Γκάμπια Μάλι Μαυριτανία Μπενίν Μπουρκίνα Φάσο Νίγηρας Σενεγάλη Τόγκο Δ.Αφρική: Togo, Benin, Niger, Burkina Faso, Mali, Senegal, Mauritania, Gambia

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Συμφωνω με όλα όσα είπε ο Αντώνης ήδη.
Επιπλέον ένα μεγάλο ευχαριστώ κι από εμένα, καθώς η υποσαχάρια Αφρική είναι για μένα το ταξίδι όνειρο, και οι περιγραφές σου λειτουργούν προτρεπτικά για να το τολμήσω μία ώρα αρχίτερα
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ότι μέσα σε 26 σελίδες θα έγραφες όμως για τόσες χώρες, για τόσους μήνες και ένα ταξίδι - σφραγίδα, μεταφέροντας αυτό ακριβώς που "πρέπει" να μάθει ο υποψήφιος ταξιδιώτης προς τα εκεί, αυτό από μόνο του αξίζει ευχαριστώ.
Πάντα τέτοια Χόρχε. :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Δεν θυμάμαι που έχω σταματήσει την ανάγνωση αλλά πρέπει να την ξανά ξεκινήσω... ειδικά όταν διάβασα διαγώνια τον επίλογό σου με ξανά έβαλες στο κλίμα της Μαύρης Ηπείρου. πάω να αναζητήσω το μίτο για να ξεκινήσω.

Τα "ευχαριστώ" που έχεις δεχτεί είναι αντιπροσωπευτικά, ευχαριστώ και με την σειρά μου για την περιγραφή σου σε ένα ταξίδι που ελάχιστοι θα έκαναν (ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ καθώς δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα όρια μου)
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Admins, αφήστε την ιστορία αυτή εδώ με τις εν εξελίξει κι ας έχει τελειώσει...
Με μελαγχολεί αν μπει στο χρονοντούλαπο...
Η λεξιπενία που νομίζω πως έχω δεν με αφήνει να βρω άλλες λέξεις για να πω κάτι ωραίο για την ιστορία αυτή..Μόνο αυτό, θέλω να μείνει εδώ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ενα ευχαριστω και απο μενα για τα δυνατα συναισθηματα!
Κeep feeling George!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν και με πλήγωσες βαθιά (με θέμα Σενεγάλης), οφείλω να σου πω ένα μπράβο, όχι μόνο για την ιστορία σου, αλλά και για τον τρόπο που ταξίδεψες. Χωρίς τουριστικά γραφεία, τα οποία ως γνωστόν ιδιοκτητες είναι δυτικοί και καρπώνονται τα χρήματα του τουρίστα στο 90% με ελάχιστο όφελος στην ντόπια οικονομία, χωρίς ψευτοδιανυκτερεύσεις σε πάρκα, με άμεση επαφή με ντόπιους, με ΜΜΜ και όχι τζιπάκια 4Χ4, και γενικότερα με τρόπο που το -όποιο- συνάλλαγμά σου, πήγε (και έμεινε)στην τοπική κοινωνία και όχι σε Φιλανδούς, Σουηδούς, Γερμανούς κλπ.

Κατ' εμέ αυτός είναι ο σωστός τρόπος που πρέπει να παει κάποιος στην Αφρική αν και ενέχει ρίσκο. Μπράβο σου λοιπόν που δεν επέλεξες κονσέρβες.
Λόγω αυτής σου της επιλογής και μόνο σε συγχωρώ για την Σενεγάλη (αν και οχι ολοκληρωτικά)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Χορχε θα μου λειψουν και μενα οι περιπετειες σου στη μαυρη ηπειρο μιας και τελειωσε το στορυ σου.
Οι περισσοτερες ανεξερευνητες χωρες που για πρωτη φορα γραφοντε ιστοριες σε καθιστουν τον ""Κολομβο"" του travelstories,ανοιγοντας το δρομο και για αλλους ταξιδευτες.
Νασαι καλα και παντα να ταξιδευεις οπου και οπως σ`αρεσει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν και με πλήγωσες βαθιά (με θέμα Σενεγάλης), οφείλω να σου πω ένα μπράβο, όχι μόνο για την ιστορία σου, αλλά και για τον τρόπο που ταξίδεψες. Χωρίς τουριστικά γραφεία, τα οποία ως γνωστόν ιδιοκτητες είναι δυτικοί και καρπώνονται τα χρήματα του τουρίστα στο 90% με ελάχιστο όφελος στην ντόπια οικονομία, χωρίς ψευτοδιανυκτερεύσεις σε πάρκα, με άμεση επαφή με ντόπιους, με ΜΜΜ και όχι τζιπάκια 4Χ4, και γενικότερα με τρόπο που το -όποιο- συνάλλαγμά σου, πήγε (και έμεινε)στην τοπική κοινωνία και όχι σε Φιλανδούς, Σουηδούς, Γερμανούς κλπ.

Κατ' εμέ αυτός είναι ο σωστός τρόπος που πρέπει να παει κάποιος στην Αφρική αν και ενέχει ρίσκο. Μπράβο σου λοιπόν που δεν επέλεξες κονσέρβες.
Λόγω αυτής σου της επιλογής και μόνο σε συγχωρώ για την Σενεγάλη (αν και οχι ολοκληρωτικά)
Από που προκύπτει ότι οι ιδιοκτήτες των τοπικών γραφείων είναι δυτικοί, κι ότι μάλιστα επαναπατρίζουν στη δύση τα χρήματα του τουρίστα? Εν γένει δεν ισχύει κάτι τέτοιο, στο βαθμό που είμαι σε θέση να γνωρίζω τουλάχιστον.

Ο τρόπος που ταξιδεύει ο Γιώργος είναι ένας καλός και έγκυρος τρόπος ταξιδιού, αλλά δεν είναι ο μόνος καλός και έγκυρος τρόπος και καλό θα ήταν να μη μηδενίζουμε όλους τους υπόλοιπους τρόπους. Το ζητούμενο της άμεσης επαφής με τους ντόπιους, μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους, χωρίς να μένει κανείς σε σκεπές σπιτιών και χωρίς να μετακινείται με τρισάθλια ΜΜΜ. Στο κάτω κάτω, ακόμα και στις έντονα ταξικές αφρικανικές κοινωνίες, δεν υπάρχουν μόνο οι πάμφτωχοι ντόπιοι και οι συμφοιτητές του Glosoli στι Λωζάνη, υπάρχουν και κάποιοι "μεσαίοι" που και τζιπάκια μπορεί κάποιοι να έχουν και σε κανονικά εστιατόρια μπορεί να τρώνε ενίοτε. Γιατί η επαφή με τους ντόπιους πρέπει να περιορίζεται στην επαφή με τα φτωχότερα στρώματα?

Ναι, αυτός ο συγκεκριμένος καλός και έγκυρος τρόπος ταξιδιού είναι και πιο οικονομικός. Ναι, γι αυτό το λόγο επιτρέπει ταξίδια μεγαλύτερης διάρκειας, που από αυτή την άποψη είναι καλύτερα από τα πιο σύντομα. Φυσικό είναι. Αλλά πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση, και ο οικονομικός παράγοντας, που είναι καλώς ή κακώς διαφορετικός για τον καθένα, είναι άλλο πρόβλημα από το ταξίδι αυτό καθεαυτό.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν πω (για παράδειγμα) "η Αθήνα είναι η ομορφότερη πόλη του κόσμου" θα έχω σφάλει γιατί ακούγεται δογματικό , κάτι φυσικά που δεν μπορεί να ισχύει αφού είναι κάτι αναπόδεικτο, όντας υποκειμενικό.

Αν πω όμως "κατ' εμέ η Αθήνα είναι η ομορφότερη πόλη του κόσμου", αλλάζει όλο το νόημα και είναι απολύτως δόκιμο , γιατί εκφράζω μια
δική μου πεποίθηση, γούστο, προτίμηση , χωρίς φυσικά να προσβάλλω/μειώνω το Παρισι, το Κάιρο , το Λονδινο κλπ

Μην ψάχνεις λοιπόν επιχειρήματα να υπερασπιστείς άλλους τρόπους ταξιδιών, γιατί πολύ απλά, ούτε έθιξα τίποτα τέτοιο, ούτε δημιούργησα κάποια "πλατφόρμα" αναλύσεων, για το αν είναι έγκυρο (?), σωστό, δίκαιο κάποιο έτερο και διαφορετικό είδος τουρισμού απο αυτό που επιλεγω ή μου αρέσει.
Εκανα απλά μια παρατήρηση δηλώνοντας την προτίμησή μου σε αυτό του είδους ταξιδιού (και ειδικά για την Αφρική), χρησιμοποιώντας πολύ εμφανώς τη καταλυτική φράση "κατ' εμέ", που πιθανώς -εκ παραδρομής θέλω να πιστεύω- δεν πρόσεξες και έτσι εκ των πραγμάτων διάβασες αλλοιωμένο όλο το κείμενο, υπό λάθος πρίσμα και σχημάτισες εσφαλμένη εντύπωση.

Για να σου δώσω κι άλλο παράδειγμα, θα έκανες επίθεση σε κάποιον που έγραφε "εμένα μου αρέσουν οι καραμέλες", γιατί θα θεωρούσες ότι με την προτίμησή του αυτή, εθίγησαν οι σοκολάτες? Με το να δηλώσει κάποιος το γούστο του στο Χ δεν σημαίνει ότι θίγει το Ψ. Απλή λογική.

Αντιθέτως, κάποιοι, έχουν κάθε δικαίωμα να θιγούν απο τα γραφόμενά σου, καθώς αναφέρεσαι απαξιωτικά και αρκούντως ειρωνικά σε τρισάθλια ΜΜΜ, διανυκτέρευση σε ταράτσες κλπ., άρα έμμεσα προσβάλεις αυτούς που τα επιλέγουν.

Ελπίζω η διευκρινιστική μου απάντηση να σε ικανοποίησε και να σου έλυσε τις όποιες απορίες. Αν πάλι όχι, είναι τόσο απλά τα πράγματα που λυπάμαι... δεν χωρά περαιτέρω ανάλυση και αν προέβαινα σε κάτι τέτοιο θα πρόσβαλλα την νοημοσύνη σου και το επίπεδό σου, κάτι που δεν είναι στις προθέσεις μου.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Admins, αφήστε την ιστορία αυτή εδώ με τις εν εξελίξει κι ας έχει τελειώσει...
Με μελαγχολεί αν μπει στο χρονοντούλαπο...
Η λεξιπενία που νομίζω πως έχω δεν με αφήνει να βρω άλλες λέξεις για να πω κάτι ωραίο για την ιστορία αυτή..Μόνο αυτό, θέλω να μείνει εδώ...
.

Δεν είναι μόνο οτι τα γράφεις (και τα ζεις) τόσο όμορφα ρε μπαγάσα Χόρχε.
Εμπνέεις και βγάζεις ωραία πράματα κι απ τους αναγνώστες σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom