Ολλανδία Δώστε λίγο χρώμα στη ζωή σας (Ολλανδία)

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολύ όμορφα μέρη, σ ευχαριστούμε για την ιστορία. Άντε και στα επόμενα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Να είναι καλά ο σύζυγος, που με παροτρύνει όταν με βλέπει να "κολλάω".
- Εμπρός πάρε την πιστωτική και κάνε αυτό που κάνεις καλύτερα, λέει ο σύζυξ.
- Μα τώρα τελευταία στιγμή, πού να βρω εισιτήρια κλπ κλπ, αρχίζω εγώ.
Σωστός ο σύζυγος:) . Πολύ ωραία ιστορία και φωτογραφίες....Έτσι να έχει χρώμα η ζωή
 

Efi7

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Πολύ όμορφη η ιστορία σου και χρήσιμη ...παμε και μεις στις 18/ Amsterdam και καλη ιδέα να δουμε τα περίχωρα ..Ευχαριστούμε ;)
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
Πολύχρωμο κι όμορφο το ταξιδάκι σας! Και στο επόμενο με το καλό! :)
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Υπέροχο ταξίδι! Λίγες μέρες αλλά πολλές όμορφες εικόνες!!! Αλήθεια, τι κάμερα/φακό έχεις;
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
χθες μου ήρθε το ΕΝΦΙΑ και μου έκανε την ψυχολογία χάλια.Σήμερα είδα τις φωτογραφίες σου και πραγματικά μου έφτιαξαν τη διάθεση.Να είσαι πάντα καλά Menia21.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Υπέροχο ταξίδι! Λίγες μέρες αλλά πολλές όμορφες εικόνες!!! Αλήθεια, τι κάμερα/φακό έχεις;
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Μαζι μου ειχα την Canon EOS 7D με φακο Canon 16-35mm f2.8 L.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Menia21 Πολύ όμορφη η ιστορία σου και εξαιρετικές οι φωτογραφίες σου!
Θα κάνουμε και εμείς ένα δεκαήμερο roadtrip στην Ολλανδία στα μέσα Ιουλίου και προσπαθώ να καταστρώσω πρόγραμμα. Θα ήθελα τη βοήθεια σου για τα παρακάτω:
1. Θεωρείς ότι αξίζει να επισκεφτώ και μέσα το Kasteel De haar ή δε θα χάσω και πολλά; Έλεγα να εκδώσω εισιτήριο μόνο για το πάρκο (4x5 € + 5€ το πάρκινγκ= 25 €) γιατί είμαστε τετραμελής οικογένεια και κόστος εισόδου στο κάστρο μου φαίνεται πολύ υψηλό (16 € χ4 + 5€ το πάρκινγκ= 69 €)!
Έχω επισκεφτεί κάποια κορυφαία κάστρα στην Ευρώπη και το εσωτερικό τους μου φαινόταν συνήθως αδιάφορο.
2. Αυτό το οικονομικό πάρκινγκ αυτό έξω από την Ουτρέχτη θυμάσαι κάτι που θα με βοηθούσε να το βρω;
3. Το Madurodam έξω από τη Χάγη θεωρείς ότι θα ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία για 15χρονη έφηβη ή αξίζει μόνο για μικρά παιδιά; Σε σχέση με αυτό των Βρυξελλών είναι καλύτερο ή όχι;
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Elena2508 το Kasteel de Haar ειναι πραγματικα ενα αριστουργημα, το ιδιο κ ο κηπος. Επειδη θα ειστε με παιδια, θα προτεινα να αφησετε το εσωτερικο του, τα παιδια σιγουρα δεν θα το βρουν ενδιαφερον.
Το Madurodam θυμαμαι οτι ειχε αρκετα σχολεια την ημερα που πηγαμε. Και δεν ηταν ολα μικρα παιδια. Εχει καποιες δρασεις που πιστευω θα ενδιεφεραν την 15χρονη κορη σου. Κι οπως εχω αναφερει, στο παρκιν απεναντι απο το Madurodam μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο οση ωρα θες για την ιδια τιμη κι απο κει να παρεις τα δημοσια μεσα μεταφορας κ να κανεις βολτα στην Χαγη.
Δυστυχως δεν μπορω να θυμηθω κατι παραπανω για το παρκιν στην Ουτρεχτη, ηταν πολυοροφο κ διπλα απο το αστυνομικο τμημα. Ομως εκει γυρω απο τον κεντρικο σταθμο τρενων ειναι γεματο παρκιν.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.600
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@Menia21 σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Επειδη δεν εχω κλείσει ακόμη τα ξενοδοχεία, θεωρείς οτι ειναι καλύτερα να βαλω 1-2 διανυκτερεύσεις στην Ουτρεχτη και απο εκει να δω τη Χάγη ή να προτιμήσω σαν αφετηρία το Ροτερνταμ για να δω το νοτιο τμημα της Ολλανδίας?
Ποσες ωρες θεωρεις ότι απαιτούνται για να δω τα βασικά αξιοθέατα της Ουτρέχτης?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Ενα 2ημερο Ουτρεχτη ανετα θα το ειχα. Ειναι πανεμορφη πολη κ εχει πολλα μουσεια, καναλια για να πατε βολτα με το καραβακι, γενικα ειναι μια πολη με πολλη νεολαια, που πιστευω θα αρεσει στην κορη σου.

Επισης δεν ειναι μακρια απο την Χαγη, οποτε μπορειτε να πατε και Χαγη και φυσικα στην παραλια της. Ροτερνταμ δεν πηγαμε, οποτε δεν ξερω τι παιζει εκει.
 
Last edited by a moderator:

fekos

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
να δουμε...
Το κοστος διαμονης ηταν φθηνοτερο απ οτ μεσα στο Αμστερνταμ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom