Ιταλία ΕΠΕΙΓΟΝ - Θα βρίσκεται κάποιος Μπέργκαμο αύριο (13/8)?

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Ζητάω μια μεγάλη εξυπηρέτηση από κάποιον που θα βρίσκεται αύριο στο Μπέργκαμο.
Είμαστε 2 άτομα (ζευγάρι) και έχουμε κάνει κράτηση για ένα αυτοκίνητο μέσω της Europcar στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο. Φτάνουμε άυριο μεσημέρι μέσω της Ryanair εκεί από το αεροδρόμιο του Αράξου.

Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι μου έκλεψαν τη πιστωτική κάρτα που είχα στο όνομα μου λίγες ημέρες πριν (και ενώ είχα κάνει αίτηση για νέα τελικά δεν πρόλαβε η τράπεζα να την εκδώσει) για να τη χρησιμοποιήσω για τη παραλαβή του αυτοκινήτου, καθώς χρειάζεται να υπάρχει πιστωτική κάρτα στο όνομα κάποιου που θα παρεβρίσκεται τη στιγμή της παραλαβής εκεί. Επειδή τώρα δεν έχουμε κάποια πιστωτική κάρτα που πρέπει να χρησιμοποιηθεί σαν εγγύηση για το αυτοκίνητο που θα παραλάβουμε και επειδή ήδη έχουμε προπληρώσει όλη τη κράτηση και δεν γίνεται να επιστραφούν τα χρήματα, ζητάμε από κάποιονπου θα βρίσκεται είτε στην ίδια πτήση με εμάς (άραξος-μπέργκαμο) είτε θα βρίσκεται στο Μπέργκαμο αύριο μεσημέρι αν μπορέσει να έρθει μαζί μας και να χρησιμοποιήσουμε τη κάρτα σαν εγγύηση.

Φυσικά για την εξυπηρέτηση που ζητάμε μπορούμε να προσφέρουμε κάποιο ποσό για να μας βοηθήσει κάποιος καθώς και θα έχει όλα τα στοιχεία μας για ασφάλεια.

Είναι μεγάλη ανάγκη για αυτό και γράφω εδώ :)

Αν υπάρξει κάποιος παρακαλώ να επικοινωνήσει άμεσα μαζί μου.

Ευχαριστώ
 
Last edited:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
UPDATE: Τελικά λόγω του ότι μάλλον δεν θα έχει προλάβει να εκδοθεί η πιστωτική κάρτα στο όνομα μου που έχω κάνει την αίτηση εδώ και ένα μήνα θα ακυρώσουμε το αυτοκίνητο και θα μετακινηθούμε με τρένα/λεωφορεία.
Το πρόβλημα που παρουσιάστηκε είναι ότι μου έκλεψαν τη πιστωτική κάρτα που είχα στο όνομα μου λίγες ημέρες πριν (και ενώ είχα κάνει αίτηση για νέα τελικά δεν πρόλαβε η τράπεζα να την εκδώσει) για να τη χρησιμοποιήσω για τη παραλαβή του αυτοκινήτου, καθώς χρειάζεται να υπάρχει πιστωτική κάρτα
Βρε jmallen3...θα μας τρελλανεις...(και εχει πολυ ζεστη...) τη Τεταρτη ελεγες οτι δεν προλαβαινες να παραλαβεις τη καρτα και θα παιρνατε τρενα-λεωφορεια.....τι εχει συμβει τελικα?
Ελα...πες τα ολα τωρα:D
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Με ενημέρωσαν την Πέμπτη από τη τράπεζα ότι θα έχει βγει σίγουρα η κάρτα μέχρι τι Τρίτη, και θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και έτσι δεν ακύρωσα τη κράτηση του αυτοκινήτου όπως μπορούσα μέχρι χθες. Πήγα στη τράπεζα όμως σήμερα και δυστυχώς δεν την είχα στείλει ακόμα από τα κεντρικά στο κατάστημα, οπότε πάμε για αύριο που θα φύγω όμως και δεν προλαβαίνω να τη πάρω...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Με ενημέρωσαν την Πέμπτη από τη τράπεζα ότι θα έχει βγει σίγουρα η κάρτα μέχρι τι Τρίτη, και θα μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και έτσι δεν ακύρωσα τη κράτηση του αυτοκινήτου όπως μπορούσα μέχρι χθες. Πήγα στη τράπεζα όμως σήμερα και δυστυχώς δεν την είχα στείλει ακόμα από τα κεντρικά στο κατάστημα, οπότε πάμε για αύριο που θα φύγω όμως και δεν προλαβαίνω να τη πάρω...
Δοκίμασε να πάρεις την τράπεζα σου τηλέφωνο μόλις φτάσεις στην εταιρία ενοικιάσεων (ενεργοποίησε mobile banking πρώτα για να'σαι σίγουρος) εξηγησε τους την κατάσταση (πως καθυστέρησαν να σου την στείλουν και σου δημιούργησαν πρόβλημα) και πες τους να σου πουν τον αριθμό της νέας σου κάρτας, τον 3ψηφιο κωδικό και την ημερομηνία λήξης. Επίσης πες τους πως θες να ενεργοποιήσεις απευθείας την νέα σου κάρτα. Να έχεις ενεργό το mobile banking όμως γιατί διαφορετικά είναι πιθανό να μη μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση αν δε πας στην τράπεζα.
Μετά δωσε τα στοιχεία στον υπάλληλο της εταιρίας (ο κωδικός σου για συναλλαγές λογικά δε θα έχει αλλάξει αλλά ρώτα το και αυτό) και μπορεί να την ελέγξει και να κάνει προέγκριση για να δει ότι του έδωσες έγκυρα στοιχεία. Αν δε βρεις άλλο άτομο εκεί δοκίμασε το για να μη χάσεις τα χρήματά σου, μπορεί να δουλέψει.. Πάρε και από σήμερα τη τράπεζα σου και ενημέρωσε τους σχετικά με το θέμα..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ενταξει...απ'οτι καταλαβαινω,οταν εγραψες τη περασμενη τεταρτη,οτι τελικα θα μετακινηθειτε με τρενα,ηταν γιατι καταλαβες οτι δεν θα ειχες στην ωρα τη νεα καρτα....εκει γιατι δεν ακυρωσες τη κρατηση?.....μετα καποιος σε καθησυχασε οτι προλαβαινεις...και ηρθες στο σημειο αυτο,τωρα.
Αν μπορει να γινει αυτο που λεει η echo,η οταν πας να διαπραγματευτεις μετρητα για εγγυηση....
Επρεπε να εκλεινες το αμαξι,οταν ειχες τη καρτα στα χερια...τι φοβηθηκες?μη δεν βρεις αμαξι,εστω και σημερα?
Η πιθανοτητα να βρεις ανθρωπο αυριο στο Μπεργκαμο και να ειναι διατεθειμενος να μπει πρωτος οδηγος, με εσας να αρμενιζετε στην Ιταλια,...ειναι ισοτιμο με λοτο.
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Δοκίμασε να πάρεις την τράπεζα σου τηλέφωνο μόλις φτάσεις στην εταιρία ενοικιάσεων (ενεργοποίησε mobile banking πρώτα για να'σαι σίγουρος) εξηγησε τους την κατάσταση (πως καθυστέρησαν να σου την στείλουν και σου δημιούργησαν πρόβλημα) και πες τους να σου πουν τον αριθμό της νέας σου κάρτας, τον 3ψηφιο κωδικό και την ημερομηνία λήξης. Επίσης πες τους πως θες να ενεργοποιήσεις απευθείας την νέα σου κάρτα. Να έχεις ενεργό το mobile banking όμως γιατί διαφορετικά είναι πιθανό να μη μπορείς να κάνεις ενεργοποίηση αν δε πας στην τράπεζα.
Μετά δωσε τα στοιχεία στον υπάλληλο της εταιρίας (ο κωδικός σου για συναλλαγές λογικά δε θα έχει αλλάξει αλλά ρώτα το και αυτό) και μπορεί να την ελέγξει και να κάνει προέγκριση για να δει ότι του έδωσες έγκυρα στοιχεία. Αν δε βρεις άλλο άτομο εκεί δοκίμασε το για να μη χάσεις τα χρήματά σου, μπορεί να δουλέψει.. Πάρε και από σήμερα τη τράπεζα σου και ενημέρωσε τους σχετικά με το θέμα..
Μπορεί να γίνει και αυτό ναι αλλά δεν χρειάζεται να έχω τη κάρτα για να τη περάσει στο μηχάνημα? έτσι δεν κάνουν? ή γίνεται και απλά εισάγοντας τα στοιχεία της ηλεκτρονικά?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μπορεί να γίνει και αυτό ναι αλλά δεν χρειάζεται να έχω τη κάρτα για να τη περάσει στο μηχάνημα? έτσι δεν κάνουν? ή γίνεται και απλά εισάγοντας τα στοιχεία της ηλεκτρονικά?
Δε ξέρω τι σύστημα έχουν, γιαυτό λέω να δοκιμάσεις σαν έσχατη λύση.. Μπορεί να γίνεται και ηλεκτρονικά και να το δεχτούν.. Π.χ. ήμουν σε ξενοδοχείο πριν λίγες μέρες (που είχα προπληρώσει) και όταν πήγα ήθελαν και την κάρτα ως εγγύηση για την περίπτωση που χρησιμοποιήσω κάποιες έξτρα υπηρεσίες. Δε την είχα μαζί αλλά ήξερα απέξω τον αριθμό και το δέχτηκαν. Τώρα στα αυτοκίνητα μπορεί ναναι αλλιώς αλλά αν δε βρεις άλλη λύση δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Μπορείς να επικοινωνήσεις από σήμερα και με την εταιρία ενοικιάσεων και να τους πεις το πρόβλημα και ότι θα τους δώσεις τα πλήρη στοιχεία της κάρτας σου για να τα έχουν ως εγγύηση αλλά δε θα την εχεις μαζί σου. Και τα μετρητά που ειπώθηκαν είναι κάτι που μπορείς να προτείνεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις απ'τη τράπεζα να βγάλει φωτοτυπία την κάρτα σου και να τη στείλει με φαξ στην εταιρία επιτόπου. 'Οτι μπορείς κάνε μόνος σου γιατί όπως σου λένε και παραπάνω δύσκολα κάποιος θα βάλει για έναν άγνωστο την κάρτα του ως εγγύηση..
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Σε ευχαριστώ για τις ιδέες, θα το προσπαθήσω όσο γίνεται :)

Δε ξέρω τι σύστημα έχουν, γιαυτό λέω να δοκιμάσεις σαν έσχατη λύση.. Μπορεί να γίνεται και ηλεκτρονικά και να το δεχτούν.. Π.χ. ήμουν σε ξενοδοχείο πριν λίγες μέρες (που είχα προπληρώσει) και όταν πήγα ήθελαν και την κάρτα ως εγγύηση για την περίπτωση που χρησιμοποιήσω κάποιες έξτρα υπηρεσίες. Δε την είχα μαζί αλλά ήξερα απέξω τον αριθμό και το δέχτηκαν. Τώρα στα αυτοκίνητα μπορεί ναναι αλλιώς αλλά αν δε βρεις άλλη λύση δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Μπορείς να επικοινωνήσεις από σήμερα και με την εταιρία ενοικιάσεων και να τους πεις το πρόβλημα και ότι θα τους δώσεις τα πλήρη στοιχεία της κάρτας σου για να τα έχουν ως εγγύηση αλλά δε θα την εχεις μαζί σου. Και τα μετρητά που ειπώθηκαν είναι κάτι που μπορείς να προτείνεις. Επίσης μπορείς να ζητήσεις απ'τη τράπεζα να βγάλει φωτοτυπία την κάρτα σου και να τη στείλει με φαξ στην εταιρία επιτόπου. 'Οτι μπορείς κάνε μόνος σου γιατί όπως σου λένε και παραπάνω δύσκολα κάποιος θα βάλει για έναν άγνωστο την κάρτα του ως εγγύηση..
Μίλησα τηλεφωνικά με το σταθμό παραλαβής του αυτοκινήτου και θέλει οπωσδήποτε τη κάρτα, δεν φτάνουν μόνο τα στοιχεία της...
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μίλησα τηλεφωνικά με το σταθμό παραλαβής του αυτοκινήτου και θέλει οπωσδήποτε τη κάρτα, δεν φτάνουν μόνο τα στοιχεία της...
Κρίμα.. Σου είπαν δηλαδή ότι αν δε τους δώσεις κάρτα δεν υπάρχει εναλλακτική; Χάνεις τα χρήματα σου; Ούτε με μετρητά γίνεται; Τους εξήγησες το πρόβλημα; Αν έχεις μαζί σου μια χρεωστική με ένα μεγάλο ποσό μέσα που μπορούν να δεσμεύσουν; Διάβασα εδώ πως άλλα μέλη το έχουν κάνει
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ενοικίαση-αυτοκινήτου-στο-εξωτερικό.24958/page-2
Επίσης κάπου διάβασα πως δέχονται και άλλες κάρτες αλλά αν δεν έχουν τα αναγλυφα γράμματα στα στοιχεία σου βάζουν κάποιο πρόστιμο..
Επίσης ψάξε μήπως γίνεται να πάρεις μαζί σου την πιστωτική κάρτα ενός συγγενικού σου προσώπου μαζί με την ενυπόγραφη έγκρισή του ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.. Αλλά η χρεωστική στο όνομά σου με αρκετά χρήματα μέσα μου φαίνεται καλύτερη λύση.
Αν δε δέχονται τίποτα πάρε στην τράπεζα σου και προσπάθησε από εκεί να ακυρώσεις τη συναλλαγή. Και μένα π.χ. σε μια προκράτηση εισητηρίων μου είχαν πει ότι δε γίνονται ακυρώσεις τη τελευταία μέρα αλλά έκανα αίτηση, εξήγησα τους λόγους, και τα πήρα. Επίσης αρκετοί έχουν ακυρώσει ξενοδοχείο που δεν είχε δωρεάν ακύρωση και με αμφισβήτηση της συναλλαγής μέσω της τράπεζάς τους (ή με απευθείας συνεννόηση) πήραν τα χρήματά τους πίσω.. Δε χάνεις κάτι να προσπαθήσεις.
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Κοντινά μου πρόσωπα που το έχουν κάνει, μου είπαν ότι - σχετικά - εύκολα σε βάζουν δεύτερο δικαιούχο σε πιστωτική κάρτα που έχουν ήδη, (οπότε αυτομάτως γίνεται και πιστωτική "σου" ) αν έχεις έναν κοινό λογαριασμό μαζί τους στην τράπεζα που έχει βγει η πιστωτική. Σαν διαδικασία είναι λιγότερο χρονοβόρα από το να βγει καινούρια πιστωτική, αλλά για μια μέρα δεν ξέρω....
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Αυτοί στην εταιρεία ενοικιάσεως αυτοκινήτου θέλουν να είναι στο όνομα ενός ατόμου που θα βρίσκεται εκεί η πιστωτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.935
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom