Αμοργός Είναι η Αμοργός για φοιτητές?

alko

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεία σας. Ετοιμαζόμαστε με τη παρέα μου για τις τελευταίες κοινές διακοπές ως φοιτητές τουλάχιστον και επιλέξαμε μετά απο προτροπές φίλων να πάμε στην Αμοργό. Θα ήθελα αν μπορούσατε να με δώσετε πληροφορίες για τα παρακάτω θέματα. Πρώτο και βασικό ειναι η νυχτερινή ζωή και ο κόσμος. Δεν είμαστε φαν του αχαλίνωτου κλάμπινγκ αλλα δεν θέλουμε και τελείως νέκρα. Το κάμπινγκ έχει φοιτητές φοιτήτριες για την ακρίβεια? Βασικά πως θα χαρακτηρίζατε το νησί περισσότερο για ζευγαράκια η για ελεύθερους? Επίσης μας είπανε ότι χωρίς αμάξι δεν παλέυεται. Ισχύει? Αν ναι επειδή θα μείνουμε στο κάμπινγκ στην Αιγιαλη απο πού να νοικιάσουμε και τι τιμές παίζουν. Θα πάμε 1-15αυγούστου εκει ανάμεσα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ζευγαροκατάσταση περισσότερο. Δεν ξέρω τι γίνεται από νυχτερινή ζωή στην Αιγιάλη πάντως πιο νότια νυχτερινή ζωή είχε μόνο η χώρα αλλά όχι τύπου κλαμπ (περισσότερο μπαράκια).
Αν ενδιαφέρεστε για διαδρομές στο νησί να νοικιάσετε αμάξι να έχετε την ελευθερία σας. Βέβαια από Αιγιάλη θα αναγκαστείτε να κάνετε περισσότερα χιλιόμετρα γιατί τα ενδιαφέροντα είναι στη Χώρα (αλλά γουστα είναι αυτά) Σίγουρα θα βρείτε εκεί. Εγώ έμενα Κατάπολα και είχε τουλάχιστον 2 εταιρείες ενοικίασης (από τιμές δεν ξέρω γιατί είχα φέρει το δικό μου καθώς έμεινα αρκετές ημέρες)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Αμοργο ειχα περασει σχεδον μια εβδομαδα πριν 3 χρονια..Και εμεις φοιτητες τοτε,μειναμε στο καμπινγκ στην Αιγιαλη!Aπλα να σου πω πως ειναι οι καλυτερες καλοκαιρινες διακοπες ως τωρα,και καθε χρονο θελω να ξαναπαω!Ελπιζω φετος να τα καταφερω..!Παμε στο θεμα σου τωρα..

Δεν θα θεωρουσα σε καμια περιπτωση την Αμοργο ζευγαροκατασταση,σε στυλ Σαντορινης δλδ,Μηλου κλπ..Το καμπινγ ηταν "καλα" γεματο,ειχε πολυ κοσμο δλδ αλλα μεσα στα ορια,δεν παταγε ο ενας πανω στον αλλον,οι τουαλατες σε καλη κατασταση και γενικα μου ειχε αφησει καλες εντυπωσεις σαν εγκατασταση!Αποσο θυμαμαι ο κοσμος τοτε ηταν μ.ο ηλικιας 20-25 και σε λιγες περιπτωσεις παραπανω,δλδ αυτο που ψαχνεις!!

Το πολυ θετικο ειναι η τοποθεσια του,τοσο το πρωι οσο και το βραδυ!Δλδ ξυπνας και σε 1' εισαι στην παραλια (οχι κατι φοβερο,αλλα ο κοσμος του καμπινγκ εκει συχναζε..),με ωραιο beach bar και πολυ καλες τιμες,(μπυρες 3E πχ) οποτε εκανες κεφαλι απο το μεσημερι! :cool::cool: Το βραδυ ομως ηταν το δυνατο σημειο..Εμεις καθε μερα ξεκινουσαμε απο Αμοργιαλο..Τοπικο ρακαδικο , που σπανια εβρισκες να κατσεις αν καθυστερουσες,με ζωντανη μουσικη,αφθονες ψημενες ρακες κλπ κλπ.. Αν ομως δεν εισαι τοσο του "ποιοτικου" :D , το beach bar που ανεφερα πριν, λειτουργει και το βραδυ με αρκετο κοσμο,και λιγο πιο κατω υπαρχει και αλλο ενα Βaro-club που και εκει ειχε κοσμο μεχρι τις πρωινες ωρες!!Με λιγα λογια νομιζω πως θα περασεις πολυ καλα εφοσον μου λες πως δεν εισαι φαν του αχαλίνωτου κλάμπινγκ , τα μαγαζια που σου ειπα ειναι οτι πρεπει!

Απο κει και περα,σιγουρα αν θες να κανεις 2-3 βολτες πχ Χωρα,Θολαρια(γραφικο χωριο με φοβερα ταβερνακια ) θες μηχανακι-αυτοκινητο..Εγω ειχα κινηθει με μηχανακι (250αρι..και εχει σημασια..Στην Αμοργο ειχε φοβερο αερα και πιστευω με μικρο μηχανακι πχ 50ρακι scooter ,εχεις πολυ μεγαλη πιθανοτητα νε εχεις προβλημα λογω των ανεμων,καθως οι δρομοι τους δεν ειναι και οτι καλυτερο..Οποτε αν ειστε 4-5 ατομα θα σου προτεινα να νοικιασετε αυτοκινητο..).
Εμεις επειδη ημασταν αρκετοι,καποιοι απο την παρεα νοικιασαν ενα μικρο,απο μαγαζι που ειναι 2 λεπτα απο το καμπινγκ στην Αιγιαλη..Νομιζω οι τιμες ηταν φυσιολογικες,οχι κατι εξωφρενικο,αλλα θυμαμαι πως ειχαν δυσκολευτει απο θεμα διαθεσιμοτητας!Οποτε καλο ειναι να κανεις ενα τηλ για να δεις τι παιζει..
Στην Χωρα να πας οπωσδηποτε..Ωραια μαγαζια για καφε,φαγητο (θυμαμαι ενα Ιταλικο που ειχαμε φαει 2-3 φορες,φοβερη πιτσα και 10 ευρο περιπου το ατομο..),και σιγουρα για γλυκο-παγωτο στη Λοζα,στην πλατεια της Χωρας!
Γενικα απο τιμες,συγκριτικα παντα,ηταν πολυ καλα σε σχεση και με την ποιοτητα του φαγητου!Και στην Αιγιαλη πανω απο το λιμανακι,θα βρειτε 2-3 πολυ ωραια ταβερνακια με πολυ καλο φαγητο!

Αυτα απο μενα,ελπιζω να μην σε παρασυρω με τις φοβερες αναμνησεις που εχω εγω απο το νησι,αλλα πιστευω πως θα βρειτε αυτο που ψαχνετε!!:clap::clap:
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μέσες-άκρες όπως στα λέει ο φίλος από πάνω είναι...
Έχει πολύ διασκέδαση και τζέτζελο. Το θέμα είναι το στυλ της διασκέδασης.. Αν είσαι του κυριλέ και της διασκέδασης "βιτρίνας" μπορεί να μην σου αρέσει
Αν είσαι του πιο χύμα-παρείστικου, θα περάσεις ζάχαρη!
Ειδικά την περίοδο που θα πας θα γίνεται χαμός!
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
αν ειναι λεει για φοιτητες!!! :O μα για φοιτητες ειναι αυτο το νησι! ΜΟΝΟ για φοιτητες!!! :D
θα συμφωνησω οσο δεν παει με τον thimio8663 ! κ για τα μαγαζια που σου προτεινει ειναι τελεια!! και ναι, δυστυχως χρειαζεται αμαξι...μη ξεχασετε να πατε στην μικρη παραλιτσα Αγία-Αννα και προσωπικη μου αποψη κ στη Γραμβουσα.! ειναι ενα νησακι νοτια κ παιρνεις καραβακι ( δεν θυμαμαι απο που ομως, ψαξτο. αξιζει!! ) ειχα παει κ γω πριννν...3 χρονια κ ηταν υπεεεροχα......να δω ποτε ομως θα ξαναπαω...ξερω κοπελα που πηγαινε με την παρεα της για 3 συνεχομενα καλοκαιρια....κ απλα μετα μαλλον θα αλλαζανε ( αν τελικα αλλαξανε, δε το γνωριζω) οχι επειδη φυσικα το βαρεθηκαν! αυτο το νησι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να το βαρεθεις, αλλα για αλλαγη!!! αχχ ερωτας σου λεω, ερωτας!!! αν εισαι κουλτουροκατασταση εσυ κ η παρεα σου θα εναρμονιστειτε τελεια με το κοσμο εκει...! :) και να μην εισαι ομως θα δεχθεις μετα χαρας να γινεις για λιγες μερες σαν τον υπολοιπο κοσμο...το νησι κ ο κοσμος του το ειδα εγω σαν μια τρυφερη κ ταυτοχρονα κεφατη αγκαλια!
 

kathrinoula

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ψάχνουμε ενοικιαζόμενο αρκετά φτηνό με τις βασικές ανέσεις (καθαρό, κλιματισμό) στην Αιγιάλη. Δεν θέλουμε πισίνες, πρωινά και τέτοια, φοιτητές είμαστε. Αν έχετε κάτι υπόψη σας, εκτός αυτών που υπάρχουν στο ίντερνετ, πείτε μου. Ευχαριστώ πολύ.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ψάχνουμε ενοικιαζόμενο αρκετά φτηνό με τις βασικές ανέσεις (καθαρό, κλιματισμό) στην Αιγιάλη. Δεν θέλουμε πισίνες, πρωινά και τέτοια, φοιτητές είμαστε. Αν έχετε κάτι υπόψη σας, εκτός αυτών που υπάρχουν στο ίντερνετ, πείτε μου. Ευχαριστώ πολύ.
Aν θες γραψε ενδεικτικα καποιες ημερομηνιες να ριξω μια ματια!!

αν ειναι λεει για φοιτητες!!! :O μα για φοιτητες ειναι αυτο το νησι! ΜΟΝΟ για φοιτητες!!! :D
θα συμφωνησω οσο δεν παει με τον thimio8663 ! κ για τα μαγαζια που σου προτεινει ειναι τελεια!! και ναι, δυστυχως χρειαζεται αμαξι...μη ξεχασετε να πατε στην μικρη παραλιτσα Αγία-Αννα και προσωπικη μου αποψη κ στη Γραμβουσα.! ειναι ενα νησακι νοτια κ παιρνεις καραβακι ( δεν θυμαμαι απο που ομως, ψαξτο. αξιζει!! ) ειχα παει κ γω πριννν...3 χρονια κ ηταν υπεεεροχα......να δω ποτε ομως θα ξαναπαω...ξερω κοπελα που πηγαινε με την παρεα της για 3 συνεχομενα καλοκαιρια....κ απλα μετα μαλλον θα αλλαζανε ( αν τελικα αλλαξανε, δε το γνωριζω) οχι επειδη φυσικα το βαρεθηκαν! αυτο το νησι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να το βαρεθεις, αλλα για αλλαγη!!! αχχ ερωτας σου λεω, ερωτας!!! αν εισαι κουλτουροκατασταση εσυ κ η παρεα σου θα εναρμονιστειτε τελεια με το κοσμο εκει...! :) και να μην εισαι ομως θα δεχθεις μετα χαρας να γινεις για λιγες μερες σαν τον υπολοιπο κοσμο...το νησι κ ο κοσμος του το ειδα εγω σαν μια τρυφερη κ ταυτοχρονα κεφατη αγκαλια!
Ακριβως ετσι ειναι..Καθε χρονο η πρωτη σκεψη ειναι Αμοργος..Μονο που φετος ειμαστε ετοιμοι να τα κλεισουμε...! :clap::clap::clap:
 

{tinkerbell}

Member
Μηνύματα
86
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
στο απειρο+ακομα παραπερα
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα, Αργεντινη, Ινδια
ναι ειδα την αντιστροφη μετρηση σου...!!!!! γκρρρρρρρρρρρ!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Amorgos Hotels - Pension Christina - Accommodation - Rooms for rent - Studios - Amorgos Greece

High season λέει 50-65Ε. Απλά ζήτα στα κάτω που είναι ανεξάρτητα στούντιο με βεράντα δικιά του το καθένα. Το κυρίως κτίριο είναι σαν πολυκατοικία...
Την λάτρεψα την Αμοργο, κάθε καλοκαίρι την σκέφτομαι ως πρώτο προορισμό που θα ήθελα να ξαναπάω
 

kathrinoula

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, βρήκα ένα με 50 και ένα με 45 και μάλλον θα προτιμήσω το πιο φτηνό. Γυρω στις 23 Ιουλίου λέμε να πάμε, αν πάρω το ρίσκο και δεν κλείσω λέτε να βρω τίποτα απο τους κράχτες;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, βρήκα ένα με 50 και ένα με 45 και μάλλον θα προτιμήσω το πιο φτηνό. Γυρω στις 23 Ιουλίου λέμε να πάμε, αν πάρω το ρίσκο και δεν κλείσω λέτε να βρω τίποτα απο τους κράχτες;
Θα σου έλεγα να κλείσεις καλύτερα, αλλά εσύ αποφασίζεις...
Εγω είχα πάει πριν 3 χρόνια 17 Ιουλίου περίπου. Αυτο που είχα κλείσει δεν μου άρεσε και ρώτησα σε πάρα πολλά από τα ενοικιαζόμενα της Αιγιάλης και δεν έβρισκα διαθέσιμο, ευτυχως μας άλλαξαν δωμάτιο στο ίδιο ξενοδοχείο οπότε όλα οκ.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Προτιμοτερο να κλεισεις τωρα,εφοσον τα βρηκες και σε οκ. τιμες!Να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!Ακουγεται πολυ φετος η Αμοργος,(οπως και καθε χρονο ισως πει καποιος...) οποτε στη θεση σου δεν θα το ρισκαρα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom