Ιρλανδία Δουβλινο-ξενοδοχειο

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τσιμπημένα ειδικά Παρασκευή και Σάββατο βράδυ που είναι σχεδόν πάντα γεμάτα από κόσμο που έρχεται για να το κάψει στο Τεμπλ Μπαρ. Τις υπόλοιπες μέρες οι τιμές πέφτουν αισθητά, ανάλογα και με την εποχή φυσικά.
Για τέλη Ιουνιου ειναι πολυ ακριβά και οπως λες ΣΚ ακόμα χειροτερα !
Για airbnb που κοιταξα αυτα με τα 30-35 ευρω ειναι μακρυα απο το κέντρο .
 

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Για τέλη Ιουνιου ειναι πολυ ακριβά και οπως λες ΣΚ ακόμα χειροτερα !
Για airbnb που κοιταξα αυτα με τα 30-35 ευρω ειναι μακρυα απο το κέντρο .
Γεια σου.Ισως αν εκλεινες νωριτερα μεσω airbnb εβρισκες κατι καλυτερο?Εγω εκλεισα για 3 με 10 Απριλιου τον Ιανουαριο καποια ωραια δωματια 20 λεπτα περιπου απο το κεντρο,χρονοπου θεωρω λιγο.Κατι ασχετο: μηπως ξερει κανεις σας που μπορω να δανειστω τον οδηγο του εξπλορερ για την Ιρλανδια?Σκοπευα να κανω μια μεγαλη αποσταση με ποδηλατο και αγορασα αυτον τον οδηγο http://www.obrien.ie/travel-guides-walking/around-ireland-on-a-bike,ομως αλλαξα γνωμη και δεν θελω να παρω κι αλλον.Αν μπορει κανεις να μου τον δανεισει μια εβδομαδα θα το εκτιμησω πολυ.Φυσικα προσφερω κι εγω τους αντιστοιχους της Βαρκελωνης,της Βουδαπεστης,της Κων/λης,της Μοσχας,της Αγ.Πετρουπολης και πολλους αλλους μικρους.Ευχαριστω πολυ!

https://www.bookdepository.com/Around-Ireland-on-Bike-Paul-Benjaminse/9781847173096
 
Last edited by a moderator:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γεια σου.Ισως αν εκλεινες νωριτερα μεσω airbnb εβρισκες κατι καλυτερο?Εγω εκλεισα για 3 με 10 Απριλιου τον Ιανουαριο καποια ωραια δωματια 20 λεπτα περιπου απο το κεντρο,χρονοπου θεωρω λιγο.Κατι ασχετο: μηπως ξερει κανεις σας που μπορω να δανειστω τον οδηγο του εξπλορερ για την Ιρλανδια?Σκοπευα να κανω μια μεγαλη αποσταση με ποδηλατο και αγορασα αυτον τον οδηγο http://www.obrien.ie/travel-guides-walking/around-ireland-on-a-bike,ομως αλλαξα γνωμη και δεν θελω να παρω κι αλλον.Αν μπορει κανεις να μου τον δανεισει μια εβδομαδα θα το εκτιμησω πολυ.Φυσικα προσφερω κι εγω τους αντιστοιχους της Βαρκελωνης,της Βουδαπεστης,της Κων/λης,της Μοσχας,της Αγ.Πετρουπολης και πολλους αλλους μικρους.Ευχαριστω πολυ!
Πόσο νωριτερα να κλεισω ; Χθες κοιταξα και ειναι για 20 Ιουνιου ! Πριν 4 μερες κλειστηκε το αεροπορικο ....
Κανε μου τη χαρη και γραψε μου που εκλεισες εσυ για Δουβλινο .
Σε ευχαριστω εκ των προτερων .
 

Angeliki104

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Πόσο νωριτερα να κλεισω ; Χθες κοιταξα και ειναι για 20 Ιουνιου ! Πριν 4 μερες κλειστηκε το αεροπορικο ....
Κανε μου τη χαρη και γραψε μου που εκλεισες εσυ για Δουβλινο .
Σε ευχαριστω εκ των προτερων .
ρίξε
Πόσο νωριτερα να κλεισω ; Χθες κοιταξα και ειναι για 20 Ιουνιου ! Πριν 4 μερες κλειστηκε το αεροπορικο ....
Κανε μου τη χαρη και γραψε μου που εκλεισες εσυ για Δουβλινο .
Σε ευχαριστω εκ των προτερων .
Ρίξε μια ματιά στο homestay,τιμές χαμηλότερες απο το Airbnb,έκλεισα για Δουβλίνο τον Σεπτέμβριο
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Για ποτε το Σεπτεμβριο?Εμεις κοιταμε για 21/9 με 25/9 και δεν βρισκω κατω απο 100 ευρω.Το homestay ειναι δωματια μεσα σει σπιτι?
 

Angeliki104

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Για ποτε το Σεπτεμβριο?Εμεις κοιταμε για 21/9 με 25/9 και δεν βρισκω κατω απο 100 ευρω.Το homestay ειναι δωματια μεσα σει σπιτι?
θα παμε 10-17 Σεπτέμβρη,έκλεισα δωμάτιο για δυο ατομα με 45 ευρώ τη μέρα.Ναι,είναι σε σπίτι,το τι θα βγει θα δείξει :) Τα ξενοδοχεία πανάκριβα και τα φτηνά hostel είναι με 12+ ατομα στον ίδιο χώρο
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
φωτια και λαυρα τα χοτελια στο νταμπλιν. κυττω για μεσον σεπτεμβριου και κατω απο 120 ευρω δεν βρισκω με τιποτε. θα το παιζω διογενης μου φαινεται, να γενω ατραξιον οξωθεν των μπυραριων ζητιανευων τιποτε σπαϊσυ πιατο μπυρας.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
ήταν, εξακτλεμά, η εαρινή ισημερία όταν είχομεν το έσχατο μήνυμα στο παρόν νήμα.

Ήταν μάλιστα το μέλος «ντιουτης φρης», που σχολίαζε για τις τιμές των χοτελιών, ο τσίπης.

Τέλος πάντων, παρότι δεν μου αρεσει να γειτνιαζω με τέτοιους ρομά και φτηνιαρηδες, θα ελθω από κάτω του για να καταθέσω μια δυο ερωτήσεις περι Δουβλινιῳ χοτελιων.

Εχω κλείσει ένα επί της 7 Iona Park, το Egans House. Είναι σχετικώς μακράν του κέντρου, της Ha'penny, γέφυρας περίπου 3 κιλόμετρα και μέ χαλάει αυτό.

Βρήκα εν συνεχείᾳ, ένα στην 11 Εden Quay, το Clifton Court Hotel , τό οποίον απέχει από την γεφυρα Ha'penny, 400 μέτρα. Είναι πολύ κεντρικά αλλά μάλλον υπέρ το δέον κεντρικά. Μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ φασαριόζικο, θα κυκλοφορούν σουρωμένοι κοκκινομυτηδες άδοντας την φραγκοσυριανή. Φαντάζομαι ότι θα πετιέμαι γύρω στην δεκάτη νυκτερινή, στο μπαλκόνι του χοτελιού, φωνάζων στους τεντυμπόηδες να κανουν ησυχια!

Εσεις οι γνωρίζοντες από το Ντάμπλιν και τους φασαριόζους νεανίες, τί θα ψηφίζατε; Μήπως είναι ανυπόφορο το κεντρῳ διαμένειν/διανυκτερευειν;

[έχω βρεί το Leeson Inn Downtown (24 Lower Leeson Str) που απέχει 1,8 κλμ από την περί ης ο λόγος γέφυρα. Η απόστασις αυτη παλεύεται, θαρρώ…]
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
ήταν, εξακτλεμά, η εαρινή ισημερία όταν είχομεν το έσχατο μήνυμα στο παρόν νήμα.

Ήταν μάλιστα το μέλος «ντιουτης φρης», που σχολίαζε για τις τιμές των χοτελιών, ο τσίπης.

Τέλος πάντων, παρότι δεν μου αρεσει να γειτνιαζω με τέτοιους ρομά και φτηνιαρηδες, θα ελθω από κάτω του για να καταθέσω μια δυο ερωτήσεις περι Δουβλινιῳ χοτελιων.

Εχω κλείσει ένα επί της 7 Iona Park, το Egans House. Είναι σχετικώς μακράν του κέντρου, της Ha'penny, γέφυρας περίπου 3 κιλόμετρα και μέ χαλάει αυτό.

Βρήκα εν συνεχείᾳ, ένα στην 11 Εden Quay, το Clifton Court Hotel , τό οποίον απέχει από την γεφυρα Ha'penny, 400 μέτρα. Είναι πολύ κεντρικά αλλά μάλλον υπέρ το δέον κεντρικά. Μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ φασαριόζικο, θα κυκλοφορούν σουρωμένοι κοκκινομυτηδες άδοντας την φραγκοσυριανή. Φαντάζομαι ότι θα πετιέμαι γύρω στην δεκάτη νυκτερινή, στο μπαλκόνι του χοτελιού, φωνάζων στους τεντυμπόηδες να κανουν ησυχια!

Εσεις οι γνωρίζοντες από το Ντάμπλιν και τους φασαριόζους νεανίες, τί θα ψηφίζατε; Μήπως είναι ανυπόφορο το κεντρῳ διαμένειν/διανυκτερευειν;

[έχω βρεί το Leeson Inn Downtown (24 Lower Leeson Str) που απέχει 1,8 κλμ από την περί ης ο λόγος γέφυρα. Η απόστασις αυτη παλεύεται, θαρρώ…]
Εχω μεινει στο Dublin 28/1- 3/2 στο The Glen Ghesthouse με 340Ε. Στην περιοχη εχει παρα πολλα hotel @hostel οι αποστασεις ειναι κοντινες, επιπεδη, περπατιεται ευκολα σε 15 λεπτα εισαι στην περιοχη του Temple Bar.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ήταν, εξακτλεμά, η εαρινή ισημερία όταν είχομεν το έσχατο μήνυμα στο παρόν νήμα.

Ήταν μάλιστα το μέλος «ντιουτης φρης», που σχολίαζε για τις τιμές των χοτελιών, ο τσίπης.

Τέλος πάντων, παρότι δεν μου αρεσει να γειτνιαζω με τέτοιους ρομά και φτηνιαρηδες, θα ελθω από κάτω του για να καταθέσω μια δυο ερωτήσεις περι Δουβλινιῳ χοτελιων.

Εχω κλείσει ένα επί της 7 Iona Park, το Egans House. Είναι σχετικώς μακράν του κέντρου, της Ha'penny, γέφυρας περίπου 3 κιλόμετρα και μέ χαλάει αυτό.

Βρήκα εν συνεχείᾳ, ένα στην 11 Εden Quay, το Clifton Court Hotel , τό οποίον απέχει από την γεφυρα Ha'penny, 400 μέτρα. Είναι πολύ κεντρικά αλλά μάλλον υπέρ το δέον κεντρικά. Μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ φασαριόζικο, θα κυκλοφορούν σουρωμένοι κοκκινομυτηδες άδοντας την φραγκοσυριανή. Φαντάζομαι ότι θα πετιέμαι γύρω στην δεκάτη νυκτερινή, στο μπαλκόνι του χοτελιού, φωνάζων στους τεντυμπόηδες να κανουν ησυχια!

Εσεις οι γνωρίζοντες από το Ντάμπλιν και τους φασαριόζους νεανίες, τί θα ψηφίζατε; Μήπως είναι ανυπόφορο το κεντρῳ διαμένειν/διανυκτερευειν;

[έχω βρεί το Leeson Inn Downtown (24 Lower Leeson Str) που απέχει 1,8 κλμ από την περί ης ο λόγος γέφυρα. Η απόστασις αυτη παλεύεται, θαρρώ…]
Αν το δωμάτιο δε βλεπει πάνω στους κεντρικούς δρόμους του temple bar τότε δεν τίθεται θέμα φασαρίας. Έχω μείνει δύο φορές σε ξενοδοχεία μέσα στο temple bar, με δωμάτιο να μη βλέπει στο δρόμο και ήταν αρκετά ήσυχα για παράδειγμα.

Το κεντρικότερο ξενοδοχείο που παρεθεσες είναι στην άλλη μεριά του ποταμού οπότε δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερη φασαρία. Για πρώτη φορά θα το προτιμούσα σαν τοποθεσία, αν και η τρίτη επιλογή δε φαίνεται άσχημη, ειδικά αν είναι αρκετά οικονομικότερη. Το πρώτο είναι μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom