Γερμανία Δρέσδη

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εχουν 5 μερες , ας πανε μια Λειψια και μια Πραγα , θελει παραπανω η Πραγα ;; Δε νομιζω οτι το αξιζει .
Για Βερολινο προαναφερθηκε και ειπα οτι δε το προτεινω προσωπικα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ναι, θέλει. Έχεις και αρκετές ώρες χαμένες στο τρένο/λεωφορείο.
Γυρισα ΟΛΟ το ιστορικο κέντρο της Πραγας την πρωτη μερα .
Ημουν 5 μερες εκει...
Την 2η πηγα στα μουσεια.
Την 3η στο Καρλοβι Βαρι.
Την 4η ξαναγυριζα στα ιδια και ξαναδιαβαζα μηοως παρελειψα κατι
Την 5η ηθελα να κοψω τις φλεβες μου, ημουν ολη μερα στο ιντερνετ
Την 6η χωρισα ....

Δε ξερω γιατί λες ότι δε γρνιεται η Πραγα σε 1 μερα, μπορεις να το τεκμιριώσεις ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γυρισα ΟΛΟ το ιστορικο κέντρο της Πραγας την πρωτη μερα .
Ημουν 5 μερες εκει...
Την 2η πηγα στα μουσεια.
Την 3η στο Καρλοβι Βαρι.
Την 4η ξαναγυριζα στα ιδια και ξαναδιαβαζα μηοως παρελειψα κατι
Την 5η ηθελα να κοψω τις φλεβες μου, ημουν ολη μερα στο ιντερνετ
Την 6η χωρισα ....

Δε ξερω γιατί λες ότι δε γρνιεται η Πραγα σε 1 μερα, μπορεις να το τεκμιριώσεις ;
Εγώ να το τεκμηριώσω? Δεν ξέρω τι νομίζεις ότι γύρισες σε μία μέρα, αλλά πάντως δεν ήταν όλη η Πράγα. Όσο γρήγορη περιηγήτρια και να είσαι (και πίστεψέ με, είμαι γρηγορότερος από σένα), σε μια μέρα πάνω από το 30% των σημείων ενδιαφέροντος και μόνο από το τουριστικό καρακέντρο της πόλης δεν το προλαβαίνεις. Για πιο έξω γειτονιές του κέντρου όπως Vynohrady, Smichov κλπ, όπου η πόλη παύει να είναι η υπερτουριστική αρχιτεκτονική Disneyland και γίνεται μια πραγματική πόλη, δεν το συζητάμε καν.

Για να καταλάβεις το μέγεθος της μπούρδας, υπολογισε επίσης ότι η διαδρομή Δρέσδη-Πράγα από μόνη της διαρκεί στην καλύτερη περίπτωση 2 ώρες και 15 λεπτά (με το λεωφορείο, που όμως έχει αραιά και άβολα δρομολόγια) ή 2:20 με το τραίνο (8 δρομολόγια ημερησίως, με τελευταία επιστροφή 18:31). Δηλαδή στην καλύτερη περίπτωση μιλάμε για 9 ώρες μεικτό χρόνο στην πόλη, χωρίς να υπολογίζουμε καθυστερήσεις, μετακινήσεις σταθμό-κέντρο-σταθμό, χρόνο για φαγητό κλπ. Συνεχίζεις να επιμένεις ότι προλαβαίνει να τη δεί?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με μια διανυχτέρευση στην Πράγα γίνεται.
 

popcorn

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-L.A. οδικως
λοιπον επειδη η εκει φιλη εχει γυρισει ολες τις σημαντικες περιξ πολεις επεσε η ιδεα για moritzburg...αξιζει σαν πολη ή ειναι μονο το καστρο σαν σημαντικο αξιοθεατο?
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Θα επισκεφτώ τη Δρέσδη τον Δεκέμβριο για μονοήμερη εκδρομη από την Πράγα. Πόσες ώρες χρειάζομαι για μια ικανοποιητική επίσκεψη στη Δρέσδη;Πόσο χρόνο χρειάζομαι για αξιοθέατα και γενικά μια βόλτα στην πόλη;
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Σε λίγες ώρες στη Δρέσδη θα προλάβεις να δεις τα πολύ βασικά χωρίς μουσεία
Ρίξε μια ματιά στην ιστορία να πάρεις ιδέες
https://www.travelstories.gr/commun...η-Γκέρλιτς-Λειψία-Μόριτζμπουργκ-Μάϊσεν.60142/

Θα επισκεφτώ τη Δρέσδη τον Δεκέμβριο για μονοήμερη εκδρομη από την Πράγα. Πόσες ώρες χρειάζομαι για μια ικανοποιητική επίσκεψη στη Δρέσδη;Πόσο χρόνο χρειάζομαι για αξιοθέατα και γενικά μια βόλτα στην πόλη;
 

Pilgrim

Member
Μηνύματα
84
Likes
125
Θα επισκεφτώ τη Δρέσδη τον Δεκέμβριο για μονοήμερη εκδρομη από την Πράγα. Πόσες ώρες χρειάζομαι για μια ικανοποιητική επίσκεψη στη Δρέσδη;Πόσο χρόνο χρειάζομαι για αξιοθέατα και γενικά μια βόλτα στην πόλη;
Ομορφη πόλη αλλα επειδή το έχω κάνει με γκρούπ δυστυχώς μια ιδέα παίρνεις γιατί στην ουσία θα ξεκινήσετε με το πούλμαν κατά τις 9:00 η διαδρομή είναι 3 ώρες περίπου οπότε θα έχεις 6 ώρες να δεις κάποια πράγματα βιαστικά εξωτερικά γιατί η επιστροφή για Πράγα ξεκινά στις 18:00. Συνολικά 6 ώρες στο δρόμο και 6 ώρες στη Δρέσδη, μήπως είναι καλύτερα να μείνεις όλη την ημέρα Πράγα και να τριγυρίσεις με την ησυχία σου;
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Last edited by a moderator:

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπέρα,μπορεί να μου πει κάποιος αν δυόμιση μέρες(το απόγευμα της πρώτης μέρας και άλλες δυο γεμάτες) είναι αρκετές για την πόλη σε περίπτωση που δεν επισκεφτώ κάποιο μουσείο? Παίζει να είναι και πολλές σε αυτή την περίπτωση?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.301
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom