Δράμα

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
@STKF μπορεις να επεκταθεις λίγο περισσότερο στα σενάρια 1 και 2?
Σενάριο 1: Πάτε Δράμα την προηγούμενη του γάμου. Την επομένη στον γάμο και- ειδικά αν έχει γλέντι- φεύγετε την μεθεπόμενη.
Σενάριο 2: Όπως το σενάριο 1 αρχικά. Μετά προσθέτεις τις έξτρα ημέρες και πάτε για τα μπανάκια σας σε κάποια παραλιακή περιοχή
της Μακεδονίας. Δεν ξέρω να σου πω αν υπάρχει κάτι καλύτερο από Χαλικιδική. Ας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα από εμένα.
Εννοείται ότι οι διανυκτερεύσεις θα γίνουν κάπου κοντά στην παραλία. Μιλάω για φάση διακοπών δηλαδή. :cool:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Η μετακίνηση μας θα είναι με αυτοκίνητο.
Θα θέλαμε να αραξουμε όσο μπορούμε,αν δούμε και κάτι σαν σημείο ενδιαφέροντος,όπως πχ που είδα και μου άρεσε το Οχυρό Λισσε οκ.Οχι όμως μουσείο η αρχαιολογικός χώρος.Μακεδονια δεν έχουμε πάει καθόλου με εξαίρεση την Θεσσαλονίκη σαν μαθητες (πενταήμερη).
Για μπάνιο να προτιμήσετε τους αμμόλοφους στη Καβάλα, είναι η καλύτερη παραλία της Καβάλας για μπάνιο. Αντι του οχυρού Λέτσε να πάτε να δείτε τη παλιά πόλη της Καβάλας και το κάστρο της που έχει πανέμορφη θέα. Αξίζει να δείτε τη Καβάλα σαν πόλη, είναι όμορφη! Η πόλη της Δράμας δεν ειναι αυτό που λέμε όμορφη πόλη, παρόλο που έχει βελτιωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια. Είναι όμως πολύ ζωντανή πόλη και έχει βραδινή ζωή (προ κορονοιου). Στη Δράμα αξίζει πολύ η περιοχή του Μααρα!

Δεν θα πρότεινα να πάτε Χαλκιδική, γιατί θα χάσετε πολύ χρόνο στη μετακίνηση. Η Χαλκιδική δεν είναι για μονοήμερη. Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε στάση στους Νέους Πόρους Πιερίας για μπάνιο ή και στη Λάρισα. Λόγω των υποχρεώσεων που θα έχετε και τις λίγες μέρες, δεν έχετε το περιθώριο να κάνετε πολλά....
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ωπ δεν τελειώσαμε, τι νομιζεις ετσι ευκολα θα ξεμπερδέψεις? ακόμη μία ερώτηση, αν δεν πάτε στον γάμο τον Σεπτέμβριο θα πάτε κάπου αλλού διακοπές κι αν ναι για που και πότε σκέφτεσαι, να δουμε να συγκρινουμε και να αποφασίσουμε που θα πας (ε αυτό το τελευταιο εννοειται ειναι πλάκα)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Λευτέρη έχω κλείσει για Βενετία αρχές Ιούλη one way με 5€ από την προσφορά της volotea.δεν έχω ακόμα αποφασίσει ακόμα αν θα πάω για αυτό και δεν έχω κοιτάξει για εισιτήρια επιστροφής.Αυτο υπάρχει σαν πλάνο έως τώρα και εχθές ήρθε εμβόλιμα και ο γάμος στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
...εχθές ήρθε εμβόλιμα και ο γάμος στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
Εγώ συμφωνώ πάντως με τους προλαλήσαντες, αν βάλεις στο πλάνο σου λίγες (η περισσότερες) ημέρες διακοπών σε περίπτωση που μπορείς, αλλάζουν όλα, σε σχέση με ένα ξερό πήγαινε-έλα στη Δράμα που δε λέει και πολλά την εποχή που συζητάμε.
Από προτάσεις άλλο τίποτα, για όλα τα γούστα και όλα τα πορτοφόλια. Από Πήλιο, Πιερία και Χαλκιδική, Καβάλα, μέχρι και κοντινα ή λίγο πιο μακρινά νησιά, Θάσο, Λήμνο, Σαμοθράκη. Όλα χωράνε!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Εγώ συμφωνώ πάντως με τους προλαλήσαντες, αν βάλεις στο πλάνο σου λίγες (η περισσότερες) ημέρες διακοπών σε περίπτωση που μπορείς, αλλάζουν όλα, σε σχέση με ένα ξερό πήγαινε-έλα στη Δράμα που δε λέει και πολλά την εποχή που συζητάμε.
Από προτάσεις άλλο τίποτα, για όλα τα γούστα και όλα τα πορτοφόλια. Από Πήλιο, Πιερία και Χαλκιδική, Καβάλα, μέχρι και κοντινα ή λίγο πιο μακρινά νησιά, Θάσο, Λήμνο, Σαμοθράκη. Όλα χωράνε!
έτσι ακριβώς είναι συμφωνώ απόλυτα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Λευτέρη έχω κλείσει για Βενετία αρχές Ιούλη one way με 5€ από την προσφορά της volotea.δεν έχω ακόμα αποφασίσει ακόμα αν θα πάω για αυτό και δεν έχω κοιτάξει για εισιτήρια επιστροφής.Αυτο υπάρχει σαν πλάνο έως τώρα και εχθές ήρθε εμβόλιμα και ο γάμος στην άλλη άκρη της Ελλάδας.
όνειρο η Βενετία αν δεν έχεις πάει... την έχω επισκεφτει το 2006, 2009 και 2018, είναι ένα ταξίδι ζωής για μένα, δεν υπάρχει πουθενά αυτό το όνειρο να ζήσεις αρκεί να μείνεις εντός της βενετίας και όχι Μεστρε κτλ. όσο για Δράμα και πέριξ αν το αποφασίσεις θα σου προτείνουμε τα καλύτερα μεζεδοπωλεία, εστιατόρια σε Καβάλα, Δράμα και Ξάνθη
 

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Χθες το βράδυ μας δόθηκε στο μιλητο πρόσκληση για το γάμο φίλης της συζύγου.Η τελετή θα πραγματοποιηθεί αρχές Σεπτέμβρη στην Δράμα.Αν αφήσουμε στην άκρη τον περιορισμό των μετακινήσεων και των προσκεκλημένων στις τελετές στην άκρη,αξίζει να "κάψω" τις καλοκαιρινές μου διακοπές για να επισκεφτώ την περιοχή σε συνδυασμό με άλλη περιοχή;Οι συνολικές μας μέρες θα είναι 4.Και αν ναι που θα μπορούσα να πάω στην ευρύτερη περιοχή;Η αφετηρία μας θα είναι πόλη της Πελοποννήσου.
Ειμαι απο Δραμα και θελω να σου πω , πως η πολη μου εχει αρκετα ομορφα σημεια για να περασεις ομορφα......θα επισκεφτεις τις πηγες της Αγ. Βαρβαρας μεσα στο πρασινο και τα νερα και θα απολαυσεις τον καφε ή το ποτο σου σε πολλα μαγαζια εκει γυρω ,διοτι η Δραμα εχει εντονη νυχτερινη ζωη (εφοσον μας ανοιξουν)....θα πας για μπανιο σε 40 λεπτα οδικως στους γνωστους αμμολοφους και θα ευχαριστηθεις καθαρα νερα και αμμουδια.....μπορεις να δεις το σπηλαιο του Αγγιτη το μεγαλυτερο ποταμιο σπηλαιο του κοσμου 21 χιλιομετρων και να ανεβεις και στο λοφο του Κορυλοβου (μεσα στην πολη ) για να δεις τη Δραμα με τα φωτα της τη νυχτα πινοντας ενα ποτο......επισης να επισκεφτεις ενα απο τα ωραιοτερα χωρια ( που βρισκεται 18 χλμ απο Δραμα ) το Κεφαλαρι το οποιο το διασχιζει ενα ποταμι , εχει πλουσια βλαστηση και κρυσταλλινα νερα που αναβλυζουν απο δεκαδες πηγες και εχει πολλες ταβερνες και καφε ....Ελπιζω να σε καλυψα ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom