Γερμανία Δρέσδη ή Λειψία;

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Επειδή κατά το "ο έρωτας με έρωτα περνάει" έτσι και "ταξίδι που ακυρώνεται με άλλο που πραγραμματίζεται ξεχνιέται" , αρχίζω να γλυκοκοιτάζω την προοπτική ενός ταξιδιού στη Χριστουγεννιάτική Γερμανία αρχές Δεκέμβρη. Προορισμός Δρέσδη και Λειψία. Επειδή οι μέρες δεν θα είναι πολλές και καθώς οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες , σκεφτηκα ότι καλύτερα να διανυκτερευσουμε σε μία από τις δύο πόλεις . Κατά τη γνώμη σας ποια θα πρέπει να είναι; Ποια έχει την ωραιότερη ατμόσφαιρα και είναι πιο αυθεντική; Και φυσικά ότι τιπς υπάρχουν , καλοδεχούμενα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή κατά το "ο έρωτας με έρωτα περνάει" έτσι και "ταξίδι που ακυρώνεται με άλλο που πραγραμματίζεται ξεχνιέται" , αρχίζω να γλυκοκοιτάζω την προοπτική ενός ταξιδιού στη Χριστουγεννιάτική Γερμανία αρχές Δεκέμβρη. Προορισμός Δρέσδη και Λειψία. Επειδή οι μέρες δεν θα είναι πολλές και καθώς οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες , σκεφτηκα ότι καλύτερα να διανυκτερευσουμε σε μία από τις δύο πόλεις . Κατά τη γνώμη σας ποια θα πρέπει να είναι; Ποια έχει την ωραιότερη ατμόσφαιρα και είναι πιο αυθεντική; Και φυσικά ότι τιπς υπάρχουν , καλοδεχούμενα
Δρέσδη, Δρέσδη, Δρέσδη. Δεν είναι ότι από τη Λειψία λείπει κάτι, ίσως και να είναι και πιο αυθεντική, αλλά είναι μια πόλη που σε 7-8 ώρες την έχεις εξαντλήσει. Έχω γράψει κατά καιρούς αρκετά και για τις 2 (ιδίως Λειψία), επιφυλλάσομαι και πάλι για επανάληψη όταν επιστρέψω...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αααα!!σε ζηλευω!!περυσι τετοια εποχη(αρχες δεκεμβρη) ηταν το βερολινο!!και θυμαμαι που μου λεγες οτι δεν θα πηγαινατε δρεσδη εκδρομη, για να το συνδυασετε αλλη φορα με λειψια!
εγω εχοντας δει μονο την δρεσδη, δεν μπορω να κανω συγκριση!!!μπορω ομως, να σου πω το ποσο υπεροχη και κουκλιστικη ειναι!!!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

Ενα από τα σημεία απ' όπου μπορεί κανείς να απολαύσει έναν καφέ αφήνοντας τη ματιά του να χαθεί στην άλλη πλευρά, πέρα από τις παλιές γέφυρες του Ελβα.
Ο πεζόδρομος Μουντσγκάτε, που συνδέει τη Νόιμαρκτ με το ποτάμι περνώντας κάτω από την Ταράτσα Μπριλ, είναι ένα από τα ιδανικότερα μέρη για βραδινή έξοδο, με τα μπαράκια και τα ρεστοράν να δίνουν χαλαρωτικό τόνο ιδιαίτερα τις νύχτες,.
Οι γέφυρες της πόλης, με πιο κεντρική την Αουγκούστουσμπρύκε, οδηγούν στην άλλη πλευρά, τη Νόισταντ, που αντίθετα από ό,τι δηλώνει η ονομασία της δεν είναι και τόσο νέα.

 

gtek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΥΠΡΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Εγω σου προτεινω Δρεσδη εχω παει και στις δυο πολεις και σου προτεινω Δρεσδη γιατι ειναι ποιο μεγαλη πολη, εχεις να δεις παρα πολλα μνημεια κυριος στη παλια πολη και μη ξεχασεις να περασεις βραδυ τη γεφυρα με τα ποδια και να απολαυσεις τη θεα προς την παλια πολη ειναι τελεια:p
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου

Αν τελικα καταληξεις στη Δρεσδη μη ξεχασεις μια βολτα στη παλια πολη που ειναι μαγευτικη..
Για εστιατορειο σου προτεινω ενα παρα πολυ καλο ακριβως πισω απο την
Φραουνκίρχε είναι το Kurfurstenhof Restaurant (An der Frauenkirche 13), όπου μπορείς να δοκιμάσεις γερμανική και διεθνή καλή κουζίνα σε πολυ καλες τιμές.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Επειδή κατά το "ο έρωτας με έρωτα περνάει" έτσι και "ταξίδι που ακυρώνεται με άλλο που πραγραμματίζεται ξεχνιέται" , αρχίζω να γλυκοκοιτάζω την προοπτική ενός ταξιδιού στη Χριστουγεννιάτική Γερμανία αρχές Δεκέμβρη. Προορισμός Δρέσδη και Λειψία. Επειδή οι μέρες δεν θα είναι πολλές και καθώς οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες , σκεφτηκα ότι καλύτερα να διανυκτερευσουμε σε μία από τις δύο πόλεις . Κατά τη γνώμη σας ποια θα πρέπει να είναι; Ποια έχει την ωραιότερη ατμόσφαιρα και είναι πιο αυθεντική; Και φυσικά ότι τιπς υπάρχουν , καλοδεχούμενα
Πηνελόπη οι χριστουγεννιάτικες αγορές της Δρέσδης, μου έμειναν αξέχαστες! Αν πας με την κορούλα σου θα το ευχαριστηθεί πολύ. Η Δρέσδη είναι μια κούκλα, έμεινα 2 μήνες εκεί και μου φάνηκε ο χρόνος τόσος λίγος. Όμως αν θέλεις να πεταχτείς στη Λειψία είναι πολύ εύκολο, πας με το τρένο σε 1.40 λεπτά. Ο σταθμός του τρένου (ο μεγαλύτερος στην Ευρώπη) είναι απέναντι από την παλιά πόλη. Μια μονοήμερη εκδρομή και είδες και την Λειψία! Το εισητήριο είναι 30 ευρώ τα 5 άτομα με επιστροφή. Αν τελικά πας στη Δρέσδη, πες μου το να σου δώσω πληροφορίες (μουσεία, εστιατόρια,αγορές κλπ.)
 

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος
Δρέσδη η πόλη είναι πραγματικά μαγική
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom