Δωμάτιο ή σκηνή

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
μια καλή λύση για αυτους που δεν ειναι της μιας πόλης αλλα των χλμ ειναι το αυτοκινούμενο
ειναι πιο ευκολο οδηγικά απο το τροχόσπιτο,
μπορείς να ριξεις εναν υπνο σε ενα μικρο parking
είναι πιο ευέλικτο σε γραφικά στενά ιστορικών πόλεων,, σε ορεινούς δρόμους (pass), και ταυτόχρονα εχει σχεδόν της ανέσεις του τροχόσπιτου.


στα 65, μάλλον και εγώ, θα βάλω φωτιά στην μηχανή, και θα κάνω με αυτό τα χλμ μου:bleh:

:lol:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Οπότε...ας μετρήσουμε πόσοι από εμάς θα πουλήσουμε τα σπίτια μας στα 65 για να αγοράσουμε τροχόσπιτα! :-D
 

rethimno01

Member
Μηνύματα
46
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι, Μουσείο Τέσλα
το ελευθερο καμπινγκ υποθετω οτι απαγορευεται γιατι...
- αναβουν φωτιες..με γνωστες συνεπειες
-γεμιζουν τον κοσμο σκουπιδια
-(Αποψη μου)...αν ο αλλος παει να στησει σκηνη οπου γουσταρει τοτε κ εγω θα παω να χτισω οπου γουσταρω...

γενικα παντως σε ενα καποιο βαθμο, αυτοι που λενε οτι πανε για ελευθερο καμπινγκ για πιο κοντα στην φυση, τελικα αυτοι ειναι που καταστρεφουν την φυση...
Βαρειά κουβέντα.
Εξαρτάται από το αν πέσεις σε σοβαρό άνθρωπο ή σε απολίτιστο.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σκηνή με τίποτα....
Προτιμότερο είναι να μείνεις 1-2 μερούλες λιγότερες σ ενα μέρος (και να μείνεις σε hotel)... παρά να μείνεις σε σκηνή...
Έλεος... να ξυπνάς "πιασμένος" καθε πρωί απ το χώμα που κοιμήθηκες... απ τις 8 απ τα παιδά που ουρλιάζουν και τρέχουν σαν τρελλά...

δεν υπάρχει...
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Κυριες-οι καλησπερα.Ειδα αυτο το thread και μου φανηκε ενδειαφερον,γιατι ειμαι λατρης του οργανομενου camping απο μικρο παιδι.Το camping ειναι γι αυτους που θελουν να συνδειασουν φυση και διακοπες.Εχω μια μεγαλη και μια μικρη σκηνη.Την μεγαλη την στεινω οταν προκειται να μεινω για αρκετες μερες,ενω την μικρη για μονοημερες εκδρομες.Οι διακοπες μου ειναι Ευρωπη και ελαχιστα Ελλαδα.Τι πιο ομορφο να ξυπνας το πρωι μεσα στο πρασινο,στα δεντρα και να απολαμβανεις το πρωινο σου?Δωματια..? εχω και στο σπιτι μου.Να βαλεις το τραπεζακι σου και να απολαυσεις τον καφε σου μεσα στη φυση,να γεμισεις τα πνευμονια σου με καθαρο αερα,να γνωρισεις τον διπλανο σου.Καποιοι συμφορουμιτες αναφερθηκαν σε προβληματικους "συγκατοικους"!!!Γιατι σε δωματια δεν τυχαινουν περιεργοι?Ατομα που γυριζουν μεθυσμενα,που προκαλουν φασαριες?Οι διακοπες ειναι περιπετεια,χαλαρωση και απολαυση της φυσης.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ελεύθερο κάμπινγκ

Εκδήλωση για το ελεύθερο κάμπινγκ

"Χανιώτικα Νέα"

Χανιά

«Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι δικαίωμα», τονίζουν κοινωνικοί φορείς, συλλογικότητες και ομάδες των Χανίων και οργανώνουν το Σάββατο 4 Ιουλίου σπό τις 7 το απόγευμα μέχρι το πρωί της Κυριακής μπροστά από το κτίριο της Νομαρχίας Χανίων «μια πολύχρωμη γιορτή για να διεκδικήσουμε το δικαίωμα να απολαμβάνουμε υπεύθυνα τη φύση».
awww.enet.gr_resources_2009_06_kampingk_thumb_small.jpg
Πρόκειται για τους: Οικολογική πρωτοβουλία Χανίων, Κοινωνικό Στέκι – Στέκι Μεταναστών, Ποδηλάτρεις, Δημιουργικές Γέφυρες, Terra Verde – Ομάδα για το Εναλλακτικό και Αλληλέγγυο Εμπόριο, Επιτροπή Ενάντια στο Ξεπούλημα των Αγίων Αποστόλων. Το ίδιο Σάββατο στις 8 το βράδυ οι "Ποδηλάτρεις" οργανώνουν ποδηλατοπορεία από την πλατεία της Αγοράς προς το χώρο της εκδήλωσης.
Η εκδήλωση με τίτλο: "Μην τραβάτε τη σκηνή στα άκρα! Το ελεύθερο κάμπινγκ είναι δικαίωμα", περιλαμβάνει επίσης:
- Μουσική από τους Dead June, Corrupt the Masses, Slipinside, Delirious Monk, Πληνθέτες, Άγγελο Σκορδίλη and the MPRRR… Creta Gang, Λεωνίδα Λαινάκη με το συγκρότημά του.
- Θεατρική Παντομίμα με θέμα την ελεύθερη κατασκήνωση από τις Δημιουργικές Γέφυρες.
- Ποδηλατοπορεία από την πλατεία της Αγοράς προς το χώρο της εκδήλωσης στις 8:00 από τους Ποδηλάτρεις.
 

intian3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μπορεί στο δωμάτιο να έχεις όλες τις ανέσεις που μια σκηνή ένας υπνόσακος και ένα υπόστρωμα να μην μπορούν να προσφέρουν..
Αλλά σίγουρα με μια σκηνή έχεις την ευκαιρία να δεις ένα καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα και μια πανέμορφη ανατολή την επομένη ημέρα.
Όσο για τη ν φασαρία και τις φωνές των παιδιών δύσκολα φτάνουν τόσο «ψηλά»
 

Attachments

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
και εγώ σκηνή ψηφίζω, ξυπνάς και κάνεις μια πρωινή βούτα στη θάλασσα το καλοκαίρι, κ αν είσαι στο βουνό ακόμα καλύτερα :)
Που είστε εδώ στη φωτό Intian?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σκηνή με τίποτα....
Προτιμότερο είναι να μείνεις 1-2 μερούλες λιγότερες σ ενα μέρος (και να μείνεις σε hotel)... παρά να μείνεις σε σκηνή...
Έλεος... να ξυπνάς "πιασμένος" καθε πρωί απ το χώμα που κοιμήθηκες... απ τις 8 απ τα παιδά που ουρλιάζουν και τρέχουν σαν τρελλά...

δεν υπάρχει...
αχ πόσο συμφωνώ μαζί σου:clap:,δωμάτιο ,άνεση,να απολαμβάνω στην κυριολεξία τις οποιες διακοπές μου,τι να το κάνω να απολαμβάνω τη φύση στο κάμπινγ και να ξυπνάω ταλαιπωρημένη,να τρέχω σε κοινόχρηστες τουαλέτες,να με τρων τα ζουζούνια και τα κουνούπια ,να μην έχω το μπάνιο μου:roll:κλπ κλπ
 

Grisom

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Για σκηνή δεν έχω απόψη όμως μπορώ να σας πω για τροχόσπιτο ότι είναι καταπληκτικά. Κάνω τα τελευταία 2 χρόνια οργανωμένο κάμπινγκ στη Θάσο με τροχόσπιτο και έχω ενθουσιαστεί. Είναι η απόλυτη ξεκούραση και ηρεμία. Έχεις όλες τις ανέσεις ενός δωματίου με το πλεονέκτημα ότι είσαι μέσα στην φύση και η θάλασσα δεν απέχει περισσότερο από 50 μέτρα.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
αχ πόσο συμφωνώ μαζί σου:clap:,δωμάτιο ,άνεση,να απολαμβάνω στην κυριολεξία τις οποιες διακοπές μου,τι να το κάνω να απολαμβάνω τη φύση στο κάμπινγκ και να ξυπνάω ταλαιπωρημένη,να τρέχω σε κοινόχρηστες τουαλέτες,να με τρων τα ζουζούνια και τα κουνούπια ,να μην έχω το μπάνιο μου:roll:κλπ κλπ
δεν θα προσπαθήσω να σας πείσω αλλά να διορθώσω, για όλους αυτούς-ες που διαβάζουν.
Αν εχετε το ιδικό φουσκωτό στρώμα που είπαμε, και την σήτα της σκηνής κλειστή πάντα, ούτε ταλαιπωρημένες θα ξυπνήσετε (τουναντίον) και θα μάθετε οτι υπάρχουν κουνούπια μόνο στα δωματια:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom