Δουλειές στην Αυστραλία

asura

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους..μια ερώτηση..εγώ φέτος παίρνω το πτυχίο μου(βοηθός νοσηλευτή)
Θα με συμβουλεύατε να κάτσω να κάνω μια προϋπηρεσία εδώ Ελλάδα και μετά να πάω Αυστραλία ή να πάω κατευθείαν..

Ευχαριστώ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αν διαβάσεις το θέμα θα δεις ότι όλα εξαρτώνται από το αν μπορείς να βρεις εταιρεία να σου κάνει sponsor ή να πάρεις visa από το κράτος. Σε γενικές γραμμές αυτό το επάγγελμα έχει πολύ ζήτηση στην Αυστραλία, αλλά η διαδικασία είναι αυτή που έχω περιγράψει πολλές φορές σε αυτό το θέμα, κάνε ένα κόπο να το διαβάσεις, έχει πολλές πληροφορίες.
 

SoniaKl

Member
Μηνύματα
9
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί , Μελβούρνη
Καλημέρα και από μένα.
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα έχω τελειώσει πρόσφατα δασκάλα δημοτικού στην Ελλάδα και μπορώ να πάρω την Αυστραλιανή υπηκοότητα από τον πατέρα μου.

Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό και το καλύτερο σενάριο θα ήταν να το κάνω στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στη Μελβούρνη αλλά θα βγουν πολλά τα έξοδα για τις σπουδές και τη διαμονή αυτή τη στιγμή.

Αν έκανα το μεταπτυχιακό εκεί όμως θα μπορούσα να δουλεύω και σε πλήρη απασχόληση παράλληλα έτσι δεν είναι;

Διάβασα ότι για να δουλέψεις σε Αυστραλιανό σχολείο χρειάζεται να κάνεις master of education και ότι με το ελληνικό πτυχίο μπορείς να δουλέψεις στα απογευματινά ελληνικά σχολεία.

Οπότε λογικά θα κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και θα το αναγνωρίσω στη συνέχεια.

Γενικότερα όμως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ζήτηση για τους εκπαιδευτικούς στην Αυστραλία και ειδικότερα τους δασκάλους αρχικά σε Ελληνικό σχολείο και έπειτα σε Αυστραλιανό;
Στην Ελλάδα ο κλάδος έχει κορεστεί πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 😊
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Καλημέρα και από μένα.
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα έχω τελειώσει πρόσφατα δασκάλα δημοτικού στην Ελλάδα και μπορώ να πάρω την Αυστραλιανή υπηκοότητα από τον πατέρα μου.

Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό και το καλύτερο σενάριο θα ήταν να το κάνω στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στη Μελβούρνη αλλά θα βγουν πολλά τα έξοδα για τις σπουδές και τη διαμονή αυτή τη στιγμή.

Αν έκανα το μεταπτυχιακό εκεί όμως θα μπορούσα να δουλεύω και σε πλήρη απασχόληση παράλληλα έτσι δεν είναι;

Διάβασα ότι για να δουλέψεις σε Αυστραλιανό σχολείο χρειάζεται να κάνεις master of education και ότι με το ελληνικό πτυχίο μπορείς να δουλέψεις στα απογευματινά ελληνικά σχολεία.

Οπότε λογικά θα κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και θα το αναγνωρίσω στη συνέχεια.

Γενικότερα όμως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ζήτηση για τους εκπαιδευτικούς στην Αυστραλία και ειδικότερα τους δασκάλους αρχικά σε Ελληνικό σχολείο και έπειτα σε Αυστραλιανό;
Στην Ελλάδα ο κλάδος έχει κορεστεί πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 😊
Οι δασκαλοι σε Ελληνικα σχολεια στο εξωτερικο τοποθετουνται με αποσπαση 5 ετων απο το Υπ. Παιδειας και συχνα με επιμισθιο (εναν ελληνικο μισθο και εναν αυστραλιανο, δωρεαν μετακομιση και εισιτηρια μεταβασης κλπ) αν η προσφορα δεν καλυπτει τη ζητηση. Αν η προσφορα δαακαλων υπερβαινει τη ζητηση, αποσπωνται με αμοιβη μονο το επιμισθιο = περιπου ο αντιστοιχος αυστραλιανος μισθος. Δεν κανουν προσληψη τα σχολεια μονα τους αφου υπαγονται και χρηματοδοτουνται απο το Ελληνικο Υπουργειο Παιδειας.
Ο @Defkalion θα γνωριζει αν υπαρχουν συμπληρωματικα μαθηματα το σαββατοκυριακο για οσους δεν θελουν να στειλουν τα παιδια τους σε Ελληνικο σχολειο, οπως γινεται σε πολλες ελληνικες κοινοτητες, που προσλαμβανονται απο τις ιδιες τις κοινοτητες.Ομως η απασχοληση το σαββατοκυριακο μονο για λιγες ωρες δεν θα καλυψει τα εξοδα σου.
Ο τομεας εδω δεν εχει κορεστει καθολου στην Ειδικη Αγωγη, τεραστια ζητηση. Πλεον τοποθετουνται σε θεσεις εργασιας σε δημοσια σχολεια 25αρηδες.
Παντως σε συμφερει να φυγεις μετα το διοριστηριο με επιμισθιο.
Διαφορετικα πρεπει να αναζητησεις προσληψη απο Αυστραλιανο σχολειο, που δεν ξερω πως γινεται.
 
Last edited:

SoniaKl

Member
Μηνύματα
9
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί , Μελβούρνη
Οι δασκαλοι σε Ελληνικα σχολεια στο εξωτερικο τοποθετουνται με αποσπαση 5 ετων απο το Υπ. Παιδειας και συχνα με επιμισθιο (εναν ελληνικο μισθο και εναν αυστραλιανο, δωρεαν μετακομιση και εισιτηρια μεταβασης κλπ) αν η προσφορα δεν καλυπτει τη ζητηση. Αν η προσφορα δαακαλων υπερβαινει τη ζητηση, αποσπωνται με αμοιβη μονο το επιμισθιο = περιπου ο αντιστοιχος αυστραλιανος μισθος. Δεν κανουν προσληψη τα σχολεια μονα τους αφου υπαγονται και χρηματοδοτουνται απο το Ελληνικο Υπουργειο Παιδειας.
Ο @Defkalion θα γνωριζει αν υπαρχουν συμπληρωματικα μαθηματα το σαββατοκυριακο για οσους δεν θελουν να στειλουν τα παιδια τους σε Ελληνικο σχολειο, οπως γινεται σε πολλες ελληνικες κοινοτητες, που προσλαμβανονται απο τις ιδιες τις κοινοτητες.Ομως η απασχοληση το σαββατοκυριακο μονο για λιγες ωρες δεν θα καλυψει τα εξοδα σου.
Ο τομεας εδω δεν εχει κορεστει καθολου στην Ειδικη Αγωγη, τεραστια ζητηση. Πλεον τοποθετουνται σε θεσεις εργασιας σε δημοσια σχολεια 25αρηδες.
Παντως σε συμφερει να φυγεις μετα το διοριστηριο με επιμισθιο.
Διαφορετικα πρεπει να αναζητησεις προσληψη απο Αυστραλιανο σχολειο, που δεν ξερω πως γινεται.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Η αλήθεια είναι πως το είχα συζητήσει και με τον Δευκαλίωνα σε μήνυμα και μου είχε δώσει μερικές πληροφορίες για τα απογευματινά σχολεία.

Δεν θα ήθελα να με προσλάβει πρώτα το Ελληνικό δημόσιο και να διορίζομαι ως αναπληρώτρια σε διάφορα μέρη της Ελλάδας μέχρι να μπορέσω να πάρω την απόσπαση.

Θέλω να το ψάξω για να εργαστώ απευθείας εκεί.

Γνωρίζω την κατάσταση που επικρατεί με την ειδική αγωγή και την παράλληλη στήριξη και κάποιες συμφοιτήτριες μου στα 24-25 τους όντως δουλεύουν σε σχολεία γενικής έτσι.

Πάντως για καθαρά ειδική αγωγή και ειδικό σχολείο δεν με ενδιαφέρει τόσο.
Οπότε νομίζω ένα σεμινάριο ειδικής ώστε να μπορώ να δουλέψω σαν παράλληλη στήριξη αν με καλέσουν θα ήταν κατάλληλο.

Γνωρίζεις μηπως για πόσα χρόνια περίπου ένας αναπληρωτής πρέπει να διδάσκει εκτός του τόπου κατοικίας του;

Συγγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Η αλήθεια είναι πως το είχα συζητήσει και με τον Δευκαλίωνα σε μήνυμα και μου είχε δώσει μερικές πληροφορίες για τα απογευματινά σχολεία.

Δεν θα ήθελα να με προσλάβει πρώτα το Ελληνικό δημόσιο και να διορίζομαι ως αναπληρώτρια σε διάφορα μέρη της Ελλάδας μέχρι να μπορέσω να πάρω την απόσπαση.

Θέλω να το ψάξω για να εργαστώ απευθείας εκεί.

Γνωρίζω την κατάσταση που επικρατεί με την ειδική αγωγή και την παράλληλη στήριξη και κάποιες συμφοιτήτριες μου στα 24-25 τους όντως δουλεύουν σε σχολεία γενικής έτσι.

Πάντως για καθαρά ειδική αγωγή και ειδικό σχολείο δεν με ενδιαφέρει τόσο.
Οπότε νομίζω ένα σεμινάριο ειδικής ώστε να μπορώ να δουλέψω σαν παράλληλη στήριξη αν με καλέσουν θα ήταν κατάλληλο.

Γνωρίζεις μηπως για πόσα χρόνια περίπου ένας αναπληρωτής πρέπει να διδάσκει εκτός του τόπου κατοικίας του;

Συγγνώμη αν ξέφυγα λίγο από το θέμα.
Στην ειδικη αγωγη ειναι τοση η ζητηση που ζητανε θεση στον τοπο κατοικιας και την παιρνουν. Δεν υπαρχει "απαιτηση" για μετακομιση σε καμια θεση, απλα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης. Η προσφορα στη Γενικη Αγωγη ειναι μεγαλυτερη οποτε διευρυνουν τις περιοχες που ζητανε τοποθετηση.
Ξερω οτι η ειδικη αγωγη ειναι σκληρη, αλλα το μελλον και τα λεφτα ειναι εκει (εννοω και ιδιωτικα, κανενας αλλος εκπαιδευτικος κλαδος στην Ελλαδα δεν μπορει να κοστολογησει ιδιωτικα τη δουλεια του στα 40- 50 ευρω την ωρα χαλαρα).
 

SoniaKl

Member
Μηνύματα
9
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαλί , Μελβούρνη
Στην ειδικη αγωγη ειναι τοση η ζητηση που ζητανε θεση στον τοπο κατοικιας και την παιρνουν. Δεν υπαρχει "απαιτηση" για μετακομιση σε καμια θεση, απλα ειναι θεμα προσφορας και ζητησης. Η προσφορα στη Γενικη Αγωγη ειναι μεγαλυτερη οποτε διευρυνουν τις περιοχες που ζητανε τοποθετηση.
Ξερω οτι η ειδικη αγωγη ειναι σκληρη, αλλα το μελλον και τα λεφτα ειναι εκει (εννοω και ιδιωτικα, κανενας αλλος εκπαιδευτικος κλαδος στην Ελλαδα δεν μπορει να κοστολογησει ιδιωτικα τη δουλεια του στα 40- 50 ευρω την ωρα χαλαρα).
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα τα σκεφτώ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα τα σκεφτώ.
Κατ'αρχήν πρέπει να κινηθείς για να πάρεις την υπηκοότητα, διότι χωρίς αυτήν δε μπορείς να δουλέψεις εδώ. Αν έρθεις να σπουδάσεις χωρίς υπηκοότητα, έχεις το δικαίωμα να εργάζεσαι νόμιμα μέχρι 20 ώρες τη βδομάδα.

Τώρα για εκπαιδευτικούς εδώ, νομίζω υπάρχει ζήτηση, έχω δύο φίλες που και οι δύο έχουν μπει στο χώρο και έχουν δουλειές, αλλά δεν έχω περισσότερες πληροφορίες όσον αφορά το τί ακριβώς έκαναν μέχρι να φτάσουν σε αυτό το σημείο - σίγουρα χρειάζονται έξτρα σπουδές.
 

Alextheo8796

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα στο forum νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου από τις 2 πρώτες εβδομάδες στη Μέλβούρνη.Ξεκινάω τη παρουσίαση μου με 2 σημαντικές παρατηρήσεις:

1. είμαιαυστραλός υπήκοοςοπότε θέμα εισόδου και παραμονής δεν είχα καν.

2. κατά 95% συμφωνώ με τον Δευκαλίωνα που έχει πολύ σοβαρή και ορθή άποψη της κατάστασης στην Αυστραλία.

Κάποιος χωρίς αυστραλέζικη υπηκοότητα επίσημα και χωρίς προβλήματα για να παραμείνει στη χώρα χρειάζεται είτεπρόσκληση εργασίας (sponsor)είτε να παντρευτεί αυστραλό/ή υπήκοο απλά και ξεκάθαρα.

Επομένως μέσα σε 3 μήνες που διαρκεί η τουριστική βίζα πρέπει να βρεθεί εργοδότης που να σε προσλάβει πράγμα πλέον όχι τόσο εύκολο καθώς οι συνθήκες εργασίας στην Αυστραλία έχουν ζορίσει.

Εννοείται ότι θα πρέπει κάποιος να σας φιλοξενήσει στην αρχή καθώς το κόστος διαμονής εδώ είναι μεγάλο και θα πρέπει να είσαστε σίγουροι για το πόσο είναι διαθετιμένος να σας φιλοξενήσει αυτός που σκέφτεστε (ο γραφών έχει πικρή εμπειρία). Από πολύ μου κοντινό συγγενή έφαγα πόρτα και τελικά με φιλοξενεί φίλος φίλου μου έτσι μπόρεσα να κάνω το βήμα εδώ αλλιώς ..... θα έμενα με το αυστραλέζικο διαβατήριο στο χέρι.....για να μη πω κάτι άλλο που όλοι καταλαβαίνετε.

Πριν συνεχίσω θέλω να επισημάνω οτι ΔΕΝ αποτρέπω κανέναν να έρθει Αυστραλία απλά θέλω με όλη τη καλή μου διάθεση να προφυλάξω αυτούς που σκοπεύουν να έρθουν εδώ χωρίς κάποια σοβαρή πληροφόρηση και απογοητευμένοι από τη τραγική κατάσταση της χώρας μας.

Από τις λίγες μέρες ομολογουμένως που βρίσκομαι Μελβούρνη διαπιστώνω ότι η εύρεση εργασίας μέσω των sites (π.χ. seek) δεν είναι τόσο απλή υπόθεση γιατί μαζί με μένα ψάχνουν και ένα σωρό Αυστραλοί που έχουν σπουδάσει εδώ και έχουν εμπειρία από την αυστραλέζικη αγορά εργασίας (πολύ σημαντικό πιστέψτε με). Μου φαίνεται πιο καλή λύση για όσα παιδιά έχουν ένα καλό επαγγελματικό προφίλ να κάνουν εγγραφή στο linkedinόπως έκανε ο Δευκαλίων και να περιμένουν την επαγγελματική πρόσκληση οπότε δε θα ταλαιπωρηθούν με τις διαδικασίες της βίζας που είναι χρονοβόρες και κοστοβόρες.

Σε ότι αφορά τους εκπαιδευτικούς συνάδελφους (είμαι φυσικός) τα πράγματα έχουν ως εξής: τα πτυχία μας αναγνωρίζονται αλλά όπως όλοι οι αυστραλοί καθηγητές χρειαζόμαστε το masterofeducation. Όμως για να κάνεις το οποιοδήποτε μεταπτυχιακό εδώ χρειάζεσαι το academicIELTS με βαθμό τουλάχιστον 7,5.

Master of Teaching (Secondary Education)

Γενικότερα κάθε ειδικότητα που μπορείτε να σκεφτείτε ακόμα και για εργάτης σε οικοδομικές εργασίες χρειάζεσαι ένα αντίστοιχο certification(πιστοποίηση) που αποκτάται σε πανεπιστήμιο με τα ανάλογα δίδακτρα (300 $ - 10000$) και φυσικά τον ανάλογο βαθμό στο IELTS (5 και άνω). Και ναι όπως ήδη έχετε καταλάβει το γνωστό Proficiency δυστυχώς ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τα αυστραλέζικα πανεπιστημιακά ιδρύματα ΕΚΤΟΣ εάν έρθετε με skilledvisa 190 . Όπως και να έχει χρειάζεται υψηλού επιπέδου αγγλικά με το ανάλογο πτυχίο advancedorielts.

Με αφορμή την ερώτηση μέλους του φόρουμ για τις τράπεζες σας παραθέτω ένα πραγματικό γεγονός φίλου ελληνοαυστραλού που είναι υπάλληλος σε μία από τις μεγαλύτερες τράπεζες εδώ κάτι αντίστοιχο με την Εθνική τράπεζα και ετοιμάζεται να παραιτηθεί για να δουλέψει στις οικοδομές (και ναι έχει βγάλει την αντίστοιχη πιστοποίηση για να δουλέψει ως οικοδόμος !!!). Επομένως δε βλέπω το λόγο διευθυντής τραπέζης στην Ελλάδα να ψάξει για δουλειά ως τραπεζικός υπάλληλος σε αυστραλέζικη τράπεζα (εκτός αν στείλει το βιογραφικό του και του γίνει πρόσκληση τότε τα δεδομένα αλλάζουν ΔΡΑΣΤΙΚΑ).

Φυσικά για τη βίζα 190 πάλι χρειάζεσαι ΙΕΛΤΣ από 6 και άνω ή το advanced.

http://www.liveinvictoria.vic.gov.a...lled-nominated-visa-subclass-190#.VQtpm46Ufpc

Ομοίως για τον φίλο ηλεκτρολόγο χρειάζεσαι πιστοποίηση άρα και τα αντίστοιχα αγγλικά.

Αγαπητέ VAG@M υπάρχει το CENTRELINK αλλά ΜΗΝ ελπίζεις σε πολλά έφαγα την κρυάδα ο ίδιος παρόλο που ασχολήθηκαν μαζί μου πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα.

Καλησπέρα θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης αν σας ειναι ευκολο να μου απαντήσετε, εχω τελειωσει Αγγλικη φιλολογια με ενα μεταπτυχιακό στην διδακτική της αγγλικής ως δεύτερη ή ξενη γλωσσα στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας και ενα μεταπτυχιακό ειδικης αγωγης στο αγγλικό πανεπιστήμιο EAST LONDON, αν δωσω εξετάσεις και γραψω πανω απο 7.5 θα χρειαστώ και παλι να κανω το μεταπτυχιακό που αναφέρατε για να δουλεψω ως εκπαιδευτικός στην Αυστραλία?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

t_trs

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα και από μένα.
Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα έχω τελειώσει πρόσφατα δασκάλα δημοτικού στην Ελλάδα και μπορώ να πάρω την Αυστραλιανή υπηκοότητα από τον πατέρα μου.

Σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό και το καλύτερο σενάριο θα ήταν να το κάνω στην Αυστραλία και συγκεκριμένα στη Μελβούρνη αλλά θα βγουν πολλά τα έξοδα για τις σπουδές και τη διαμονή αυτή τη στιγμή.

Αν έκανα το μεταπτυχιακό εκεί όμως θα μπορούσα να δουλεύω και σε πλήρη απασχόληση παράλληλα έτσι δεν είναι;

Διάβασα ότι για να δουλέψεις σε Αυστραλιανό σχολείο χρειάζεται να κάνεις master of education και ότι με το ελληνικό πτυχίο μπορείς να δουλέψεις στα απογευματινά ελληνικά σχολεία.

Οπότε λογικά θα κάνω μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και θα το αναγνωρίσω στη συνέχεια.

Γενικότερα όμως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει ζήτηση για τους εκπαιδευτικούς στην Αυστραλία και ειδικότερα τους δασκάλους αρχικά σε Ελληνικό σχολείο και έπειτα σε Αυστραλιανό;
Στην Ελλάδα ο κλάδος έχει κορεστεί πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 😊
Καλησπερα,

Ηθελα να ρωτησω εαν στην Αυτραλια τελικα αναγνωριζονται και δικα μεταπτυχιακα στον τομεα της εκπαιδευσης; Ειδα πως αναφερατε εδω καποτε πως θα κανατε ενα Μαστερ στην Ελλαδα και μετα θα το αναγνωριζατε εκει. Ισχυει εν τελει αυτη η διαδικασια και για τα δικα μας μαστερ περα απο τα προπτυχιακα;

Ευχαριστω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom