Εαρινή σύναξις τραβελστοριτών 2016, Μελένικο

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
ναι , απο μενα .10-4-2016.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.866
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μια θερμή προς όσους πάνε. Ένα από τα παλιά αρχοντικά έχει μετατραπει σε δημοτικό μουσείο, ή κάτι τέτοιο. Ήταν το σπίτι όπου γεννήθηκε η γιαγιά μου, που καταγόταν από "κουροπαλατική" βυζαντινή οικογένεια, σε παιδική ηλικία οδηγήθηκε σε στρατόπεδο συγκέντρωσης και φυσικά έχασε την περιουσία της όπως και πολλοί άλλοι και κατέληξε με το πέρας των πολέμων μετανάστης στην Ελλάδα. Πριν πεθάνει έμαθε πως μετατράπηκε σε μουσείο το πατρικό της, εγώ δεν έχω πάει ποτέ και δεν προβλέπεται να πάω σύντομα. Αν περάσει κανείς απέξω μπορεί να πάρε καμιά φωτό και να τη στείλει; Ή αν βρείτε να υπάρχει κανένα σάιτ ή ακόμη καλύτερα βιβλίο που να πωλούν εκεί με τα εκθέματα (εννοείται να σας το πληρώσω, το στέλνετε στην αδερφή μου στην Ελλάδα και σας καταθέτω εγώ τα χρήματα). Θενκς.
καλέ μας φίλε, θα κάνουμε οτι μπορουμε για να βοηθήσουμε να βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις.
στο σάιτ που αναγραφεται στο πρωτο ποστ εχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες που μπορουν να σου φανούν πολυ χρήσιμες... πχ δες πόσα βιβλία υπάρχουν http://meleniko.gr/βιβλία/

υπάρχει περίπτωση να έχουμε και ξεναγό που ισως μας βοηθησει παραπάνω στην ειδική αυτή ...αποστολή.

μετα και την συμμετοχή του elgeo2 oι συμμετοχες αυξήθηκαν στις 12.
εχουμε και λέμε λοιπόν:

zoi
thanosth +1
dafni +leon00
koker +1
Ersi + αφεντης
giwrgos10 +1
ΕLGEO2

To mini bus το εχουμε σίγουρο...
αναμένουμε ομως και τις επομενες συμμετοχές.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.866
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Kι εμείς είμαστε μέσα. 2 άτομα και ίσως και 3 αν πάρουμε και την μικρή. Βασικά αν έχει άλλα παιδιά θα την πάρουμε, αλλιως όχι
Θα έχει παρέα και η μικρή σας... Μεγάλοι κ μικροί τραβελστοριτες σε μία εκδρομή όλοι μαζί. Ο καλύτερος τρόπος να κολλήσει κανείς το μικρόβιο του ...ταξιδεύειν ;-)
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.752
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Kι εμείς είμαστε μέσα. 2 άτομα και ίσως και 3 αν πάρουμε και την μικρή. Βασικά αν έχει άλλα παιδιά θα την πάρουμε, αλλιως όχι
Θα είμαστε και μεις στην παρέα σας και θα έχουμε και την μικρή μας που είναι 5 χρονών. Γιώργο θα είναι ωραία να φέρετε και σεις την κόρη σας για να έχουν παρέα.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Ωραία. Άρα φέρνουμε κι εμείς τη δικιά μας. Θάνο 2+1 βάλε μας
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μια θερμή παράκληση προς όσους πάνε. Ένα από τα παλιά αρχοντικά έχει μετατραπει σε δημοτικό μουσείο, ή κάτι τέτοιο. Ήταν το σπίτι όπου γεννήθηκε η γιαγιά μου, που καταγόταν από "κουροπαλατική" βυζαντινή οικογένεια, σε παιδική ηλικία οδηγήθηκε σε στρατόπεδο συγκέντρωσης και φυσικά έχασε την περιουσία της όπως και πολλοί άλλοι και κατέληξε με το πέρας των πολέμων μετανάστης στην Ελλάδα. Πριν πεθάνει έμαθε πως μετατράπηκε σε μουσείο το πατρικό της, εγώ δεν έχω πάει ποτέ και δεν προβλέπεται να πάω σύντομα. Αν περάσει κανείς απέξω μπορεί να πάρε καμιά φωτό και να τη στείλει; Ή αν βρείτε να υπάρχει κανένα σάιτ ή ακόμη καλύτερα βιβλίο που να πωλούν εκεί με τα εκθέματα (εννοείται να σας το πληρώσω, το στέλνετε στην αδερφή μου στην Ελλάδα και σας καταθέτω εγώ τα χρήματα). Θενκς.
Γιώργο, το ξέρω το σπίτι της γιαγιάς σου. Είναι στον κεντρικό δρόμο και είναι πράγματι μουσείο. Υπάρχει σήμανση και μπορεί να το βρει εύκολα ο οποιοσδήποτε. Νομίζω ότι το φωτογράφισα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος - ψάχνω να βρω φωτογραφία αλλά ακόμη δεν βρήκα. Όποιος πάει, έχει επιγραφή στον κεντρικό δρόμο, αλλά η είσοδος είναι απ' το πλάι. το μουσείο δεν το είδα. Τώρα που θα πάνε τα παιδιά, σίγουρα θα το δουν. Η αλήθεια είναι ότι εξωτερικά δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όπως τα άλλα κτίρια αλλά από τη στιγμή που υπάρχει ειδικό ενδιαφέρον, το πράγμα αλλάζει. Αν βρω τελικά τη φωτογραφία, θα την αναρτήσω εδώ.

Όσο για την εκδρομή αυτή καθ'αυτή, δεν ξέρω αν θ' ακολουθήσω γιατί έχω κάποιες έκτακτες επαγγελματικές υποχρεώσεις.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.866
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αυξανόμαστε λοιπόν:
zoi
thanosth +1
dafni +leon00
koker +1
Ersi + αφεντης
giwrgos10 +1
ΕLGEO2
mariath +1

συν 2 μέλη τζούνιορ
συνολο 16 ταξιδιάρικες ψυχές

Vamos Mελένικο!

Υ.Γ.: ειδες Yorgos πόσο μπροστά ειμαστε,,, πηρες τις πρωτες σου απαντήσεις πριν καν πάμε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ενδεχομένως να είναι αυτό (δική μου φωτο)
View attachment 142461

η αυτό (απο ιντερνετ) View attachment 142462
Όχι, δεν είναι αυτό. Το μουσείο που λέει ο Γιώργος είναι κρατικό. Αυτό είναι ιδιωτικό. Είναι λίγο πιο πάνω απ'αυτό, πιο πάνω από το σημείο που το ποτάμι παύει να πηγαίνει δίπλα-δίπλα με το δρόμο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αυτό είναι το κτίριο στο οποίο στεγάζεται σήμερα το ιστορικό μουσείο της πόλης. Νομίζω ότι είναι νέα κατασκευή. Παλαιότερα στεγάζονταν εδώ:
pashova house.jpg


http://sandanski.foi9.eu/index.php/en/architectural-tourism-resources/pashova-house

που μάλλον είναι και το σπίτι που αναφέρεται ο Γιώργος
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Έκλεισε και ο ξεναγός! :clap:
Θα είναι μαζί μας για λίγη ώρα να μας πει την ιστορία της περιοχής.
Και θα το κάνει αφιλοκερδώς γιατί όπως είπε έχει τρέλα με τον τόπο του
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.655
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom