Δουλεια και ταξιδια

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Ηρθε η εποχη να διαλεξουμε το μελλον μας για αυτο θελω μια βοηθεια. Αν και δεν με ενδιαφερουν οι χρηματικες απολαβες και οι ευκαιριες επαγγελματικης εξελιξης το μονο που θελω να μου παρεχει η δουλεια με την οποια θα ασχοληθω ειναι η ευκαιρια για οσο το δυνατον περρισσοτερα ταξιδια.Αναφελομαι σε ταξιδια στο εξωτερικο χωρις περιορισμους στον χρονο διανομης αλλα και την αποσταση. Μπορειται σας παρακαλω να μου πρωτηνεται καποιο συγκεκριμενο κλαδο εργασιας που δινει αυτες της δυνατοτητες στους εργαζομενους...


υγ: εξαιτηται σαν επαγγελμα ο πιλοτος γιατι δεν μπορω να διαθεσω 100.000$ για να παω σε μια σχολη στο εξωτερικο

υγ2:εχω την επιλογη δυστηχος ή ευτηχως να παω σε σχολες του 2-4-5 πεδιου (δλδ θετικες-πολυτεχνιακες-οικονομικες)
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Αναφελομαι σε ταξιδια στο εξωτερικο χωρις περιορισμους στον χρονο διανομης αλλα και την αποσταση. Μπορειται σας παρακαλω να μου πρωτηνεται καποιο συγκεκριμενο κλαδο εργασιας που δινει αυτες της δυνατοτητες στους εργαζομενους...
Έτσι όπως το θέτεις μάλλον πρέπει να βρείς χορηγό!!!!!
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Έτσι όπως το θέτεις μάλλον πρέπει να βρείς χορηγό!!!!!
καλα δεν ειπα να γινω rock star αλλα πολλες φορες εχω διαβασει και εδω αλλα και αλλου ατομα που λογο της δουλειας τους "αναγκαζονται" να ταξιδευουν εεε και λεω ΤΙ δουλειες ειναι αυτες?:D
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
φίλε με λάθος σκέψεις ξεκινάς τη ζωή σου.Βρες κατ αρχάς μόνος σου ποιό επάγγελμα θα ακολουθήσεις, αγάπησέ το για να πετύχεις, και όλα τα υπόλοιπα όπως ταξίδια και διαμονή στο εξωτερικό έρχονται.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ΥΓ 3.
Σε βλέπω σε μεγάλες πόρτες να μπαίνεις και να βγαίνεις!!
Γίνε πολεμικός ανταποκριτής ...όλο και κάπου θα σε στέλνουν...ή μπές στην ομάδα διάσωσης και φύτευε δέντρα...
για ξανασκέψου και το πιλότος !!!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Θέλεις να μας πεις σε τι φάση επιλογής του μέλλοντός σου βρίσκεσαι ακριβώς και τι σε ενδιαφέρει από επαγγελματικής άποψης;
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Θέλεις να μας πεις σε τι φάση επιλογής του μέλλοντός σου βρίσκεσαι ακριβώς και τι σε ενδιαφέρει από επαγγελματικής άποψης;
μολις τελειωσα την 3 λυκειου. Εδω ειναι το δυσκολο δεν μου αρεσει τιποτα απλα με συναπαρπαζει να ταξιδευω, δεν ειχα ποτε καποια ιδιαιτερικα αγαπη σε ενα συγκεκριμενο επαγγελμα γι αυτο τον λογο και δεν εχω και κανεναν περιορισμο για τη ειδους δουλεια θα κανω;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.021
μολις τελειωσα την 3 λυκειου. Εδω ειναι το δυσκολο δεν μου αρεσει τιποτα απλα με συναπαρπαζει να ταξιδευω, δεν ειχα ποτε καποια ιδιαιτερικα αγαπη σε ενα συγκεκριμενο επαγγελμα γι αυτο τον λογο και δεν εχω και κανεναν περιορισμο για τη ειδους δουλεια θα κανω;)
Μάθε γλώσσες, γίνε αρχηγός-συνοδός γκρούπ! Ή γίνε αεροσυνοδός!
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Manic, τα παιδιά έχουν δίκιο. Σε καταλαβαίνω, αλλά πρώτα πρέπει να βρεις το αντικείμενο του επαγγέλματος και μετά να προσπαθήσεις να το συνδυάσεις με ταξίδια. Σε ρώτησα σε τι φάση είσαι για να δω αν έχεις ήδη πάρει σε κάποιο βαθμό κάποια κατεύθυνση επαγγελματικά και αναρωτιέσαι για τη συνέχεια. Είναι σημαντικό να κάνεις κάποιο επάγγελμα που να σου αρέσει και ανεξάρτητα απ'το αν έχει σχέση με ταξίδια και μετά αν μπορέσεις να τα "δέσεις".

Επίσης, να έχεις υπόψη σου ότι μια δουλειά που περιλαμβάνει ταξίδια ενδέχεται να έχει και κάποια μειονεκτήματα τα οποία μπορεί στην πορεία να μη μπορείς/θέλεις να αντέξεις. Επίσης, είναι διαφορετικό να ταξιδεύεις όταν και όπως εσύ επιλέγεις και διαφορετικό να μην είναι αυτά στη δική σου επιλογή.

Αυτό δε σημαίνει ότι, αφού επιλέξεις να ακολουθήσεις κάποιο επάγγελμα, δε μπορείς να το συνδυάσεις μετά με ταξίδια
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Έδωσες πανελλήνιες?Αν ναι,περίμενε πρώτα να βγουν τα μόρια σου...Ήμουν κι εγώ σαν και σένα...Δεν μου άρεσε κάτι ιδιαίτερα..Απο εκεί και πέρα θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κάποιους παράγοντες(αν σ ενδιαφέρουν φυσικά)επαγγελματική αποκατάσταση,δυσκολία σχολής,απαιτήσεις επαγγέλματος..Από κει και πέρα,πχ αν είσαι δάσκαλος ή καθηγητής μπορεί να έχεις 3 μήνες ελεύθερους το καλοκαίρι για διακοπές..Αν είσαι κορίτσι ,αεροσυνοδός...(είναι μια ξαδέρφη μου και τη ζηλεύω αρκετά:D,τη μία μέρα στην Νέα Υόρκη,την άλλη στο Ντουμπάι και την άλλη στην Αυστραλία)..Φρόντισε να έχεις μία δουλειά που να σου προσφέρει τις απολαβές που χρειάζονται για να πραγματοποιήσεις τα ταξίδια που θέλεις να κάνεις (κ μάλλον είναι πολλά)...Είσαι πολύ μικρός ακόμη ,έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να γυρίσεις όλο τον κόσμο!:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.010
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όλα - η σχεδόν όλα - τα επαγγέλματα μπορεί να συνδυαστούν με ταξίδια - αλλά πως είσαι τόσο βέβαιος ότι όταν θα έχεις τα διπλά χρόνια από αυτά που έχεις τώρα θα θες ακόμα να ταξιδεύεις πρώτα και κύρια? Μεγαλώνουμε και οι συνήθειές μας αλλάζουν. Εγώ όταν ήμουν στην ηλικία σου ούτε που να σηκωθώ από τον καναπέ δεν ήθελα, και τώρα...
Διάλεξε μια σχολή που να σου αρέσει και να σου επιτρέπει να επιλέγεις εσύ δουλειές, και σπούδασε σ' αυτή.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ψαξε καλυτερα μεσα σου....κατι θα σου αρεσει και απλα δε το χεις καταλαβεις...πρωτο χρονο στη σχολη θυμαμαι οι μισοι καταλαβαν οτι τελικα κατι τους αρεσει απλα δε το χαν συνειδητοποιησει...αλλος σχεδιαζε οταν ειχε νευρα, αλλος διασκεδαζε φυτευοντας λουλουδια...ασχολιες που ποτε δε περασε απο το μυαλο τους οτι ναι αυτο θελω να κανω...και δυστυχως εχω βαρεθει μετα απο τοσα χρονια φοιτητρια να βλεπω παιδια που κατεληξαν σε μια σχολη χωρις ενδιαφερον καθολου γι αυτους...αν σ'αρεσει αυτο που κανεις σιγουρα και η διαθεση σου θα ναι καλυτερη και η ορεξη για ταξιδια μεγαλυτερη...και αν σου αρεσουν τα ταξιδια σα φοιτητης εχεις πολλες επιλογες....και ανεξαρτητως σχολη να ενημερωνεσαι για τα ταξιδια του πολυτεχνειου.....ειδικα οι αρχιτεκτονικες κανουν απειρα.....και τελικα οτι και αν διαλεξεις πλεον, δινεις μετα ενα ασεπ για καθηγητης τεε οπως εκαναν πολλοι φιλοι μου και εχεις το καλοκαιρακι σου ελευθερο...παντως να διαβαζεις και μη μεινεις φοιτητης για παντα, 6-7 χρονια ειναι αρκετα....οχι 8-9..βλεπε εμενα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom