεν ειναι ολες βοτσαλωτες ..προς θεου ..Παξοι δεν ειναι.
Πολυ πρασινο νησι.
Η Ανδρος δε με ενθουσιασε και μενα .
Για τα μεταφορικα -ακτοπλοικα δε θα μιλησω ..αυτο ειναι στη δικη σου κριση.
Παντως απο Αγ.Κωνσταντινο το νησι ειναι κανενα 3ρι ωρες δρομο..που σημαινει οτι δεν ειναι διπλα ,οποτε δικαιολογουνται καποια παραπανω ναυλα .
Εδω για Κερκυρα που ειναι 1μιση ωρα και ζητανε ενα 40ρι το αυτοκινητο μονο να παει ,αρα καταλαβαινεις .....
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Το θέμα των ακτοπλοϊκών είναι μεγάλος βραχνάς απο Βόλο. Η Σκόπελος είναι όμορφη κατά τη γνώμη μου πιο "οικογενειακή" από τη Σκιάθο (αν έχεις πάει) και ομορφότερη απο την Άνδρο. Όμως και τα 250 ευρω είναι πολλά..... + βενζίνες + διόδια να πας.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άνδρο δεν έχω πάει αλλά στη Σκόπελο κάναμε τις καλύτερες διακοπές μας. Είναι πολύ όμορφο νησί, καταπράσινο, με πολύ ωραία νερά και φυσικά δεν είναι όλες οι παραλίες με βότσαλο. Σε σχέση με την Κεφαλλονιά που ανέφερες, το πλεονέκτημά της είναι ότι είναι μικρή και οι αποστάσεις πολύ λογικές οπότε δεν κουράζεσαι στο πήγαινε-έλα. Το καλοκαίρι του 2011 πήγαμε με καράβι από Θεσσαλονίκη κατευθείαν Σκόπελο, πέρσυ απ' όσο ξέρω δεν το έβαλε. Τσέκαρέ το για φέτος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom