Γαλλία ΕΛΒΕΤΙΑ ή ΑΛΣΑΤΙΑ????

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον εκλεισα με την "ευκολη" Θεσ/νικη-Βασιλεια τον Μαρτιο. Εχω 4 διανυκτερευσεις. Τι προτεινετε??
Σκεφτηκα Ζυριχη-Λουκερνη-Βέρνη-Βασιλεια ή
να κατευθυνθω προς Αλσατια???Κολμαρ-Στρασμβουργο κ.λπ??
(ασχετο-europa park αξιζει?)
Περιμενω γνωμες..:)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω ρε συ μελι αυτα ειναι διλημματα.
Πως να διαλεξεις τωρα?
Ειναι και τα 2 τελεια !
Εγω βεβαια κλινω προς Αλσατια με τα φοβερα χωριουδακια της ...αλλα παντα με μεγαλη δυσκολια.
Αναφορικα με το Europa Park εχει γραψει ιστορια ο Phanton (οχι μονο γιαυτο ,αλλα περιλαμβανει και αυτο)
δες εντυπωσεις.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα meli!!!

Καλώς μας ήρθες πίσω και βλέπω πως δεν χάνεις χρόνο...ετοιμάζεσαι να ξαναφύγεις!
Αλσατία δεν έχω πάει, αλλά Ελβετία τις πόλεις που αναφέρεσαι τις έχω γυρίσει και είναι κούκλες όλες...Από Βασιλεία, με τον υπέροχο σιδηροδρομικό σταθμό και τα φοβερά τρένα της, σε μια ώρα είσαι Ζυρίχη. Εμένα με μάγεψε η Βέρνη και η Λουκέρνη. Μοναδικές....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λοιπον εκλεισα με την "ευκολη" Θεσ/νικη-Βασιλεια τον Μαρτιο. Εχω 4 διανυκτερευσεις. Τι προτεινετε??
Σκεφτηκα Ζυριχη-Λουκερνη-Βέρνη-Βασιλεια ή
να κατευθυνθω προς Αλσατια???Κολμαρ-Στρασμβουργο κ.λπ??
(ασχετο-europa park αξιζει?)
Περιμενω γνωμες..:)
Θα είναι ακόμα χειμωνιάτικος ο καιρός. Προτείνω Αλσατία....
 

Kerveros

Member
Μηνύματα
53
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Cercedilla, Spain
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Λοιπον εκλεισα με την "ευκολη" Θεσ/νικη-Βασιλεια τον Μαρτιο. Εχω 4 διανυκτερευσεις. Τι προτεινετε??
Σκεφτηκα Ζυριχη-Λουκερνη-Βέρνη-Βασιλεια ή
να κατευθυνθω προς Αλσατια???Κολμαρ-Στρασμβουργο κ.λπ??
(ασχετο-europa park αξιζει?)
Περιμενω γνωμες..:)
Δύσκολη επιλογη.
Θα σου πρότεινα να πας Αλσατία. Το Στραβούργο είναι απλά εξαιρετικο. Πολύ πιο όμορφο από κάθε ελβετική πόλη.
Τα δε ορεινά γυρω από το Κόλμαρ είναι εύκολα εισκέψιμα και εξαιρετικοί προορισμοί.

Αν μείνεις εντός Ελβετίας πάλι θα περάσεις καλά. Δεν το συζητώ. Αλλά έχε υπόψην σου πως για τις πόλεις που μιλάς θα δεις μόνο πεδινό τοπίο κα ιόπως είπα πάλι δε μπορείς να συγκρίνεις τις ελβετικές πόλεις με το Στρασβούργο. Αυτό δε σημαίνει πχ πως η Ζυρίχη δεν είναι όμορφη
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
να δω που θα ξαπλωσεις την κορμαρα σου εκει :bleh:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ναι,Ελεναρα!! Δεν ειναι παιδι μου οι χειμωνιατικοι προορισμοι για μενα...Γιαυτο και δεν παω για παραπανω απο 4-5 μερες!!:haha:
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Λοιπον εκλεισα με την "ευκολη" Θεσ/νικη-Βασιλεια τον Μαρτιο. Εχω 4 διανυκτερευσεις. Τι προτεινετε??
Σκεφτηκα Ζυριχη-Λουκερνη-Βέρνη-Βασιλεια ή
να κατευθυνθω προς Αλσατια???Κολμαρ-Στρασμβουργο κ.λπ??
(ασχετο-europa park αξιζει?)
Περιμενω γνωμες..:)
Πάω το ίδιο ταξίδι... 19/02 για 4 διανυκτερεύσεις....
Το κανόνισα 2 ημέρες Στρασβούργο 2 Βασιλεία ...Εσυ πότε πας...?
Σχετικά με το Europa Park νομίζω είναι κλειστό ή κάνω λαθός.....?
Πιστεύω για τόσες λίγες μέρες θέλει συνδιασμό Αλσατίας και Ελβετίας....
Δες και το θέμα μου...
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/25798-basel-mulhouse-freiburg-help-me.html
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Eγω παλι πιστευω οτι για τοσο λιγες μερες πρεπει να περιοριστω σε ενα απο τα δυο...Παντως οπου και να παει κανεις,εχω διαβασει τα καλυτερα! Καλα να περασουμε!:)
Αληθεια,απο αυτους που εχουν παει...Βερνη-Λουκερνη-Βασιλεία ή Ζυριχη σας αρεσε πιο πολυ?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Eγω παλι πιστευω οτι για τοσο λιγες μερες πρεπει να περιοριστω σε ενα απο τα δυο...Παντως οπου και να παει κανεις,εχω διαβασει τα καλυτερα! Καλα να περασουμε!:)
Αληθεια,απο αυτους που εχουν παει...Βερνη-Λουκερνη-Βασιλεία ή Ζυριχη σας αρεσε πιο πολυ?

Βερνη-Λουκερνη-Ζυριχη κατα σειρα,για μενα.Βασιλεια δεν εχω παει αλλα ολοι λενε οτι ειναι καταπληκτικη πολη!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Όπου και να πας δεν θα χάσεις. Εγώ θα σου πρότεινα Στρασβούργο και Αλσατικά χωριά Barr, Obernai, Mittelbergheim, Colmar (δρόμος κρασιού). Η Βασιλεία εμένα προσωπικά δεν μου έκανε εντύπωση, ίσως γιατί πήγα χειμώνα. Όλες οι άλλες Ελβετικές πόλεις όμως που αναφέρθηκαν είναι όμορφες αλλά για μένα αυτό που αξίζει στην Ελβετία είναι περιήγηση με αυτοκίνητο στις Άλπεις την άνοιξη.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αυτοκίνητο θαχω,ανοιξη θα παω,τιποτα άλλο δεν εχω κλεισει...για κανε προταση για αλπεις..:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom