ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Βρέθηκα 12-13 Αυγούστου στον Αη Στράτη πέρυσι το καλοκαίρι και δεν έχω καθόλου την ίδια εντύπωση.
Για του λόγου το αληθές, πληρωνα 35€/νύχτα σε ένα εκπληκτικό κι ευρύχωρο διαμέρισμα με πανέμορφη αυλή, τιμή για δύο άτομα παρακαλώ.
Πλήρωσα πάνω-κάτω 30€ τα δύο άτομα στη ταβέρνα με τους περίφημους κεφτέδες,με φαγητό σκασμού, κρασί, μπύρα, αναψυκτικό. Μάλιστα τη δεύτερη μέρα από λάθος μου έφερε το λογαριασμό της διπλανής παρέας που έτρωγε ψάρια, ήταν 80κάτι ευρώ στα έξι άτομα!
Ήπια ποτό στο μπαρ του οικισμού με 5 ευρώ και κοκτειλ με 6!
Κρέπα σοκολάτα και μεγάλη μπύρα στο άλλο νυχτερινό μαγαζί του νησιού με 8 ευρώ.
Είδα το τοπικό μουσείο (και σωστά) δωρεάν.
Θεωρεί κανένας αυτές τις τιμές παράλογες;
Δε ξέρω πραγματικά από που προκύπτει ο όρος Κολωνάκι, προσωπικά πάντως δε βίωσα κάτι τέτοιο.
Μιλώ για το 2008 και 2009.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ΛΕΡΟΣ

ΘΕΤΙΚΑ: Υπέροχο φαγητό ειδικά σε θαλασσινα δεν παίζεται. Πουθενά μα πουθενά δεν φάγαμε άσχημα.

Απίστευτα μέρη παντού. Οι Μύλοι που είναι υπέροχα αξιοποιημένοι. Ο ένας είναι καφετέρια με υπέροχη πανοραμική θέα, ο άλλος λαογραφικό μουσείο, ο τρίτος εξυπηρετεί τις ανάγκες κάποιου συλλόγου. Όλοι ανακαινισμένοι στην εντέλεια.

Πανέμορφο το εκκλησάκι στα βράχια της Παναγιάς Καβουράδαινας δίπλα στη θάλασσα.

Ο Πύργος Μπελένη στα Άλιντα, τόσο ως κτίριο όσο και ως μουσείο αξίζει πολύ.

Πανέμορφοι όρμοι σε Παντέλι, Άλιντα κλπ.

Ιδιαίτερη αρχιτεκτονική και στο Λακκί.Ακόμα και το σινεμά του είναι υπέροχο και με οικονομικό εισιτήριο.

Πολλές παραλίες και απάνεμες συχνά σε κόλπους.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ:
Κάπως μακρυά από Αθήνα.

Μερικές παραλίες είναι μικρούλες.

Το Κάστρο πρέπει να συντηρηθεί επειγόντως. Είναι κρίμα να το έχουν σε αυτή την κατάσταση.

Το νησί είναι κατάλληλο για όσους θέλουν να συνδυάσουν ξεκούραση με αξιοθέατα μαζί και να μην πηγαίνουν μόνο από παραλία σε παραλία.
Στα θετικά δεν μπορώ να μην βάλω το εκκλησάκι του Αγίου Ισιδώρου και το τρομερό μουσείο Τούνελ.
 

zade

Member
Μηνύματα
158
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Γενικά πάντως οι Ικαριώτες δεν έχουν και τη καλύτερη φήμη για τη φιλοξενία τους στους τουρίστες, μη σου πω δε τους θέλουνε κιόλας. :haha:
Αυτό ακούγαμε πριν πάμε και εν μέρει το διαπιστώσαμε. Είναι ιδιαίτερο νησί, μακράν του δευτέρου στον Ελλαδικό χώρο όπως και να το κάνουμε.
Συμφωνώ σε όσα έγραψες και το χω πει κι εγώ κατά καιρούς, ή το δέχεσαι ή σε αποβάλλει με το τρόπο του όλο αυτό και στις δυο μέρες ψάχνεις καράβι να φύγεις...
Κι εγώ που πήγα πρόπερσι (2019) ακριβώς την ίδια αίσθηση έχω. Είχαμε την τύχη να μείνουμε και στις δύο πλευρές του νησιού από δύο ημέρες στην καθεμία και αυτό που σου έβγαζαν οι περισσότεροι ντόπιοι είναι ότι "και να μην ήσουν εδώ μάστρο-τουρίστα καλά θα ήμασταν".

Επίσης δεν μου άρεσε και η αίσθηση ασυδοσίας που υπήρχε στο νησί. Προσοχή όχι ελευθερίας ή ελευθεριότητας, αλλά ασυδοσίας. Κατασκηνώνουμε ελεύθερα όπου να 'ναι , πετάμε τα μωρομάντηλα παντού, ζούμε σαν γύφτοι και δεν δίνουμε λογαριαμό σε κανέναν και φακ δε πολίς...

Αυτό εμένα με χάλασε πάρα πολύ. Και ευτυχώς με όσους συνειδητοποιημένους ντόπιους μίλησα, τους χαλάει και εκείνους αλλά έχει βγει αυτή η φήμη στο νησί, φήμη που σιγοντάρεται και από μεγάλη μερίδα ντόπιων, και είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα πράγματα.

Δεν είναι άσχημο νησί, αλλά θα δείτε πολλούς που στο όνομα μιας δήθεν ελευθερίας το κακοποιούν και χαλάνε την όλη εμπειρία .
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ που πήγα πρόπερσι (2019) ακριβώς την ίδια αίσθηση έχω. Είχαμε την τύχη να μείνουμε και στις δύο πλευρές του νησιού από δύο ημέρες στην καθεμία και αυτό που σου έβγαζαν οι περισσότεροι ντόπιοι είναι ότι "και να μην ήσουν εδώ μάστρο-τουρίστα καλά θα ήμασταν".
Χθες γύρισα από Ικαρία, έμεινα λόγω αεροπορικής μετάβασης στο νότο συγκεκριμένα στα Θέρμα, εντάξει είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα εδώ αλλά γι' αυτές τις ιδιοτροπίες της την αγαπάμε την Ικαρία. Δε πρέπει να μπαίνει στη ζυγαριά και να συγκρίνεται με οποιοδήποτε άλλο νησί γιατί είναι κάτι το διαφορετικό.
Πάντως με όσους ντόπιους μίλησα θεωρούν το βόρειο κομάτι αμιγώς τουριστικό και δε πηγαίνουν ούτε οι ίδιοι. Συγκεκριμένα μάλιστα μου είπαν «αν θέλεις να μας δεις και να μας καταλάβεις, αλλά και να απολαύσεις το νησί, έλα Σεπτέμβριο».
Επίσης δεν μου άρεσε και η αίσθηση ασυδοσίας που υπήρχε στο νησί. Προσοχή όχι ελευθερίας ή ελευθεριότητας, αλλά ασυδοσίας. Κατασκηνώνουμε ελεύθερα όπου να 'ναι , πετάμε τα μωρομάντηλα παντού, ζούμε σαν γύφτοι και δεν δίνουμε λογαριαμό σε κανέναν και φακ δε πολίς...
Καταλαβαίνω πως το λες και το συμμερίζομαι. Δυστυχώς έχει να κάνει με τη κουλτούρα και τη νοοτροπία μας ως έθνος και τη παιδεία που κουβαλάμε. Δε γίνεται να το παίζεις φυσιολάτρης και να μη σέβεσαι το φυσικό περιβάλλον και τους κανόνες του. Δε νοείται.
αλλά έχει βγει αυτή η φήμη στο νησί, φήμη που σιγοντάρεται και από μεγάλη μερίδα ντόπιων, και είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα πράγματα.
Κυκλοφορεί το χρήμα, μη γελιόμαστε. Αυτό είναι και όχι κάτι άλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom