ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Να φανταστώ οτι αν είσαι 40 και φαίνεσαι για 30 μπορείς να πάς....:haha::haha::haha:
ιο δεν εχω παει, αλλα προς σαντορινη εκανε σταση, με τα χαριτωμενα που εβλεπα να αποβιβαζονται δεν θα πηγαινα ουτε αν με πληρωναν.
γερασα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ΚΕΡΚΥΡΑ

υπερ

-η παλια πολη της Κερκυρας αρκει.η ομορφοτερη πολη της Ελλαδας.
-τα προαστεια Περαμα,Κανονι,Παλαιοπολη
-καταπρασινο νησι
-πολλες μοναδικες παραλιες (Κερασια,Λογγας,Δραστης,Μυρτιωτισσα,Καναλι αγαπης,αμμολοφοι στον Ισσο και πολλες ακομα.
-υπεροχο ηλιοβασιλεμα απ το χωριο Λακωνες στην Παλιοκαστριτσα και στο χωριο Πελεκας στο θρονο του Καιζερ.
-ειναι περιπου 3,5 ωρες απ τη Θεσσαλονικη οδικως.αλλα εχει σχεδον παντα φθηνα αεροπορικα.

κατα

-η οδηγηση και οι δρομοι.ορισμενες παραλιες προσεγγιζονται δυσκολα με αποτομους δρομους,χωματοδρομους,στενους και σε κακη κατασταση.κατα τη διαρκεια του καλοκαιριου με τον πολυ κοσμο πετυχαινεις ακομα και σε χωρια μποτιλιαρισματα σε στενα,καταστασεις ακαταλληλες για νευρικους η αγχωδης τυπους.
με λιγα λογια χρειαζεται αυτοκινητο και πολυ προσοχη.
-παρα μα παρα μα παρα πολυ κρυες θαλασσες!

απευθυνεται σε ολες τις ηλικιες,στους καλοφαγαδες,τους καλοπερασακηδες αλλα και τους ορεξατους τυπους που δεν βαριουνται την οδηγηση εφοσον βεβαια θελουν να δουν τα μερη που αξιζουν και ειναι πιο απομακρυσμενα.
2000 χλμ σε δύο βδομάδες...πολλά ή λίγα ; :)
Επίσης στα θετικά της Κέρκυρας θέλω να προσθέσω τα διαπόντια νησιά.....είναι υπέροχα.-
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
συγνωμη κι ολας αλλα ο συγκεκριμενος τροπος που λες δεν ειναι και η επιτομη της οργανωτικοτητας η της ξεκαθαρης αναζητησης.

πατας τη λεξη Μηλος πχ και σου εμφανιζει και ασχετα θεματα που απλα αναφερθηκε η λεξη Μηλος.δηλαδη να υπαρχει ενα γενικο θεμα με τα νησια και μεσα σε 100 μηνυματα ας πουμε να ψαξεις τι εχει γραφτει για τη Μηλο.ε δεν το λες και ευκολια.

ο Σπυρος λεει ξεκαθαρα τι εννοει και αφορα το συγκεκριμενο τοπικ που ανοιξε.αν μπορει να οργανωθει ωστε να μπορεις να δεις σε κεφάλαια το καθε νησι ξεχωριστα με σχολια που εχουν γραφτει για το καθενα.
Έκανα την αναζήτηση για Ίος πατώντας ctrl + F και μου βγάζει τη λέξη "κάποιος" με bold το -ιος......έπεσα στη περίπτωση !
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να φανταστώ οτι αν είσαι 40 και φαίνεσαι για 30 μπορείς να πάς....:haha::haha::haha:
Απαντάω εγώ αντί αυτού: Προφανώς έχει περάσει καιρός από τότε που πήγε ο φίλος μας. Στην Ίο πια ούτε λίγα δωμάτια έχει, ούτε μόνο για πολύ νέους είναι, αλλά μαζεύει ποικίλο κόσμο, διαφόρων ηλικιών. Κι έχει πολύ καλά και αρκετά εστιατόρια. Προσωπικά έχω πάει 3 φορές το περασμένο καλοκαίρι και θα ξαναπάω κ φέτος, και πίστεψέ με, ούτε ξέφρενο νιάτο είμαι πια ούτε party animal... Απλά το νησί έχει μια αύρα βρε παιδί μου που σε τραβάει...Σίγουρα υπάρχει η νυχτερινή διασκέδαση για την οποία φημίζεται, αλλά αυτό θα το δεις μόνο αν κάτσεις στη Χώρα μετά τις 12-1 που αρχίζει το γλέντι... Κι ίσως λίγο τριγύρω στο κάμπινγκ στο Μυλοπότα...Νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένο νησί
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απαντάω εγώ αντί αυτού: Προφανώς έχει περάσει καιρός από τότε που πήγε ο φίλος μας. Στην Ίο πια ούτε λίγα δωμάτια έχει, ούτε μόνο για πολύ νέους είναι, αλλά μαζεύει ποικίλο κόσμο, διαφόρων ηλικιών. Κι έχει πολύ καλά και αρκετά εστιατόρια. Προσωπικά έχω πάει 3 φορές το περασμένο καλοκαίρι και θα ξαναπάω κ φέτος, και πίστεψέ με, ούτε ξέφρενο νιάτο είμαι πια ούτε party animal... Απλά το νησί έχει μια αύρα βρε παιδί μου που σε τραβάει...Σίγουρα υπάρχει η νυχτερινή διασκέδαση για την οποία φημίζεται, αλλά αυτό θα το δεις μόνο αν κάτσεις στη Χώρα μετά τις 12-1 που αρχίζει το γλέντι... Κι ίσως λίγο τριγύρω στο κάμπινγκ στο Μυλοπότα...Νομίζω ότι είναι λίγο παρεξηγημένο νησί
Την ίδια γνώμη έχω και εγώ με όσα έχω ψάξει, έχω διαβάσει και μου έχουν προτείνει για το νησί....δεν μένει παρα να το διαπιστώσω και μόνη μου :)
Ευχαριστώ για την απάντησή σου !!!
 

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σύρος
(+) πανεμορφη χωρα, περιοχη βαπόρια, ανω συρος, θεατρο συρου, οκ τιμες, συμπαθητικη συγκοινωνια, προορισμος για ολες τις ηλικιες.

(-) στενες σχετικα παραλιες, ανεπαρκεια επαγγελματισμου απο μαγαζατορες και ξενοδοχους.
 
Last edited by a moderator:

Catrina

Member
Μηνύματα
20
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Σπετσες
(+) γραφικη, χωρις αυτοκινητα, ζωντανη, περπατησιμη, συνδεεται με την κοστα απεναντι με θαλασσια ταξι, ιδανικη για ιστιοπλοους.

(-) οι παραλιες δεν ειναι το ατου του νησιου, ανεπαρκεια καλων και μεγαλων ξενοδοχειακων μοναδων.
 
Last edited by a moderator:

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Ποιο πιστευετε ειναι το πιο απανεμο νησι των μικρων κυκλαδων?ειμαι ναξο και ο αερας απλα δεν παλευεται ασε που εχει ψωφοκρυο.ειναι κανεις την ιδια περιοδο στις μικρες κυκλαδες τουλαχιστον να κανω καμια ημερησια εκδρομη να απολαυσω θαλασσα
 

Countdown

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σας, συγχωρέστε με αν κάνω κάτι λάθος στον τρόπο που δημοσιεύω αλλά είμαι καινούργια εδώ!

ΚΕΑ,

Θετικα:
Φανταστικές παραλίες,
Καλό φαγητό,
Φοβερο πρωινό στο κόκα ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι,
Μοναδικό και ποικιλόμορφο τοπίο,
Ηρεμία,
Κοντά στην Αθήνα,
Φθηνή διαμονή,
Οργανωμένες παραλίες αλλά υπάρχει αρμονία με τη φύση καθώς και χώρος για να αραξεις

Αρνητικά:
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι το οποίο να είναι κάπως ψηλο, γιατί οι περισσότεροι δρόμοι είναι χωμάτινοι,
Το κάμπινγκ είναι ψιλο χαλιά (μικρο, χωρίς ιδιαίτερη σκια, παρκαρισμένα αυτοκίνητα δίπλα στις σκηνές),
Οι χωμάτινοι δρόμοι (ισως, εμένα δεν με πείραξε),
Δεν ανακάλυψα κάποια νυχτερινή ζωή,
Οι παραλίες που βρίσκονται κεντρικά δεν λένε κάτι

Γενικά το νησί μου έβγαλε μια όμορφη αύρα κ μια ποιότητα αν και αξίζει να σημειωθεί ότι την πρώτη μέρα δεν μου άρεσε καθόλου, οπότε αν πάτε να του δώσετε λίγο χρόνο!!

ΣΑΝΤΟΡΊΝΗ

Θετικά:
Μαγικά τοπία,
Καλό φαγητό,
Ηλιοβασίλεμα,
Όμορφη χώρα,
Νυχτερινή ζωή,
Φοβερό ντόπιο βινσάντο :) :) και ντοματοκεφτεδες (αρκεί να το ψάξεις λίγο κ να μην φας στα τουριστικά) προτείνω Αίολο

Αρνητικά:
Πολλοί Κινέζοι (πάρα πολλοί όμως), με μια κάμερα στο χέρι, σε φάση να μην βλέπουν το ηλιοβασίλεμα μπροστά τους αλλά μέσα από το κινητό.
Γενικά η Οία βουλιάζει από κόσμο.
Το ηλιοβασίλεμα δεν θα το δεις με την ησυχία σου αλλά σαν σαρδέλα και πάνω απ το κεφάλι σου ντροουν..

Είναι ένα μαγικό νησί που αξίζει να επισκεφθείτε έστω μια φορά. Μην αφήσετε την πολυκοσμία να σας χαλάσει τη διάθεση και είμαι σίγουρη ότι θα το απολαύσετε!!
Υγ καλύτερα με αμάξι!!

ΠΆΡΟΣ

Θετικά:
Η χώρα- Νάουσα

Αρνητικά:
Πολυκοσμία,
Οι παραλίες δεν λένε κάτι,
Φαγητό μέτριο,
Νυχτερινή ζωή ναι μεν έχει αλλά δεν βρίσκεις καρέκλα να βάλεις τον κώλο σου :ρ,

Εγώ δεν του βρήκα κάτι το φοβερό σαν νησί

ΝΆΞΟΣ

Θετικά:
Παραλίες,
Χώρα,

Αρνητικά:
-

Για εμένα η Νάξος είναι ένα νησί για επαναλαμβανόμενες διακοπές διότι βρήκα ένα συνδιασμό (διαμονή σε κάμπινγκ- φαγητό- παραλία- χαλάρωση- ποτά που πίνονται) σε πολύ καλό βαθμό!
Δεν βρήκα υπερβολικό τον κόσμο αν και πήγα Αύγουστο και επίσης δεν έχει κάποια φοβερή νυχτερινή ζωή για όσους ενδιαφέρονται!

ΑΜΟΡΓΟΣ

Θετικά:
Παραλίες,
Φαγητό,
Χώρα,

Αρνητικά:
Μεγάλες αποστάσεις άρα χρειάζεσαι αυτοκίνητο,
Ψιλό επικίνδυνοι δρόμοι χρειάζεται προσοχή,

Μία πολύ καλή επιλογή αν δεν θες να πιεις πολύ και έχεις αμάξι!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Αρνητικά:
Πολλοί Κινέζοι (πάρα πολλοί όμως), με μια κάμερα στο χέρι, σε φάση να μην βλέπουν το ηλιοβασίλεμα μπροστά τους αλλά μέσα από το κινητό.
Καλησπερα και καλως ηρθατε στην παρεα μας! Δεν νομιζω να ειναι σε λαθος θεμα το μηνυμα.
Για τους κινεζους τωρα ποιο το προβλημα; Ανθρωποι δεν ειναι κ αυτοι; ειτε πολλοι ιταλοι, γερμανοι, γαλλοι, το ιδιο δεν ειναι; Επειδη εχουν... περιεργες φατσες; Σαν χαρακτηρες δεν τους ξερω, να πω την αληθεια, πως ειναι και κυριως οι κινεζοι που ερχονται ελλαδα, όμως αυτο που μπορω να τους αναγνωρισω και να τους συγχαρω ειναι πως ειναι οι μονοι ανθρωποι, ειτε ελληνες, ειτε ξενοι που επισκεπτονται τα νησια μας - οκ, το νησι - κυριολεκτικα 365 μερες το χρονο. Αυτο που συμβαινει στο Αιγαιο τα τελευταια χρονια πραγματικα δεν ειναι βιωσιμο. Ο τουρισμος αυξανεται κατακορυφα μονο 2-3 μηνες το χρονο αλλοιωνοντας την ποιοτητα και αγνοτητα ορισμενων νησιων. Ποσο μαλλον η Σαντορινη με τις ορδες τουριστων που ενισχυονται απο τις ορδες... κρουαζιεραδων που καταφτανουν καθε μερα στο νησι. Το καλοκαιρι φυσικα. Βιωσιμη τουριστικη αναπτυξη ειναι κατα τη γνωμη μου ΜΟΝΟ η επεκταση της τουριστικης περιοδου. Και σ αυτο εχουν συνεισφερει κυριως οι Κινεζοι. Μαλιστα, δεν ξερω αν ειμαι εντελως σωστος, καποιος σαντορινιος μπορει να με διορθωσει αν κανω λαθος, εχω την εντυπωση πως στη σαντορινη τα ξενοδοχεια που μενουν ανοιχτα ολο το χρονο εχουν σχεδον τετραπλασιαστει την τελευταια πενταετια, χαρη στους κινεζους.

Οσο αναφορα τις φωτογραφιες, μηπως αλλοι λαοι μπορουν να πουν το ιδιο και για μας; μηπως ας πουμε, οι αφρικανοι θεωρουν πως οταν παμε για σαφαρι μας αρεσει να κοιταμε και να ενοχλουμε τα ζωα μονο μεσα απο τον φακο της μηχανης μας; Οχι βεβαια πως συμφωνω με αυτη την κατασταση. Πολυ off-topic βγηκα αλλα τελος παντων.
 

Countdown

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπερα και καλως ηρθατε στην παρεα μας! Δεν νομιζω να ειναι σε λαθος θεμα το μηνυμα.
Για τους κινεζους τωρα ποιο το προβλημα; Ανθρωποι δεν ειναι κ αυτοι; ειτε πολλοι ιταλοι, γερμανοι, γαλλοι, το ιδιο δεν ειναι; Επειδη εχουν... περιεργες φατσες; Σαν χαρακτηρες δεν τους ξερω, να πω την αληθεια, πως ειναι και κυριως οι κινεζοι που ερχονται ελλαδα, όμως αυτο που μπορω να τους αναγνωρισω και να τους συγχαρω ειναι πως ειναι οι μονοι ανθρωποι, ειτε ελληνες, ειτε ξενοι που επισκεπτονται τα νησια μας - οκ, το νησι - κυριολεκτικα 365 μερες το χρονο. Αυτο που συμβαινει στο Αιγαιο τα τελευταια χρονια πραγματικα δεν ειναι βιωσιμο. Ο τουρισμος αυξανεται κατακορυφα μονο 2-3 μηνες το χρονο αλλοιωνοντας την ποιοτητα και αγνοτητα ορισμενων νησιων. Ποσο μαλλον η Σαντορινη με τις ορδες τουριστων που ενισχυονται απο τις ορδες... κρουαζιεραδων που καταφτανουν καθε μερα στο νησι. Το καλοκαιρι φυσικα. Βιωσιμη τουριστικη αναπτυξη ειναι κατα τη γνωμη μου ΜΟΝΟ η επεκταση της τουριστικης περιοδου. Και σ αυτο εχουν συνεισφερει κυριως οι Κινεζοι. Μαλιστα, δεν ξερω αν ειμαι εντελως σωστος, καποιος σαντορινιος μπορει να με διορθωσει αν κανω λαθος, εχω την εντυπωση πως στη σαντορινη τα ξενοδοχεια που μενουν ανοιχτα ολο το χρονο εχουν σχεδον τετραπλασιαστει την τελευταια πενταετια, χαρη στους κινεζους.

Οσο αναφορα τις φωτογραφιες, μηπως αλλοι λαοι μπορουν να πουν το ιδιο και για μας; μηπως ας πουμε, οι αφρικανοι θεωρουν πως οταν παμε για σαφαρι μας αρεσει να κοιταμε και να ενοχλουμε τα ζωα μονο μεσα απο τον φακο της μηχανης μας; Οχι βεβαια πως συμφωνω με αυτη την κατασταση. Πολυ off-topic βγηκα αλλα τελος παντων.
Χαχα κ σκέφτηκα ότι κάποιος θα το πάρει λάθος με τους Κινέζους... Απλά το ανέφερα σαν φαινόμενο διότι μου έκανε εντύπωση... Αν είναι δυνατόν, δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία εθνικότητα . Τώρα το φαινόμενο με τις φωτογραφίες κτλπ σαφώς και είναι παγκόσμιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom