ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Η ένστασή μου είναι στον χαρακτηρισμό "καλά καθούμενα". Απαιτήθηκαν πολλά χρόνια δουλειάς γι'αυτό. Τα φράγκα δεν έσκασαν σε μια-δύο σεζόν.
Μπορεί οι ντόπιοι να είναι δύσκολοι. Δεν το γνωρίζω. Εχω πάει μόνο μια φορά και off season. Γνωρίζω κάποιους Μυκονιάτες, αλλά αυτοί δε μετράνε γιατί ζουν χρόνια στην Αθήνα και δεν έχουν επαγγελματικά πάρε-δώσε με το νησί.

Όμως, για τον όποιο αρνητικό χαρακτήρα τους, δε νομίζω ότι φταίει το γεγονός ότι αρκετοί από αυτούς, από ψαράδες και κτηνοτρόφοι κατάφεραν και έγιναν σοβαροί και επιτυχημένοι επαγγελματίες στον τουρισμό.

Και στα Κουφονήσια μέχρι τη δεκαετία του '80 δεν είχαν ούτε ρεύμα. Τώρα είναι πιο in και από τη Μύκονο. Αυτοί άραγε, πώς θα καταφέρουν να διαχειριστούν την άνοδό τους?
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
ΚΥΘΝΟΣ

Θετικά
-πολύ κοντά στην πρωτεύουσα
-σχετικά οικονομικές επιλογές διαμονής και φαγητού
-από τις ομορφότερες και πιο παραδοσιακές Χωρες των Κυκλάδων,μέσα στη βουκαμβίλια,το άσπρο μπλε και την παχιά σκιά
-η εξίσου όμορφη και "ανταγωνίστρια" Δρυοπίδα με τις στέγες από κεραμμύδια
-η μοναδική παραλία της Κολώνας: Δύο παραλίες σε μία!
-Συμπαθητικές και ήσυχες παραλίες,χωρίς όμως να είναι και ερημικές
-Αν είσαι σκαφάτος,νομίζω πέτυχες διάνα.Δένεις όπου θέλεις όποτε θέλεις και γυρνάς όλο το νησί!
-Παραλίες να έχεις να βλέπεις για ένα μήνα!
-Αν σου αρέσει η παράδοση,θα ξετρελαθείς με τις τσαμπούνες και τα λαγούτα.
-Τα μοναδικά γλυκά (κουταλιού-ταψιού) και σπιτικά λικέρ που θα βρεις στη Χώρα.Θα τα θέλεις ΟΛΑ!
-Εκπληκτική γαρίδα στο λιμανι
-Αν χρειαστείς ταξί,οι τιμές είναι λογικές (μιλάμε για τιμές νησιού όμως,έτσι; ) και σίγουρα δεν θα ξεμείνεις σε καμιά ερημιά ξημερώματα.
-Η πλειονότητα των επισκεπτών είναι...ντόπιοι που γυρίζουν στον τόπο τους για διακοπές και λίγοι λοιποί Έλληνες.Ξένοι τουρίστες σχεδόν καθόλου.(προσωπικά μου αρεσει αυτό,γι αυτό το βάζω στα θετικά)

Αρνητικά
-Αραιά δρομολόγια από Πειραιά.Ισως τα πράγματα είναι καλύτερα από Λαύριο.
-Οι συγκοινωνίες στο νησί είναι στα όρια του ανεκτού,κάποιες φορες τα ξεπερνάνε και αυτά!
-Γενικά ένα μικρό αυτοκινητάκι ή ένα μηχανάκι θα βόλευε,διότι αλλιώς χάνεις την ευκαιρία να γνωρίσεις τις περισσότερες και ομορφότερες παραλίες του νησιού.Ευτυχώς στην Κολώνα πας και με καραβάκι!(10 ευρώ/άτομο νομίζω)
-Οι επιλογές για φαγητο είναι λίγες και χωρίς μεγάλη ποικιλία.
-Από νυχτερινή ζωή ψόφια πράματα γενικά.Υπάρχει όμως το "Ακρωτήρι" στο Μέριχα (λιμάνι),για διασκέδαση μεχρι το πρώτο φως του ήλιου(έχω ακούσει πολύ καλά λόγια-δεν έχω παει εγώ) και κάποια καλόγουστα μπαράκια στη Χώρα.
-Η διαμονή δεν είναι σε όλα τα ενοικιαζόμενα καλή,υπάρχουν πολλά παράπονα.
-Ωρες ωρες νιώθεις πως κανείς δε δίνει δεκάρα για το αν θα ξαναπατήσεις στο νησί λόγω των παραπόνων σου!


Ενδείκνυται για ζευγάρια που αποζητούν ηρεμία,ηρεμία και πάλι ηρεμία.
Για οικογένειες που θέλουν διακοπές χωρίς πονοκεφάλιασμα για πλήρη οργάνωση αυτή τη φορά.
Για μοναχικές διακοπές!
Για κουλτουριάρηδες.
Και φυσικά,για σκαφάτους!(Δίπλα σου το πιο πιθανό να έχει "παρκάρει" ο Γονίδης...-τόπος καταγωγής του γαρ!)

Αντενδείκνυται για όσους θέλουν νυχτερινή ζωή και για όσους θελουν ένα νησί που να είναι μέτριο και πάνω,από άποψη πολυκοσμίας.
Για όσους γενικά γουστάρουν ποικιλία στις επιλογές φαγητού/καφέ.
Για όσους θέλουν να νιώθουν ότι ανά πάσα στιγμή έχουν ό,τι χρειαστούν δίπλα τους!
μου ακούγεται καλά για τριημεράκι,κοντινός και οικονομικός προορισμός.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
53
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Ναι, αλλά πριν την άνοδο αυτή οι άνθρωποι ήταν φτωχοί, αμόρφωτοι ψαράδες και κτηνοτρόφοι. Δεν ήταν πχ Σύρος. Και δεν έγιναν Φολέγανδρος, έγιναν Μύκονος, προορισμός παγκόσμιου βεληνεκούς...
Επαγγελματίες είναι πάντως, δε λέω το αντίθετο. Απλώς σκληροί και δύσκολοι άνθρωποι.
εμενα πάντως παιδιά μου φάνηκαν πολύ εξυπηρετικοί, φιλικοί και επαγγελματίες.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χειρότερο Πάσχα από Μύκονο δεν θα μπορούσες να βρεις πουθενά αλλού, και έχω πάει σε πολλούς προορισμούς. Έχασα πάσα ιδέα, καμία κατανυξη τίποτα που να σου θυμίσει ότι είναι Πάσχα. Πήγα πριν 7 χρόνια ,είχαν λεφτά οι Έλληνες. Α !!! και σημειωτέον έχω κάνει διακοπές στην Μυκονό πάνω απο 10 φορές σε διάφορες εποχές και ήταν πολύ καλά , αλλά όχι Πάσχα με τίποτα ξανά.
Ποιος μίλησε για κατάνυξη; :bleh:
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η ένστασή μου είναι στον χαρακτηρισμό "καλά καθούμενα". Απαιτήθηκαν πολλά χρόνια δουλειάς γι'αυτό. Τα φράγκα δεν έσκασαν σε μια-δύο σεζόν.
Μπορεί οι ντόπιοι να είναι δύσκολοι. Δεν το γνωρίζω. Εχω πάει μόνο μια φορά και off season. Γνωρίζω κάποιους Μυκονιάτες, αλλά αυτοί δε μετράνε γιατί ζουν χρόνια στην Αθήνα και δεν έχουν επαγγελματικά πάρε-δώσε με το νησί.

Όμως, για τον όποιο αρνητικό χαρακτήρα τους, δε νομίζω ότι φταίει το γεγονός ότι αρκετοί από αυτούς, από ψαράδες και κτηνοτρόφοι κατάφεραν και έγιναν σοβαροί και επιτυχημένοι επαγγελματίες στον τουρισμό.

Και στα Κουφονήσια μέχρι τη δεκαετία του '80 δεν είχαν ούτε ρεύμα. Τώρα είναι πιο in και από τη Μύκονο. Αυτοί άραγε, πώς θα καταφέρουν να διαχειριστούν την άνοδό τους?
Ααα οκ, όντως ήταν ατυχής η έκφραση "καλά καθούμενα". Φυσικά και δούλεψαν οι άνθρωποι, δεν το παραγνωρίζω. Η αλήθεια είναι πως η εντύπωσή μου αυτή δημιουργήθηκε πιο πολύ από αλληλεπίδραση μαζί τους άσχετη από τουριστικές δραστηριότητες, γιατί τυχαίνει να έχουμε αρκετές σχέσεις με ντόπιους.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πάντως battered_suitcase δεν βλέπω να διαφωνούμε και κάπου ουσιωδώς!
Όταν άρχισα να γράφω ήθελα να σχολιάσω τα περί ίσως καλύτερου θέρετρου της μεσογείου και των άπειρων επιλογών διασκέδασης (έχει πάρα πολλά αλλά τείνουν να είναι όλα για τα ίδια γούστα), στην πορεία όμως δεν το σχολίασα :) Οπότε σωστή η παρατήρησή σου!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ΚΑΛΥΜΝΟΣ

δεν ξέρω Θετικά, δεν ξέρω Αρνητικά:D ξέρω όμως ότι είναι παγκοσμίως γνωστή για τις αναρριχητικές της πίστες
ΚΑΛΥΜΝΟΣ

Πήγα πέρυσι, Αύγουστο, κι έμεινα μια βδομάδα.

Θετικά

- Μάλλον οικονομική διαμονή.
- (κατά τα γούστα του καθενός αυτό) Λίγους έως πολύ λίγους ξένους τουρίστες. Έτσι κι αλλιώς, οι περισσότεροι επισκέπτες του νησιού το καλοκαίρι είναι ομογενείς ή συγγενείς απ' το Αμέρικα ή την Αστραλία.
- Καλό φαγητό γενικά, πολύ καλά θαλασσινά και φρέσκα ψάρια, μεγάλες μερίδες και (έως πολύ) λογικές τιμές. Must η ταβέρνα του Μαμουζέλου

http://www.climbing-greece.com/business-directory-kalymnos/restaurants-directory/fish-tavern-g-mamouzelos

και τα ταβερνάκια της Τελένδου
- Η ... Τέλενδος και οι παραλίες της
- Το μουσείο σφουγγαράδων στα Βλυχάδια
- Το αρχαιολογικό και το ναυτικό μουσείο στη Χώρα
- Το Κάστρο της Χώρας
- Ικανοποιητικές συγκοινωνίες (αν θέλετε να γυρίσετε το νησί, ενοικιάζετε αυτοκίνητο για μια μέρα - φτάνει).
- Η παραλία της Παλιονήσσου (δεν αναφέρεται σε κανέναν οδηγό, ο δρόμος είναι καινούργιος. Προσοχή: Δεν υπάρχει ταμπέλα πού θα στρίψεις, απλά είναι γραμμένο στο βράχο μ' ένα βέλος! :haha: - κοφτή ανηφορική στροφή)
- Κάποια ενδιαφέροντα νεοκλασσικά που σώζονται στη Χώρα
- (θετικό ? ) Ημερήσια εκδρομή στο Μπόντρουμ :bleh: (η αρχαία Αλικαρνασσός)
- Το σπήλαιο του Κεφάλα (πληροφορίες στον ΕΟΤ, στο λιμάνι. Δε λέω περισσότερα για να μη χαλάσω το σασπένς! :cool: )
- Κάποια νυκτερινή ζωή στα Καντούνι, Λινάρια, Μυρτιές, Μασούρι

Αρνητικά

- Πρόσβαση: για πλοίο δεν το συζητάμε, μια ζωή και μια αιωνιότητα, τουλάχιστον ένα 15-ωρο. Το αεροπλάνο από Αθήνα βολεύει στις ώρες αλλά είναι πανάκριβο (διακοσαρού)
- Μέτριες παραλίες, οι δημοφιλείς (Καντούνι, Λινάρια) όταν τις δέρνει ο άνεμος είναι άστα να πάνε. Εκτός αυτών της Τελένδου, η μόνη που μ' άρεσε ήταν της Παλιονήσσου (κι απ'ότι φαίνεται, αρέσει και στους Ιταλούς σκαφάτους)
- Αρκετός κόσμος στις (έτσι κι αλλιώς) μικρές παραλίες
- Κάποια νυκτερινή ζωή στα Καντούνι, Λινάρια, Μυρτιές, Μασούρι

Αν δεν είσαι αναρριχητής ή δύτης, πας για ολιγοήμερες (μάξιμουμ βδομάδα) και ήσυχες διακοπές (Τέλενδο οπωσδήποτε, χωρίς τροχοφόρα). Άγριο νησί, ενδιαφέρουσα μορφολογία αλλά μάλλον περιορισμένων λοιπών ενδιαφερόντων. Μια φορά πήγα, δε βλέπω το λόγο (εκτός του Μαμουζέλου) για να ξαναπάω...
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
αυτο που πρεσβευει η Μυκονος με αφηνει παγερα αδιαφορο.μαλιστα την θεωρω και αρκετα ξεπερασμενη.εχει αλλωστε τοσα ωραιοτερα νησια.

οι celebtities θα εξακολουθουν να πηγαινουν και σαν τα προβατα θα ακολουθουν και οι υπολλοιποι.ομως εχει χαθει η αιγλη του παρελθοντος.

πριν 8 χρονια που πηγα για ενα 24ωρο σχηματισα την χειροτερη εντυπωση σχεδον για ολα.μας ειπε ταξιτζης οτι σε ολο το νησι εχει μονο 13 ταξι!και το διαπιστωσαμε κι εμεις.
το super paradise απ τα πιο αισχρα beach bar που εχω δει.μια πισινα χαβουζα,κοσμος οτι να ναι και στη μεση δυο λολιτες να φιλιουνται στο στομα.μπυρες να αφριζουν σαν σαμπανιες στα σωματα και γενικα μια κατασταση που μου προκαλουσε απεχθεια.
σχεδον παντου εβλεπες κοσμο να επιδεικνυει το φουσκωμενο γυμνασμενο σωμα του.γενικοτερα ενα δηθεν.

καθησα πολυ λιγο αλλα και ενα μηνα να καθομουν την ιδια αποψη θα ειχα.αλλωστε η Μυκονος ειναι καλη αν σου ταιριαζει στον χαρακτηρα σου οτι ηλικια και να εχεις.ξερεις τι ειναι και τι θα συναντησεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.759
Likes
15.280
Όντως η Μύκονος με όλους τους (ψευτο)σελέμπριτι και τα 18χρονα που ουρλιάζουν Μύκονοοοοοοοοοοοος βγάζει μια αίσθηση παρακμής.Κρίμα γιατί είναι ωραίο νησάκι.Κι άλλα νησιά είναι δημοφιλή π.χ.Σαντορίνη,αλλά τέτοια αίσθηση παρακμής δεν νομίζω ότι αποπνέουν.Τελοσπάντων όντως εξαρτάται τι ζητάει κανείς από ένα νησί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom