Αστυπάλαια Γενικά Κάρπαθος Δωδεκανησα απο Βερολινο

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Η πρόσβαση σε συγκεκριμένα «δύσκολα» νησιά της χώρας μας, είναι πολλές φορές γρίφος και απαιτεί οργάνωση και καμιά φορά οικονομική υπέρβαση, χωρίς να είσαι και 100% σίγουρος, γιατί τα ακτοπλοϊκά αργούν πολύ να ανακοινωθούν ή αλλάζουν.
Αυτο με τα ακτοπλοικα το συνειδητοποιησα οντως οταν εκανα μια γυρα στις Μικρες Κυκλαδες πριν κατι χρονια. Ασε που μεσω εξωτερικου ακομα πιο δυσκολο να κλεισεις εισητηρια.

Υπάρχει χρόνος και με το κατάλληλο ψάξιμο (κυρίως τηλεφωνικό) μπορείς να βρεις σε νορμαλ θέλω να πιστεύω τιμές.
Δεν εχω θεμα να πληρωσω κατι παραπανω αν αξιζει. Αλλα νομιζω πως και λογω της πανδημιας οι τιμες εχουν απογειωθει. Περυσι στη Σικελια οι τιμες ηταν τρελες σε συγκριση με αλλες χρονιες (και ειναι ηδη τσουχτερη η Σικελια). Αλλα συμφωνω, σιγουρα θελει λιγο παραπανω ψαξιμο για να βρεις νορμαλ τιμες.

Το πιο εύκολο, αεροπλάνο ως το αεροδρόμιο της Σάμου και ακολούθως καραβάκι από το λιμάνι του Πυθαγορείου είτε για Λειψούς, είτε για Πάτμο.
Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες! Με βοηθησες πολυ να οργανωσω τις σκεψεις μου. Η αληθεια εναι πως σκεφτομαι ισως τελικα να παω Καρπαθο και να νοικιασω αυτοκινητο. Για μια βδομαδα με δεκα μερες ισως ενα μικρο νησι μονο να ειναι λιγο βαρετα μονη μου. Αν δεν ειχα το θεμα με τα ποδια μου θα πηγαινα στανταρ σε 2 με 3 νησια αλλα δεν με παιρνει προς το παρον.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Εγώ πάλι, στη θέση σου mariawashere, θα απέρριπτα την Κάρπαθο. Προσωπικά τη λατρεύω, αλλά νομίζω θα σε δυσκολέψει πολύ στις μετακινήσεις (εκτός κι αν αποφασίσεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα και θα σου έλεγα "go for it" με τα "μπούνια"). Αστυπάλαια, μου ακούγεται μια χαρά κατά προτίμηση αεροπορικώς μέσω Κω, όπως είπα και ο barkour. Παλεύεται πιστεύω και χωρίς αυτοκίνητο. Προσωπικά στη θέση σου θα κοίταζα και ακόμα μικρότερα νησιά τύπου Σύμη, Νίσυρο ή Τήλο (δες και φωτογραφίες τους γιατί διαφέρουν αρχιτεκτονικά μεταξύ τους, πιο νεοκλασσικη-αρχοντική η Σϋμη, πιο "κυκλαδίτικου τύπου" η Νίσυρος και η Αστυπάλαια). Τέλος, εάν αποφασίσεις να πας Σεπτέμβριο διακοπές και ειδικά από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά, προσωπικά δεν θα απέρριπτα ούτε την Κω. Έχει καλό ΚΤΕΛ για πολλές από τις πολύ καλές τις παραλίες και πολλά αξιοθέατα προσβάσιμα (και ο κακός χαμός έχει φύγει χωρίς να είναι βέβαια άδεια)
Βασικα σκεφτομαι τωρα οντως να παω Καρπαθο και να νοικιασω αυτοκινητο και μαλιστα μεσα Ιουνιου αντι για Σεπτεμβρη (λογω δουλειας). Τον Ιουνιο πως ειναι τα πραγματα εκει; Λες να βρω αυτοκινητο σε λογικη τιμη; Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο χωριο σαν βαση;
Η Νισυρος μου αρεσε αρκετα απ'ο,τι ειδα σε ιστοριες εδω αλλα οι θαλασσες ειναι αρκετα μετριες αν καταλαβα καλα. Η Συμη ειναι κι αυτη on the list αλλα δεν με τραβαει ακομα φετος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ιούνιο έχω και εγώ βρεθεί στην Κάρπαθο και ήταν υπέροχα. Με φιλοξένησε βέβαια φίλη που είχε όχημα, αλλά νομίζω πως οι τιμές θα είναι πολύ νορμάλ. Το δε νησί είχε από κόσμο αυτό που λέμε τόσο-όσο! Ιδανικές συνθήκες. Ισως μόνο σε κάποιες παραλίες, τα νερά να είναι ακόμα λίγο κρύα, αλλά ειλικρινά όχι σε βαθμό να σε αποθαρρύνει
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λες να βρω αυτοκινητο σε λογικη τιμη;
Βρήκα περίοδο 15αύγουστου με 40 ευρώ, το είχα κλείσει από νωρίς βέβαια, αν και κατάλαβα ότι έπαιζαν οι τιμές μεταξύ 40-55, πάντα για μικρό αυτοκίνητο τύπου i10 πάντα. Θεωρώ ότι τον Ιούνιο θα έιναι πολύ φθηνότερα και θα υπάρχει και διαθεσιμότητα, που είναι πρόβλημα τη περίοδο αιχμής.
Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο χωριο σαν βαση;
Δύσκολη ερώτηση κατά την άποψη μου, ίσως κάτι που να ναι κοντά στη θάλασσα. Τα πηγάδια πάντως ήταν η απόλυτη απογοήτευση.
Η Νισυρος μου αρεσε αρκετα απ'ο,τι ειδα σε ιστοριες εδω αλλα οι θαλασσες ειναι αρκετα μετριες αν καταλαβα καλα.
Είναι φανταστική σε όλα της εκτός από τις θάλασσες. Όχι μέτριες, δεν υπάρχουν απλά, πλην μιας δύο που απαιτούν περπάτημα σε μονοπάτι για να τις προσεγγίσεις.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Βρήκα περίοδο 15αύγουστου με 40 ευρώ, το είχα κλείσει από νωρίς βέβαια, αν και κατάλαβα ότι έπαιζαν οι τιμές μεταξύ 40-55, πάντα για μικρό αυτοκίνητο τύπου i10 πάντα. Θεωρώ ότι τον Ιούνιο θα έιναι πολύ φθηνότερα και θα υπάρχει και διαθεσιμότητα, που είναι πρόβλημα τη περίοδο αιχμής.
Μια χαρα. Στη Μυλο ειχα νοικιασει αυτοκινητο αρχες Ιουλιου για μονο 30€ την ημερα. Αλλα παιδευτηκα εκει αρκετα με ενα μικρο Φιατακι. Στη Καρπαθο αρκει μικρο ΙΧ η θελει κατι με μεγαλυτερο κινητηρα;


Δύσκολη ερώτηση κατά την άποψη μου, ίσως κάτι που να ναι κοντά στη θάλασσα. Τα πηγάδια πάντως ήταν η απόλυτη απογοήτευση.
Ναι, θα τα αποφυγω. Εχει στο airbnb παρα πολλα δωματια εκτος χωρας.

Είναι φανταστική σε όλα της εκτός από τις θάλασσες. Όχι μέτριες, δεν υπάρχουν απλά, πλην μιας δύο που απαιτούν περπάτημα σε μονοπάτι για να τις προσεγγίσεις.
Την εχω σημειωσει για το επομενο ταξιδι με πιο πολλα νησακια. :)
Σ ευχαριστω παρα πολυ ψηλε για την υπομονη σου και για τις συμβουλες. Οποιος ενδιαφερεται θα σας κρατησω ενημερους και θα κανω κι εγω καμια ιστορια το καλοκαιρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στη Καρπαθο αρκει μικρο ΙΧ η θελει κατι με μεγαλυτερο κινητηρα;
Μ' ένα απλο i10 όπως προανέφερα γύρισα όλο το νησί, κάνοντας και δύσκολες διαδρομές σε απαιτητικούς χωματόδρομους (βλέπε παραλία Αγ. Μηνά), χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ ψηλε για την υπομονη σου και για τις συμβουλες. Οποιος ενδιαφερεται θα σας κρατησω ενημερους και θα κανω κι εγω καμια ιστορια το καλοκαιρι.
Να είσαι καλά και να περάσεις ακόμη καλύτερα. Θα περιμένουμε εντυπώσεις!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχεις να μου προτεινεις καποιο συγκεκριμενο χωριο σαν βαση;
Τα Πηγάδια δεν είναι ίσως και ο,τι γραφικότερο, αλλά σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να βρεις κάπου εκεί κοντά κατάλυμα. Καλυτερο ίσως θα ήταν να βρεις λίγο πιο έξω από τα Πηγάδια (έχει ωραίες τοποθεσίες με θέα), η ενδεχομένως προς την Αμμοοπή που έχει καλή παραλία και είναι κοντά και στο αεροδρόμιο και στα Πηγαδια, τα οποία σημειωτέον έχουν ωραία στεκια για βραδινή βόλτα. Με το αυτοκίνητο, θα δεις τα πραγματικά γραφικά χωριά και τις υπόλοιπες υπέροχες παραλίες του νησιού.

Εναλλακτικά, εάν βρεις κάτι καλό και οικονομικό, δες και προς την περιοχή της Αρκασας. Είναι και αυτή σχετικά κοντά στα Πηγάδια (πιο μακριά πάντως σε σχέση με την Αμμοοπη), και έχει καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα. Το μείον της είναι ότι σε εκείνη την πλευρά ο αέρας δεν αστειεύεται καθόλου και η κοντινή παραλία στον οικισμό είναι αν θυμάμαι καλά λίγο βραχώδης
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Τα Πηγάδια δεν είναι ίσως και ο,τι γραφικότερο, αλλά σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να βρεις κάπου εκεί κοντά κατάλυμα. Καλυτερο ίσως θα ήταν να βρεις λίγο πιο έξω από τα Πηγάδια (έχει ωραίες τοποθεσίες με θέα), η ενδεχομένως προς την Αμμοοπή που έχει καλή παραλία και είναι κοντά και στο αεροδρόμιο και στα Πηγαδια, τα οποία σημειωτέον έχουν ωραία στεκια για βραδινή βόλτα. Με το αυτοκίνητο, θα δεις τα πραγματικά γραφικά χωριά και τις υπόλοιπες υπέροχες παραλίες του νησιού.
Βασικα ειδα ενα συμπαθεστατο διαμερισμα σε πολυ καλη τιμη στο Απερι το οποιο βεβαια ειναι ορεινο και λιγο πιο βορεια απο τις περιοχες που μου προτεινες. Δεν ειμαι πολυ καλη στο να υπολογιζω αποστασεις αλλα αν εχω αυτοκινητο ευελπιστω να τα βγαζω περα οδηγωντας στις παραλιες. Ετσι κι αλλιως δεν με ενδιαφερει η νυχτερινη ζωη. Μονο να υπαρχουν επιλογες για καλο φαγητο σχετικα κοντα. Το Απερι σου λεει κατι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πηγαδια, τα οποία σημειωτέον έχουν ωραία στεκια για βραδινή βόλτα
Συμφωνώ απόλυτα, το μόνο ωραίο!
Εναλλακτικά, εάν βρεις κάτι καλό και οικονομικό, δες και προς την περιοχή της Αρκασας
Ίσως η βολικότερη περιοχή κοντά στα Πηγάδια, καλή επιλογή!
Το Απερι σου λεει κατι;
Ένα από τα μη θαλάσσια χωριά της Καρπάθου που βρίσκεται πάνω στο κεντρικό δρόμο. Δεν είναι από τα τουριστικά, μου κάνει πολύ εναλλακτική επιλογή δε ξέρω.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Σ'ευχαριστω πολυ! Το δευτερο το ειχα δει, το πρωτο οχι.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Ένα από τα μη θαλάσσια χωριά της Καρπάθου που βρίσκεται πάνω στο κεντρικό δρόμο. Δεν είναι από τα τουριστικά, μου κάνει πολύ εναλλακτική επιλογή δε ξέρω.
Οκκ καταλαβα. Γενικα μου αρεσουν τα εναλλακτικα αλλα θα το ψαξω για τα μερη που ειπε ο thanos75.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom