Αιθιοπία Δύο Faranjiδες στην κοιλάδα του Omo (Αιθιοπία) και τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων....

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Παντα τετοια ταξιδια ευχομαι και ακομα πιο συναρπαστικα και ιδιαιτερα .
Να σαι καλα!
Σευχαριστώ Κλεοπάτρα μου για τα καλά σου λόγια ,για το καλοκαίρι ετοιμάζω ένα ιδιαίτερο ταξίδι και μακάρι να πάνε όλα καλά και να το πραγματοποιήσω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για δωσε κανενα μικρο στιγμα ..ετσι για λαβουμε μιαν ιδεα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πραγματικά απίστευτο ταξίδι....εμπειρία ζωής. Οι εικόνες μοναδικές και οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες...
Όμως τη φώτο με το κασκόλ της ΠΑΟΚαρας δεν θα τη δούμε...???:D
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Πραγματικά απίστευτο ταξίδι....εμπειρία ζωής. Οι εικόνες μοναδικές και οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες...
Όμως τη φώτο με το κασκόλ της ΠΑΟΚαρας δεν θα τη δούμε...???:D
Μέχρι το βράδυ θα τις έχεις δει.....
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Στις περιοχές του North66
Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, ξέρω τουλάχιστον 5-6 που θα σε φάνε ζωντανό από τη ζήλια τους :D.

Πριν όμως από αυτό, θέλω κι εγώ να σ' ευχαριστήσω για την Αιθιοπία που μας χάρισες! Και να σου ευχηθώ και μια επιστροφή στο μέλλον για επίσκεψη και στον Βορρά που είναι επίσης συναρπαστικός (με πολύ διαφορετικό τρόπο).
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, ξέρω τουλάχιστον 5-6 που θα σε φάνε ζωντανό από τη ζήλια τους :D.

Πριν όμως από αυτό, θέλω κι εγώ να σ' ευχαριστήσω για την Αιθιοπία που μας χάρισες! Και να σου ευχηθώ και μια επιστροφή στο μέλλον για επίσκεψη και στον Βορρά που είναι επίσης συναρπαστικός (με πολύ διαφορετικό τρόπο).
Αυτό που υποψιάζεσαι είναι Ισαβέλα μου αλλά το κρύβω μην το ματιάσουν
....
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν είναι αυτό που υποψιάζομαι, ξέρω τουλάχιστον 5-6 που θα σε φάνε ζωντανό από τη ζήλια τους :D.
Εγώ δεν ξέρω κανέναν!!! :evil::evil::evil:

Αυτό που υποψιάζεσαι είναι Ισαβέλα μου αλλά το κρύβω μην το ματιάσουν
....
Εγώ πάντως στέλνω όση θετική ενέργεια μου έχει απομείνει!!!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Αυτό που υποψιάζεσαι είναι Ισαβέλα μου αλλά το κρύβω μην το ματιάσουν
....
Είσαι ο καλύτερος!!! Όρμα ακάθεκτος και μην φοβάσαι κανέναν. Εσένα δεν σε πιάνει το μάτι. Εδώ βγήκες πρωτοσέλιδο με Μούρσι φέρων κασκόλ του ΠΑΟΚ και γλίτωσες από την μήνι των Αρειανών και θα φοβηθείς μερικούς ζηλόφθονους συμφορουμίτες; (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε):D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και μερικα σχολια απο τον αλλο ...ημισυ του ταξιδιου..
ο βαγγελης εγραψε με πολλλλα tips την εκδρομη στην νοτια αιθιοπια .
στην εκδρομη αυτη ειδαμε αμετρητες αγελαδες . κατσικια και γαιδουρακια να περπατανε επανω στον κεντρικο δρομο καθως τα αυτοκινητα , ποδηλατα η μηχανακια ηταν ελαχιστα .
ετσι μετα την αφιξη μας στο ξημερωμα στην πρωτευουσα της αιθιοπιας μας παρελαβαν και ξεκινησαμε ....

aimg651.imageshack.us_img651_1742_img2534pzk.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 
  • Like
Reactions: zoi

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
και μερικα σχολια απο τον αλλο ...ημισυ του ταξιδιου..
ο βαγγελης εγραψε με πολλλλα tips την εκδρομη στην νοτια αιθιοπια .
στην εκδρομη αυτη ειδαμε αμετρητες αγελαδες . κατσικια και γαιδουρακια να περπατανε επανω στον κεντρικο δρομο καθως τα αυτοκινητα , ποδηλατα η μηχανακια ηταν ελαχιστα .
ετσι μετα την αφιξη μας στο ξημερωμα στην πρωτευουσα της αιθιοπιας μας παρελαβαν και ξεκινησαμε ....

aimg651.imageshack.us_img651_1742_img2534pzk.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Ναί ,όπως δεν έγραψα δύο λέξεις Αιθιοπικές που έμαθα και τις χρησιμοποιούσα συχνά. Η μία έναι το "αμπόρα" που σημαίνει "στην άκρη" και την έλεγα κάθε φορά που κολούσαμε στον δρόμο από τα κοπάδια και η άλλη είναι το "Αμπεντχάντμπε"(η κάπως έτσι) που σημαίνει "είσαι τρελός; ή τρελάθηκες;" και την έλεγα κάθε φορά που κοντεύαμε να συγκρουστούμε με όχημα που ερχόταν από την αντίθετη φορά (σπάνια αλλά κανένας οδηγός δεν ήθελε να κάνει στην άκρη).
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ο βαγγελης μαζεψε πολλες πληροφοριες πριν την αναχωρηση και ετσι ξεκινησαμε προσδοκωντας να δουμε πολλλλα και ενδιαφεροντα στο ολιγοημερο οδοιπορικο μας.
μετα τις απαραιτηρες συστασεις με τον οδηγο και συνοδο μας , και καθως τα ονοματα δεν ηταν χρηστικα , μετονομαστηκαμε σε george one, george two , george 3 και george 4..
βεβαια με 4 γιωργηδες μεσα στο τζιπ ( αλλο τζιπ πληρωσαμε και αλλο γκαζοζεν μας εστειλε ) ειχαμε αγιο τον αγιο γεωργιο καθως ο οδηγος μας προσπαθουσε να ..προκαλεσει ατυχημα με το προκλητικο του οδηγημα ...
η διαδρομη μεχρι την πρωτη διανυκτερευση στο αρμπα μινχ ηταν αναμεσα στα ζωντανα του δρομου ...
εμεις σαν βουτηροπαιδα καθισμενοι πισω απολαμβαναμε την διαδρομη ..μερικες στασεις για γρηγορες φωτο και παλι πισω στις θεσουλες μας.
γενικα η εκδρομη ηταν καθιστικη ...ωρες ατελειωτες οδηγησης και εμεις βλεπαμε φυση και περιοχες οπου παραμενουν ακομη οπως τις εφτιαξε ο θεουλης.
 
  • Like
Reactions: zoi

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom