ΕΙΔΗΣΕΙΣ dall' Italia..

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Gallina vecchia fa buon brodo.

Χτες ο Valentino Rossi κατάκτησε το 9ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP..
Είναι απλά ένας μύθος!!!
Forza Vale!!!!!

 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αυτός ειναι O doctor!!!!!!!!!
αυτές ειναι ΟΙ πίστες!!!!!!!!

sapienza εύγε για την αναφορά...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Θέλω να δηλώσια δημόσια οτι δεν έχω ουδεμία σχέση με τον χτεσινό τραυματισμό του Cavaliere!!!:bleh:

in.gr - Μπουνιά στο πρόσωπο δέχθηκε ο Μπερλουσκόνι την ώρα που υπέγραφε αυτόγραφα - Κόσμος

Sapienza, ασε ρε τα σάπια!
Μια σε πηγαίνει με την αλιτάλια, μια τον βλέπουμε με τα λουλούδια στα χέρια στη Σικελία.. κάτι βρωμάει εδώ!
Από όλες τις πόλεις της Ιταλίας, τις έφαγε στο Μιλάνο. Τυχαίο;
Χτυπήθηκε από μινιατούρα του Duomo. Που είναι αλήθεια το αναμνηστικό που μου είχες υποσχεθεί να μου φέρεις;
Και τέλος πάντων, πόσες φορές στοχω πει να μην κυκλοφορείτε δημόσια, αλλά να μένετε στη βίλα; δεν με ακούτε και να τι παθαίνετε.

Για ξεκαθάρισε τη θέση σου! :cool:
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ονειρεμένο Ταξίδι
Costiera Amalfitana
Sapienza, ασε ρε τα σάπια!
Μια σε πηγαίνει με την αλιτάλια, μια τον βλέπουμε με τα λουλούδια στα χέρια στη Σικελία.. κάτι βρωμάει εδώ!
Από όλες τις πόλεις της Ιταλίας, τις έφαγε στο Μιλάνο. Τυχαίο;
Χτυπήθηκε από μινιατούρα του Duomo. Που είναι αλήθεια το αναμνηστικό που μου είχες υποσχεθεί να μου φέρεις;
Και τέλος πάντων, πόσες φορές στοχω πει να μην κυκλοφορείτε δημόσια, αλλά να μένετε στη βίλα; δεν με ακούτε και να τι παθαίνετε.

Για ξεκαθάρισε τη θέση σου! :cool:
Αγαπητή Dorotija...

Είπα να μείνει και κάτι κρυφό...Ελπίζω να μην κυκλοφορήσουν οι φωτογραφίες απ το πριβέ πάρτυ του Σαββάτου στο ATLANTIQUE...
Δεν ήταν τυχαίο μάλλον οτι μ.ο. ηλικίας ήταν 17χρονα!!
Πολλοί αναρωτήθηκαν τί γύρευε η F430 έξω απο το club..
Όσο για το αναμνηστικό που μου ζήτησες,τί να πω μάλλον κάπου μου έπεσε...:haha:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το Μάξι της Ζάχα Χαντίντ

Σαν μια κορδέλα που ελίσσεται στον χώρο είναι ο πρωτότυπος εσωτερικός περίγυρος του νέου μουσείου για τις τέχνες στη Ρώμη που σχεδίασε η διάσημη Ιρακινή αρχιτέκτονας.

Βλέποντας κανείς πριν από κάποια χρόνια τα σχέδια της Ζάχα Χαντίντ για το νέο Μουσείο «Μάξι» της Ρώμης, θα αναρωτιόταν πώς είναι δυνατόν αυτή η οικοδομική περιπέτεια να χτιστεί, μια και στο χαρτί έμοιαζε σαν μια σουρεαλιστική διασταύρωση αυτοκινητόδρομου, γεννημένη από τη φαντασία ενός συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας, ή με ένα καλωδιακό διάγραμμα σχεδιασμένο για ένα παλάτι γιγάντων.


amedia2.feed.gr_filesystem_images_20100103_engine_assets_LARGE_t_420_7805384_type11495.jpg Υπάρχουν στιγμές, καθώς ο επισκέπτης περπατά στο μουσείο «Μάξι», που οι τοίχοι γίνονται πατώματα, μέχρι που απειλούν να γίνουν ταβάνια, καταβυθιζόμενοι και καμπυλώμενοι σαν ίχνη από έλκηθρα.

Οι κατόψεις ήταν οι πιο συναρπαστικές από τότε που είδαν το φως εκείνες του Φρανκ Λόιντ Ράιτ για το Μουσείο Γκούγκενχαϊμ. Γιατί μιλάμε για ένα τόσο εντυπωσιακό πρότζεκτ; Ας πούμε γιατί οι τοίχοι του νέου μουσείου -τα τελικά σχέδια του οποίου είδαν πρόσφατα το φως της δημοσιότητας- δεν είναι απλά καμπύλοι, αλλά με έναν σχεδόν μαγικό τρόπο, καθώς εξελίσσονται στον χώρο, διαφοροποιούν σταδιακά τη λειτουργία τους.
amedia2.feed.gr_filesystem_images_20100103_engine_assets_LARGE_t_420_7805385_type11104.jpg
Η συλλογή
Υπάρχουν στιγμές που οι τοίχοι γίνονται πατώματα, μέχρι που απειλούν να γίνουν ταβάνια, καταβυθιζόμενοι και καμπυλώμενοι σαν ίχνη από έλκηθρα, κάνοντας το κτίριο να ελίσσεται σαν μια κορδέλα στον χώρο...
Δέκα χρόνια πέρασαν για να μπορέσει η Χαντίντ να ολοκληρώσει το Μουσείο που πρόκειται να εγκαινιαστεί την επόμενη άνοιξη. Ενα μουσείο που θα είναι αφιερωμένο και στην αρχιτεκτονική και στα εικαστικά και διαθέτει ήδη μια αξιόλογη συλλογή έργων, αλλά και αρχεία σημαντικών αρχιτεκτόνων -όπως των Κάρλο Σκάρπα, Αλντο Ρόσι και Πιερ Λουίτζι Νέρβι-, ένα μουσείο που ωστόσο θα απευθύνεται κυρίως σε δημιουργούς που πρόκειται να εμφανιστούν στο μέλλον.
Ισως για αυτό και η αρχιτέκτονας επέλεξε το εξωτερικό του να είναι σχετικά ταπεινό, μια και δεν ήθελε να προσδώσει ένα σαφές στίγμα στην όψη. Ολη η πρωτοτυπία και το εκπληκτικό ντιζάιν βρίσκονται στο εσωτερικό, εκεί όπου θα εκτίθεται η τέχνη του μέλλοντος...
ΑΛΕΞΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
[email protected]
ΕΘΝΟΣ 2/1/10
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
να πειτε στις αεροπορικες σας, βλεπε ΑΖ να κατεβασει τις τιμες για να παμε και μεις!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ! Εκεινα τα 100 ευρω για οπουδηποτε μεσα στην Ιταλια! Ποτε ξανα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
να πειτε στις αεροπορικες σας, βλεπε ΑΖ να κατεβασει τις τιμες για να παμε και μεις!
Πρόσεχε πως τα λές, γιατί αυτός είναι ικανός να μας πει να πάρουμε τον Αγούδημο και να πάμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom