Ινδονησία Δυτική Νέα Γουινέα

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Manolis: Ευχαριστώ για την αφήγηση και για τις απαντήσεις!
Traveller: Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου! Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ΚΑΙ τις μαύρες σελίδες της ιστορία μιας χώρας (στη συγκεκριμένη περίπτωση 2 χωρών) πέρα από αυτά που έχει γράψει επιφανειακά η ιστορία και διδάσκονται στα σχολεία της εκάστοτε χώρας!
 

manolis

Member
Μηνύματα
6
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΠΑΠΟΥΑ
Ήταν τον περασμένο Φλεβάρη... Βρισκόμουν σε απόσταση βολής από την αγαπημένη μου Zaika, γνωστό ονειρικό Ινδικό εστιατόριο του South Kensington... H σκέψη και μόνο ότι σε λίγα λεπτά θα απολάμβανα τις θείες Ινδικές λιχουδιές με έστελνε στους 7 ουρανούς... Κάπου εκεί λοιπόν έξω από την Ολλανδική πρεσβεία είδα πλήθος ατόμων να διαδηλώνουν κρατώντας Κουβανέζικες(!!) σημαίες... Μυστήρια πράγματα σκέφτηκα... τι δουλειά έχουν οι σύντροφοι να διαδηλώνουν έξω από την Ολλανδική πρεσβεία... πλησίασα και τότε τους είδα... Καμιά δεκαριά ιθαγενείς ημίγυμνοι μέσα στο Φλεβαριάτικο κρύο έκαναν πικετοφορία και διαδήλωναν ενάντια στην Ολλανδική αδιαφορία για το θέμα της Δυτικής Παπούα... Στο πλάι τους, δεκάδες Ευρωπαίοι τους υποστήριζαν φωνάζοντας συνθήματα ενάντια στις Ινδονησιακές δυνάμεις κατοχής...Οι σημαίες ασφαλώς και δεν ήταν Κουβανέζικες αλλά σατανικές όμοιες με τα ένδοξα λάβαρα της Δ.Παπούα...

Είναι γνωστός ό έρωτας μου προς την Ρόζα Λούξεμπουργκ, όχι φίλε Μanolis δεν είμαι λεσβία ο traveller είμαι και η αγάπη μου προς τα απανταχού κινήματα ανεξαρτησίας, και έτσι με λίγα μεστά λόγια εξήγησα στην συνοδό μου ότι το ταντούρι μπορεί να περιμένει, η ανεξαρτησία της Δυτικής Παπούα όχι...

Ζήτησα και συνέλεξα πληροφορίες από τους συντρόφους... Η Δυτική Παπούα, ήταν Ολλανδική αποικία μέχρι το 1961, γιαυτό και η συγκέντρωση έξω από την πρεσβεία της...
Το σχέδιο ήταν μετά την αποχώρηση των Ολλανδών η πλήρης ανεξαρτησία της αποικίας...
Αμ δε... Κάπου εκεί στο παιχνίδι μπαίνει η λαοφιλής Ινδονησιακή δημοκρατία του λαοπρόβλητου ¨Δημοκράτη¨ Σουχάρτο και αρχίζουν τα όργανα... Τα γνωστά, ξέρετε... διώξεις, καταπίεση, βασανισμοί , εξαφανίσεις... και συνέπεια αυτών η εμφάνιση του TPN Απελευθερωτικού Στρατού του Ελευθερου Παπούα... Τα χρόνια περνούν, οι καταγγελίες για γενεοκτονία πληθαίνουν και μόλις τώρα ο κόσμος αρχίζει να καταλαβαίνει τι γίνετε στην Δυτική Παπούα...

Manolis θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο να μας πεις πέντε πράγματα από πρώτο χέρι για την πολιτική κατάσταση της περιοχής... Περιμένουμε...
Περιμένοντας στο αεροδρόμιο του Sentani την πτήση για Wamena με πλησίασε ένας Παπούα και πιάσαμε συζήτηση για την πολιτική κατάσταση της Ινδονησιακής Παπούα.
Στην αρχή ήταν φοβισμένος και κοίταζε συνέχεια γύρω μην τυχόν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ακούσει. Ξεθαρεύοντας στην συνέχεια μου εξήγησε ότι οι Παπούα ζούν συνεχώς κάτω απο ένα καθεστός τρομοκρατίας. Η κυβέρνηση της Ινδονησίας έχει βαλθεί να τους εξολοθρέψει ψεκάζοντας τις περιοχές τους με χημικά. Μου μίλησε για γενοκτονία.
Δεν υπάρχει τρόπος ενημέρωσης του κόσμου παρα μόνο μέσω εμάς των λιγοστών τουριστών που ξεπερνάμε τα εμπόδια που θέτει η κυβέρνηση, ( ειδικες άδειες, κ.λ.π. ) και επισκεπτόμαστε τον τόπο τους. Μου έδωσε χειρόγραφα φωτοτυπημένα φύλλα στα αγγλικά που δεν μπορούσα να διαβάσω και να βγάλω νόημα και με παρακάλεσε να τα "ανεβασω" στο ιντερνετ. Θα το κάνω λείαν συντόμως και απο εδώ μέσα. 4 - 5 φορές που πέρασα απο το αεροδρόμειο του Sentani συνέχεια έβλεπα να φτάνουν - προφανώς απο την Τζακάρτα - στρατιώτες μάλλον ντυμένοι με αστυνομικά ρούχα. Φαινόταν οτι ήταν νεοσύλλεκτοι. Στην διαδρομή απο Sentani - Jayapura συνάντησα πλήθως από στρατόπεδα.
Όλο το σκηνικό μου έδωσε την εντύπωση ότι η κυβέρνηση της Ινδονησίας κάτι μεγάλο ετοίμαζε.
 

viajera

Member
Μηνύματα
65
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ινδονησία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Πολυ ωραια η ιστορια σου.Μπορεις να μου πεις αν ειναι ευκολο με λιγα λογια πως οργανωσες το ταξιδι δηλ εισητηρια, αν χρειαζονται εμβολια κλπ
 

mariposa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πόσο εκπληκτική η αφήγηση του ταξιδιού σου !
Πώς να είναι σήμερα τα πράγματα εκεί άραγε;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.341
Likes
14.203
Με αφορμή το τελευταίο ποστ βγήκε η ιστορία στην επιφάνεια και την ανακάλυψα.Κρίμα που δεν έβαλε φωτογραφίες ο συγγραφέας και δεν συνέχισε με άλλες ιστορίες εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom