Ιταλία ΕΠΕΙΓΟΝ - Θα βρίσκεται κάποιος Μπέργκαμο αύριο (13/8)?

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Δυο λύσεις μόνο μπορώ να σκεφτώ...
α) Μετρητά για εγγύηση (που θα χρειαστούν μπόλικα ανάλογα με τον κυβισμό του αυτοκινήτου..)
β) κάρτα όπως αυτές που χρησιμοποιεί κάποιος για ανάληψη χρημάτων (συνήθως όπως αυτές που εκδίδουν οι τράπεζες για λογ/μους μισθοδοσίας...)

Προσωπικά επειδή δεν χρησιμοποιώ πιστωτικές δούλεψε κάποια στιγμή για μένα περίπτωση στην οποία η εταιρία ενοικιάσεως να δεσμεύσει χρήματα από τον τραπεζικό μου λογ/μό δείχνοντάς τους την κάρτα αναλήψεων που χρησιμοποιείται και ώς χρεωστική. Φυσικά μολις επιστραφεί το αυτοκίνητο τα χρήματα αποδεσμεύονται κατοπιν μίας ή δύο ημερών...

Εαν ενοικιάσετε αυτοκίνητο σας προτείνω την πρώτη λύση μοιράζοντας το κόστος που αναλογεί στον καθένα
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Κάνε τον κόπο και πετάξου από το εδώ κεντρικό τους κατάστημα ή κάποιο που σε εξυπηρετεί και ζήτα να σε εξυπηρετήσουν βρίσκοντάς σου έναν τρόπο να σε βοηθήσουν.

Είσαι πελάτης και έχεις ήδη κάνει την κράτηση του αυτοκινήτου (φαντάζομαι έχεις προκαταβάλει κάποιο ποσό..) , έχε τα χαρτιά της κράτησης και τα εισιτήρια μαζί σου και πίεσε τους για μια εύρεση λύσης. Στην τελική ζήτα να επικοινωνήσουν και με το εκεί κατάστημα.

Εαν δείς πολλά ζόρια πρόβαλλέ τους εσύ λύσεις (όπως αυτές που αναφέρθηκαν εδώ).
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Το έκανα και αυτό σήμερα, πήραν και τηλέφωνο στην Ιταλία και τους είπαν πως δεν το δέχονται!
Και έχω ήδη προπληρώσει όλο το ποσό!
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα, πριν λίγο καιρό που ήθελα να νοικιάσω αυτοκίνητο σε κάποια χώρα της Ευρώπης χωρίς πιστωτική, ενώ είχα χρεωστικές, προπληρωμένες, μετρητά, πιστωτικές συγγενικών μου προσώπων στη διάθεσή μου μαζί με τα διπλώματα οδήγησής τους και τα διαβατήριά τους για να τους προσθέσω σαν οδηγούς αλλά χωρίς να είναι εκεί..... σκέφτηκα υπεύθυνες δηλώσεις από τα ΚΕΠ υπογεγραμμένες και να τις μεταφράσω σε φίλο δικηγόρο αυθημερών..... όλα τα πρότεινα στην εταιρία, τίποτα δεν δέχτηκε!! Πήρα τηλ σε σχεδόν όλες τις μεγάλες εταιρίες.... τίποτα!!
Μέχρι και που πήρα τηλ στη Χερτζ στην Ελλάδα και τους είπα να εμφανιστώ μαζί με το πρόσωπο που έχει την πιστωτική στο γραφείο τους εδώ, να τους τη δώσει την πιστωτική εκείνος με όλα τα διαβατήρια - ταυτότητες που θέλουν και να τηλεφωνήσουν εκείνοι στο γραφείο τους στο Βέλγιο και να τους διαβεβαιώσουν ότι ήρθε μπροστά τους ο κάτοχος και όλα καλά....... ΤΙΠΟΤΑ!!!

Τελικά ακύρωσα το αυτοκίνητο..... Καμμία από τις μεγάλες δεν δέχονταν οτιδήποτε λιγότερο από μια πιστωτική ενός προσώπου που είναι στο γκισέ μπροστά τους!! (Και είχα και χρεωστική με ανάγλυφα "γράμματα", το οποίο το είπα.... ούτε αυτό έπιασε!!) Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να με βάλουν δεύτερο πρόσωπο, γιατί το έμαθα μετά ότι γίνεται αυτό..... να είναι δηλαδή η πιστωτική σε δύο ονόματα!! Αν προλαβαίνεις, πάρε ένα τηλέφωνο στην εταιρία ενοικιάσεως και ρώτα αν δέχονται μια πιστωτική που είσαι δεύτερο πρόσωπο, με το χαρτί της τράπεζας που φαίνεται ότι είσαι.... Άν προλαβαίνεις όλα αυτά βέβαια...
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Αν προλαβαίνεις, πάρε ένα τηλέφωνο στην εταιρία ενοικιάσεως και ρώτα αν δέχονται μια πιστωτική που είσαι δεύτερο πρόσωπο, με το χαρτί της τράπεζας που φαίνεται ότι είσαι.... Άν προλαβαίνεις όλα αυτά βέβαια...
Αλιμονο....τσαμπα συζητηση θα καναμε τοση ωρα,αν καποιος απο την υπολοιπη παρεα εχει πιστωτικη στο ονομα του....
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Αλιμονο....τσαμπα συζητηση θα καναμε τοση ωρα,αν καποιος απο την υπολοιπη παρεα εχει πιστωτικη στο ονομα του....
και να φανταστεις οτι πριν 4 χρονια ο καθενας μας ειχε για πλακα 4 πιστωτικές....
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Δεν εννοώ από την παρέα που θα είναι μαζί του, εννοώ σαν δεύτερο όνομα σε μια πιστωτική κάποιου που δεν θα είναι μαζί του... Αλίμονο...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν εννοώ από την παρέα που θα είναι μαζί του, εννοώ σαν δεύτερο όνομα σε μια πιστωτική κάποιου που δεν θα είναι μαζί του... Αλίμονο...
Πρωτη φορα ακουω,πιστωτικη με 2 ονοματα....δηλαδη εγω εχω μαγαζι,αν μου ερθει καποιος που ειναι δευτερο ονομα,πως θα το γνωριζω-αλλο ονομα,αλλη υπογραφη-?
Μηπως εννοεις καρτα που μπορεις να βγαλεις προσθετη πχ.στο παιδι σου και να εχει τα ιδια προνομια αλλα να χρεωνονται ολα στο δικο σου ονομα?...αλλα και παλι η προσθετη θα εχει επανω το ονομα του παιδιου σου.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Αύριο τι ώρα πετάτε?Δεν προλαβαίνεις να πας 8 το πρωί να την πάρεις?Τουλάχιστον αν έχεις μαζί σου ένα έγγραφο από την τράπεζα ότι η κάρτα εκλάπει,ίσως μπορέσεις να κανειςκάτι επι τόπου έστω να πάρεις πίσω ενα μέρος των χρημάτων σου.Στην Ιταλία συγκεκριμένα επειδή έχω νοικιάσει κι εγώ αυτοκίνητο,την κάρτα δεν την θέλουν τόσο για εγγύηση φθοράς,αυτό μπορεί να γίνει και με μετρητά που τα δέχονται σε άλλες χώρες,αλλά επειδή τα πρόστιμα στους δρόμους πέφτουν βροχή και η εταιρία τα χρεώνει απευθείας στην κάρτα που έχεις δώσει.Εγώ υπήρξα πολύ προσεκτική επειδη το γνώριζα κι εφοδιάστηκα με δικό τους gps που είναι ενημερωμένο και σε προειδοποιεί.Ο κουμπάρος μου χωρίς gps πλήρωσε 5 πρόστιμα,τα δυο αφού είχε ακυρώσει την κάρτα.To θεωρώ δύσκολο έως απίθανο να σου δώσουν αυτοκίνητο στην Ιταλία χωρίς πιστωτική οποτε καλυτερα να προσπαθήσεις για ακύρωση και επιστροφή χρημάτων.Οπώς και να έχει εύχομαι να γίνει το καλύτερο για σας και να περάσετε όμορφα στο ταξίδι σας!
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Μου είπαν για πρόσθετο μέλος σε υπάρχουσα πιστωτική, Καρφίτσα...
Παραπάνω δεν γνωρίζω γιατί δεν το συζήτησα περισσότερο, ούτε καν αυτό δεν γνώριζα δηλαδή.... και που το έμαθα, ήταν αργά για δάκρυα Στέλλα.... τουλάχιστον ακύρωσαμε με την ώρα μας το αυτοκίνητο και δεν το χρεωθήκαμε γιατί την είδαμε τη δουλειά που στράβωνε...
Ίσως αν γκουγκλάρει "πρόσθετο μέλος σε πιστωτική κάρτα" να βρει περισσότερα.... αν ενδιαφέρεται βέβαια ο άμεσος ενδιαφερόμενος και έχει χρόνο για κάτι τέτοιο.
Αν βρει άκρη πάντως, ας την γράψει....
Όπως και να έχει, με ότι κι αν θα μετακινείται στο ταξίδι του τελικά, εύχομαι να περάσει πολύ καλά!!
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Επειδη το κομμάτι με τις κάρτες το κατέχω λογω δουλειάς, σου λεω πως η πρόσθετη κάρτα στην ουσία ειναι ενα πλαστικό με το ονομα σου επάνω όπου όμως ο,τι συναλλαγές κανεις εμφανίζονται στον λογαριασμό του κυρίου κατόχου ο οποίος ειναι κ υπεύθυνος για την αποπληρωμή...ακομα κ ετσι όμως η έκδοση πρόσθετης κάρτας καθυστερεί δε στην δίνουν κατευθείαν ...δεν δέχονται ούτε τις προπληρωμένες με το σήμα visa/MasterCard επάνω;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.920
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom